icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو تولد صنعت خودرو کره‌جنوبی با ساخت اتومبیل از ضایعات آهنی

تولد صنعت خودرو کره‌جنوبی با ساخت اتومبیل از ضایعات آهنی

این کشور ۲۰ سال است در رتبه پنجمین تولیدکننده بزرگ دنیا قرار دارد . صنعت تولید خودرو در کره‌جنوبی همانند بسیاری از کشورهای هم قد و قواره‌اش نظیر ایران، ترکیه و پاکستان در دهه‌های ۱۹۵۰ میلادی پا گرفت.

چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

 پردیس خودرو: این کشور ۲۰ سال است در رتبه پنجمین تولیدکننده بزرگ دنیا قرار دارد . صنعت تولید خودرو در کره‌جنوبی همانند بسیاری از کشورهای هم قد و قواره‌اش نظیر ایران، ترکیه و پاکستان در دهه‌های ۱۹۵۰ میلادی پا گرفت.

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری "پردیس خودرو " به طور مشخص درباره کره‌جنوبی، این صنعت پس از آن متولد شد که 3 برادر کره‌ای در اقدامی مبتکرانه، یک موتور اصلاح و بومی‌سازی شده جیپ را در داخل اتاق و بدنه دست‌ساخته خودشان نصب کردند که از ورقه‌های آهنی بشکه‌های مستعمل نفت و در قالبی شبیه به خودروهای جیپ ارتشی ـ آن سال‌ها ـ ساخته بودند و برای تکمیل آن نیز از لوازم و قطعات مستعمل بازیافتی همان جیپ‌های نظامی استفاده کردند و به این ترتیب این 3 برادر به نام‌های چویی مو سئونگ (که تاجری فعال و نفر اصلی این تیم بود) به همراه چویی‌ها اِ سئونگ و چویی‌سون‌سئونگ، ضمن ثبت کردن نام‌شان در تاریخ کشور کره‌جنوبی به عنوان نخستین تولیدکنندگان خودرو این کشور، در عمل پایه‌گذاران صنعت تولید خودرو در پاره جنوبی سرزمین دوپاره شده شرق آسیا، یعنی کره شدند.

این رویداد به عنوان یک نقطه عطف تاریخی در اوت سال 1955 اتفاق افتاد و نامی که برای این خودرو انتخاب شد، «سیبال» بود که در زبان کره‌ای به معنی «حرکت جدید» یا «شروعی جدید» است.


به فاصله 5 سال پس از تولد نخستین اتومبیل در کره‌جنوبی یعنی در سال 1960م خط تولید اتومبیل‌های «شین‌جین» در کارخانه‌ای به نام «شین‌جین پابلیکا» با دریافت موافقتنامه از تویوتای ژاپن و با لیسانس تکنیکی این شرکت خودروساز راه‌اندازی شد.
در پی این حرکت‌های اولیه و در ادامه این مسیر، دولت کره‌جنوبی در سال 1962م اقدام به تدوین و ابلاغ برنامه «سیاست‌های ارتقای صنعت تولید خودرو» و همراه با آن، دستورالعمل پشتیبانی و حفاظت از صنعت ساخت اتومبیل برای حمایت از این صنعت تازه متولد شده و نوپا در کره کرد.
براساس مفاد مندرج در این قوانین، راه‌اندازی خط تولید خودرو در کره‌جنوبی برای خودروسازان خارجی (به صورت مستقل) ممنوع اعلام شد، به جز مواردی که تولیدکنندگان خارجی خودرو اقدام به عقد قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک با همتایان تجاری کره‌ای کنند.
تلاش‌های دولت کره، شرکت‌های فعال در دیگر بخش‌های تجاری این کشور را تشویق به ورود در صنعت خودرو کرده و باعث به راه افتادن موجی از فعالیت‌های تازه شروع شده مرتبط با این صنعت شد.
به این ترتیب در همان سال 3 شرکت کره‌ای دیگر وارد عرصه خودروسازی شدند؛ صنایع دقیق کیه‌اونگ‌سه‌اونگ که بعدها نام آن به صنایع کیا تغییر یافت، فعالیت خود را با مشارکت شرکت مزدا ژاپن در تولید خودرو از سال 1964 آغاز کرد؛ شرکت صنایع اتومبیل هادونگ هوان (که جد سلف کمپانی سانگ‌یونگ موتور کنونی است)‌ و شرکت اتومبیل «سااِنارا» که با مشارکت تکنیکی شرکت نیسان موتور ژاپن فعالیت خود را پایه‌ریزی کرد، نخستین خودروساز کره‌ای لقب گرفت که به تجهیزات و امکانات پیشرفته مونتاژ خودرو مجهز و شروع به کار کرد.


در ادامه حرکت روبه جلو صنعت تولید خودرو در کره‌جنوبی، شرکت آسیا موتورز در سال 1965م تاسیس شد و به دنبال آن در سال 1968م کمپانی هیوندای موتور با مشارکت فنی کمپانی فورد موتور امریکا شکل گرفت. با این حال صنعت خودروسازی کره‌جنوبی تا آن زمان فقط به صورت مونتاژ وسایل نقلیه و سرهم کردن مجموعه اجزا و قطعات تولید خودرو که به طور کامل از طریق شرکای خارجی آنها وارد این کشور می‌شد، فعالیت می‌کرد.
در سال نخست از دهه 1970 میلادی برخی رویدادهای غیرمنتظره منجر به تحولاتی جدید شد. در این سال شرکت تویوتای ژاپن شروع به ابراز تردید و دودلی برای ادامه همکاری خود با شرکت اتومبیل‌سازی شین‌جین کرده و در نهایت با انصراف تویوتا از ادامه این مشارکت و همکاری در سال 1972م، شرکت شین‌جین وارد یک قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک (جوینت ونچر) با کمپانی جنرال‌موتورز امریکا شده و به دنبال آن شرکت جنرال موتورز کره تشکیل شد که در ادامه در سال 1976م به شرکت ساراهان موتورز تغییر نام پیدا کرد.
از سوی دیگر شرکت کیا نیز در سال 1973م نخستین کارخانه و خط تولید یکپارچه تولید خودرو خود واقع در گوانگ میه‌اونگ کره‌جنوبی را تاسیس و راه‌اندازی کرد و پس از آن نیز به عنوان رویدادی جدید، شرکت هیوندای موتورز در سال 1975م نخستین اتومبیل ارتقایافته و متحول شده خود را با نام تجاری «هیوندای پونی» تولید و روانه بازار کرد که نوعی انقلاب و تحول بزرگ در صنعت خودرو این کشور به شمار می‌رفت و شرکت هیوندای این اقدام جسورانه را با به استخدام درآوردن جرج ترنبول که پیش از آن، قائم‌مقام ریاست کمپانی لیلاند موتور بریتانیا بود، تحقق بخشید. هیوندای در ادامه فعالیت‌های بلندپروازانه خود اقدام به ثبت یک رکورد دیگر در زمینه نخستین‌ها شد، چراکه به‌عنوان نخستین شرکت کره‌ای صادرکننده اتومبیل، صادرات خودرو پونی هیوندای را از سال 1976م به کشورهای کلمبیا، ونزوئلا و اکوادور در امریکای جنوبی آغاز کرده و این صادرات را تا 7 سال یعنی تا سال 1982م ادامه داد. در نهایت شاید بتوان در اختیار گرفتن شرکت سارهان موتورز کره به‌وسیله گروه (صنعتی) دوو در سال 1982م و سپس تغییر نام این شرکت به دوو موتورز در سال 1983م را جزو آخرین فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه راه‌اندازی شرکت‌های تولیدکننده خودرو در کره‌جنوبی به شمار آورد، هر چند در طول سال‌های بعدی و حتی تا امروز نیز نباید این تحولات را تمام شده تلقی کرد؛ تحولاتی مانند ورود سامسونگ به این عرصه در سال 1994م، ادغام کامل آسیاموتورز با کمپانی کیاموتورز در سال 1999م، همچنین خریداری دوو موتورز به وسیله جنرال موتورز امریکا در سال 2002م و ادغام با یکدیگر.


مجموعه این تحولات، کره‌جنوبی را در حال حاضر به نقطه‌ای رسانده است که مطابق آخرین گزارش‌های موجود، پس از کشورهای چین، امریکا، ژاپن و آلمان به عنوان پنجمین خودروساز بزرگ دنیا در این صنعت حضور دارد. براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بین‌المللی سازندگان خودرو(OICA)، صادرات خودرو کره‌جنوبی از سال 2000 میلادی به بعد، همواره بیش از 3 میلیون دستگاه در سال بوده و از سال 2010م به این سو نیز هیچ‌گاه کمتر از 4 میلیون و 200 هزار دستگاه نبوده است. آمار سازمان یاد شده حاکی از آن است که حداقل در طول 20 سال گذشته کشور کره‌جنوبی به طور ثابت جایگاه پنجمین تولیدکننده خودرو در جهان را در اختیار داشته است، هر چند در برخی سال‌ها تولیدات این کشور در مقایسه با سال گذشته خود کاهش پیدا کرده است.
چنانکه در گزارش OICA می‌توان مشاهده کرد، تولید خودرو کره‌جنوبی که در سال 2010م به بیش از 4 میلیون و 271 هزار دستگاه رسیده بود، در طول سال بعد یعنی سال 2011م به 4 میلیون و 657 هزار دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند. اما در 2 سال پیاپی 2012 و 2013م تولید این محصول در کره به ترتیب به 4 میلیون و 561 هزار دستگاه و 4 میلیون و 521 هزار دستگاه کاهش پیدا می‌کند. با این حال آمار پایانی سال 2014م نشانگر آن است که در طول سال گذشته میلادی روند تولید خودرو در کره‌جنوبی تا حدودی بهبود پیدا کرده و به حدود 4میلیون و 525 هزار دستگاه رسیده که به معنی رشد 1/0 درصدی تولیدات 54 شرکت عرضه‌کننده خودرو در این کشور است؛ کشوری که در حال حاضر حداقل دوسوم خودروهای تولیدی خود را به کشورهای دیگر در شرق و غرب دنیا صادر می‌کند.

 

 

برای دریافت آخرین اخبار صنعت خودری ایران و جهان  و پیوستن به  کانال اختصاصی تلگرام  پردیس خودرو اینجا کلیک کنید

 

کانال تلگرام

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب