icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو نداشتن خودروی‌ شخصی نیمی ازخانوارهای شهری

نداشتن خودروی‌ شخصی نیمی ازخانوارهای شهری

هر چند بازار خودرو در دو سال گذشته راکد بوده و افزایش قابل توجه قیمت این کالا مانع از خرید آن توسط مردم شده است اما در همین دوره زمانی نرخ مالکیت خودرو افزایشی در حدود ۲٫۷ درصد را تجربه کرده است.

پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو: هر چند بازار خودرو در دو سال گذشته راکد بوده و افزایش قابل توجه قیمت این کالا مانع از خرید آن توسط مردم شده است اما در همین دوره زمانی نرخ مالکیت خودرو افزایشی در حدود ۲٫۷ درصد را تجربه کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری "پردیس خودرو" بررسی ها نشان می دهد در پایان سال گذشته کمتر از نیمی از خانوارهای ایرانی دارای خودروی شخصی بوده اند به این ترتیب نرخ مالکیت خودرو در کشور در سال ۱۳۹۳ به ۴۵٫۸ درصد رسید .

بررسی ها نشان می دهد هر چند بازار خودرو در دو سال گذشته راکد بوده و افزایش قابل توجه قیمت این کالا مانع از خرید آن توسط مردم شده است اما در همین دوره زمانی نرخ مالکیت خودرو افزایشی در حدود ۲٫۷ درصد را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش در حالی که نرخ مالکیت خودرو در اولین سال فعالیت دولت نهم ۲۸٫۸ درصد بود، نرخ مالکیت این کالای بادوام در سال گذشته به ۴۵٫۸ درصد رسد .

هر چند تعداد خودروهای سواری در ایران طی دو دهه اخیر افزایش محسوسی را تجربه کرده است،اما برآوردها نشان می دهد آهنگ رشد نرخ مالکیت از سال ۱۳۸۹، که سال تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران بود، کند شده است . بررسی آمارهای ارائه شده زا سوی بانک مرکزی نشان می دهد در برخی سال ها نرخ رشد مالکیت خودرو حتی به ۳ درصد نیز می رسید رد حالی که در اوایل دهه نود نرخ رشد به یک تا دو درصد محدود شده است.

کندی آهنگ رشد خودرو ریشه در گرانی قابل توجه قیمت این کالا دارد . با افزایش نرخ دلار ، هزینه تولید خودرو به دلیل وابستگی قابل توجه تولید خودرو به واردات افزایش یافت . در دو سال اخیر انتظار برای کاهش قیمت خودرو به دلیل بهبود شرایط اقتصادی  بین المللی سبب شده است خریداران روی خوشی به بازار خودرو نشان ندهند . تداوم رکود و کسادی بازار از یک سو و نارضایتی مردم از کیفیت و قیمت خودروی داخلی از سوی دیگر سبب شده است صنعت خودرو در موقعیت نامساعدی گرفتار آید .

برآوردهای بانک مرکزی نشان می دهد هر چند ۴۵٫۸ درصد خانوارهای شهری ایران خودرو دارند اما با توجه به برخورداری برخی خانوارها از بیش از یک اتومبیل ، نمی توان رقم دقیقی را در خصوص تعداد خودروهای تحت مالکیت شهری ها ارائه داد .

هر چند نرخ مالکیت خودرو در سال های اخیر افزایشی محسوس را تجربه کرده است اما برآوردها نشان می دهد نرخ مالکیت موتوسیکلت در این سال ها تغییر چندانی نکرده است . نکته مهم در این میان کاهش نرخ مالکیت موتورسیکلت در میان خانوارهای شهری است . آخرین برا.ردها نشان می دهد ۱۷٫۲ درصد خانوارهای شهری ایران موتورسیکلت دارند .

سال

نرخ مالکیت اتومبیل شخصی

۱۳۸۴

۲۸٫۸

۱۳۸۵

۳۱٫۱

۱۳۸۶

۳۳

۱۳۸۷

۳۵٫۴

۱۳۸۸

۳۶٫۶

۱۳۸۹

۳۹٫۵

۱۳۹۰

۴۲٫۲

۱۳۹۱

۴۳٫۱

۱۳۹۲

۴۴٫۴

۱۳۹۳

۴۵٫۸

 

برای دریافت آخرین اخبار صنعت خودری ایران و جهان  و پیوستن به  کانال اختصاصی تلگرام  پردیس خودرو اینجا کلیک کنید.

برچسب ها:

مالکیت خودرو
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب