icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو وام 25 میلیونی از سمت خودروسازها پرداخت می شود نه از سوی بانک ها

وام 25 میلیونی از سمت خودروسازها پرداخت می شود نه از سوی بانک ها

: بعد از رونمایی بسته خروج از رکود دولت مفرر شده که برای خروج از بحران خودرو بانک مبلغ 25 میلیون تومان وام به خریدران خودرو پرداخت گردد.ولی ظاهرا قضیه کمی متفاوت می باشد.

دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو: بعد از رونمایی بسته خروج از رکود دولت مقرر شده که برای خروج از بحران خودرو بانک مبلغ 25 میلیون تومان وام به خریدران خودرو پرداخت کنند.ولی ظاهرا قضیه کمی متفاوت می باشد.

 

 به گزارش پایگاه خبری  "پردیس خودرو" رئیس کل بانک مرکزی در حالی از اعطای وام 25 میلیون تومانی خودرو خبر داده که در بسته دولت برای خروج از رکود، اعطای این تسهیلات از سوی بانک‌ها مد نظر نبوده اما به اشتباه گفته شده این مبلغ از سوی برخی بانک‌های عامل به متقاضیان ارائه خواهد شد.

داستان از این قرار است که بانک مرکزی از خودروسازان خواسته تا به متقاضیان برای 80 درصد قیمت یک خودرو تا سقف 25 میلیون تومان تسهیلات ارائه دهد و سند خودرو را نیز در رهن خود قرار دهد. بانک مرکزی هم در ازای این اقدام خودروسازان تسهیلات ارزان در اختیار خودروسازان قرار می دهد تا آنها بتوانند بخشی از مشکل نقدینگی خود را برطرف کنند.

بنابراین در این میان قرار نبوده بانک‌های عامل نقشی را عهده‌‌دار شوند و این وام از مثلث «مشتری»، «خودروساز» و «یک بانک عامل با هماهنگی بانک مرکزی» تشکیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز با انتشار سریع خبر اعطای وام 25 میلیون تومانی خودرو، نظام بانکی در معذوریت قرار گرفته و بنا را بر آن گذاشته تا به تعدادی محدود از متقاضیان، وام خودرو از طریق برخی بانک‌ها اعطا کند که کارشناسان صنعت خودرو پرداخت چنین وامی را بعید می‌دانند.
از این رو می‌توان گفت وام 25 میلیونی خودرو صرف یک برداشت رسانه‌ای از گفته‌های مبهم رئیس کل بانک مرکزی بوده و قرار نیست این مبلغ از طریق نظام بانکی به مشتریان داده شود بلکه متقاضیان خودرو به نمایندگی‌های مجاز شرکت‌های خودروساز مراجعه کرده و برای 80 درصد خودروهای مورد نظر خود تا سقف 25 میلیون تومان تسهیلات اعتباری دریافت خواهند کرد.

البته هنوز خودروسازان در این باره سازوکارهای لازم را طراحی نکرده‌اند و مشخص نیست با چه مکانیزمی قرار است تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار دهند. آنگونه که اقتصادنیوز کسب اطلاع کرده، از 15 آبان طرح فروش خودرو با تسهیلات آغاز خواهد شد. اما در این میان جای یک سوال باقیست که طرح اخیر سایپا برای جمع آوری نقدینگی و پرداخت سود 28 درصدی با چه سرنوشتی روبرو خواهد شد؟ آیا ادامه می‌یابد یا اینکه با تغییر جهت به سمت ارائه تسهیلات به متقاضیان خرید خودرو حرکت می‌کند.

این گزارش حاکی از آن دارد که هم اکنون برخی خودروسازان بخش خصوصی اقدام به ارائه تسهیلات کرده‌اند و تا 70 درصد قیمت خودرو را تامین اعتبار می‌کنند و مشتری می‌تواند با پرداخت 30 درصد قیمت خودرو صاحب وسیله نقلیه مورد نظر خود شود.

روز گذشته مشاور انجمن خودروسازان در همین رابطه به اقتصادنیوز گفته بود که چشم‌مان آب نمی‌خورد ریالی بابت وام خودرو به مردم پرداخت شود چون بانک‌ها آنقدر گرفتاری دارند که ارائه چنین وامی برایشان در آخرین اولویت قرار می‌گیرد.

داود میرخانی‌رشتی با اشاره به بسته پولی جدید دولت برای خروج از رکود، اعطای وام 25 میلیون تومانی را غیر ممکن دانست و گفت بعید است سیستم بانکی بتواند به حجم انبوه تقاضایی که برای خرید خودرو به صورت اقساطی وجود دارد پاسخ دهد.

مدیر عامل ایران خودرو در دهه 60 در ارزیابی بسته خروج از رکود دولت برای تحریک تقاضا گفت: از ابتدای سال نیز قرار بود وام 15 میلیونی خودرو ارائه دهند که خبری از این وام نشد و با اینکه بیش از 6 ماه از سال گذشته یک ریال تسهیلات بابت خرید خودرو به متقاضیان ارائه نشده است.
او افزود: در این که بسته دولت برای تحریک تقاضا بسیار مناسب طراحی شده هیچ شکی نیست و به نظر می‌رسد با اجرایی شدن آن تحولی در بازارهای کشور به وجود آید اما بحث این است که وام 25 میلیونی با چه سازوکاری در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و جزئیات آن کی اعلام خواهد شد.

میرخانی گفت: اینکه بگوییم قرار است وام 25 میلیونی بدهیم یک حرف است و اینکه سازوکار پرداخت این وام اجرایی شود و مانند وام 15 میلیونی در حد حرف نماند یک حرف دیگر. از این رو با توجه به سابقه برخی بدقولی‌ها من چشمم آب نمی‌خورد که متقاضیان ریالی از وام 25 میلیون تومانی را دریافت کنند.

او افزود: خودروسازان از شنیدن پرداخت تسهیلات خوشحال شده‌اند چون پیش‌بینی می‌شود در صورت پرداخت این وام صف تقاضا شکل گیرد اما ما به وعده دولت مشکوک هستیم و بعید می دانیم چنین بسته‌ای برای خودرو عملیاتی شود.

میرخانی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است تسهیلات 25 میلیون تومانی را به گردن خود خودروسازان بیاندازند، گفت: خودروسازان اگر می‌توانستند، از 10 سال پیش چنین کاری را انجام می‌دادند. آنها منابع لازم را در اختیار ندارند و بعید است که نظام بانکی هم بتواند از طریق بسته جدید دولت برای آنها کاری کند.

 

برای دریافت آخرین اخبار صنعت خودری ایران و جهان  و پیوستن به  کانال اختصاصی تلگرام  پردیس خودرو اینجا کلیک کنید

برچسب ها:

وام خودرو
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب