icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو کاهش عرضه خودرو در بازار ملموس است

تشدید نوسان داخلی‌ها، ثبات وارداتی‌ها

کاهش عرضه خودرو در بازار ملموس است

طبق گفته دست‌اندرکاران بازار خودرو، بازار همچنان در رکود به‌سر می‌برد و خرید و فروش به‌ندرت انجام می‌گیرد. با این حال طی هفته جاری شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی در بازار بودیم. در این زمینه روز گذشته، رئیس اتحادیه صنف نمایشگاهداران و فروشندگان خودروی تهران نیز از بزرگ شدن حباب قیمت خودرو در بازار سخن گفته و پیشنهاد کرده که مصرف‌کنندگان از خرید خودرو در

پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو-این مقام صنفی، افزایش نرخ ارز را در هفته جاری عامل اصلی بزرگ شدن حباب قیمت خودرو خوانده است. به این ترتیب نوسانات نرخ ارز در حالی از سوی این مقام صنفی به‌عنوان دلیل افزایش قیمت خودرو معرفی شده است که بازار خودروهای وارداتی برخلاف دو هفته گذشته روزهای آرامی را سپری می‌کند. به‌نظر می‌رسد قیمت در این بازار به سقف خود رسیده و بیش از این کشش افزایش قیمت در وارداتی‌ها وجود ندارد. از سوی دیگر اما فعالان بازار دلیل اصلی افزایش قیمت در محصولات داخلی را عرضه محدود خودروسازان به بازار می‌دانند. دست‌اندرکاران بازار معتقدند چنانچه عرضه خودرو به روال قبل بازگردد، حتی در صورت افزایش نرخ ارز، قیمت محصولات داخلی چندان تاثیری از این موضوع نمی‌پذیرد.

حدود یک ماه پیش بحث احتکار خودروسازان و همچنین کاهش عرضه هدفمند از سوی آنها در بازار مطرح شد، البته این ادعا در حالی از سوی مسوولان صنعتی رد شد که هنوز نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه اظهارنظر قطعی نکرده‌اند با این شرایط سوال اینجاست در شرایطی که تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا علیه صنعت خودرو کشور از هفته آینده آغاز خواهد شد و از طرف دیگر رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع اعلام کرده خودروسازان قطعات مورد نیاز خود را تا پایان سال تامین کرده‌اند، چرا همچنان عرضه خودرو به‌صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود؟
رکوردشکنی محصولات داخلی

همان‌طور که گفته شد به‌دنبال افزایش نرخ ارز در بازار طی هفته جاری، حباب قیمت‌ها در بازار خودرو نیز بزرگ‌تر شد این در حالی است که رئیس اتحادیه نمایشگاهداران به متقاضیان خودرو توصیه کرده که قیمت‌های فعلی غیرواقعی است و به‌طور حتم کاهش پیدا می‌کند. اما در هفته جاری، نوسان قیمتی شدیدی در بازار حاکم بود. در خانواده پژو، بیشترین افزایش قیمت را 207 به خود اختصاص داد، به‌طوری‌که هفته قبل این خودرو در بازار 76‌میلیون تومان قیمت داشت اما این هفته قیمت آن در بازار به 90‌میلیون نیز رسید. پژو 206 تیپ5 هم 7‌میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و قیمتش در بازار به 57میلیون تومان رسید. این در حالی است که پژو 206 تیپ2 به قیمت هفته گذشته تیپ5 این خودرو رسید و از سوی فروشندگان با قیمت 50‌میلیون تومان به بازار عرضه شده است. رانا که در 2 هفته گذشته تاحدودی قیمتش در بازار تثبیت شده بود، در هفته جاری قیمتش با 2میلیون افزایش به 43میلیون تومان رسید.

سمند EF7 هم در هفته جاری قیمت 42‌میلیون تومان را تجربه کرد. دنا و دناپلاس با افزایش قیمت همراه بودند به‌طوری‌که دنا به قیمت 70میلیون تومان رسید و دنا پلاس هم که هفته گذشته 70‌میلیون قیمت خورده بود این هفته افزایش 10‌میلیونی را تجربه کرد و به قیمت 80‌میلیون تومان رسید. در هفته جاری همچنین، بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصولات خانواده رنو بوده است. دلیل این مساله را می‌توان در سخنان جمعه گذشته یکی از مدیران اجرایی شرکت رنو در ارتباط با خروج این شرکت از بازار ایران به دلیل تحریم‌های ایالات‌ متحده آمریکا جست‌وجو کرد. این سخنان سبب شد تا قیمت رنو ساندرو استپ‌وی به بالای 100‌میلیون برسد ولی در نیمه دوم هفته و با انتشار خبر ماندن رنو در ایران که از سوی منابع داخلی اعلام شد، دوباره به زیر 100‌میلیون برگشت. در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار با افزایش 9‌میلیونی به قیمت 99‌میلیون تومان رسیده است. رنو ساندرو هم که قیمتش به بیش از 90‌میلیون رسیده بودهم اکنون با قیمت 88‌میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌شود.

در میان خانواده تندر 90، تندر اتومات بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرد. قیمت این خودرو با افزایش 15‌میلیونی به 80‌میلیون تومان رسید. پارس تندر و تندر E2 با افزایش 14 و 11‌میلیون تومانی جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند. قیمت پارس تندر به 75‌میلیون و تندر E2 به 70‌میلیون تومان در بازار رسیده است. خودروهای ارزان قیمت بازار هم در هفته گذشته افزایش قیمت را تجربه کردند. پراید 131 که هفته قبل 24 میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شد در هفته جاری با افزایش قیمت یک‌میلیون و 500 هزار تومانی مواجه شد و به 26‌میلیون تومان رسید. تیبا2 و ساینا  هم از نوسان قیمت بی‌نصیب نماندند.

تیبا2 مانند پراید 131، افزایش یک‌میلیون و 500هزار تومانی را تجربه کرد و به قیمت 33‌میلیون تومان رسید. همچنین ساینا کمترین رشد قیمتی را در هفته جاری در میان محصولات تولید داخل به خود اختصاص داد، این خودرو در هفته جاری با افزایش 500 هزار تومانی در حال حاضر با قیمت 34‌میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد. دو محصول مونتاژی که در خطوط تولید خودروسازان بزرگ کشور مونتاژ می‌شوند هم از افزایش قیمت بی‌نصیب نبودند. پژو 2008، اولین محصول پسابرجامی که در هفته جاری بار دیگر قیمتی بیش از 200‌میلیون تومان را تجربه کرد، در حال حاضر با قیمت 195‌میلیون تومان در بازار موجود است. قیمت سراتو هم در بازار با افزایش 5‌میلیون تومانی از 155‌ به 160‌میلیون تومان رسیده است.
آرامش در بازار وارداتی‌ها

بازار خودروهای وارداتی برخلاف داخلی‌ها، در هفته جاری نوسان کمی را به خود دید. در این بازار شاهد ثابت ماندن قیمت برخی از خودروها به نسبت هفته گذشته بودیم و البته برخی از خودروها هم افزایش نسبی را تجربه کردند. در این بازار در هفته گذشته از خانواده هیوندایی تنها النترا افزایش قیمت 30‌میلیون تومانی را تجربه کرد. در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار 330‌میلیون تومان است. دیگر محصولات این برند یعنی توسان، سوناتا هیبرید و سانتافه بدون تغییر قیمت، به ترتیب با 430‌، 450‌ و 480‌میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شوند. در میان محصولات برند کیا تنها یک خودرو با کاهش قیمت روبه‌رو شده است و سایر محصولات تغییر قیمتی نداشتند. سراتو در هفته جاری 15‌میلیون تومان از قیمت خود را از دست داد و در بازار 295‌میلیون تومان قیمت خورد. اسپورتیج، اپتیما و سورنتو به‌عنوان دیگر محصولات این برند در هفته جاری بدون تغییر ماندند. قیمت این سه محصول به ترتیب 440‌، 450‌و510‌میلیون تومان از سوی فروشندگان اعلام شده است. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا RAV4 و کمری هیبرید افزایش 10 میلیون تومانی را تجربه کردند و به ترتیب 650‌ و 470‌میلیون تومان قیمت خوردند. نیسان جوک هم در هفته جاری با قیمت 270‌میلیون تومان به مشتریان عرضه شد. این خودرو در این مدت افزایش 10‌میلیون تومانی را تجربه کرده است.

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب