icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو کاهش تولید خودرو در خودرو سازان ایرانی

کاهش تولید خودرو در خودرو سازان ایرانی

آمار 5 ماهه نخست سال جاری در خصوص روند تولید خودرو در ایران نشان می دهد که علی رغم افزایش تولید نبیت به مدت مشابه سال قبل، روند تولید نسبت به ماه های گذشته کاهش داشته است

شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو:آمار 5 ماهه نخست سال جاری در خصوص روند تولید خودرو در ایران نشان می دهد که علی رغم افزایش تولید نبیت به مدت مشابه سال قبل، روند تولید نسبت به ماه های گذشته کاهش داشته است.

 

 

به گزارش پاریگاه خبری "پردیس خودرو"ظاهرا رکود حاکم بر خرید و فروش بازار خودرو باعث شده که خودرو سازان فیتله را پایین کشده و تولیدات خود را کاهش دهند.

بنابر آمار منتشره از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت، سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع ۳۶۵ هزار و ۳۷۱ دستگاه انواع محصول سواری را طی پنج ماه امسال به تولید رسانده‌اند که در مقایسه با بازه زمانی سال گذشته، ۳/ ۱۶درصد رشد را نشان می‌دهد. در این بین، ایران خودرویی‌ها با تولیدی ۲۲۴ هزار و ۴۵۲ دستگاهی، ۶/ ۲۵درصد رشد تیراژ را تجربه کرده‌اند و سایپایی‌ها نیز که ۹۷ هزار و ۴۹۲ دستگاه تیراژ داشته‌اند، افزایشی ۸/ ۵ درصدی را به خود می‌بینند. از پارس خودرو نیز خبر می‌رسد که این شرکت در پنج ماه امسال، ۴۳ هزار و ۴۲۷ دستگاه تیراژ داشته و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، سه دهم درصد کاهش تولید داشته است.

هرچند آمار کلی خودروسازان در پنج ماه امسال، افزایشی بوده، اما درنگ در تولید مرداد و مقایسه آن با تیر ماه، مشخص می‌کند جاده مخصوصی‌ها با افت تیراژ روبه‌رو شده‌اند. بر این اساس، تیراژ سه غول جاده مخصوص در مرداد و نسبت به تیر امسال، ۵/ ۹ درصد و مرداد به خرداد نیز ۲/ ۱۷ درصد افت کرده است. پیش‌تر نیز تولید تیرماه نسبت به خرداد، بیش‌از ۸ درصد کاهش یافته بود. با این حساب مشخص می‌شود روند نزولی تولید خودروهای سواری در کشور، از تیرماه شروع شده و به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد.

به اعتقاد کارشناسان، روند کاهشی تولید خودروسازان کشور به دلیل قهر مشتریان با بازار است، چه آنکه طی دو سه ماه گذشته، آمار خرید و فروش در بازار خودروهای داخلی افت کرده است.

مسائلی مانند بالا بودن قیمت، کاهش قدرت خرید و همچنین انتظار برای ورود خودروهای ارزان و با کیفیت خارجی به کشور، از جمله اصلی ترین دلایل افت فروش به شمار می‌روند، افتی که تاثیر خود را بر تولید نیز گذاشته است. در این شرایط، کمپین‌هایی نیز در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده که بر نخریدن خودرو داخلی تاکید می‌کند و بسیاری از کارشناسان، آن را مردمی و ناشی از کم کاری‌ها و کج رفتاری‌های خودروسازان کشور می‌دانند.

رشد پژو، افت سمند

به سراغ آمار تولید برویم و ببینیم سه خودروساز بزرگ کشور چه کارنامه‌ای را در پنج ماه امسال از خود به جا گذاشته‌اند. آن طور که آمارها از ایران خودرو حکایت می‌کنند، این شرکت در تولید محصولات پژویی با رشد مواجه بوده، اما تیراژ سمندش کاهش یافته است. طبق آمار، پژوهای میهمان جاده مخصوص، در همه مدل‌های خود رشد تیراژ را در بازه زمانی موردنظر تجربه کرده‌اند و در این بین، مدل ۲۰۶، معادل ۴۱ درصد افزایش تولید را به خود می‌بیند. ایران خودرویی‌ها تا پایان مرداد امسال، ۴۷ هزار و ۹۲۲ دستگاه پژو ۲۰۶ را به تولید رسانده‌اند و آن هم فقط در سه مدل تیپ۲ و تیپ ۵ و v8 (صندوقدار). دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام پارس نیز رشد تیراژ در پنج ماه امسال داشته، به نحوی که تولید ۶۳ هزار و ۲۲۹ دستگاهی آن سبب شده در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۴/ ۲۷ درصد رشد کند.

این محصول به جز تبریز، در دیگر سایت‌های شهرستانی ایران خودرو به تولید می‌رسد و در حال حاضر پس از پراید، دومین محصول پرتیراژ خودروسازی کشور به شمار می‌رود.

اما پژو ۴۰۵ نیز یکی دیگر از محصولات پرتیراژ ایران‌خودرو در پنج ماه امسال به حساب می‌آید و علاوه بر سایت مرکزی، در مشهد نیز تولید می‌شود و طبق آمار، ۵۰ هزار و ۹۰ دستگاه تیراژ داشته است. این حجم تولید سبب شده پژو ۴۰۵ در مقایسه با پنج ماه ابتدایی سال گذشته، ۲۷ درصد افزایش تیراژ را به خود اختصاص دهد. افزایش تولید محصولات پژو در حالی است که ایران خودرویی‌ها در تولید سمند با افت تولید روبه‌رو شده‌اند. این محصول که سایت‌های مرکزی و تبریز و مازندران ایران خودرو میزبان آن هستند، ۳۷ هزار و ۲۴۵ دستگاه در پنج‌ماه امسال تیراژ داشته و در نتیجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۳۴ دستگاه کمتر تولید داشته است.

هایما تولید شد

نگاهی اما به آمار سایت خراسان ایران خودرو نشان می‌دهد تولید خودرو چینی هایما در این شرکت آغاز شده است، محصولی شاسی بلند که ظاهرا بیش از ۹۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت. طبق آمار، ۱۷ دستگاه هایما در سایت خراسان تولید شده تا ایران خودرو نیز پس از سایپا، رسما تولید محصولات چینی را آغاز کند.

در سایت خراسان یک شاسی بلند دیگر نیز تولید می‌شود که البته ژاپنی است و سوزوکی گرندویتارا نام دارد. این محصول در حالی تیراژی ۷۱۵ دستگاهی طی پنج ماه امسال داشته که در مدت مشابه سال گذشته فقط ۱۳ دستگاه از آن تولید شده بود.

تداوم افت رانا

آمار تولید پنج ماهه اما از افزایش تولید دنا در کنار کاهش تیراژ رانا حکایت دارد. در این بین، دنا که دیگر خبری از گپ قیمتی کارخانه و بازار آن نیست، ۹۹۵۶ دستگاه تیراژ داشته تا تولیدش در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، بیش از ۹۱ برابر شود. این در حالی است که ایران خودرویی‌ها تولید رانا را ۳۴/ ۶ درصد کاهش داده و تنها ۸۲۵۸ دستگاه از این محصول را تا پایان مرداد ماه امسال به تولید رسانده‌اند.

نزول پراید، صعود تیبا

اما به سایپا برویم و ببینیم در دومین خودروساز بزرگ کشور چه خبر است. آن طور که آمارها روایت می‌کنند، سایپا در تولید پراید با افت روبه‌رو شده، اما توانسته تیراژ تیبا را افزایش دهد. بر این اساس، سایپایی‌ها توانسته‌اند با کمک پارس خودرو در مجموع ۸۹ هزار و ۷۷ دستگاه پراید را به تولید برسانند، تا این محصول همچنان پرتیراژترین خودرو تولید داخل لقب داشته باشد. با توجه به آمار منتشره، تولید پراید در مقایسه با پنج ماه نخست سال گذشته، هشت درصد پایین آمده و این موضوع به هر دو شرکت سایپا و پارس خودرو مربوط می‌شود. در این بین، تولید پراید در سایپا ۱۲ درصد و در پارس خودرو ۰/ ۷ درصد کاهش پیدا کرده و باید منتظر ماند و دید این روند کاهشی همچنان ادامه پیدا می‌کند یا متوقف خواهد شد. از مجموع پرایدهای تولیدی، ۳۳ هزار و ۳۰۱ دستگاه سهم پارس خودرو بوده و باقی را سایپایی‌ها به تولید رسانده‌اند. در بین دیگر محصولات تولیدی سایپا اما تیبا توانسته تا حدی ناکامی پراید را جبران کرده و با رشد تولید مواجه شود. تیبا که علاوه‌بر سایت مرکزی سایپا، میهمان سایت کاشان این شرکت نیز هست، در مجموع طی پنج ماه نخست امسال ۳۷ هزار و ۴۱ تیراژ داشته که این آمار از رشد ۲۹/ ۳ درصدی تولید این خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. ۱۹۶۲ دستگاه از تیباهای تولیدی در پنج ماه امسال، دوگانه‌سوز بوده‌اند.

از تیبا که بگذریم، سایپا در پنج ماه ابتدایی امسال ۳۲۶۱ دستگاه سراتو را نیز مونتاژ کرده است، خودرویی کره‌ای که تحت برند کیاموتورز، میهمان دومین خودروساز بزرگ ایران است. این محصول در دو مدل اتومات و دنده‌ای مونتاژ می‌شود و ظاهرا نسل دوم سراتو به شمار می‌رود، به این معنی که یک نسل عقب تر از سراتوی‌های وارداتی است.

سایپایی‌ها اما علاوه‌بر پراید و تیبا و سراتو، یک خودرو چینی به نام S300 (آریو) را نیز تولید می‌کنند، خودرویی که میهمان سایت ساوه سایپا است. طبق آمار منتشره، در پنج ماه ابتدایی امسال، ۹۷۵ دستگاه از این خودرو در سایت موردنظر مونتاژ شده است. دیگر خودرو چینی و مونتاژی سایپا اما «برلیانس» نام دارد، محصولی که سایپایی‌ها در بازه زمانی تحت بررسی، ۴۳۹ دستگاه از آن را مونتاژ کرده‌اند. برلیانس البته در پارس‌خودرو و در مدل‌های دیگر نیز مونتاژ می‌شود، چه آنکه طبق آمار یک هزار و ۷۶۱ دستگاه از آن تا پایان مرداد ماه در شرکت موردنظر به مونتاژ رسیده است.

تولید لاک پشتی ساندرو

در آمار تولید ۵ ماهه اما همچنان نام رنو ساندرو و رنو B90 به‌طور جداگانه قید شده است، خودروهایی که به نظر می‌رسد در واقع یکی هستند و تنها خط تولیدشان در پارس خودرو متفاوت از یکدیگر است. هرچه هست، پارس خودرویی‌ها تنها ۱۰ دستگاه ساندرو را در بازه زمانی تحت بررسی به تولید رسانده‌اند و آمار B90 نیز از ۲۹ دستگاه تجاوز نکرده است.

تولید تندر کم شد

سری هم اما به آمار یکی از پرحاشیه ترین محصولات تاریخ خودروسازی کشور یعنی تندر-۹۰ بزنیم. این محصول که در دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو تولید می‌شود، در مجموع طی پنج ماه ابتدایی امسال، ۱۵ هزار و ۳۳۱ دستگاه تیراژ داشته که این آمار افت ۳۰۷ دستگاهی آن را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رقم زده است. طبق آمار منتشره، سهم ایران خودرویی‌ها از تندرهای تولید ۵ ماه امسال، ۷۰۰۵ دستگاه بوده و این حجم تولید سبب شده بزرگ‌ترین خودروساز ایران با افزایش ۱۸،۳ درصدی تندر-۹۰ مواجه شود. این در حالی است که پارس خودرویی‌ها با وجود تیراژ ۸۳۲۶ دستگاهی شان، ۱۴،۳ درصد افت را در تولید تندر-۹۰ به خود می‌بینند.

برچسب ها:

تولید خودرو
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب