icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آستون DBX707 یا اوروس پرفورمانته،سوپر اسپرت های بلند قامت

آستون DBX707 یا اوروس پرفورمانته،سوپر اسپرت های بلند قامت

comments 0 1401/6/13

اینکه بگوییم پیشرانه‌های درون‌سوز قدرتمند در حال انقراض هستند کمی دور از واقعیت است زیرا آستون‌مارتین و لامبورگینی با فاصلهٔ چند ماه از یکدیگر، دو نمونه از قوی‌ترین شاسی‌بلندهای درون‌سوز تاریخ را هردو با موتورهای V8 قدرتمند معرفی کرده‌اند.

 

 آستون‌مارتین DBX707 یک هیولای ۷۰۷ اسب بخاری است که تحسین‌های زیادی را برانگیخته و حالا یک رقیب جدی بنام اوروس پرفورمانته با ۶۶۶ اسب بخار قدرت برای آن پیدا شده است. پس بیایید این دو سوپر شاسی‌بلند جدید و جذاب را باهم مقایسه کنیم.

بیرون

بیرون

هردوی این شاسی‌بلندها قطعاً نظرها را به خود جلب می‌کنند و بدنه‌های تهاجمی آن‌ها قدرتی که زیر کاپوت پنهان شده را فریاد میزند. البته درحالی‌که لامبورگینی از خطوط تیز و زاویه‌دار بیشتری استفاده کرده، آستون ظاهر نرم‌تر و منحنی‌تری دارد. پرفورمانته از کاپوت و سپر تهاجمی‌تری نسبت به اوروس معمولی بهره می‌برد و به گفتهٔ لامبورگینی، در بیرون آن بیشتر از تمام خودروهای این کلاس از فیبر کربن استفاده شده است. ورودی‌های هوای مشکی جدید و دریچه‌های روی کاپوت از ویژگی‌های این قسمت هستند. ارتفاع پرفورمانته از زمین کمتر شده و روی رینگ‌های ۲۲ اینچی یا ۲۳ اینچی سفارشی قرار می‌گیرد. در عقب نیز از اسپویلر جدید با باله‌های فیبر کربنی استفاده شده است که داون‌فورس را تا ۳۸ درصد افزایش می‌دهد. در پایین هم چهار سر اگزوز بزرگ جلب‌توجه می‌کنند.

 

اصلی‌ترین ویژگی ظاهری DBX707 جلوپنجرهٔ بزرگ‌تر آن است درحالی‌که آستون‌مارتین هم مثل رقیب ایتالیایی با تغییراتی مثل پره‌های فیبر کربنی روی کاپوت و اسپویلر دم اردکی در عقب، آئرودینامیک شاسی‌بلند خود را بهبود بخشیده است. مثل اوروس، زیر گلگیرهای عظیم DBX707 هم رینگ‌های ۲۲ اینچی قرار گرفته و امکان سفارش نمونه‌های ۲۳ اینچی هم وجود دارد. در عقب خودرو دیفیوزر بسیار بزرگی جلب‌توجه می‌کند که باعث شده سر اگزوزهای چهارتایی نسبتاً کوچک به نظر برسند. انتخاب اینکه کدام‌یک از این دو خودرو ظاهر بهتری دارد موضوعی سلیقه‌ای است ولی نظر ما با اختلافی جزئی به سمت آستون‌مارتین خواهد بود.

 

پرفورمنس

پرفورمنس

در این بخش هردو خودرو ادعاهایی دارند و درحالی‌که DBX707 سریع‌ترین شاسی‌بلند جهان از لحاظ حداکثر سرعت محسوب می‌شود، اوروس پرفورمانته به‌تازگی رکورد سریع‌ترین شاسی‌بلند تولیدی در مسیر مسابقات تپه نوردی پایکس پیک را شکسته است. پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربوی این کراس‌اوور ایتالیایی حالا ۶۶۶ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که ۱۶ اسب بخار از اوروس معمولی بیشتر است. این قدرت در کنار وزن کمتر باعث می‌شود پرفورمانته بتواند ظرف تنها ۳.۳ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد و به حداکثر سرعت ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. علیرغم این پرفورمنس باورنکردنی روی آسفالت، در پرفورمانته حالت رانندگی جدیدی بنام رالی برای مسیرهای ناهموار ارائه شده است درحالی‌که سیستم فرمان گیری چرخ‌های عقب هم باعث افزایش چابکی خودرو می‌شود.

 

DBX707 هم از یک موتور ۴ لیتری V8 توئین توربو استفاده می‌کند با ۷۰۷ اسب بخار و ۹۰۰ نیوتن متر، قدرت و گشتاور بیشتری نسبت به اوروس دارد. بااین‌حال، آستون هم برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر بر ساعت به ۳.۳ ثانیه زمان نیاز دارد اما در حال حاضر هیچ شاسی‌بلند نمی‌تواند به حداکثر سرعت ۳۱۰ کیلومتر بر ساعتی آن برسد. نیروی موتور در اینجا از طریق یک گیربکس ۹ سرعتهٔ اتوماتیک کلاچ تر به سامانهٔ چهارچرخ محرک متمرکز بر عقب تحویل داده می‌شود. جالب اینکه آستون‌مارتین در این خودرو سیستم فرمان گیری چرخ‌های عقب را ارائه نکرده چون معتقد است بدون این سیستم پاسخگویی خودرو مستقیم‌تر است. به‌طورکلی، لامبورگینی بیش از ۹۰ کیلوگرم سبک‌تر است و رکورد پایکس پیک آن گویای همه‌چیز است اما بااین‌حال، فقط یک آزمایش رودررو نشان خواهد داد که کدام‌یک از این دو ماشین پرفورمنس بهتری دارند.

 

داخل

داخل

هردو خودرو از کابین اسپرتی بهره می‌برند که با متریال باکیفیتی پوشیده شده است. در اینجا آستون شیک‌تر و لوکس‌تر به نظر می‌رسد درحالی‌که پیوند اوروس با برادران سوپراسپرتش کاملاً آشکار خواهد بود. لامبورگینی به‌صورت استاندارد به صندلی‌های مشکی‌رنگ آلکانترا با دوخت شش‌ضلعی مجهز است و تودوزی چرمی هم برای آن قابل سفارش خواهد بود. غربیلک فرمان آلکانترا و تریم آلومینیومی هم از دیگر ویژگی‌های داخلی پرفورمانته هستند درحالی‌که رابط کاربری آن‌هم از گرافیک جدیدی بهره می‌برد. در آزمایش اوروس معمولی اما استفاده از سیستم اطلاعاتی-سرگرمی کمی دشوار بود و کنترل‌های لمسی سیستم تهویه هرگز به‌اندازهٔ نمونه‌های فیزیکی راحت نبودند.

 

آستون هرچند کابین زیبایی دارد اما رابط کاربری قدیمی اطلاعاتی-سرگرمی COMAND مرسدس ناامیدکننده خواهد بود. در اینجا نمایشگر مرکزی از نوع لمسی نیست و موضوع ناامیدکننده‌تر اینکه بسیاری از کنترل‌ها به وضوح از مرسدس گرفته شده‌اند. ویژگی مثبت اما صندلی‌های اسپرت جلو با تنظیم برقی ۱۶ جهته است که هرچند کمی سفت هستند اما حمایت خوبی از بدن دارند. بخش Q آستون‌مارتین هم مثل Ad Personam لامبورگینی امکان سفارشی‌سازی بی‌حدوحصری را برای کابین فراهم می‌کند. هرچند DBX707 و پرفورمانته قدرت و پرفورمنس فوق‌العاده‌ای دارند اما هنوز هم شاسی‌بلند هستند و بنابراین باید بتوانند نیازهای یک خانواده را برآورده کنند. در این بخش برتری جزئی با آستون است زیرا صندوق بار آن با ظرفیت ۶۳۸ لیتری کمی از اوروس با ۶۱۶ لیتر بزرگ‌تر است.

 

قیمت و جمع‌بندی

قیمت و جمع‌بندی

انتخاب از بین این دو خودرو هرگز کار ساده‌ای نخواهد بود زیرا هردو عالی هستند. هرچند اوروس معمولی خودروی بسیار پویاتری نسبت به DBX معمولی بود اما DBX707 حتی برای پرفورمانته هم رقیب بسیار دشوارتری است. قیمت اوروس پرفورمانته از ۲۶۰ هزار دلار شروع می‌شود درحالی‌که این رقم برای آستون‌مارتین ۲۳۶ هزار دلار است. البته زمانی که صحبت از قیمت‌های بیشتر از ۲۰۰ هزار دلاری باشد، اختلاف حدود ۲۵ هزار دلاری ناچیز به نظر می‌رسد و بعید است که برای خریداران این سوپر شاسی‌بلندها اهمیت داشته باشد. همچنین باید قابلیت سفارشی‌سازی خودروها را هم در نظر گرفت که می‌تواند باعث افزایش چشمگیر قیمت آن‌ها شود.

 

ازآنجایی‌که تاکنون فقط با DBX707 رانندگی کرده‌ایم بطور قطع نمی‌توانیم بگوییم که از اوروس پرفورمانته بهتر است ولی میدانیم که اوروس معمولی به‌خوبی شخصیت اسپرتی را با راحتی ترکیب کرده بود. همچنین هرچند آستون از قدرت بیشتری برخوردار است اما لامبو هم سلاحی به نام وزن کمتر دارد. به‌طورکلی، خرید یک خودروی اسپرت اختصاصی برای آخر هفته و یک شاسی‌بلند خانوادگی آرام‌تر برای استفاده‌های روزمره منطقی‌تر است اما برای کسانی که به هردوی این خودروها در یک پکیج نیاز دارند، اوروس پرفورمانته و DBX707 هردو از بهترین‌ها هستند.

 

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/6/13
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط