icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین بررسی نخستین خودروهای وارداتی به ایران، از فیات تا هیوندای

بررسی نخستین خودروهای وارداتی به ایران، از فیات تا هیوندای

comments 0 1401/12/8

هیوندای النترا، فیات ۵۰۰، فیات تیپو و چانگان CS35 جدید، اولین خودروهای وارداتی به ایران خواهند بود. پیش‌فروش قبل از پایان سال ۱۴۰۱ انجام خواهد شد.

 

واردات خودرو که قرار بود تابستان امسال آغاز شود، در اسفندماه ۱۴۰۱ به مرحله‌ی کسب مجوز و آگهی پیش‌فروش رسیده است. هنوز نمی‌توان با قطعیت نسبت به زمان تحویل خودروهای وارداتی، نظر داد. از سویی دیگر، کاهش ارزش پول ملی ایران و گرانی روز‌به‌روز دلار، قیمت نهایی برای مصرف کننده را نامعلوم کرده است.

طی هفته‌های اخیر، پیرامون نوع و مدل خودروهای وارداتی، مقالات متعددی در پدال منتشر شد. ظاهرا، ۴ خودرو شامل النترا، فیات ۵۰۰، فیات تیپو و چانگان CS35 پلاس اولین مدل‌های مونتاژ خارج برای بازار ایران خواهند بود. همچنین برای چانگان CS55 پلاس هم احتمال ورود وجود دارد.

 

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از تحویل ۳ هزار خودروهای وارداتی طی سه ماه خبر داده است:

 عمده تحویل خودروهای وارداتی سه ماهه است یعنی شاید ۹۰ درصد آن سه ماهه باشد، ۵ درصد خودروهای تحویل فوری باشد و ۵ درصد آن هم شش ماهه باشد، البته این ترکیب ممکن است تغییر کند، ولی احتمالا خودرو‌ها در همین حدود تحویل مشتریان خواهد شد. دلیل تحویل سه ماهه و شش ماهه خودروها به خاطر انجام سفارش گذاری و تولید و همچین ترخیص و کار‌های دیگری است که باید انجام شود و بعد تحویل داده می‌شوند.  شما خودروی داخلی تحویل فوری هم خریداری می‌کنید ۹۰ روزه تحویل می‌دهند!

علت تاخیرها این که قرار بود در بورس عرضه شود در همان موقع هم امکان آمادگی این کار وجود داشت اما در ادامه در عرضه بورس کالا با مشکل مواجه شدیم. بورس کالا عنوان کرد که این ماشین‌ها چون از خارج می‌خواهد وارد شود، از نظر بورس کالا ریسک به همراه داشت، و زیر بار این ریسک نمی‌رفتند و می‌گفتند حالا آمدیم و نیامد، من جواب کسی که از طریق بورس کالا خرید کرده را چه باید بدهم و این ریسک گردن کیست؟

نکته جالب این است به هرحال باید بورس این آمادگی و پذیرش ریسک را داشته باشد، از نظر عزیزان خودروی داخلی می‌تواند سه ماهه عرضه شود یا به هر شکل، چون داریم می‌بینیم که این کار دارد می‌شود، حالا خودروی وارداتی قدری ریسکش ظاهرا بالاتر است.

بلوکه کردن پول (۵۰۰ میلیون تومان) در حساب بانکی شخص اتفاق خواهد افتاد و برای تشخیص تقاضای واقعی و تمکن مالی خریداران است و پول از حساب خارج نخواهد شد. در حال حاضر ۲ بانک تجارت و ملت این امکان را برای متقاضیان فراهم نمودند اما امکان دارد که به این لیست اضافه شود. حساب باید به اسم خود شخص متقاضی باشد و پول هم در حساب خودش بلوکه می‌شود تا زمانی که خودش بخواهد و در هر مرحله ادامه بدهد. متقاضی می‌تواند مراحل را تا تحویل گرفتن خودرو ادامه دهد یا از خرید انصراف دهد. تصمیم با مشتری است که پول در حالت مسدود شده باقی بماند یا می‌تواند از بلوکه خارج شود.

مشخصات فیات ۵۰۰ وارداتی

یکی از پرفروش‌ترین خودروهای فیات در سطح جهانی، مدل ۵۰۰ است. این هاچبک  ۲در، سابقه‌ای طولانی در تاریخ دارد و اولین نسل خود را، سال ۱۹۵۷ عرضه کرد. مدل‌های جدید با طراحی مدرن، از سال ۲۰۰۷ معرفی شده و تاکنون به تولید انبوه ادامه داده است.

مشخصات فیات ۵۰۰ وارداتی

مشخصات فیات ۵۰۰ وارداتی

یکی از پرفروش‌ترین خودروهای فیات در سطح جهانی، مدل ۵۰۰ است. این هاچبک  ۲در، سابقه‌ای طولانی در تاریخ دارد و اولین نسل خود را، سال ۱۹۵۷ عرضه کرد. مدل‌های جدید با طراحی مدرن، از سال ۲۰۰۷ معرفی شده و تاکنون به تولید انبوه ادامه داده است. 

مدل‌های مختلف فیات ۵۰۰ در بازار جهانی، پیشرانه‌های متنوع دارند. پرفروش‌ترین نمونه با موتور ۹۰۰‌ سی‌سی توربوشارژ، ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۵ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. این مدل، وزن خالص ۹۵۰ کیلوگرم دارد و برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر برساعت از حالت سکون، ۱۰ ثانیه زمان می‌‎‌برد. میانگین مصرف سوخت فیات ۵۰۰ با مشخصات فوق، ۴ لیتر در صد کیلومتر است.

نسخه‌ی پایه از انواع فیات ۵۰۰، مجهز به جعبه‌دنده‌ی دستی تولید می‌شود. این خودرو با موتور ۹۰۰ سی‌سی، گیربکس اتوماتیک و امکانات معمول در مدل‌های امروزی، ۲۰ تا ۲۲ هزار دلار قیم

مشخصات فیات تیپو وارداتی

مشخصات فیات تیپو وارداتی

یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودروهای بازار ترکیه، فیات تیپو است. این مدل، هماهنگ با استاندارد اروپا تولید می‌شود و البته قیمت رقابتی در کشور ترکیه دارد. به‌همین دلیل مورد توجه رانندگان تاکسی‌ این کشور است. 

تیپو با بدنه‌های چهاردر سدان، هاچبک و استیشن واگن تولید می‌شود؛ اما نسخه‌ی سدان فروش بیشتری دارد. این خودرو با پیشرانه‌ی  یک لیتر ۳ سیلندر توربوشارژ، ۱۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۹۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. میانگین مصرف سوخت فیات تیپو، ۶ تا ۶/۵ لیتر در صد کیلومتر است و سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۱۱ ثانیه دارد.

مدل‌های مرسوم فیات تیپو در ترکیه، دنده دستی هستند اما در نقاط مختلف اروپا، تیپو هیبریدی ۱۳۰ اسب بخار با گیربکس اتوماتیک نیز فروخته می‌شود.  تیپو مجهز به موتور یک لیتری، آستانه قیمت ۱۶ هزار دلار دارد.

مشخصات هیوندای النترا وارداتی

مشخصات هیوندای النترا وارداتی

النترا در کلاس سدان کامپکت، یکی از پرفروش‌ترین خودروهای کره‌ای دنیا است. این مدل در گذشته به تعداد بالا در ایران فروخته شد و سابقه‌ی مثبت برجای گذاشت. 

هیوندای النترا از سال ۲۰۲۰ با تغییر نسل و چهره‌ی جدید تولید می‌شود. این خودرو هم در مدل پایه، موتور ۲ لیتر با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۱۸۰ نیوتن‌متر ارائه می‌کند. گیربکس النترا CVT و میانگین مصرف سوخت، ۷/۵ لیتر در صد کیلومتر است.  سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت این مدل، ۹ ثانیه زمان نیاز دارد و نهایت سرعت ۲۰۰ کیلومتر برساعت دارد.

آستانه قیمت النترا در بازار جهانی، ۲۰ هزار دلار است. مدل‌های قوی‌تر با قدرت ۲۰۰ و ۲۷۶ اسب بخار نیز در کشورهای مختلف وجود دارند.

مشخصات چانگان CS35 پلاس وارداتی

مشخصات چانگان CS35 پلاس وارداتی

با گذشت چند سال از مونتاژ اولین مدل‌های چانگان CS35 توسط سایپا، حالا نسخه‌ی جدید به نام CS35 پلاس برای ورود به ایران انتخاب شده است. این مدل، کمی بزرگ‌تر از خودروی قبلی محسوب می‌شود اما همچنان پیشرانه‌ی ضعیف نسبت به رقبا دارد. 

به احتمال بالا، موتور ۱/۶ لیتر تنفس طبیعی روی CS35 پلاس وارداتی ارائه می‌شود تا ۱۲۸ اسب بخار قدرت و ۱۶۱ نیوتن‌متر گشتاور برای کراس‌اور ۱۴۰۰ کیلوگرمی داشته باشد. شرکت سازنده ادعا می‌کند سرعت‌گیری صفر تا صد CS35 پلاس ۱۲۸ اسب بخار با گیربکس دستی یا اتوماتیک دبل کلاچ ۶ سرعته، حدود ۱۱ تا ۱۲ است. این خودرو مجهز به موتور ۱/۴ لیتر توربوشارژ با قدرت ۱۵۸ اسب بخار و گشتاور ۲۶۰ نیوتن‌متر نیز تولید می‌شود؛ اما ظاهرا وارد ایران نخواهد شد.

قیمت CS35 پلاس دنده اتوماتیک با موتور ۱/۶ لیتر در چین، ۱۱ هزار دلار است. مدل توربوشارژ ۱/۴ لیتری با امکانات بیشتر، ۱۶ هزار دلار هزینه خرید دارد.

مشخصات چانگان CS55 پلاس وارداتی

مشخصات چانگان CS55 پلاس وارداتی

وارداتی CS55 پلاس قطعی نیست اما در کلاس کراس‌اورهای اندازه متوسط چینی، دارای اهمیت است. این خودرو طی سال‌های اخیر، بارها در نمایشگاه‌های داخل کشور دیده شد؛ اما هرگز به مصرف‌کننده ایرانی نرسید. 

چانگان CS55 پلاس با موتور ۱/۵ لیتر توربوشارژ، ۱۸۵ اسب بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. این خودرو مجهز به گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک دبل کلاچ، در زمان ۸ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد و نهایت سرعت ۱۸۰ کیلومتر برساعت فراهم می‌کند.

قیمت چانگان CS55 پلاس دنده اتوماتیک با امکانات معمول در خودروهای چینی، حدود ۲۰ هزار دلار است. این مدل در کلاس کراس‌اورهای ساخت چین، محصولی مدرن و نزدیک به استاندارد جهانی محسوب می‌شود. نسخه‌های مجهز به امکانات کامل، ۲۴ تا ۲۵ هزار دلار قیمت دارند.

برچسب ها:

هیوندای
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/12/8
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط