icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین بهترین کلاه کاسکت برای موتور سیکلت

بهترین کلاه کاسکت برای موتور سیکلت

comments 0 1400/9/1

رپرتاژ-سالیانه تعداد زیادی از موتورسواران به دلیل عدم استفاده از کلاه کاسکت موتور جان خود را به راحتی از دست می‌دهند. مهمترین عضو بدن که وظیفه فرماندهی اعضای دیگر را بر عهده دارد، سر است. وارد شدن ضربه به سر نتایج جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت و حتی ممکن است که منجر به مرگ یا فلج دائمی فرد شود. بنابراین موتورسوار حتما باید نکات ایمنی را رعایت کند و با استفاده از کلاه ایمنی موتور سیکلت از وارد شدن آسیب‌های جسمی و جانی به خود جلوگیری نمایند. اگر جزء افرادی هستید که تا به امروز بدون کلاه ایمنی از موتور سیکلت خود استفاده می‌کردید و به تازگی قصد دارید یک کلاه کاسکت موتور باکیفیت خریداری کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌های بهترین کلاه موتور و نکات مهم در هنگام خرید این وسیله صحبت کنیم.

یک کلاه کاسکت موتور استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟‌

اولین ویژگی یک کلاه کاسکت موتور استاندارد وزن آن است. این کلاه ایمنی باید دارای وزنی معادل 1.3 کیلوگرم الی 1.6 کیلوگرم باشد.‌ توجه داشته باشید که استفاده از دست‌ها برای تخمین وزن کلاه کاسکت کار درستی نیست.‌ برای دستیابی به وزن مناسب کلاه آن را روی سر خود قرار دهید. اگر سنگینی آن به مهره‌های گردن شما فشار وارد نکرد و احساس راحتی داشتید، وزن کلاه مورد نظر برای شما مناسب خواهد بود. البته وزن هر محصول را معمولا در جدول مشخصات آن درج می‌کنند.  ‌

پس از انتخاب کلاه موتور با وزن مناسب باید به زاویه دید موتور سوار هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. زاویه‌ی دید جانبی زمانی مناسب و استاندارد است که بتواند تقریبا 105 درجه را پوشش دهد. زاویه دید بالای موتورسوار نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهد که زاویه بالایی هرگز نباید کمتر از هفت درجه باشد.

سومین ویژگی یک کلاه کاسکت استاندارد موتور، سایز کلاه است. توجه به مناسب بودن سایز کلاه در زمان خرید، در هنگام تصادف به میزان زیادی از سر موتورسوار نگهداری و محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که در بسیاری از تصادفات نا مناسب بودن سایز کلاه باعث شده است که کلاه از سر موتور سوار جدا شود و هیچ تاثیری در جلوگیری از وارد شدن آسیب به سر او ندارد. همواره باید سعی کنید از فروشنده کلاه کاسکت موتور بخواهید تا کلاهی را به شما بدهد که کمی تنگ‌ باشد. زیرا کلاه ایمنی موتور به مرور زمان بر روی سر جا باز می‌کند.

 تهویه مطبوع کلاه ویژگی دیگریست که بسیار مهم است. با کمک این ویژگی در فصول سرد سال داخل کلاه کاسکت موتور گرم و در فصول گرم سال داخل آن خنک خواهد شد. نصب ورودی و خروجی هوا در کلاه ایمنی استاندارد معمولا در بخش بالایی، پشت و کناره‌های کلاه انجام می‌شود‌. دریچه‌های ورودی و خروجی باید به خوبی باز و بسته شوند. دریچه‌های روی چانه هم از بخار گرفتن کلاه و کاهش دید جلوگیری می‌کند.

داشتن عایق صدا برای کلاه ایمنی موتور سیکلت برای موتور سواران بسیار مهم است. زیرا از شنیده شدن صدای باد، موتور و صداهای وسایل نقلیه اطراف موتور جلوگیری می‌کند. استفاده از کلاه‌های غیر استاندارد باعث می‌شود که صدای باد به مرور زمان به گوش‌های موتورسوار آسیب وارد کند و حس شنوایی او را مختل کند.

بدنه کلاه کاسکت از سه قسمت مختلف تشکیل می‌شود. لایه اول آن از سمت بیرون و چیزی که مشاهده می‌شود باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. معمولا بهترین متریال برای این قسمت ماده‌ای به نام ABS است. این ماده علی رغم مقاومت بالا در برابر ضربه، وزن کمی دارد. لایه داخلی کلاه نیز از جنس یونولیت ساخته می‌شود و از انتقال نیرو به سر موتورسوار جلوگیری می‌کند. روی یونولیت را نیز با پارچه‌ روکش می‌پوشانند تا هم داخل کلاه زیبا شود و هم از ایجاد حساسیت‌های پوستی جلوگیری شود.

قیمت یک کلاه کاسکت موتور دارای استاندارد DOT و ساخته شده از مواد با کیفیت نسبت به کلاه‌های دیگر گران‌تر است. بنابراین هنگام خرید حتما به ویژگی قیمت کلاه ایمنی نیز باید توجه داشته باشید. قیمت کلاه‌های موجود در بازار معمولا از پنجاه هزار تومان شروع و تا سی میلیون تومان ادامه دارد. هر چه جنس و برند کلاه معتبرتر باشد، با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد.

آشنایی با انواع کلاه کاسکت موتور

آشنایی با انواع کلاه کاسکت موتور

  • کلاه کاسکت کامل موتور سیکلت

بهترین کلاه ایمنی موتور کلاهی است که تمام قسمت‌های سر و صورت را پوشش دهد. طلق  متحرک موجود در این نوع کلاه از چشم‌های موتورسواران مراقبت می‌کند. مزیت دیگر این کلاه کاهش سطح صدای محیط و جلوگیری از صدای باد هنگام رانندگی با موتور است. به طور کلی تهویه مطبوع در این کلاه نسبت به انواع دیگر از کلاه‌های دیگر بیشتر است.

  • کلاه کاسکت صورت باز موتور سیکلت

این نوع کلاه ایمنی موتور فقط از سر موتورسوار محافظت می‌کند و چانه و صورت او را نمی‌پوشاند. مزیت کلاه کاسکت چانه باز این است که دیگر نیازی به در آوردن کلاه هنگام بنزین زدن نیست. همچنین به راحتی سر و صدای اطراف شنیده می‌شود. موتورسواران هنگام استفاده از کلاه صورت باز باید سعی کنند از عینک محافظ نیز استفاده نمایند تا از وارد شدن آسیب به چشم‌های خود در اثر وزش باد یا پرتاپ سنگریزه‌ها جلوگیری کنند.‌

  • کلاه کاسکت دارای فک متحرک

این نوع کلاه کاسکت موتور به دلیل دومنظوره بودنش طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. در واقع با استفاده از این کلاه ایمنی هم می‌توان از چانه و صورت محافظت کرد و هم می‌توان بخش متحرک آن را به سمت بالا هدایت کرد. با این کار کلاه به حالت صورت باز در می‌آید و هنگام بنزین زدن دیگر لازم نیست که موتور سوار آن را از صورت خود بردارد.

ضرورت استفاده از کلاه کاسکت موتور برای ترک نشینان

حتما بارها در سطح شهر مشاهده کرده‌اید که موتورسواران هنگام تردد در سطح شهر کلاه کاسکت خود را به فردی که به عنوان ترک نشین پشت موتور سوار شده‌ است،‌ داده‌اند. در بعضی از مواقع نیز ترک نشین از کلاه کاسکت موتور استفاده نمی‌کند. همانطور که گفتیم در تصادفات بیشتری آسیب به سر موتورسوار و ترک نشین او وارد می‌شود. بنابراین هر دو نفر باید از کلاه ایمنی موتور سیکلت استفاده کنند و جان خود را در برابر حوادث مصون نگه دارند. اگر از موتورسواران بپرسید که چرا برای خود و ترک نشین موتور از کلاه کاسکت استفاده نمی‌کنند، معمولا گرمای هوا و نداشتن پول کافی برای خرید کلاه کاسکت موتور را بهانه می‌کنند. این درحالیست که هیچ یک از این دلایل توجیه مناسب و قابل قبولی نیست. البته در سال‌های اخیر فرهنگ سازی زیادی درباره لزوم استفاده از کلاه کاسکت برای ترک نشین و موتور سوار انجام شده است. موتورسواران با نگاهی به آمار مرگ و میر در اثر عدم استفاده از کلاه کاسکت متوجه خواهند شد که این موضوع چقدر اهمیت دارد.

خرید کلاه کاسکت موتور از فروشگاه اینترنتی استار سیکلت

خرید کلاه کاسکت موتور از فروشگاه اینترنتی استار سیکلت

برای خرید کلاه کاسکت موتور استاندارد و با کیفیت می‌توانید به سایت فروشگاه اینترنتی استار سیکلت با آدرس اینترنتی https://starcyclet.com/ مراجعه کنید. استار سیکلت به عنوان فروشنده کلاه کاسکت موتور و لوازم جانبی موتور فعالیت خود را از سال 1396 آغاز کرد و همواره سعی دارد بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. استار سیکلت در فروشگاه‌های معتبری مانند ایمالز، ترب و ایمالز نیز دارای صفحه رسمی است. تنوع محصولات این فروشگاه باعث شده است که دست مشتریان برای انتخاب باز باشد‌ و از تمام شهرهای ایران امکان خرید آنلاین برای آن‌ها وجود داشته باشد.

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1400/9/1
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط