icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تجربه رانندگی با سورنتو 2021

تجربه رانندگی با سورنتو 2021

comments 0 1399/6/22

کیا چندی است که از نسل جدید شاسی بلند سورنتو رونمایی کرده است و حالا پای نسل چهارم این کره ای محبوب به بازارهای جهانی باز شده است.هم اکنون  فرصتی دست داده است که این خودرو توسط کارشناسان انگلیسی مورد بررسی قرار بگیرد.

خوشبختانه کیا کاملاً روی ریل قرار داشته و طراحان شرکت نیز یک شاسی‌بلند زیبا و جذاب را طراحی کرده‌اند. سورنتو در سال ۲۰۰۲ شبیه کپی ناهمگونی از مرسدس ML بود اما این خودرو طی ۱۸ سال گذشته به تکامل رسیده و جدیدترین نسل آن قطعاً ظاهر لوکسی دارد.

این خودرو بر پایه شاسی مونوکوک جدیدی شکل گرفته است. سورنتو جدید ۱۰ میلی‌متر طویل‌تر و پهن‌تر از نسل پیشین بوده و فاصله بین محوری آن نیز ۳۵ میلی‌متر بهبود یافته است.

 

ما اولین بار در آلمان پشت فرمان نسخه پیش‌تولیدی این خودرو نشستیم اما حالا سورنتو با قیمت پایه ۳۸۸۴۵ پوندی وارد بازار بریتانیا شده است. در ابتدا دو پیشرانه قابل انتخاب است که یکی از نوع ۱.۶ لیتری هیبریدی ۲۲۶ اسبی و دیگر از نوع ۲.۲ لیتری دیزلی ۱۹۹ اسب بخاری می‌باشد. خودروی تست شده از پیشرانه دیزلی استفاده کرده اما در آینده نسخه پلاگین هیبریدی سورنتو نیز عرضه خواهد شد.

اما این پیشرانه ۲.۲ لیتری دیزلی گشتاور زیادی داشته و با ماهیت سورنتو هماهنگی دارد. همکار استاندارد این نیروگاه آهنین نیز گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک است.

صدای پیشرانه به خوبی سرکوب شده و خبری از صدای خشن پیشرانه‌های دیزلی در این شاسی‌بلند نیست. گشتاور ۴۴۰ نیوتون متری پیشرانه تقریباً به‌صورت آنی در دسترس بوده و بنابراین به راحتی می‌توان شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۹.۱ ثانیه‌ای را تجربه کرد که برای خودرویی با وزن بیشتر از ۲ تن عملکردی خوب محسوب می‌شود. وجود گشتاور زیاد در دورهای پایین همچنین باعث شده سورنتو توانایی یدک کشی ۲۵۰۰ کیلوگرمی داشته باشد که نیم تن بیشتر از نسل پیشین است.

 

همچنین واضح است که نسل جدید سورنتو با اولویت راحتی و آسایش سرنشینان توسعه یافته است. شاسی‌بلند تازه‌نفس کره‌ای‌ها در پیچ‌ها تکان های زیادی داشته اما خب ما نیز چنین انتظاری را از یک شاسی‌بلند هفت‌نفره داشته‌ایمالبته فرمان توازن وزنی خوبی داشته و بسیار دقیق است که این امر باعث می‌شود حس خوبی در زمان رانندگی داشته باشیم. سواری خودرو به خوبی کنترل شده و پیشرانه نیز آرام عمل می‌کند. اگر چشمان خود را ببینید می‌توانید باور کنید که در حال راندن یک خودروی لوکس آلمانی هستید. شما ۵ سال پیش نمی‌توانستید چنین چیزی را درباره محصولات کیا اظهار کنید.

 

اما آفرود چه؟! کیا سیستم “حالت سطوح” را بازنگری کرده و حالا برنامه‌هایی برای رانندگی در برف، گل‌ولای و شن وجود دارد. قوای محرکه سورنتو به‌طور خودکار خود را با سطح مسیر هماهنگ می‌کند تا بیشترین کشش ممکن وجود داشته باشد.

و خبرهای خوب در راه هستند زیرا تکنولوژی و کیفیت داخل کابین این خودرو بهتر از هر زمان دیگری است.

شاید طراحی کلی کابین به جذابیت بدنه نباشد چراکه تریم آلومینیوم اطراف ورودی‌های هوای کابین ظاهر ارزان‌قیمتی دارند اما همه‌چیز از کیفیت بالایی برخوردار است. سیستم اطلاعات سرگرمی خوب بوده و خوشبختانه کیا تنظیمات سیستم تهویه را در صفحه لمسی ادغام نکرده و از دکمه‌های فیزیکی استفاده کرده است. کابین سورنتو جدید زیباترین کابین در کلاس نیست اما طراحی آن با ذهنیت راحتی استفاده صورت گرفته است. حتی هفت پورت USB هم وجود دارد که برای هر سرنشین یک درگاه تدارک دیده شده است.

 

میزان تکنولوژی‌های بکار رفته در نسل جدید سورنتو نیز احساس‌برانگیز است. این خودرو اولین خودروی بازار است که از سیستم پایش نقاط کور جدید استفاده می‌کند. این سیستم تصویر ترافیک عقب را روی پشت آمپرها نشان می‌دهد و بنابراین شما دقیقاً می‌توانید نقاط کور را تماشا کنید.

 

همچنین رانندگان نگرانی‌ای درباره پارک این شاسی‌بلند نخواهند داشت زیرا سورنتو از پارک خودکار سود می‌برد. شما با رسیدن به نقطه پارکی که تنگ است از خودرو پیاده شده و با استفاده از کلید خودرو را جلو و عقب کنید. همچنین تجهیزات ایمنی زیادی نیز وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ترمز اضطراری خودکار، کروز کنترل تطبیقی و تشخیص محدودیت سرعت اشاره کرد.

کیا قطعاً فضای بار و کابین را از یاد نبرده است. این سورنتو اندکی بزرگ‌تر از قبل بوده و اگرچه این موضوع سریعاً در کابین حس نمی‌شود اما فضای خوبی در بخش جلو و عقب وجود دارد. طراحی هفت‌نفره به‌صورت استاندارد در سورنتو وجود داشته و حتی بزرگ‌سالان نیز می‌توانند زمانی را در صندلی‌های ردیف سوم دوام بیاورند.

 

به نظر می‌رسد کیا این روزها اشتباهات بسیار کمی را مرتکب می‌شودجدیدترین نسل سورنتو یک شاسی‌بلند کاربردی، خانوادگی و ایمن است که تکنولوژی‌های بکار رفته در آن را نمی‌توان هرجایی پیدا کرد. این خودرو جذاب‌تر از هر زمان دیگری بوده هرچند قیمتش نیز به محدوده لوکس‌ها نزدیک شده است. در کل به سختی می‌توان از سورنتو ایراد گرفت.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/6/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط