icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تست و بررسی ام وی ام x22 پرو،فیس لیفت به سبک بزرگان

تست و بررسی ام وی ام x22 پرو،فیس لیفت به سبک بزرگان

comments 0 1400/8/2

روزگاری نه چندان دور کره ای ها در بین خودروسازان جهانی حرف چندانی برای گفتن نداشتن  اما این انسان های سخت کوش برای جبران اختلاف طبقاتی موجود تلاش کردن و با به خدمت گرفتن مهندسان و طراحان به نام جهانی توانستند خیلی زود خود را در بین مطرح ترین برند های جهانی قرار دهند . یکی از راه کارهای کره ای ها برای میان بر رسیدن به قله استفاده از طراحان به نام جهانی و ارائه نسل های جدید و فیس لیفت های متعدد محصولات خود در بازه زمانی کوتاه بود.در مقابل چینی ها هم  برای موفقیت در بازار خودروهای جهانی نیم نگاهی به مسیر طی شده توسط کره ای ها داشتند و با الگو بردار از آنها مسیر صد ساله را یک شبه طی کردن تا خیلی زود نگاه ها  را به خود جلب کنند.یکی از این برند های چینی" چری "است . این خودروساز چینی هم دقیقا همان مسیر رفته و حالا با ارائه محصولات جدید در بازه کوتاه و همچنین ارائه فیس لیفت محصولات پیشین خود بدنبال نوسازی ناوگان محصولات خود است تا هر چه بیشتر بتواند در دل مشتریان جا باز کند. مدیران خودرو نیز بعنوان شریک تجاری این نشان خودروساز چینی هم به سرعت و در مدت زمان کوتاهی محصولات جدید این شرکت را خیلی زود برای بازار ایران مهیا می کند تا ما هم بتوانیم با توجه به تمام محدودیت موجود حس کنیم که برای خرید خودرو دارای حق انتخاب هستیم.حالا نیز مدیران خودرو نسخه فیس لیفت ام وی ام  X22 را با نام ام وی ام  X22 پرو را مهیا حضور در بازار کرده و ما در پردیس خودرو فرصت  داشتیم این محصول اقتصادی ام وی ام را در پیست آزادی مورد تست و بررسی قرار دهیم . با ما همراه باشید تا با این کراس اوور پیش از ورود به بازار آشنا شوید.

سخن آغازین

بسیاری از کارشناسان و خبرنگاران حوضه خودرو در هنگام بررسی یک خودرو تازه وارد تیغ انتقاد را در دست گرفته با استفاده از ابزار های نظیر چینی بودن ،ضعیف بودن پیشرانه و غیره سعی در تخریب محصول مورد نظر کرده و با این اندیشه که هر چه انتقاد برنده تر و شدید تر باشد اعتبار فرد به اصطلاح کارشناس بیشتر خواهد شد  تا آنجا که می توانند انتقاد می کنند.این در حالی است که فرد مورد نظر نهایت خودرویی که سالهاست سوار آن است یک پژو 206 یا خودرویی مشابه متعلق به دهه هشتاد میلادی است چرا که تقریبا بیشتر قشر جامعه نظیر خود ما به همین خودروها دسترسی داریم.

برای بررسی یک خودرو ابتدا باید در نظر گرفت در چه بازاری هستید و گزینه های در دسترس قشر بیشتر مشتریان چه خودروهایی هستند. ما در کشوری زندگی می کنیم که بدلیل تحریم های ظالمانه غرب و البته برخی خود تحرمی ها از واردات خودرو های بروز و برند های معتبر محروم هستیم . در کنار آن خودروسازان دولتی که بخش عمده بازار را تامین می کنند در حال تولید خودروهای متعلق به دهه ها پیش هستند .لذا در زمان بررسی باید دقت کرد اگر خودروی مورد نظر در رنج قیمت خود بد است چه خودروی جایگزینی را می توان به مصرف کننده پیشنهاد کرد. لذا انتقاد از یک خودرو چینی ارزان قیمت که از محصولات بیسیک برند مورد نظر است ،کار بسیار ساده ای خواهد بود، چرا که چنین محصول ارزان قیمت و ساده قطعا دارای ایراد های فراوانی هست اما به رخ کشیدن بیش از حد این ایراد ها منجر به سر خورده شدن مشتریان ایرانی می شود که با این مبالغ گزینه دیگری ندارند.

ما بعنوان رسانه خودرویی اگر انتقادی داریم باید به راس هرم خودروسازی و تصمیم گیرنده ها در بخش بازار خودرو داشته باشیم نه اینکه هر چه فریاد داریم بر سر گزینه های موجود بزنیم  و اگر قرار است یک خودروی خاص را مورد بررسی دهیم با توجه به گزینه های موجود ،قیمت و مبلغ قابل پرداخت توسط قشر بیشتر جامعه باشد.

در ابتدا این موارد مطرح کردیم تا به نوعی با دیدگاه ما در خصوص بررسی یک گزینه تازه وارد آشنا شوید.ما سعی می کنیم خودرو مورد در نظر با توجه به قیمت و گزینه های موجود در بازار مورد بررسی قرار دهیم و نقاط ضعف و قوت آن را برای شما بازگو کنیم.

ابعاد

ابعاد

وقتی صحبت از کراس اوور اقتصادی کوچک می شود نباید انتظار به یک شاسی بلند را داشته باشیم اما با نشستن در ام وی ام x22 پرو فضای داخلی آن ما را سوپرایز می کند چرا که فضای پای برای سرنشینان جلو و عقب کاملا مناسب یک خانواده چهار نفره است. بر اساس منابع موجود ام وی ام X22 پرو دارای ابعادی برابر با 4200 میلیمتر در طول ،1760 میلیمتر در عرض و 1750 میلیمتر در ارتفاع می باشد. همچنین این کراس اوور از فاصله  دو محوری برابر با 2555 میلیمتر برخودار است. البته قابل ذکر است که ام وی ام X22 پرو نسخه فیس لیفت محسوب بوده و از نظر ابعاد داخلی تفاوتی با نسخه قدیمی ندارد و اگر تجربه سواری با نسخه پیشین را داشته باشید از فضای داخلی آن آگاهی کامل را خواهید داشت.

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری

معمولا در نسخه های فیس لیفت تفاوت ها بسیار جزیی بوده اما وقتی به ام وی ام X22 پرو می رسیم در نگاه اول به هیچ عنوان متوجه نخواهید شد که این خودرو همان نسخه قبلی ام وی ام X22 است چرا که طراحان برای فیس لیفت کردن سنگ تمام گذاشته و تقریبا در نمای جلوی با نسل جدیدی از این خودرو روبرو هستیم.

ام وی ام x22 پرو

در دماغه خودرو نخستین عنصری که جلب توجه می کند جلو پنجره چند ضلعی کهکشانی بزرگی است که این روزها در محصولات جدید این خودروساز مشترک است و پیش از آن در چری تیگو 8 پرو هم دیده بودیم.زیبایی این جلو پنجره زمانی تکمیل می شود که چراغهای باریک جذاب با دی لایت های بسیار باریک ببینده را مجذوب خود می کند.اما طراحان این کراس اوور شرقی برای ابهت بخشیدن به نمای جلوی خودرو از چراغهای مه شکن بزرگی استفاده کرده اند تا هر چه بیشتر ظاهر خودرو را به یک کراس اوور نزدیک نمایند.

ام وی ام x22 پرو

در نمای جانبی تفاوت چندانی با نسخه پیشین مشاهده نمی شود اما با دقت بیشتر متوجه خواهیم شد که آینه جانبی از ظاهری جدید بهره برده و دور پنجره های از نمای کرومی استفاده شده است.

ام وی ام x22 پرو

اما شاید نقطه ضعف طراحی ظاهری این خودرو را  باید در بخش عقبی خودرو جتسجو کنیم . چرا که همچنان با طراحی خسته کننده و قدیمی روبرو هستیم که اصلا با نمای جلو خودروی هماهنگی نداشته و بارها در نسخه قبلی ام وی ام X22 و ام وی ام 315   در خیابان های شهر دیده بودیم و این نمی تواند برای یک خودروی بروز مناسب باشد. البته اگر دقت کنید تغییراتی نظیر اضافه شدن خروجی های اگزوز دوگانه و دیفیوز نقره ای رنگ  بر روی سپر را مشاهده خواهیم کرد  که البته اصلا برای یک تغییر بزرگ کافی نیست

طراحی کابین

طراحی کابین

زمانی که ظاهر خودرو را مورد ارزیابی قرار می دادیم این نگرانی وجود داشت که نکند چری فقط نمای جلوی خودرو را مورد تغییرات گسترده قرار داده و کابین خودرو  نیز به مانند نمای جانبی و نمای عقبی تغییراتی را تجربه نکرده باشد. اما با ورود به کابین قطعا سوپرایز خواهید شد چون تقریبا هیچ نشانی از کابین نسخه پیشین را مشاهده نخواهید کرد و با یک کابین بروز و بسیار مدرن در حد یک خودروی ارزان قیمت شرقی  مواجه خواهید شد.

نمای داخلی ام وی ام x22

استفاده از صفحه نمایش 9 اینچی در میانه داشبورد که اطراف آن با استفاده از متریال براق تزیین شده بخوبی نماینگر یک خودروی مدرن است.در این صفحه نمایش علاوه بر اطلاعات سیستم صوتی اطلاعات دیگری نظیر سیستم تهویه مطبوع در اختیار سرنشنیان قرار می گیرد.

نمای داخلی ام وی ام x22 پرو

تغییرات به اینجا ختم نشده فرمان ساده نسخه پیشین با فرمان D کات جایگزین شده تا شاید راننده کمی حس اسپرت بودن را تجربه کنند. طراحان برای ایجاد تغییرات جذاب تر برخی از ادوات فیزیکی نظیر کلید ترمز دستی برقی ،ولوم کنترل سیستم صوتی ، کلید سیستم اتو هولد و غیره  را با ظاهری جذاب در کنسول میانی تعبیه کرده تا ضمن بالابردن زیبایی بصری کاملا در دسترس راننده قرار بگیرد.

نمای داخلی ام وی ام x22 پرو

در نهایت نسخه ای که برای تست در اختیار ما قرار گرفت از تودورزی دو رنگ قهوه ای و مشکی بهره می برد که زیبایی دو چندانی داشت.

نمای داخلی ام وی ام x22 پرو

اما یکی دیگر از نقطه ضعف های ام وی ام X22 پرو به متریال بسیار ازران قیمت و خشک استفاده شده در داشبورد و رو دری ها باز می گردد که خیلی بهتر برد کمی سیلقه در استفاده از متریال بهتر و نرم تر بهره برده می شد.

مشخصات فنی ام وی ام x22 پرو

مشخصات فنی ام وی ام x22 پرو

ام وی ام X22 پرو با تغییرات زیادی در بخش پیشرانه وارد بازار شده تا شاید بتواند رقبا را تحت تاثیر قرار بدهد. نخستین تغییر در این نسخه فیس لیفت پیشرانه 3 سیلندر یک لیتری است که شاید کم حجم به نظر برسد اما چری سیستم توربو شارژ را به آن افزوده تا ضمن کاهش مصرف سوخت بدلیل کاهش حجم موتور ،موجب ایجاد قدرت کافی گردد. این پیشرانه قدرتی برابر با 102 اسب بخار و گشتاوری برابر با 150 نیوتن متر را در اختیار راننده قرار می ده. خبر خوب اینکه گیربکس این کراس اوور همانی است که در چری آریزو 6 مورد استفاده قرار گرفته بود. این یعنی با گیربکسی از نوع CVT سروکار داریم که البته قابلیت تعویض 9 دنده مجازی هم داردضمن اینکه در این مدل جدید، چری از گیربکس CVT با 9 دنده مجازی بهره گرفته است.

ام وی ام X22 پرو با این مشخصات زمان زیاد 14 ثانیه ای نیاز دارد تا به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد و این شتاب را نهایتا تا حداکثر سرعت 174 کیلومتر در ساعت می تواند حفظ کند.

در نهایت باید گفت که پیشرانه کم حجم مورد استفاده شده در این کراس اوور حاکی از آن است مهندسان چری بیشتر تمرکز خود را بر اقتصادی بودن X22 پرو قرار داده و توجه چندانی به رانندگی هیجان انگیز نکرده اند. البته  در هنگام رانندکی در پیست آزادی این خودرو در مسیر های مستقیم از شتاب کافی برای یک کراس اوور اقتصادی ارزان قیمت برخوردار بود اما نباید از آن انتظار زیادی داشت.

امکانات رفاهی و ایمنی

امکانات رفاهی و ایمنی

در بخش آپشن ،این خودرو در میان رقبای موجود در بازار کولاکی برای خود محسوب می شود چرا که در ام وی ام X22 پرو با امکانات جدیدی نظیر ترمز دستی برقی ،سیستم اتو هلد ،فرمان برقی ،صفحه نمایش 9 اینچی  عرضه خواهد شد که برای خودروی در این رنج قیمت بسیار عالی محسوب می گردد.

اما نکته منفی در این بخش حذف سیستم کی لیس و دکمه روشن و خاموش در نسخه قابل عرضه در ایران است.خیلی بهتر بود این سیستم کارا و خوب بر روی ام وی ام X22 پرو عرضه می شد.

ام وی ام x22 پرو

نکته دیگر منفی عدم وجود سیستم کنترل پایداری در بخش امکانات ایمنی بود چرا که در هنگام تست در پیست آزادی و در پیچ های تند خودرو دارای گیجی و ناپایداری خاصی بود در صورت رانندگی با سرعت های بالا امکان خروج خودرو از جاده و شاید اتفاق های بدتر بود.

زمان عرضه و قیمت

زمان عرضه و قیمت

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط مدیران خودرو ،ام وی ام X22 پرو تا دو ماه آینده وارد بازا خواهد شد. در خصوص قیمت هم با توجه به نوسانات قیمت ارز خیلی زود است صحبتی به میان آید اما به نظر می رسد این کراس اوور با در رنج قیمت 500 الی 600 میلیون بدست مشتریان برسد.

سخن پایانی

سخن پایانی

در ابتدا این گفتار اشاره کردیم انتقاد از این دست از خودروها کار بسیار ساده است اما باید توجه داشت بیشتر جامعه توانایی خرید این چنین خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی را دارند و نمی توان خودرویی نظیر ام وی ام X22 با یک خودروی بالای 1 میلیارد کره ای مقایسه کرد.لذا بهتر است نقاط ضعف و قوت را در کنار هم و با توجه به قیمت مورد توجه قرار دارد و به قول پیشینان ما" هر چه پول بدی آش می خوری".

ام وی ام X22 پرو از نظر ظاهر و کابین خودرو حرف های زیادی برای گفتن در بین رقبای داخلی دارد .در کنار این موارد ،آپشن های جدید آن می تواند مشتریان بیشتری را مجاب به خرید کند.لذا به نظر می رسد که در صورت ارائه این کراس اوور با قیمت مناسب بتواند به راحتی رقبا را کنار بزند.

در نهایت هم باید بگوییم اگر شما بدنبال یک خودروی کم مصرف ،زیبا ،دارای آپشن و با کاربرد های خانوادگی هستید این خودرو کاملا مناسب شما است اما اگر بدنبال خودرویی با حجم بالا و رانندگی هیجان انگیز هستید ام وی ام x22 پرو شما را راضی نخواهد کرد.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/8/2
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط