icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین در آمریکا خودروهای کارکرده از نمونه صفر گرانتر شدند

در آمریکا خودروهای کارکرده از نمونه صفر گرانتر شدند

comments 0 1400/4/12

در حال حاضر، بازار خودروی ایالات‌متحده آشفته است. به دلیل کمبود جهانی میکروچیپ‌ها، نمایندگی‌های فروش خودرو خالی شده‌اند و هیچ موجودی جدیدی وجود ندارد. به همین دلیل، تقاضا برای خودروهای دست‌دوم بسیار زیاد شده و دنیا عجیب‌وغریب شده است! در این دنیا، باران از زمین به آسمان می‌بارد، گربه‌ها و سگ‌ها باهم دوست شده‌اند و خودروهای دست‌دوم ارزش بیشتری نسبت به همتایان صفرکیلومتر خود پیدا کرده‌اند. طبق گزارش جدیدی از آی‌سی‌کارز (iSeeCars)، شانزده خودرویی که در جدول زیر می‌بینید، در مدل‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کم کارکرد، به‌طور متوسط ۱,۱۵۵ دلار از نمونه‌های صفر مدل ۲۰۲۱ خود گران‌تر هستند.

البته باید توجه داشت که هم‌اکنون به دلایلی که در ابتدا گفته شد، پیدا کردن نمونه‌های نو از هرکدام از این خودروها بسیار دشوار است و اگر هم پیدا شود، احتمالاً قیمت بسیار گران‌تری نسبت به قیمت اعلامی سازنده خواهد داشت. به همین دلیل، حتی اگر قیمت دست‌دوم این خودروها از نمونهٔ نو گران‌تر باشد، بازهم احتمالاً ارزان‌تر از نمونه‌های صفرکیلومتری خواهد بود که هم‌اکنون در نمایندگی‌ها پیدا می‌شود.

کیا تلوراید که به خودروی بسیار محبوبی تبدیل شده، در این لیست هم با ۳,۵۰۰ دلار قیمت بیشتر از نمونهٔ نو، پیشتاز است. این یعنی هم‌اکنون نمونه‌های دست‌دوم تلوراید ۸.۱ درصد از قیمت پایهٔ نمونهٔ صفرکیلومتر گران‌تر هستند. در جایگاه دوم هم پیکاپ جی‌ام‌سی سی‌یرا ۱۵۰۰ با متوسط اختلاف قیمت ۳,۴۶۶ دلار قرار دارد که ۶.۴ درصد از قیمت صفرکیلومتر گران‌تر است. پس‌ازاین اما اختلاف کمتر می‌شود زیرا تویوتا تاکوما به‌عنوان خودروی سوم لیست، ۱,۹۵۵ دلار از نمونهٔ صفر خود گران‌تر است و پس از آن‌هم تویوتا رافور هیبریدی با ۱,۳۵۷ دلار قرار دارد.

دراین‌بین، مرسدس بنز G کلاس یک استثناء است زیرا با میانگین قیمت ۱۸۲,۶۳۱ دلار در نمونهٔ صفرکیلومتر، از دیگر خودروهای لیست بسیار گران‌تر است. به همین دلیل، کسانی که نمی‌توانند منتظر موجود شدن G کلاس در نمایندگی‌ها بمانند، باید ۷,۴۴۷ دلار بیشتر برای خرید یک نمونهٔ دست‌دوم آن بپردازند. پنج رتبهٔ اول این لیست را شاسی‌بلندها و یک پیکاپ اشغال کرده‌اند اما در نیمهٔ پایینی جدول شاهد خودروهای دیگری هستیم. به‌عنوان‌مثال، دوج چلنجر قدیمی اما دوست‌داشتنی با ۱,۳۸۸ دلار اختلاف قیمت در رتبهٔ هفتم قرار گرفته و تسلا مدل ۳ هم با ۱,۲۶۸ دلار جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است.

بااین‌همه، چه زمانی بازار خودرو سامان خواهد گرفت؟ پاسخ این سؤال تا زمانی است که موجودی خودروهای نو به حالت عادی برگردد و این ممکن است مدتی طول بکشد. کمبود میکروچیپ‌ها هنوز هم تقریباً روی تولید همهٔ خودروسازان کره زمین تأثیر گذاشته و این کمبود می‌تواند تا سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند.

برچسب ها:

ترین ها
user-img

نویسنده :

گروه خبری

comments 0 1400/4/12
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط