icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین رونمایی سوبارو از کانسپت ۱۰۷۳ اسب بخاری STI E-RA

رونمایی سوبارو از کانسپت ۱۰۷۳ اسب بخاری STI E-RA

comments 0 1400/10/25

سوبارو در نمایشگاه خودروی توکیو ۲۰۲۲ از دو محصول مفهومی با نام های STI E-RA و سولترا STI رونمایی کرد. این خودروها مجهز به پیشرانه‌های الکتریکی هستند. از بین این دو خودرو STI E-RA بیشتر جلب‌توجه می‌کند زیرا به عنوان یک پروژه موتور اسپورت توسعه یافته و ژاپنی‌ها به دنبال کسب تجربه از فرایند توسعه این خودرو بوده و درعین‌حال می‌خواهند با تغییرات آب و هوایی نیز مبارزه کنند.

هدف اصلی سوبارو از تولید STI E-RA ثبت زمان زیر ۶ دقیقه و ۴۰ ثانیه در پیست مشهور نوربرگ رینگ بوده و قرار است این خودرو پس از تست‌های مفصل در کشور ژاپن، سال ۲۰۲۳ راهی جهنم سبز شود.

نیروبخش این کانسپت جذاب چهار پیشرانه الکتریکی و یک اینورتر یکپارچه برگرفته از یاماها است. این پیشرانه‌ها قدرت ترکیبی ۱۰۷۳ اسب بخاری تولید کرده و با یک باتری لیتیوم-یون ۶۰ کیلووات ساعتی همکاری می‌کنند. سوبارو همچنین این کانسپت را به تکنولوژی هدایت گشتاور پیچیده‌ای مجهز کرده که سیگنال‌ها را از حسگرهای مربوط به سرعت چرخ و خودرو، زاویه فرمان، نیروی جی، فشار ترمز و… دریافت می‌کند تا بهترین فشار ترمز و سواری را روی هر چرخ اعمال کند.

نام این کانسپت به عبارت “تلاش برای ثبت رکورد الکتریکی‌ها” اشاره داشته و خود خودرو از طراحی بدنه برجسته که بی‌شباهت به خودروهای مسابقه‌ای پروتوتایپ نیست سود می‌برد. در بخش جلو چراغ‌های گیرا با دیلایت های LED خودنمایی می‌کنند. همچنین در این بخش اسپلیتر با ابهت و قوس‌های چرخی دیده می‌شوند که با هدف آئرودینامیکی طراحی شده‌اند. بال عقب بزرگ، ورودی هوای روی سقف و دیفیوزر با ابهت هم جزو دیگر ویژگی‌های ظاهری STI E-RA است.

دومین کانسپت سوبارو هم سولترا STI نام دارد. این خودرو بر اساس نسخه تولیدی سولترا شکل گرفته و از اسپویلر سقفی جدید و عناصر قرمز در اسپلیتر، رکاب‌های جانبی و دیفیوزر عقب سود می‌برد.

این خودروساز با محصولات دیگری نیز در توکیو حضور یافته که از جمله آن‌ها می‌توان به لورگ STI پرفورمنس کانسپت، WRX S4 STI پرفورمنس کانسپت، BRZ STI پرفورمنس و مدل مسابقه‌ای BRZ GT300 اشاره کرد.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/10/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط