icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین فرمول دقیق قیمت گذاری خودرو کارکرده

فرمول دقیق قیمت گذاری خودرو کارکرده

comments 0 1400/2/22

یکی از دغدغه های بزرگ برای کسانی که تصمیم دارند تا یک خودرو کارکرده بخرند، این است که این خودرو را با قیمت واقعی خریداری کنند. همان طور که می دانید، خودرو صفر قیمت مشخصی دارد و افراد در خرید نگران کلاهبرداری نیستند؛ زیرا با یک تحقیق ساده می توانند اطمینان خاطر داشته باشند؛ اما همه قادر به خریدن خودرو صفر نیستند.

افرادی که خودرو کارکرده می خرند، با هزار زحمت این مبلغ را جمع آوری کرده اند و دوست دارند که نهایت دقت را در خرید خودرو داشته باشند تا خدای نکرده مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار نگیرند. این افراد باید فرمول دقیق قیمت گذاری خودرو کارکرده را بدانند تا از سرمایه شان به نحو احسن حفاظت کنند.

برای آشنایی با این فرمول و نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده، توصیه می کنیم تا به انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده

نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده

قیمت گذاری خودرو کارکرده تابعی از خودرو صفر است؛ یعنی با هر افزایش و کاهش قیمتی که در خرید و فروش خودرو صفر اتفاق می افتد، خودرو کارکرده نیز دچار نوسان خواهد شد. با افزایش قیمت خودرو صفر، قیمت خودرو کارکرده نیز افزایش خواهد یافت و با هر کاهش قیمت در معاملات خودرو صفر، قیمت خودرو کارکرده نیز کاهش می یابد.

علاوه بر این نوسانان قیمت خودرو صفر، عوامل دیگری نیز دست به دست می دهند تا قیمت خودرو کارکرده را تعیین کنند. این عوامل از یک خط و خش روی بدنه گرفته تا زنگ زدگی تعویض قطعات خودرو هر کدام باعث افت قیمت خودرو به میزان مشخصی خواهند شد.

عوامل موثر در افت قیمت خودرو کارکرده

در حالت کلی محاسبه قیمت خودرو کارکرده یک امر تخصصی است و معمولا یک کارشناس رسمی قیمت گذاری خودرو می تواند این کار را به درستی انجام دهد؛ اما دانستن عوامل موثر در قیمت گذاری برای همه مفید و لازم است. از جمله مواردی که می تواند در قیمت گذاری خودرو کارکرده موثر باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سن و طول عمر مفید خودرو

هر خودرو یک طول عمر مشخص دارد و بعد از این مدت، هزینه زا خواهد شد. این طول عمر برای هر خودرو و هر مدلی با دیگری متفاوت است. به هر حال افراد همواره باید سعی کنند که خودرویی را بخرند که کمتر از طول عمر مفید خود کار کرده باشد.

  • کارکرد خودرو

میزان کارکرد خودرو یکی از مهم ترین عوامل در قیمت گذاری خودرو کارکرده است. تاثیر کارکرد خودرو بر روی قیمت آن تابع عواملی مانند: قیمت پایه خودرو، سن خودرو، نوع خودرو و... است.

به طور مثال اگر یک خودرو که ظاهری بسیار تمیز و سالم دارد، کمتر از 1000 کیلومتر کار کرده باشد، 4 درصد از قیمت آن افت خواهد کرد و اگر بالای 1000 کیلومتر کار کرده باشد، 8 درصد افت قیمت خواهد داشت. کارکرد استاندارد هر خودرو بین 20 تا 25 هزار کیلومتر در هر سال عمر خودرو می باشد. هر چه کارکرد خودرو بیش از این مقدار شود، قیمت آن کمتر خواهد شد.

  • مدل خودرو

مدل خودرو نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. مثلا اگر یک سال از مدل خودرو گذشته باشد، تقریبا 12 درصد از قیمت آن کم می شود؛ اگر دو سال گذشته باشد، تقریبا 18 درصد؛ اگر سه سال گذشته باشد، تقریبا 23 درصد؛ اگر چهارسال گذشته باشد تقریبا 27 درصد و اگر پنج سال از مدل خودرو گذشته باشد حدود 30 درصد از قیمت ان کم خواهد شد.

  • مهلت اعتبار بیمه خودرو

بسیاری از افراد زمانی که مهلت بیمه خودرو تمام می شود، تصمیم می گیرند که آن را بفروشند. اگر شما خریدار این خودرو باشید، باید بدانید که خودرو بدون بیمه 400 تا 800 هزارتومان ارزان تر از خودرو مشابه بیمه دار است. خودروهایی که تخفیف بیمه آنها به نام مالک جدید خودرو منتقل می شود، قیمت بالاتری هم خواهند داشت.

  • رنگ شدگی خودرو

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در افت قیمت خودرو کارکرده، تصادفی بودن و رنگ شدگی آن است. معمولا رنگ شدگی هر قسمت از خودرو 3 تا 5 درصد از قیمت آن را کاهش خواهد داد. البته رنگ شدگی در جلو خودرو منجر به افت قیمت بیشتری خواهد شد.

  • تصادف سنگین

اگر سقف یک خودرو رنگ خورده باشد، یعنی این خودرو تصادف وحشتناکی داشته است و قیمت آن بسیار کاهش می یابد. این تصادف به طور حتم منجر به لطمه خوردن شاسی، ستون و یا سقف خودرو شده است. بنابراین در خرید آن باید دقت بیشتری داشته باشید و شاید خرید این خودرو اصلا به صلاح نباشد.

  • وضعیت داخل خودرو

پاره شدن و یا کهنه شدن روکش ها، پوسیدگی کف پوش ها، خراب بودن دکمه های شیشه برفی، بوی بد و یا هر وضعیت نامناسب در داخل خودرو بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

  • وضعیت فنی خودرو

وضعیت فنی خودرو یک مساله بسیار مهم است و باید به دقت به آن توجه داشته باشید. هر ایرادی از قبیل دود کردن خودرو، سوختن واشر سرسیلندر، خراب بودن سیستم تعلیق، ایراد در سیستم ترمز، روغن سوزی و... عوامل مهمی هستند که قیمت خودرو کارکرده را کاهش خواهند داد.

  • آپشن های خودرو

برخی از خودروها آپشن های زیادی دارند که کم بودن هر آپشن باعث کاهش قیمت خواهد شد. باید دقت داشته باشید که تنها آپشن هایی که فابریک کارخانه هستند، ارزش دارند و اگر فردی آپشن خارج از کارخانه به خودرو نصب کرده باشد، قیمت خودرو افزایش نمی یابد. در محاسبه قیمت خودرو کارکرده نقص در کارکرد هر آپشن مورد بررسی قرار می گیرد. البته امکاناتی که فروشنده بر روی خودرو نصب کرده است نیز مد نظر قرار خواهند گرفت.

قطعات یدکی خودرو

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت گذاری خودرو کارکرده، وفور قطعات یدکی و لوازم جانبی خودرو است. برای خودرو دست دوم که احتمال نیاز به تعمیر برای آن زیاد است، دسترسی آسان به قطعات یدکی یک امتیاز بزرگ محسوب می شود.

سخن آخر

با توجه به توضیحات داده شده، حتما متوجه این مساله شده اید که فرمول دقیق قیمت گذاری خودرو کارکرده به وسیله کارشناس متخصص این امر به راحتی قابل محاسبه و جایگزینی است. درواقع افرادی که بدون واسطه، خودشان به خرید و فروش خودرو اقدام می کنند؛ ممکن است در معامله بسیار متضرر شوند.

اما اگر شما به عوامل تاثیرگذار در قیمت خودرو توجه داشته باشید، می توانید تا حدود زیادی جلو ضرر را بگیرید. گرچه توصیه ما این است که حتما از کارشناسان قیمت گذاری خودرو کارکرده کمک بگیرید.

 

منبع: کاراپ

برچسب ها:

رپرتاژکاراپ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1400/2/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط