icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هانلونگ کوانگشی یک کپی چینی دیگر از رنجروور

هانلونگ کوانگشی یک کپی چینی دیگر از رنجروور

comments 0 1400/3/11

هرچند صنعت خودروسازی چین در مدت کوتاهی پیشرفت چشمگیری داشته و به نظر می‌رسد سرانجام خودروسازان این کشور دیگر کپی‌کاری را کنار گذاشته‌اند اما بااین‌وجود، برخی از خودروسازان چینی هنوز روش قدیمی کپی‌کاری را دوست دارند و نمی‌خواهند از آن دست بکشند. مصداق این موضوع، شرکی بنام هانلونگ و اولین محصول آن بنام کوانگشی است که به معنای واقعی کلمه پاسخ چینی‌ها به رنجروور محسوب می‌شود!

 

برای کسانی که تاکنون نام هانلونگ را نشنیده‌اند باید بگوییم این یکی از شرکت‌های تابعهٔ زوتی است که بدون شک، خود مشهورترین خودروساز چینی در زمینهٔ کپی‌کاری محسوب می‌شود. هانلونگ که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده، کراس‌اوور کوانگشی را در آوریل سال گذشته به‌عنوان اولین محصول خود به بازار چین عرضه کرد و ظاهراً به فروش خوبی هم دست پیدا کرده است. با توجه به کراس‌اوورهای خوبی که اخیراً چینی‌ها روانهٔ بازار کرده‌اند، موفقیت کوانگشی در بازار قابل‌توجه به نظر می‌رسد.

 

هانلونگ کوانگشی که نام آن در انگلیسی «Hunkt Canticie» است، در ابتدا با نام زوتی T800 متولد شد و بعداً به T900 تغییر نام داد اما بعداً این خودرو به برند هانلونگ منتقل شد ولی هنوز توسط زوتی تولید می‌شود. کوانگشی در بیرون بسیار به رنجروور شباهت دارد و هرچند شاید شکل چراغ‌ها و جلوپنجرهٔ آن متفاوت باشد اما فرم کلی بدنهٔ خودرو خصوصاً در بخش جانبی کاملاً شاسی‌بلند افسانه‌ای بریتانیایی‌ها را به یاد می‌آورد. البته در عقب این شباهت به حداقل می‌رسد زیرا طراحان چینی تصمیم گرفته‌اند در اینجا برخلاف رنجروور، از چراغ‌های افقی استفاده کنند.

 

در داخل نیز کوانگشی تصمیم گرفته بیشتر از همتای بریتانیایی خود فاصله بگیرد و به همین دلیل از طراحی متفاوتی استفاده کرده که برجسته‌ترین ویژگی آن دو نمایشگر به هم چسبیده است. یکی از این نمایشگرها که ۱۰.۲۵ اینچی است، به‌عنوان صفحه آمپر در نظر گرفته شده درحالی‌که نمونهٔ ۱۲.۳ اینچی مرکزی، سیستم اطلاعاتی-سرگرمی را ارائه می‌کند. ازجملهٔ دیگر ویژگی‌های داخلی قابل‌توجه این خودرو هم می‌توان به تریم مشکی پیانو روی کنسول مرکزی و غربیلک فرمان سه پره با بخش پایینی Z شکل اشاره کرد.

 

کوانگشی از لحاظ ابعاد هم با ۴,۹۸۵ میلی‌متر طول، ۱,۹۹۵ میلی‌متر عرض و ۱,۸۱۹ میلی‌متر ارتفاع، بسیار به رنجروور نزدیک است. در زیر کاپوت خودرو اما این‌طور نیست زیرا در اینجا بجای پیشرانهٔ ۵ لیتری V8 سوپرشارژ رنجروور، یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر توربو قرار گرفته که تنها ۲۱۸ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این موتور به یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک متصل شده و هرچند تیپ‌های پایهٔ کوانگشی به‌صورت محرک عقب عرضه می‌شوند اما خوشبختانه برای تیپ‌های بالاتر سامانهٔ چهارچرخ محرک هم ارائه می‌شود تا کمی بتواند خود را به رنجروور نزدیک کند!

 

کوانگشی ظرف ۹.۲ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در هر صد کیلومتر ۹.۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند. مهم‌ترین مزیت این خودرو اما مثل همهٔ کپی‌های چینی، قیمت است که از تنها ۱۵۹,۸۰۰ یوآن معادل ۲۲,۶۴۰ دلار آغاز شده و نهایتاً در بالاترین نسخه به ۲۴۳,۸۰۰ یوآن معادل ۳۴,۴۹۰ دلار می‌رسد. این یعنی کوانگشی چندین برابر ارزان‌تر از رنجروور پایه است که قیمت آن در چین از ۱.۲۲ میلیون یوآن معادل ۱۷۲,۶۰۰ دلار آغاز می‌شود؛ بنابراین، می‌توان با قیمت پایهٔ یک رنجروور در چین، پنج عدد از کپی فول آپشن آن‌را خرید!

 

user-img

نویسنده :

گروه خبری

comments 0 1400/3/11
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط