icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هاوتای A25:مشخصات فنی ،قیمت و هر آنچه که باید بدانید

هاوتای A25:مشخصات فنی ،قیمت و هر آنچه که باید بدانید

comments 0 1396/9/11

ورود محصولات چینی به بازار ایران رشد قارچ گونه ای را در پی گرفته بطوریکه برند های نه چندان با سابقه و غیر مشهور چینی هم در حال راهیابی بازار ایران هستند. خلع بوجود آمده بدلیل چندین سال تحریم های ظالمانه غرب باعث گردید شرکت خودروساز وطنی چاره ای جز همکاری با چینی ها نداشته باشند که در این بین گروه خودور سازی کرمان موتور را می توان پیشرو در همکاری با چینی ها دانست. کرمانی در طول چندین سال فعالیت های خود با تاسیس شرکت های مخلف سعی در گسترش همکاری با برند های چینی نموده اند که در بسیاری از موراد ازجمله همکاری با کمپانی JAC کاملا موفق عملا کردند. این غول جدید خودروسازی ایران در آخرین اقدام مشابه، شرکت ریگان موتور از شرکت های اقماری خود را به منظور همکاری با دو برند چینی جدید وارد بازار کرده است . ریگان موتور قرار است در نمایشگاه خودری تهران از خودروی هاوتای A25 رونمایی کند.

تاریخچه

شاید تاکنون نام ریگان خودرو را نشنیده باشید اما باید بدانید این شرکت حدود 10 سال پیش توسط گروه خودرو سازی کرمان به منظور تحقیق و توسعه در خصوص بومی سازی قطعات تولید محصولات گروه خودروسازی کرمان تاسیس گردیده و در طول سالهای گذشته ریگان موتور در تولید برخی  قطعات محصولات JAC و همچین ZF  با شرکت مادر همکاری کرده است اما از سال گذشته و حضور این شرکت در نمایشگاه تهران با خودروهای چینی ،مشخص گردید که منبعد ریگان موتور را باید بعنوان یک خودرو ساز در عرصه صنعت خودرو شناخت . ریگان موتور برای ورود به بازار خودروی ایران به سراغ کمپانی چینی Hawtai یا Hawtai Motor Group رفته و قرار است در ابتدا شاسی بلند A25 را با همکاری این شرکت تولید و به بازار عرضه نماید. کمپانی هاواتای در سال 2000 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 2002 تا سال 2010 اقدام به تولید خودرو تحت برند خود نمود. در طول سالها فوق این شرکت همکاری نزدیکی با کمپانی کره ای هیوندای داشته بطوریکه محصولات این شرکت از نظر ظاهری به شدت تاثیر محصولات هیوندای می باشد. این همکاری از جانب چینی آنقدر نزدیک احساس شده که حتی  در نام گذاری خودروی های هاواتای از نامهای محصولات هیوندای استفاده شده است.برای مثال هیوندای terracan از محصولات سابق کره ای بود که هاواتای علاوه بر کپی بردای ظاهری نام این خودرو هم به یغما برد بطوریکه این خودرو در چین با نام هاواتای terracan عرضه گردید . ریگان موتور در نمایشگاه خودروی تهران در سال گذشته این خودرو را به نمایش گذاشت. این پایان کار نبود چرا کمپانی هاواتای محصول دیگری با نام هاوتای سانتافه هم در بین محصولات خود داشت که در ظاهر شباهت هایی به  نسل اولیه هیوندای توسان داشت.این شرکت در سال 2014 تصمیم گرفت که نام سانتافه را C9 تغییر دهد و  در نهایت هم نسل جدید همین C9 با چهره ای بروز و کاملا شبیه به توسان امروزی با نام هاوتای A25 در سال 2014 رونمایی شد. ریگان موتور هم ظاهرا به دلیل همین شباهت ها تصمیم دارد که هاوتای A25 به بازار ایران عرضه نماید. در پایان باید اشاره کنیم که هاواتای در طول فعالیت خود بارها تلاش کرده که با همکاری شرکت های بزرگ نظیر کرایسلر یا سئات انتقال فناوری داشته باشد که در هیچکدام موفق نشد.

طراحی ظاهری و بدنه

طراحی ظاهری و بدنه

همانطور که اشاره شد نسل پیشین هاوتای A25 از نظر ظاهری بسیار شبیه به نسل اولیه هیوندای توسان بود در نتیجه شباهت ظاهری نمای جلوی این خودرو به هیوندای توسان نسل جدید چندان دور از ذهن نیست.چراغهای جلو این خودرو دارای زاویه در انتهای خود بوده که تنها تقاوت آن با چراغهای جلوی توسان محسوب می گردد.جلو پنجره هاوتای A25 هم به مانند تمامی محصولات هیوندای به صورت چند ظعی با نوارهای افقی کرمی شکل داده شده تا قانون کپی بردای از طرف این چینی به طور کل نادیده گرفته شود.

در نمای جانبی این خودرو خط شانه ای از چراغهای جلو آغاز و در امتداد بدنه به چراغهای عقب ختم شده است.در پایین درب های عقب، خط شکسته وجود دارد که باعث شده نمای جانبی این خودرو سه بعدی به نظر برسد.همچنین شیب مناسب سقف به همراه ریل های تعبیه شده نمای نسبتا جذابی به این کراس اور بخشیده است.

در نمای عقب هاوتای A25 هیچ نشانی از کپی برداری دیده نمی شود از همین رو با چراغهای روبرو هستیم که در چندین نقطه مختلف دارای زاویه و خط های اریب می باشد. همچنین طراحان این خودرو سعی کرده اند با تعبیه خروجی های دوگانه اگروز که مشخصا نمایشی هستند حسی اسپرت به نمای عقب این خودرو ببخشند.

در نهایت باید گفت ناپختگی و گیج بودن طراحی ظاهرای هاواتای A25 در جای جای بدنه این خودرو خودنمایی می کند و نمی توان حس مثبت از این خودرو دریافت کرد.

طراحی داخلی وکابین خودرو

طراحی داخلی وکابین خودرو

تاثیر طراحی کابین محصولات هیوندای هم به شدت در داخل هاوتای A25 قابل مشاهده است. در طراحی داخلی این خودرو بیشتر از خطوط شکسته و چند ضلعی استفاده شده بطوریکه خروجی های هوا ،قاب دور صفحه نمایش میانی داشبورد  بصورت چند ظلعی طراحی شده است.قطعات نقره ای رنگ در برخی از نقاط نظیر غربیلک فرمان ،دستگیره درب ها و کنسول میانی در جذابیت بصری افزوده است اما نمای داخلی این خودرو هم از همان ناپختگی در طراحی ظاهری رنج می برد.

ابعاد بدنه هاواتای A25

ابعاد بدنه هاواتای A25

هاوتای A25 از ابعاد مناسب یک کراس اور کوچک برخودار است و حتی در عرضه و ارتفاع از هیوندای توسان سرتر است .اما فاصله دو محور این خودرو بدلیل طول کم بدنه ،نامناسب است و این امر به کم شدن فضای پای سرنشنیان عقب منجر خواهد شد.اما فضای 450 لیتری صندوق بار از نکات مثبت فضای درونی این خودرو محسوب می گردد.

 

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

وزن  نسخه اتوماتیک 2.0 لیتری
کیلوگرم

فاصله دو محور
میلیمتر

حجم صندوق بار

هاوتای A25

4426

1826

1683

1949

2640

430

مشخصات فنی هاوتای A25

هاوتای A25 در چین با دو پیشرانه مختلف قابل عرضه بوده بطوریکه در نسخه بنزینی موتور 1.5 لیتری توربو با بیشینه قدرت 154 اسب بخار و حداکثر گشتاور 215 نیوتن بر متر نقش تولید توان برای این خودرو بر عهده دارد و نسخه دیزلی هاوتای A25 موتوری 1.8 لیتری دیزلی می باشد که توان تولید 147 اسب بخار و 310 نیوتن گشتاور را خواهد داشت. قدرت این موتور در هر دو مدا توسط جعبه دنده های 4 سرعته اتوماتیک و 6 سرعته دستی به چرخهای جلو منتقل می گردد.قابل ذکر است که جعبه دنده های 4 سرعته اتوماتیک مدتهاست که از صنعت خودروسازی حذف شده و حتی همتایان چینی این برند نظیر چری و جک به جعبه دنده های پیشرفته تر مجهز شده اند.

طبق اطاعات منتشر شده پیشرانه 1.5 لیتری بنزینی به همراه جعبه دنده 4 سرعته برای بازار ایران انتخاب شده است.

 

حجم موتور

نوع پیشرانه

گشتاور(نیوتن متر)

قدرت (اسب بخار)

1.5 L

توربو

215

154

ایمنی

ایمنی

هاوتای A25 به امکانات نظیر کیسه‌های هوای ایمنی(راننده، سرنشین، کناری و پرده‌ای)، سیستم‌های ایمنی EBS و BOS، سیستم کنترل حرکت در سراشیبی(TCS)، سیستم کنترل پایداری(ESP)، سیستم نمایش فشار باد تایر‌ها(TPMS)، سنسور دنده عقب، سیستم ضد سرقت موتور و دوربین دید 360 مجهز شده است اما انتظار نداشته باشید که محصولات این شرکت نام نا آشنا در تست تصادف های بین الملی و حتی چین شرکت کرده باشد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی هاوتای A25 شامل رینگ اسپرت آلیاژی 17 اینچی، چراغ‌های هالوژن اتوماتیک جلو، چراغ‌های همراهی تا منزل، گرم‌کن آینه‌های کناری، مه شکن جلو، لامپ‌های روشنایی روز، سانروف برقی، برف پاک کن اتوماتیک، باربند استاندارد، کروز کنترل، سیستم ورود بدون کلید، پاور ویندوز، پوشش چرم صندلی‌ها، سیستم صوتی مجهز به نویگیشن و 6 عدد اسپیکر، فیلتر تصفیه هوا، سیستم تنظیم هوای دو ناحیه‌ای، خواهد بود.

زمان عرضه و قیمت هاوتای A25

زمان عرضه و قیمت هاوتای A25

ریگان موتور قصد دارد در نمایشگاه خودروی تهران 96 بصورت رسمی این خودرو را رونمایی کند از همین رو انتظار می رود که در حین این نمایشگاه و یا اندکی پس از آن عرضه رسمی این خودرو را آغاز کند. در خصوص قیمت این خودرو هم اطلاعاتی منتشر نشده است اما با توجه به رقبای این خودرو نظیر جک J5 ،تیگو 5 ،بی وای دی S6 انتظار می رود هاوتای A25 با قیمتی در رنج 90 تا 100 میلیون تومان به بازار عرضه شود.

کلام پایانی

بازار کنونی ایران با چندین سال گذشته بسیار متفاوت است و دیگر هر خودروی هر چند شبیه به محصولات معتبر جهانی نمی تواند به سادگی موفق عمل کند.هاوتای A25 خودرویی ناشناخته برای ایرانیهای و حتی دیگر کشور های جهان می باشد و برای موفقیت باید با چینی های معروفی نظیر چری ،بی وای دی ،هایما و جک به رقابت بپردازد از همین رو ریگان موتور در جهت معرفی و جا انداختن برند آن باید تلاشی مضاعف داشته باشد. هر چند ظاهر هاوتای A25 و مشخصات فنی آن از بیشتر رقبای ذکر شده ضعیف تر بوده و نمی توان آینده درخشانی برای آن متصور بود.

user-img

نویسنده :

هومن زمانی

comments 0 1396/9/11
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط