icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین کشنده کانسپت هیدروژنی مرسدس معرفی شد ،نمادی از آینده

کشنده کانسپت هیدروژنی مرسدس معرفی شد ،نمادی از آینده

comments 0 1399/6/29

جهان به شدت برای حمل ونقل کالا نیازمند کشنده ها می باشد اما اغلب کشنده بنزینی دارای آلایندگی بالایی  هستند و دیلمر برای حل این موضوع کانسپتی را رونمایی کرده است که می تواند در آینده این معضل را بر طرف نماید.

این کانسپت که GenH2 نام دارد، یک کِشندهٔ هیدروژنی سنگین است که برای حمل‌ونقل‌های مسافت طولانی ساخته شده است. این کِشنده که توانایی‌هایی مشابه کِشندهٔ دیزلی آکتروس دارد، از وزن ناخالص ۴۰ تن و ظرفیت حمل بار ۲۵ تن برخوردار است.

اما مهم‌تر از همهٔ این‌ها، وجود دو مخزن هیدروژن مایع در GenH2 است که هرکدام ظرفیت ذخیرهٔ ۴۰ کیلوگرم هیدروژن را دارند. این کانسپت همچنین به یک سیستم پیل سوختی ۳۰۰ کیلوواتی و یک پکیج باطری ۷۰ کیلووات ساعتی مجهز شده که می‌تواند به‌طور موقت ۴۰۰ کیلووات انرژی اضافی ارائه کند. این باطری‌ها برای پشتیبانی قدرتی از سیستم سلول سوختی در مواقع خاصی مثل هنگام اوج بار در زمان شتاب گیری یا هنگام حرکت با بار کامل در سربالایی تعبیه شده است.

 

در نسخهٔ پیش‌تولید این کِشندهٔ هیدروژنی دو موتور الکتریکی وجود دارد که حداکثر خروجی هرکدام برابر با ۴۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۷۰ نیوتن متر گشتاور است اما خروجی مداوم آن‌ها ۳۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۷۷ نیوتن متر گشتاور خواهد بود. ویژگی اصلی GenH2 این است که کِشنده‌ای دوستدار محیط‌زیست خواهد بود و با مخازن هیدروژن پُر می‌تواند تا هزار کیلومتر را طی کند که برای حمل‌ونقل‌های طولانی ایده‌آل است. هرچند GenH2 از نظر فنی یک کانسپت است اما به گفتهٔ مرسدس، این کانسپت پیش‌نمایشی از یک نسخهٔ تولیدی محسوب می‌شود که تا نیمهٔ دوم دههٔ جاری به تولید انبوه خواهد رسید.

 

اما GenH2 تنها کامیون جدید معرفی‌شده توسط دایملر نیست زیرا این شرکت آلمانی به‌طور هم‌زمان پیش‌نمایشی از کامیون eActros LongHaul را هم ارائه کرده که یک کامیون الکتریکی مسافت طولانی است. این کامیون برای پوشش ترددهای منظم در مسیرهایی قابل‌برنامه‌ریزی طراحی شده است. بُرد eActros حدود ۵۰۰ کیلومتر خواهد بود و قرار است در سال ۲۰۲۴ آمادهٔ تولید شود.

طبق قوانین اتحادیهٔ اروپا، رانندگان کامیون بعد از ۴.۵ ساعت رانندگی باید حداقل ۴۵ دقیقه استراحت کنند و شارژ کامیون در این مدت بخش زیادی از انرژی لازم برای ادامهٔ مسیر را تأمین می‌کند. هرچند برای تولید نسخهٔ مسافت طولانی eActros باید تا سال ۲۰۲۴ صبر کنیم اما نسخهٔ توزیعی آن که برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد سال آینده به تولید خواهد رسید. به گفتهٔ دایملر، این کامیون از بُرد ۲۰۰ کیلومتری پروتوتایپ خود فراتر خواهد رفت. به گفتهٔ این شرکت، کامیون‌های الکتریکی برای حمل بار کمتر و مسافت کوتاه‌تر بهتر خواهند بود درحالی‌که مدل‌های هیدروژنی برای بارهای سنگین‌تر و مسافت‌های طولانی‌تر گزینهٔ بهتری هستند.

برچسب ها:

مرسدس بنز
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/6/29
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط