icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تجربه رانندگی با چری آریزو 6 در پیست آزادی

تجربه رانندگی با چری آریزو 6 در پیست آزادی

comments 3 1397/9/3

مدیران خودرو نماینده محصولات چری در ایران مدتی است مقدمات حضور جدیدترین سدان این برند چینی ،آریزو 6 را در دستور کار قرار داده و قرار است در آینده نزدیک نسخه تولیدی این خودرو را به بازار عرضه نماید.چری آریزو 6 در سال جاری در چین بصورت رسمی معرفی و پس از اندک زمانی نیز توسط مدیران برای ایرانی ها رونمایی شد. این همزمانی رونمایی آریزو 6 در چین و ایران نشان از روابط نزدیک و حسنه چری با مدیران خودرو است که صد البته نقش بازار مهم ایران برای چینی ها در این تصمیم بدون تاثیر نبوده است.

مدیران خودرو روز گذشته به منظور آشنایی اصحاب رسانه با این خودرو مراسم تست درایوی را در پیست مجموعه آزادی برگزار نمود که مقاله ذیل حاصل بررسی و تجربه ما از این محصول جدید و جذاب بازار ایران است.

طراحی ظاهری

بدون شک پس از رویت آریزو 6 برای اولین بار زبان به تحسین آن وادشته می شود چرا که کلیه اصول جذابیت و جوان پسند بودن در تمامی عناصر خودرو دیده می شود. چری چند سالی است که با به خدمت گرفتن طراح های بزرگ دنیا در پی ایجاد یک زبان طراحی واحد برای تمامی محصولات خود بوده بطوریکه امروز شاهد هستیم که المان طراح خودروی های مختلف این شرکت دارای مشخصات یکسانی هستند. چری آریزو 6 هم بر اساس همین زبان طراحی شکل گرفته است بطوریکه شباهت های بین این خودرو و آریزو 5 کاملا محسوس است.

چری آریزو6

در پیشانی خودرو با همان جلوپنجره مشبک  بکار گرفته شده در آریزو 5 هستیم که کمی بزرگتر و البته بسیار جذابتر شده است . همچین چراغهای جلو این خودرو هم شباهت زیادی به آریزو 5 دارد اما  کشیده تر شده و تا طرفین خودرو ادامه یافته است تا حدودی یادآور چراغهای جلوی فورد موستانگ است. اما باید گفت قسمت زیرین خودرو با مجموعه ای از سپر جدید و چراغ های مه شکن خوش فرم ،کاملا گیراتر از برادر کوچکتر خود شده است.

چری آریزو6

اما در نمای عقب بیشترین تغییرات بین این دو خودرو اتفاق اتفاده است.جایی که چراغهای عقب تقریبا با ترکیب از همان چراغهای آریزو 5 شکل داده شده اما کاملا بزرگتر و به صورت سه بعدی شده است.همچنین نوار کرمی که در آریزو 5 موجود بود در  آریزو 6 کاملا عریضتر شده و تا میانه چراغهای اصلی امتداد یافته که زیبایی خاصی را به آریزو 6 بخشیده است.دیگر تغییراتی که در نمای عقب مشهود است تغییر جای قاب پلاک از روی درب صندوق به روی سپر است که این مهم بدلیل استفاده از مجموعه سپر جدید مقدور گردیده است.قابل ذکر است خطوط جانبی در آریزو 6 در عقب خودرو تا روی لبه صندوق عقب کشده شده که حالت یک اسپویلر را تداعی می کند.

طراحی کابین

طراحی کابین

چری از مدتهای پیش متوجه شده است کابین خودرو بعنوان مکانی که بیشترین تماس مالک با خودرو انجام می شود از اهمیت خاصی برخوردار است از همین رو طراحی کابین مدرن و جذاب را بعنوان رهکاری برای جذب مشتریان خود قرار در نظر گرفته است. همین مهم باعث گردیده پیشرفت قابل توجهی را در درون کابین آریزو 6 شاهد باشیم بطوریکه برخلاف نمای ظاهری هیچ شباهتی با آریزو 5 ندارد.

چری آریزو6

طراحان آریزو 6 برای شکل دادن کابین این خودرو سعی کرده اند از محصولات روز دنیا نظیر رنجروور و غیره الگو برداری نمایند که حاصل کار کابینی مینمالیسیتی شده است. حضور صفحه نمایش تخت نسبتا بزرگ 9 اینچی در میانه داشبورد به همراه سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک ذیل آن جذابیت بصری خاصی را بوجود آورده است. اما نکته ای که چندان جالب به نظر نمی رسد استفاده از قطعات مشکی براق در طرفین صفحه نمایش به منظور بزرگتر جلو دادن مونیتور است که تقریبا امری منسوخ شده در طراحی امروز محسوب می گردد و حس فیک بودن دارد.در کنسول میانی اداوات فیزیکی زیادی در طرفین اهرم دنده خوش فرم تعبیه شده است که سیستم های نظیر گرم کن صندلی ،ترمز پارک الکترونیکی ،اتوهود و غیره را فعال می کند.از دیگر جذابیت های بصری خودرو باید به پنل پشت فرمان اشاره کرد از نوع عقربه ای کلاسیک استفاده شده اما در مابین دو نشانگر سرعت و دور موتور صفحه نمایش TFT رنگی جهت ارائه اطلاعات به راننده بکار گرفته شده است.

چری آریزو6

استفده از دوخت غیر همرنگ در روی روکش صندلی چرمی در کنار اشکال لوزی شکل برخی قسمت نظیر رو دری ها به منظور داعی کردن لوکس بودن کابین صورت گرفته است. البته قسمت میانی داشبورد هم دارای رنگی متفاوت است که به زیبایی دوچندانی ختم شده است. اما استفاده از متریال کم کیفیت در قسمتهای که در دید راننده نیست هنوز هم آزار دهنده جلو می کند.

در نهایت به غربیلک فرمان آریزو 6 می رسیم که با بروز رسانی های نسبت به آریزو 5 کاملا جذابتر شده است.

پیشرانه

پیشرانه

در دنیای امروز استفاده از پیشرانه های یکسان در محصولات متنوع به امری مرسوم تبدیل شده است . پیشرانه بکار گرفته شده برای آریزو 6 موتوری 4 سیلندر 1.5 لیتری توربو با بیشنه قدرت 147 اسب بخار و گشتاوری معادل 210 نیوتن متر است که این پیشرانه  قبل از این در آریزو 5 توربو مشاهده کرده بودیم.پیشرانه توربوی آریزو 6  شتاب صفر تا صدی 9 ثانیه ای را برای این محصول جدید مدیران خودرو به  ارمغان  آورده است .

اما چری برای رانندگی نرم تر محصول جدید خود از نسخه جدید جعبه دنده CVT استفاده کرده که قابلیت تعویض 9 دنده مصنوعی را خواهد داشت.همچنین طبق ادعای سازنده آریزو 6 از مصرف سوخت ترکیبی 6.9 لیتری در هر 100 کیلومتر برخوردار است که برای یک سدان اقتصادی کاملا مناسب است.

تجربه رانندگی در پیست آزادی

تجربه رانندگی در پیست آزادی

از زمانی که ورود به پیست بدنبال این بودم که بدانم آیا چری آنقدر که به ظاهر خودرو بها داده است در بخش فنی هم نیز تلاش خود را بکار گرفته است تا  عملکردی در حد ظاهر اسپرت خودرو را بیافریند یا خیر.

وقتی که بدرون کابین خودرو وارد شدیم پیش از هر چیز جذابیت و متریال با کیفیت کابین من را مجذوب خود کرد اما دلیل من از پشت فرمان نشستن چیز دیگر بود و آن هم تجربه رانندگی و فشردن پدال های خودرو . توسط کلید استارت /استاپ موتور خودرو را روشن کردم اما انتظار صدای عجیب و غریب از موتور 1.5 لیتری را نداشتم . به محض فشردن پدال گاز کمی تاخیر در شروع حرکت کاملا مشخص است که بدبلیل تاخیر در وارد مدار شدن سیستم توربو است. البته جعبه دنده CVT هم بدون تاثیر در عدم شتاب گیری اولیه نبود. اما پس از اینکه عقربه دور موتور به 2000 دور بر دقیقه رسید کاملا وارد شدن سیستم توربو را قابل حس کردن بود چرا که خودرو بدون معطلی شروع به شتاب گیری نمود که نشان از این دارد در هنگام سبقت های ناگهانی ،مالک خودرو را تنها نخواهد گذاشت.پس از طی مسافتی به اولین پیچ رسیدیم و بدون اینکه سرعت خودرو را تا حد زیادی کاهش دهیم ،وارد پیچ شدیم .اینجا بود که سیستم های پایداری خودرو نظیر EPS و TCS به کمک تعلیق خودرو آمده و باعث چسبندگی خودرو به سطح زمین گردید. البته کمی پیش فرمانی در سر پیچ ها کامل قابل حس کردن بود. دوباره در مسیر مستقیم قرار گرفتیم و حال نوبت تست شتاب در حال حرکت و تست ترمز های آریزو 6 بود. از آنجایی که در حال حرکت بودیم سیستم توربو وارد مدار شده بود اینبار پدال گاز را مجددا فشردیم تا شتاب ثانویه خودرو را نیز مورد بررسی قرار دهیم . همانطور که مشخص بود با وجود سیستم توربو شتاب این خودر در حد اندازه های یک سدان نیمه لوکس قابل تقدیر بود.پس از طی مسافتی پدال ترمز را فشردم . خودرو اندکی کله کرد کرد اما در مسافت نستبا مناسبی به ایست کامل رسید.

بطور کلی باید گفت آریزو 6 به عنوان یک سدان چینی خودرویی کاملا مناسب است که از هندلینگ و چسبندگی مناسبی به سطح جاده برخوردار است و موتور 1.5 لیتری توربو این خودرو کاملا جوابگوی نیاز های راننده است.البته برای تست هر خودروی باید ریشه و قیمت خودرو را مورد ملاک قرار داد چرا نباید آریزو 6 را سدان کره ای که حداقل 100 الی 150 میلیون تومان گرانتر از این خودرو هستند مورد مقایسه قرار داد.

user-img

نویسنده :

هومن زمانی

comments 3 1397/9/3
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

ابوالفضل 1397/10/26
19:1:57

سلام بزرگترین ایراد این خودرو سیستم تهویه مطبوع که اتوماتیک نیست و ایراد بعدی اینه که صندلی ها هنوز دستی باید تنظیم بشن و برقی نیست ولی از بابت خیلی چیزای دیگه هم تراز خودرو های ژاپنی و کره ای هستش من خودم آریزو 5 اتومات توربو دارم و یک سال هم هست که استفاده میکنم و راضی هستم از همه مهمتر اینه که بدنه و اتاق خیلی محکمی داره و نظر کسایی که دنبال خودروی چینی هستن رو برآورده میکنه

داود 1397/9/29
18:15:37

سلام من تا همین چند وقت پیش آریزو 5 داشتم که فروختم. بزرگترین مشکلی که با این ماشین داشتم و احتمال داره گریبانگیر اکثر محصولات مدیران خودرو هم باشه، رنگ اونهاست. کوچکترین سنگ ریزه ای که از سطح جاده به بدنه می خوره، رنگ رو می بره و فلز ظاهر میشه. در صورتی که حتی با سمند من این مشکل رو نداشتم. احتمالا اصلا این ماشین ها آستری ندارند. امیدوارم برای این محصول جدید، این مشکل حل شده باشه.

ابوالفضل 1397/10/26
19:7:57

سلام من فک کنم خودروی شما مشکل داشته من آریزو 5 دارم و مسیرم جوریه که از جاده اندیشه عبور میکنم و در این جاده عمدتا کامیونها تردد میکنن و شن و ماسه حمل میکنن سنگ ریزه هم زیاد به ماشینم خورده

مطالب مرتبط