icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تفاوت تهویه مطبوع و کولر چیست

تفاوت تهویه مطبوع و کولر چیست

comments 0 1397/1/27

امروزه دیگر تمامی خودروهای تولیدی به سیستم گرمایش و سرمایش مجهز شده اند  تا سرنیشنان بتوانند در تمامی فصول از فضای مطبوع کابین لذت می ببرند. اما این سیستم ها پیشرفت های بسیار را تجربه کرده است تا از بیشترین بهره وری در برابر مصرف سوخت برخوردار گردند. کولر خودرو که در روزهای فصل گرم سال به خنک شدن فضای کابین کمک شایانی می کند با درگیر کردن کمپرسورو موتور خودرو مستقیما بر روی مصرف سوخت تاثیر گذار خواهد بود از همین رو مهندسان سعی کرده اند با روش های متفاوت اقدام به کم کردن مصرف سوخت شوند. یکی از این موارد استفاده از سیستم تهویه مطبوع می باشد که  بسیاری آن را با کولر خودرو اشتباه می گیرند.

اما پیش از بیان اختلاف این دو و میزان تاثیر گذاری بر روی مصرف سوخت ابتدا باید با چگونه گی روش کار سیستم سرمایش در خودرو آشنا شویم:

مرحله اول: ماده خنک‌ کننده توسط فعل و انفعالاتی در کمپرسور که موتور خودرو متصل شده است به حالت فشار بالا در می‌آید

مرحله دوم: این ماده فشرده شده به کندانسور که به موتور خودرو متصل شده است ، این قطعه در رادیاتور جاسازی می‌شود و پس از ورود ماده به این قطعه به حالت مایع در می‌آید.

مرحله سوم: رطوبت ماده گرفته می‌شود و به حالت خشک در می‌آید

مرحله چهارم: پس از فعل و انفعالاتی گاز از فشار بالا به فشار پایین تبدیل شده و به گاز سرد تبدیل می‌شود.

مرحله پنجم: ماده وارد تبخیرکننده می‌شود و باعث سردی قطعه شده و تعویض دما توسط آن انجام می‌شود و هوای رد شده توسط فن خنک می‌شود.

با بررسی مراحل فوق مشخص می گردد هنگام روشن شدن کولر ،کمپرسور توسط سیستمی به موتور متصل شده و شروع به فشرده سازی گاز می کند از همین رو تا زمانی که کمپرشور درگیر موتور خودرو است به منظور فعالیت  فشاری بیشتری را موتور وارد نمود و در نتیجه میزان مصرف سوخت بالا می رود.

در خودروهایی که به سیستم تهویه مطبوع مجهز نیستند میزان خنکی وشدت باد بصورت دستی انجام شده و تا زمانی که خود سرنشین احساس سرما یا گرما نکند این سیستم بصورت یکنواخت فعالیت می کند و میزان دمای کابین را تشخیص نمی دهد . اما در سیستم تهویه مطبوع دمای مورد نظرتوسط سرنشینان تنظیم شده و عموما توسط صفحه نمایش دیجتالی به اطلاع می رسد. از همین رو زمانی که دما کابین به دما مورد نظر می رسد خود سیستم بصورت اتوماتیک کمپرسور را از مدار خارج کرده و میزان بادخروجی را کمتر می کند و باعث می گردد که موتور کمتر زیر فشار بوده و در نتیجه میزان مصرف بنزین کاهش خواهد یافت.

امروز سیستم تهویه مطبوع در خودروهای لوکس و نیمه لوسک تکمیل تر گردیده و با توجه به میزان دمای خارج ،دما داخل ،وضعیت آب و هوا و اشعه خورشید قادر به کنترل دمای کابین خواهد بود و از کارایی بیشتری برخودار هستند.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/1/27
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط