icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تویوتا لندکروز با موتور 8 سیلندر خداحافظی می کند

تویوتا لندکروز با موتور 8 سیلندر خداحافظی می کند

comments 0 1398/3/27

کمتر کسی در دنیا آفرود بازها یافت می شود که با قابلیت های بیراه نوری تویوتا لندکروز آشنا نباشد. اما این شاسی بلند مشهور بیشتر توانایی های خود را مدیون موتور هشت سیلندر خود است که با کد 3UR-FE  شناخته می شود.این پیشرانه 8 سیلندر 5.7 لیتری با قدرت 381 اسب بخار تنها گزینه موجود در برخی از بازارها نظیر آمریکا می باشد. لندکروز با این مشخصات فنی قدرت مناسبی داشته و در آفرود و یدک کشی عملکرد درخشانی بر جای می‌گذارد.

اما ظاهرا قرار نیست که دیگر این شاسی بلند دوست داشتنی با این پیشرانه عرضه گردد و برای همیشه باید با لندکروز 8 سیلندر خداحافظی نماییم. البته تویوتا تا کنون بطور مستقیم این موضوع را تایید نکرده است.  اما مدیر برنامه‌ریزی توسعه و تولید تویوتا در استرالیا به این خبر اشاره داشته است.  برنارد نادال در پاسخ به سئوال در خصوص این شایعات گفت:

"همانطور که می دانیم اکثر برندهای بزرگ دنیا در حال حذف پیشرانه 8 سیلندر بنزینی و دیزلی خود هستند که این امر بدلیل مصرف بهینه سوخت و دست یابی به استاندارد های آلایندگی است. لذا این این یک روند جهانی است"

مشخصا دو نکته وجود دارد: کاهش مصرف سوخت و آلایندگی. اولین نکته شاید به معنی استفاده از پیشرانه‌ی 6 سیلندر توربوی کم‌حجم‌تر اما قوی‌تر باشد، چیزی که منابع خبری هم از توسعه‌ی آن خبر داده‌اند. گفته می‌شود لندکروزر سری 300 جدید با پیشرانه‌ی 6 سیلندر بنزینی توربو یا دیزلی توربو عرضه خواهد شد و از سال 2021 در دسترس خریداران خواهد بود. احتمال تولید مدل هیبریدی 6 سیلندر نیز در چند سال آینده وجود دارد.

مورد دوم کاهش آلایندگی ها هوا  است که در واقع حرکت بین الملی بوده تا از تولید گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل آید. مشخص است که تویوتا هم همین روند را ادامه خواهد داد چراکه هیچ‌کسی طرفدار شرکتی که با معیارهای زیست‌محیطی همخوانی ندارد نخواهد بود.به هر حال امیدوار هستیم اگر شایعات بازنشستگی لندکروز هم واقعیت داشته باشد تویوتا با تدابیر ویژه همچنان ویژگی‌های آفرود و کشش این شاسی‌بلند افسانه‌ای را حفظ کند

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/3/27
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط