icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین روغن گیربکس را چه زمانی تعویض کنیم

روغن گیربکس را چه زمانی تعویض کنیم

comments 1 1396/8/6

گیربکس و یا جعبه دنده یکی از مهمترین قطعات مکانیکی خودرو محسوب می گردد که وظیفه انتقال قدرت به چرخهای را بر عهده دارد. این قطعه همچنین میزان نیروی موتور را بر حسب میزان دور موتور و نیاز خودرو تنظیم می کند تا فشار بیش از حد به موتور وارد نشده و همچنین خودرو متناسب با دور موتور و وضعیت جاده با سرعت مناسب حرکت کند. اما باید بدانیم که جعبه دنده همانند موتور نیاز به تعمیر و نگه دارد، هر چند که بدلیل حساسیت در ساخت جعبه دنده ها مانند موتور خودرو نیاز به مراقبت دائمی ندارد.در جعبه دنده مایع روان کننده به نام  روغن واسکازین وجود دارد که نقش بسزایی در طول عمر سیستم انتقال قدرت  را بر عهده خواهد داشت.از همین رو برای اینکه بدانیم چه زمانی باید روغن جعبه دنده را بررسی کنیم دانستن چند نکته مهم ضرروی است.

صدای اصطحکاک آهن بر روی آهن

اگر زمانی که در جعبه دنده صدای ناهنجاری شبیه به جیغ کشیدن و یا اصطحکاک آهن آمد بدانید که بدون شک روغن واسکازین جعبه دنده کم شده است وهمین مهم منجر به این صدا شده است.پس به محض شنیدن این صدای  وضعیت روغن جعبه دنده را در حالتی که خودرو روشن است مورد بررسی قرار دهید.

خلاص شدن یا تعویض دنده ناخواسته:

در صورت که در حالت رانندگی هستید و بدون دخالت شما جعبه دنده به حالت خلاص درآمده و یا تعویض دنده غیر ارادی انجام شد ، بدانید که روغن گیربکس  به شدت کثیف شده است چرا که بدلیل بالا رفتن غلظت واسکازین ،عملیات روان کنندگی به خوبی برقرار نشده و دنده ها بدلیل اصطحکاک بالا دچار واکنش های ناگهانی می گردند.

تاخبر در تعویض دنده

معمول جعبه دنده ها دارای تاخیر چند صدم ثانیه برای اجرای دستورات راننده هستند اما اگر این تاخیر یا به قول فنی ها لگ به میزان بیشتر از 1 ثانیه رسید نشان می دهد که روغن جعبه دنده وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. معمولا دلیل این امر کثیف شدن واسکازین می باشد.

تعویض دنده دشوار

جعبه دنده باید بدون معطلی و به راحتی عملیات تعویض را انجام دهد .اما اگر اهرم دنده سفت جابجا شده و یا عملیات تعویض دنده به سختی صورت می گیرد باید بدانید که روغن واسکازین جعبه دنده بیش از حد کثیف شده است. البته توجه داشته باشید که خودروهای وطنی صفر کیلومتر بدلیل عدم آبندی مناسب تا چند هفته ابتدایی اهرم دنده به سختی جابجا می شود اما این مشکل ربطی به واسکازین نداشته و بعد از چند هفته مشکل بر طرف می گردد.

سخن پایانی

در انتها باید بگوییم که رنگ روغن واسکازین در بیشتر موارد قرمز روشن می باشد و در هنگام بازدید اگر با رنگ های دیگر نظیر سیاه یا قرمز پر رنگ روبرو شدید بدانید که واسکازین جعبه دنده کثیف شده و نیاز به تعویض دارد. در خصوص تعویض روغن واسکازین نظرات مختلفی وجود دارد . برخی از خودروهای روز دنیا که به جعبه دنده اتوماتیک مجهز شده هیچگاه نیاز به تعویض و بازدید روغن واسکازین ندارد. اما در صورتی که خودروی شما از جعبه دنده دستی برخودار بود و یا در بروشور خودرو اشاره به مادام العمر بودن روغن واسکازین نشده است بهتر است در هر 50 هزار کیلومتر روغن واسکازین خودروی خود را چک نمایید.

user-img

نویسنده :

هومن زمانی

comments 1 1396/8/6
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

سجاد 1397/2/2 | 01:49:34

سلام آیا واسه ماشین صفرکیلومتر از واسکازین مرغوب استفاده میشه یا باید در کارکرد پایین تعویض بشه؟

مطالب مرتبط