icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه پژو 508 با هیوندای سوناتا LF،دوئل فرانسوی کره ای در خاک ایران

مقایسه پژو 508 با هیوندای سوناتا LF،دوئل فرانسوی کره ای در خاک ایران

comments 0 1396/8/21

 

مقدمه

برای مدتهای طولانی سدان های کشیده نیمه لوکس کره ای حکمرانان بازار ایران بودند و خریداران باید بین دو خودرو سوناتا و اپتیما یکی را انتخاب کرده که در نهایت این خودروسازان کره ای بودند که برنده این ماجرا محسوب می شدند. اما پس از برجام این فرانسوی ها بودند که با ورود دو خودروی تالیسمن و پژو 508 این معادله را بر هم زده و حق انتخاب مشتریان ایرانی را بیشتر نمودند. اما انتخاب بین یک کره ای اصیل با سابقه طولانی و یک فرانسوی تازه وارد شاید کار خیلی مشکلی نباشد چرا که بدون شک کفته ترازو به نفع کره ای ماجرای ماست. اما وزارت صنعت ترفند خود را برای بازاریابی این فراسنوی ها رو کرد و با بستن ثبت سفارش باعث بالا رفتن قیمت محصولات کره ای گردید تا شاید خریداران به خاطر قیمت کمتر، محصولات فرانسوی را گزینه اول خرید خود قرار دهند. شاید هم مقایسه پژو 508 با سوناتا LF بخاطر اختلاف قیمت 15 الی 20 میلیونی منطقی به نظر نرسد اما از انجا که هر دو در یک سگمنت قرار دارند این دو خودرو را مقابل یکدیگر قرار می دهیم  تا متوجه شویم که فرانسوی ارزان قیمت را بخریم یا با صرف هزینه بیشتر به سراغ هیوندای سوناتای LF برویم.

ابعاد

ابعاد

جدول مقایسه ابعاد پژو 508 و هیوندای سوناتا LF گویای این حقیقت است که سوناتا با داشتن ابعاد بیشتر در تمامی جهات میتواند برای یک خانواده چند نفره فضای بیشتری را ایجاد کند.همچنین ارتفاع بیشتر سوناتا LF  این تضمین را می دهد که با رانندگی در خیابان های نامناسب شهر به مشکلی برنخواهید خورد. البته پژو 508 با بیشتر کردن فاصله دو محور سعی نموده که فضای داخلی را بیشتر کند تا فضای پای مناسبی برای سرنشنیان ایجاد نماید اما بیشتر کردن فاصله دو محودر تبعات خاصی هم بدنبال خواهد داشت.

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

وزن
کیلوگرم

سوناتا LF

4855

1865

1475

2805

1490

پژو 508

4830

1828

1465

2817

1485

طراحی بیرونی

طراحی بیرونی
طراحی بیرونی

اگر به چند سال پیش برگردیم طراحی های ضعیف پژو را خواهیم دید که واقعا نا امید کننده بود. مثال بارز این داستان پژو 407 می باشد که از همان بدوو ورود به کشور و علی رغم داشتن مشخصات فنی نسبتا خوب بدلیل ظاهری نا مناسب تاب مقابله با کره ای را نداشت و نیامده ،با شکست مواجه شد. اما پژوه مانند رنو دیگر برند فرانسوی از سال گذشته با به خدمت گرفتن طراحان به نام دنیای خودرو ،زبان طراحی خود را تغییر داد و توانست با عرضه خودروهای خوش چهره نظیر همین پژو 508 و از آن بهتر پژو 3008 و غیره  توجهات را به سوی خود معطوف کند. پژو 508 هم با ظاهر تهاجمی و جوان پسند آمده است که بر عکس 407 ماندگار شود چراغهای خوش ترکیب در کنار جلو پنجره نقره ای خوش رنگ در نمای جلو و چراغهای عقب با نوار های LED مورب در کنار خطوط ملایم درب صندق بار ،چهره ای با شکوه از این فراسنوی ارائه کرده است.

اما هیوندای که زمانی به خاطر طراحی خوش فرم محصولاتش نظیر آزرا و سوناتا YF توانسته بود به فروش خوبی در ایران و سایر نقاط جهان دست باید ،به نوعی دچار روزمرگی شده و ظاهر محصولاتش کمی تکراری و خسته کننده گردیده است . البته این بدان معنا نیست که سوناتا LF زشت و نازیبا است بلکه با نگاه اولی به این خودرو متوجه طراحی پخته آن خواهید شد اما مسئله این است که اینگونه طراحی در محصولات هیوندای کاملا تکراری است و در مقابل دیگر برند کره ای یعنی کیا تغییری را نمی توان احساس کرد. البته هیوندای هم این مسئله را درک نموده و در نسل جدید هیوندای سوناتا و دیگر محصولات این شرکت تغییر شگرف را بوجود ورده که با طراحی های فعلی این شرکت کاملا متفاوت است.

در خصوص مقایسه این دو خودرو از نظر طراحی باید گفت پژو 508 دارای ظاهری اسپرت تر و جوان پسند تر است که بدلیل تازه وارد بودن حس خاص بودن را در ذهن تداعی خواهد کرد در صورتی که سوناتا LF کمی تکراری شده است.

طراحی کابین

طراحی کابین
طراحی کابین

محصولات هیوندای به داشتن کابین های لوکس ومجلل مشهور بوده و سوناتا هم از این خصیصه برخوار است .اما طراحان پژو 508 سعی نموده که با استفاده از المان های جذاب نظیر فرمان مجهز به ادوات فیزیکی کنترلی بیشمار وکنسول میانی زیبا ،کابین این خودرو را به محصولات بروز دنیا نزدیک نمایند .از نظر زیبا شناسی کابین هر دو خودرو کاملا قابل قبول و در یک سطح قرار دارد و تا حدودی انتخاب میان این دو گزینه کاملا به سیلقه خریداران باز خواهد گشت ولی بطور کل هر دو خودرو انتظارات را برآورده خواهند ساخت.

مقایسه مشخصات فنی پزو 508 و هیوندای سوناتا

مقایسه مشخصات فنی پزو 508 و هیوندای سوناتا

هیوندای برای پیشرانه سوناتا از موتور سنتی 2.4 لیتری خود استفاده نموده است . این موتور تنفس طبیعی توانایی تولید 178 اسب بخار و 241 نیوتن متر را خواهد داشت. سوناتا به کمک این پیشرانه و جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک خود می تواند در مدت زمان 8.4 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 کیلومتر در ساعت برساند. میزان مصرف سوخت سوناتا LF برابر با 8.5 لیتر عنوان شده است.

اما در مقابل پژو 508 به یک موتور مدرن 1.6 لیتری با بیشنه قدرت 163 اسب بخار و حداکثر گشتاور 240 نیون متر مجهز شده است که قدرت این موتور توسط گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به چرخها جلو منتقل می گردد.مدت زمان پیمایش  صفر تا 100 پژو 508 برابر با 8.9 و میزان مصرف سوخت آن برابر با 6.9 لیتر می باشد.

کاملا مشخص همه چیز به نفع پزو508 تمام شده است. خودروی با موتوری کم مصرف ،مجهز به سیستم پرخوران و میزان گشتاور مناسب تمامی چیزی است که موتور 1.6 لیتری کوچک این خودرو برای پیشی گرفتن از موتور حجیم سوناتا نیاز دارد. سوناتا با موتور 2.4 لیتری فقط مقدار ناچیزی در قدرت خروجی قویتر ظاهر شده است که با توجه به حجم موتور بسیار بیشتر کاملا منطقی است.

نوع خودرو

حجم موتور

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

سوناتا LF

2400

تنفس طبیعی

185

241

8.4

8.5

6 سرعته اتوماتیک

پژو 508

1600

توربو

163

240

8.9

6.9

6 سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی

نیازی به گفتن نیست که این دو برند با سابقه طولانی مدت کار سختی برای گذشتن از سد تست های تصادف پیش رو نداشتن و هر دو با توجه به امکانات فراوان ایمنی و ساختار بدنه و شاسی مهندسی شده توانسته اند 5 ستاره ایمنی را موسسه تست تصادف Euro NCAP بدست آورند.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

پژو 508  در فول ترین تریم خود  به امکانات رفاهی نظیر صندلی‌های برقی، گرمکن صندلی‌های جلو، پشت سری با قابلیت تنظیم در دو جهت، سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی، پنجره‌های برقی و خودکار در جلو و عقب، سنسور فشار باد تایر‌ها، کروز کنترل قابل تنظیم، سیستم کمکی پارک، شیشه‌های برقی خودکار و آینه‌های جانبی با گرمکن و قابلیت تاشوی برقی، سیستم تهویه‌ی خودکار چهارگانه، هدآپ دیسپلی، سانروف، سیستم کمکی پارک، آینه‌های جانبی مجهز به گرم‌کن، ترمز دستی الکتریکی، دوربین دید عقب، چراغ‌های جلوی مجهز به ال‌ای‌دی و سیستم ورود و خروج بدون کلید  مجهز شده است.

هیوندای سوناتا هم عنوان سدان نیمه لوکس کره ای از امکاناتی نظیر نگ آلومینیومی 16 اینچی - رینگ آلومینیومی 17 و یا 18 اینچی به صورت سفارشی – سیستم تشخیص نقطه کور BSD – سیستم روشن شدن سمت جاده در هنگام پیچ SBL – سنسور پارک در جلو و عقب – سیستم هوشمند باز شدن درب صندوق عقب (با در دست داشتن کلید و ایستادن به مدت 3 ثانیه در کنار صندوق عقب،‌درب صندوق به صورت خودکار باز می شود) – ترمز الکترونیکی پارک EPB – دکمه استارت – آینه میانی الکتروکرومیک ECM – حداکثر 5 گرمکن برای صندلی ها و دو سرد کن برای صندلی های جلو به صورت سفارشی –سیستم ورود بدون کلید – سیستم خودکار از بین برنده بخار شیشه جلو – سنسور باران – سیستم تغییر شرایط رانندگی به سه حالت Normal، Sport و Eco – استفاده از بدنه مقاوم در برابر ضربه AHSS – غربیلک فرمان الکتریکی MDPS – سیستم کاهش صدا در داخل کابین NVH – خروجی سیستم تهویه مطبوع برای سرنشینان عقب – سیستم تهویه مطبوع جداگانه برای سرنشینان جلو – صفحه نمایش 4.2 اینچی TFT بین کیلومتر شمار و دورشمار – روکش چرمی غربیلک فرمان به همراه گرمکن – سیستم ذخیره تنظیمات صندلی راننده IMS – پرده شیشه عقب به صورت برقی – پرده شیشه های عقب به صورت دستی – کروز کنترل – چراغ های زیر آینه های کناری برای خوش آمدگویی – چراغ های HIDدر جلو – شیفتر تعویض دنده پشت فرمان – رادار – سقف پانوراما – آینه های جانبی تاشو برقی – دوربین عقب – دی لایت - قابلیت پخش MP3 – بلوتوث – ورودی AUX و USB – سیستم صوتی Infinity – ساب ووفر – 8 بلندگو بهره می برد.

مشخص است که تقریبا هر دو گزینه مورد نظر از  امکاناتی رفاهی مناسبی برخودار هستند.

مدت زمان گارنتی و خدمات پس از فروش

مدت زمان گارنتی و خدمات پس از فروش
مدت زمان گارنتی و خدمات پس از فروش

پژو 508 و هیوندای سوناتا LF در بخش ضمانت هم رقابتی دوشاوش را داشته وهر دو با 5 سال یا 150 هزار کیلومتر گارانتی عرضه می گردند. آسان موتور و کرمان موتور بعنوان متولیان سوناتا دارای خدمات پس از فروش گسترده ای بوده  در مقابل هم ایکاپ که زیر نظر ایران خودرو خدمات خود را ارئه می دهد در این بخش کاملا قدرتمند ظاهر شده است. پس عملا در این بخش پیروز قطعی نخواهیم داشت.

قیمت

هیوندای سوناتا LF در حال حاضر با قیمت 199 میلیون 900 هزار تومان عرضه می گردد و پژو 508 از طرف ایران خودرو 185 میلیون تومان قیمت گذاری شده است .اختلاف قیمت 15 میلیونی موجود می تواند تعیین کننده این دوئل نابرابر باشد.

کلام پایانی

انتخاب بین  هیوندای سوناتا LF و پژو 508 تصمیم گرفتن برای 15 میلیون پرداخت بیشتر است اما آیا با پرداخت این مبلغ امکانات بیشتر یا کیفیت بهتری را تجربه خواهیم کرد. مقایسه فوق نشان می دهد که پژو 508 در بیشتر آیتم ها نه تنها کم نیاورده است بلکه بهتر هم عمل کرده و میتوان به این نتیجه رسید که دیگر حکمرانی کره ای را به پایان رسیده است .اما باید توجه داشت که هیوندای توانسته بازارهای بزرگ جهان نظیر بازارآمریکا را به تسخیر خود دراورد در صورتی که برند پژو سالهاست که غیبتی طولانی مدت را در اینگونه  بازار ها تجربه کرده است و شاید قیمت پایین تر محصولات پژو بدلیل قانع کردن خریداران احتمالی است .

در پایان باید گفت که فاتح این نبرد فرانسوی –کره ای با کمی اغماض پژو 508 خواهد بود اما هیوندای به تازگی نسل جدید سوناتا راهی بازار های جهانی کرده و بدون شک پژو508 در مقابل این شوالیه جدید هیوندای حرفی برای گفتن ندارد هر چند که در صورت رسیدن نسل جدید هیوندای به بازار ایران باید منتظر قیمت نجومی آن باشیم.

user-img

نویسنده :

هومن زمانی

comments 0 1396/8/21
پژو

پژو

خودرو 508

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0

هیوندای

هیوندای

خودرو سوناتا LF

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی پژو , 508 , 2017 و هیوندای , سوناتا LF , مدل 2016 تا 2017

امتیاز کاربران به :خودرو پژو , 508 , 2017

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و هیوندای , سوناتا LF , مدل 2016 تا 2017

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی پژو , 508 , 2017 و هیوندای , سوناتا LF , مدل 2016 تا 2017

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده پژو هیوندای
کشور تولید کننده فرانسه کره جنوبی
نام و مدل خودرو پژو 508 هیوندای سوناتا LF
نمایندگی فروش در ایران ایران خودرو آسان موتور

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان
کلاس اتومبیل D segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4855 طول - 1865 عرض - 1475 ارتفاع
فاصله دو محور 225/45 R 18
وزن 1490 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 225/45 R 18
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 225/45 R 18

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 2359 cc
نوع موتور بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری تزریق مستقیم
ظرفیت باک 70 لیتر
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 178 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 225 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک
تعداد دنده (جلو) 6
محور محرک دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق
تعلیق جلو مک فرسون
تعلیق عقب
کمک فنرهای جلو
کمک فنرهای عقب
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرولیکی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 205 کیلومتر در ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه) 9.9 ثانیه
مصرف سوخت شهری 12.7 لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت جاده ایی 6.4 لیتر در هر صد کیلومتر
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 8.5 لیتر در هر صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو 5
استاندارد ایمنی
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) کیسه هوای سرنشینان جلو – کیسه هوای پرده ای برای سرنشینان جلو و عقب – کیسه هوای جانبی برای سرنشینان جلو جهت حفظ قفسه سنیه و لگن – مجموعاً 10 کیسه هوا
سیستم های پایداری و کمک راننده سیستم توزیع الکتریکی ترمز ESC – ترمز ضد قفل ABS – سیستم کنترل خودرو در سربالایی HAC – سیستم کنترل پایداری ESP
سیستم های امنیتی و حفاظتی دارای سیستم کلید هوشمند و مجهز به استارت دکمه ای و دارای سیستم ضد سرقت ، قفل و بازکردن دربها بدون کلید ، ستون جمع شونده فرمان در هنگام تصادف ، قفل فرمان خودکار ، سیستم قفل کودک در اختیار راننده ،
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک
سیستمهای تهویه مطبوع دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک ، کانالهای تهویه هوا بر روی ستونها و کنسول میانی ، دارای سیستم کنترل کیفیت هوا AQS و فیلتر هوا داخل اتاق
سیستم صوتی و تصویری قابلیت پخش MP3 – بلوتوث – ورودی AUX‌ و USB – سیستم صوتی Infinity – ساب ووفر – 8 بلندگو
سیستمهای مولتی مدیا
سیستم صندلیهای جلو دارای سیستم هوشمند پشت سری ها برای جلوگیری از صدمات تصادف ، دارای روکش چرم ، صندلی راننده دارای تنظیم برقی ، دارای سیستم گرمکن صندلی ها با قابلیت تنظیم گودی کمر
سیستم صندلیهای عقب
سیستم آیینه ها آینه الکترو کرومیک جهت سهولت دید راننده در شب ، آینه های خارجی با حالت الکترو کرومیک و تنظیم برقی به همراه راهنمای LED و دارای گرمکن ، دارای چراغهای روشنایی بر روی آینه ها ، دارای سیستم حافظه با قابلیت تاشوندگی
سیستم شیشه ها تنظیم برقی تمام پنجره ها ، بخار زدای اتوماتیک شیشه ها ، سیستم یخ زدای برف پاک کن ، شیشه های سولار
سیستم های سقف سانروف با قابلیت تنظیم در 4 حالت
سیستم روشنایی جلو دارای سیستم کنترل اتوماتیک نور چراغها ، دارای سیستم شتشو ، دارای مه شکن ، مجهز به چراغهای روشنایی در زیر دربها ، مجهز به سیستم تعقیب نور چراغهای جلو جهت مشایعت راننده پس از خاموش شدن خودرو در شب
سیستم روشنایی عقب
سنسورهای پیش فعال مجهز به سنسور باران جهت کارکرد اتوماتیک برف پاک کن ها
سیستم های کمک رانندگی مجهز به سنسور پارک جلو و عقب ، سیستم کروز کنترل هوشمند با قابلیت حفظ فاصله با خودروی مقابل
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 5 سال
قیمت روز

پژو , 508

آخرین بروز رسانی: 1397/9/20

قیمت نمایندگی

0 تومان

آخرین بروز رسانی: 1397/9/20

قیمت قیمت بازار

405,000,000 تومان

مطالب مرتبط