icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1398/11/3

  طرح تبدیل خودرو محصولات ایران خودرو ویژه بهمن ماه 98

  پردیس خودرو-پیرو درخواست تعدادی از  مشتریان و بروز تاخیر طولانی در تحویل برخی از خودروها، امکان تبدیل به سایر خودروها تا پایان بهمن ماه فراهم شد.دارندگان قراردادهای فوق جهت تعیین تکلیف تعهدات نسبت به تبدیل تعهدات به سایر خودروها مطابق جدول تبدیل اقدام کنند.

   

  طرح تبدیل ایران خودرو ویژه بهمن 98 • 1398/11/2

  فروش فوری پارس اتوماتیک و پژو ۴۰۵ از صبح پنج شنبه

  پردیس خودرو- قیمت مصوب پارس اتوماتیک 98.9 و پژو 405 - 63.1 میلیون تومان اعلام شده است که 90درصد آن به عنوان پیش پرداخت اخذ می شود. این فروش فوری تنها به صورت اینترنتی انجام می شود.

  شرایط فروش ایران خودرو 3 یهمن 98

 • 1398/11/1

  سایپا رهام با چه قیمتی عرضه خواهد شد

  پردیس خودرو-چندی پیش سید جواد اسماعیلی، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا درخلال صحبت های خود پیرامون توقف تولید سایپا 132 و همچنین توقف تولید دو خودروی دیگر خانواده پراید، یعنی پراید 111 و پراید 131 طی چند ماه آینده، به محصولات جدید این شرکت اشاره کرده و در این خصوص اعلام کرد که طی 3 سال آینده، حداقل 8 خودروی جدید به سبد فروش محصولات سایپا اضافه خواهد شد که یکی از آنان خودروی "رهام" به عنوان جدیدترین محصول شرکت خودروسازی سایپا خواهد بود که برنامه ریزی دارند تا در سال آینده به تولید انبوه رسیده و در فاز نخست حدود 12 هزار دستگاه از آن تولید شده و به بازار عرضه شود، اما هنوز مشخص نیست که این خودرو در چه رنج قیمتی به مشتریان عرضه خواهد شد و این موضوع سوالی شد از آقای "محمدرضا نجفی منش"، رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی که باتوجه به شرایط موجود در کشور، یک قیمت تقریبی برای خودروی جدید "سایپا رهام" پیش بینی کرده است.

  رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی باتوجه به مشکلات عمده قطعه سازان و همچنین قیمت قطعات در این صنعت، اشاره می کند که به دلیل افزایش قیمت تمام شده یک خودرو، پیش بینی می شود که خودروهای جدید با قیمتی حداقل 12 هزار یورو تولید شده و به مشتریان عرضه شود. در همین خصوص می توان نتیجه گرفت که احتمالا قیمت خودروی جدید سایپا، یعنی خودروی "رهام" نیز در همین محدوده قرار گرفته و حداقل با قیمت 12 هزار یورو به مشتریان عرضه شود که در این صورت می توانیم قیمتی بیش از 150 میلیون تومان را برای آن پیش بینی کنیم.
  در پایان محمدرضا نجفی منش به مشکل تامین قطعات خودروسازان داخلی و تاخیر در تحویل خودرو به مشتریان اشاره می کند و در این خصوص می گوید: تمام تلاش خودروسازان این است که در دو ماه پایانی امسال کسری تولید خود را جبران کنند و در این خصوص شرکت خودروسازی سایپا با افزایش تولید خود طی دو ماه پایانی سال به دنبال تحقق وعده های عقب افتاده است، درحالی که گروه صنعتی ایران خودرو همچنان با مشکل مواجه بوده و نمی تواند خودروهای معوق خود را تکمیل کرده و به دست مشتریان برساند. عمده مشکل قطعه سازان هم کمبود نقدینگی است و اگر این موضوع برطرف شود، قطعه سازان در شرایط تحریم نیز خواهند توانست به نیاز خودروسازان پاسخ دهند.

 • 1398/11/1

  شرایط فروش اقساطی سه محصول ایران خودرو ویژه 1 و 2 بهمن

  پردیس خودرو-شرایط فروش اعتباری محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت 10صبح روزهای سه شنبه مورخ 98/11/01 و چهارشنبه مورخ 98/11/02 و تا زمان تکمیل ظرفیت انجام خواهد شد.

  این طرح فروش با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو،شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف 20 روز مسترد خواهد شد.

  "مطابق با بخشنامه دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام در سایت فروش اینترنتی از الزامات ثبت نام می باشد لذا بدیهی است در صورت عدم دریافت کد کاربری و کلمه عبور،امکان ثبت نام میسر نخواهد بود."

  شرایط فروش ایران خودرو ویژه 1 و 2 بهمن

 • 1398/11/1

  خودروهای کم مصرف و هیبریدی از پرداخت مالیات معاف می شوند

  پردیس خودرو-نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- دوشنبه- مجلس شورای اسلامی، مواد دیگری از لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند.

  بنابر ماده ۳۱ مصوب شد؛ شماره‌گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت، براساس رتبه انرژی آنها، که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مندرج در این قانون مشمول مالیات و عوارض سبز می‌باشد. مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودروهای وارداتی است.

  بنابر این مصوبه نرخ مالیات و عوارض سبز برای خودروهای سواری، وانت دوکابیت، وانت تک کابین، خودروی سواری با شماره گذاری عمومی، خودروهای سنگین و موتور سیکلت ها با رتبه انرژی “A” و “B”اعم از تولید داخل، یا وارداتی صفر محاسبه شده است، این رقم برای سواری، وانت دوکابیت تولید داخل با با رتبه انرژی “C” نرخ نیم درصد، وراداتی، ۱ درصد؛ وانت تک‌کابین، خودروی سواری با شماره‌گذاری عمومی تولید داخل ۲ دهم درصد و وارداتی با ۴ دهم درصد؛ خودروهای سنگین اعم از تولید داخل و وارداتی با نرخ صف درصد و موتور سیکلت های تولید داخل ۲۵ درصد و وارداتی با نرخ نیم درصد محاسبه می شود.

  بنابر تبصره ۱ این ماده؛ مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده برای انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت‌های تولید داخل یا وارداتی تا پایان دی‌ماه، توسط سازمان تعیین و برای اجراء در سال بعد اعلام می‌شود. مأخذ مزبور برای وسائط نقلیه ای که جدیداً تولید یا وارد می شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شود.

  نمایندگان در تبصره ۲ این ماده مصوب کردند؛ خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت¬های برقی و تمام هیبرید پلاگین به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول مالیات و عوارض موضوع این ماده نمی‌باشد.

  بنابر تبصره ۳؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان ملی استاندارد ایران، فهرست کلیه خودروها و موتورسیکلت های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی، که در برچسب انرژی آنها درج شده است، به‌صورت برخط به سازمان اعلام نماید و برای اطلاع عموم، منتشر نماید.

  بر اساس تبصره ۴ این ماده؛ در صورتی که خودروها و موتورسیکلت های موضوع این ماده فاقد برچسب انرژی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران باشند، مصداق وسائط نقلیه ردیف (G) تلقی می شود.

  نمایندگان در تبصره ۵ تصویب کردند؛ اشخاص حقوقی واردکننده و تولیدکنندگان انواع وسائط نقلیه موضوع این ماده مکلفند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری و همچنین مشخصات دقیق وسائط نقلیه فروخته‌شده هرماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به نحوی که سازمان اعلام می کند، به سازمان تسلیم و مالیات و عوارض متعلق به آن را پرداخت نمایند. عدم پرداخت مذکور در مهلت مقرر، موجب جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ده‌درصد مالیات و عوارض موضوع این ماده و در صورت تأخیر در پرداخت آن، مشمول جریمه‌های موضوع ماده (۴۰) این قانون می شود.

  در تبصره ۶ این ماده؛ اشخاص حقیقی واردکننده خودرو و موتورسیکلت مکلف شدند قبل از شماره‌گذاری، با مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذی‌ربط، مالیات و عوارض متعلق به آن را به ترتیبی که سازمان تعیین می‌نماید پرداخت کنند. شماره‌گذاری وسائط نقلیه متعلق به دولت و نیروهای نظامی و انتظامی نیز مشمول این ماده است.

  در تبصره ۷؛ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی) مکلف شد قبل از ‌شماره‌گذاری وسائط نقلیه وارد شده توسط اشخاص حقیقی، گواهی پرداخت مالیات و عوارض را کنترل و از شماره‌گذاری وسائط نقلیه‌ای که مالیات و عوارض آنها پرداخت نشده است، خودداری نماید.

  عوارض سالانه وسایل نقلیه تعیین شد

  عوارض‌های سالانه کلیه وسائط نقلیه اعم از خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت‌ها مشخص شد؛ بنابر این مصوبه وسائط نقلیه تولید داخل معادل یک ‌درهزار قیمت فروش کارخانه و وسائط نقلیه وارداتی معادل یک و نیم ‌درهزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مشمول عوارض سالانه می‌شوند. مأخذ محاسبه عوارض موضوع این بند مأخذ مذکور در تبصره (۱) ماده (۳۰) این قانون است.

  همچنین در بند ب ماده ۳۱ مصوب شد؛ وسائط نقلیه در شهرهای آلوده تا ده سال پس از تولید با مأخذ مذکور در تبصره (۱) ماده (۳۰) این قانون و معادل یک ‌بیستم نرخ های مندرج در جدول ماده مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه علاوه بر عوارض موضوع بند (الف) این ماده می‌شوند. پس از سال دهم تولید، هر سال به میزان ده درصد (۱۰%) به نرخ پایه عوارض آلایندگی وسائط نقلیه مذکور اضافه می‌شود تا حداکثر به دو برابر نرخ پایه افزایش یابد.

  بنابر این مصوبه؛ وسائط نقلیه‌ای که نرخ عوارض سالانه آلایندگی آنها در جدول ذیل ماده (۳۰) صفر می ‌باشد، تا سپری شدن پنج سال از سال تولید، از پرداخت عوارض سالانه آلایندگی معاف می باشند و پس از آن، وسائط نقلیه سنگین با نرخی معادل یک ‌دهم نرخ‌های مندرج در ردیف (D) جدول ماده (۳۰) و سایر وسائط نقلیه با نرخی معادل یک ‌دهم نرخهای مندرج در ردیف (C) ردیف مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می‌باشند. در مورد خودروهایی که تولید یا واردات آنها متوقف می ‌شود، مأخذ محاسبه توسط سازمان و متناسب با آخرین سال تولید یا واردات تعیین می‌شود. فهرست شهرهای آلوده که وسائط نقلیه با پلاک انتظامی متعلق به شهرهای مذکور مشمول عوارض سالانه آلایندگی می‌شوند، حداکثر تا پایان دی‌ماه هر سال با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و تصویب هیأت وزیران برای اجراء در سال بعد تعیین می شوند.

  نمایندگان در تبصره ۱ وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) مکلف کردند با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض‌ سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض موضوع بندهای «الف» و «ب» این ماده را برای مالکان و استعلام برخط میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند.

  بنابر تبصره ۲؛ پرداخت عوارض‌ موضوع بندهای «الف» و «ب» این ماده برعهده مالک است. مالکان وسائط نقلیه مکلفند عوارض‌ مذکور هر سال را تا پایان همان سال پرداخت نمایند. چنانچه مالکیت وسائط نقلیه مذکور پس از سال تولید تغییر نماید، پرداخت عوارض سالانه و عوارض سالانه آلایندگی موضوع این ماده از سال انتقال بر عهده مالک جدید است.

  بنابر مصوبه مجلس در تبصره ۳؛ وسائط نقلیه ای که گواهی اسقاط دارند، در سال اسقاط، مشمول عوارض بند «ب» موضوع این ماده نمی‌شوند.

  نمایندگان در تبصره ۵ تصویب کردند؛ ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (معاونت راهنمایی و رانندگی)، منوط به تسویه عوارض‌ بندهای «الف» و «ب» این ماده مربوط به وسائط نقلیه مورد معامله و سایر وسائط نقلیه متعلق به انتقال‌دهنده و انتقال‌گیرنده است.

  بنابر تبصره ۶ این ماده؛ پرداخت عوارض موضوع بندهای «الف» و «ب» این ماده هرسال، حداکثر تا پایان همان سال، موجب برخورداری از تخفیف به میزان بیست درصد (۲۰%) است.

  همچنین در تبصره ۷؛ پرداخت عوارض‌های مذکور پس از موعد مقرر مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل ده درصد (۱۰%) عوارض سالانه است و در صورت تأخیر بیش از یکماه، علاوه بر جریمه مذکور مشمول جریمه-ای معادل دودرصد (۲%) عوارض سالانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر است.

  بر اساس مصوبه مجلس در تبصره ۸ ماده ۳۱؛ در صورتی که مالک یا مالکان خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت از پرداخت عوارض‌ موضوع این ماده به مدت پنج سال از سال مالکیت، خودداری نمایند و یا مبلغ عوارض و جریمه پرداخت ‌نشده از پنج‌درصد نصاب معاملات کوچک موضوع جزء (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۲۵ فروردین ۱۳۸۳، بیشتر شود، نیروی انتظامی موظف است براساس فهرست اعلامی وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) نسبت به توقف وسائط نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام کند.

  بنابر تبصره ۹ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شهرداری‌ها مکلفند امکان دسترسی برخط به پایگاه اطلاعات وسائط نقلیه خود را برای وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) با رعایت طبقه‌بندی اطلاعات مربوطه فراهم کنند.

  نمایندگان همچنین در تبصره ۱۰وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) را موظف کردند نسبت به اطلاع رسانی در خصوص وظایف و تکالیف مالکان وسائط نقلیه به طرق مقتضی از جمله از طریق ارسال پیامک اقدام کند.

  بنابر تبصره ۱۱,آیین نامه اجرائی این ماده ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 • 1398/10/30

  دست های پشت پرده افزایش قیمت خودرو!

  پردیس خودرو-در پرونده «کیلومتر۱۴؛ انحراف به راست» به بیان چرایی گیر افتادن صنعت خودرو در باتلاق توسعه‌نیافتگی و دور باطل تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌های غلط، خوش‌بینانه و ساده‌سازی‌شده که پیچیدگی‌های صنعت خودرو را در دل خود ندیده است می‌پردازد، به‌خصوص در مسائلی چون خصوصی‌سازی، ساختار سهام‌داری تودرتو و مکانیزم قیمت که مهم‌ترین مشکلات فعلی صنعت خودرو در امر تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری می‌باشد.

  در بخشی از این پرونده، در مسئله مکانیزم قیمت، سعی بر آن است که ضمن بررسی نقدهای موجود به قیمت‌گذاری برای خودروها ذیل شورای رقابت یا قیمت‌‌گذاری‌های مشابه و همچنین نقد و بررسی راهکارهایی چون واگذاری قیمت به بازار یا به‌نوعی آزادسازی قیمت خودرو، با توجه به شرایط خاص صنعت خودرو در ایران که از درجه بالای انحصار برخوردار است، راه‌حل پویایی برای کشف قیمت ارائه و بررسی شود.

  اصلاحات ساختاری شورای رقابت، لازمه قیمت گذاری صحیح خودرو

  یکی از مهم‌ترین مسائلی که همواره در پیمایش‌های متعدد در قبال مسئله خودرو مطرح می‌شود، فرایند قیمت‌گذاری است. قیمت‌گذاری در سال‌های اخیر، فرایندی غیرشفاف و فاقد منطقی مشخص توصیف می‌شود. بحران انفجار قیمت در سال ٩٧، به خوبی نشان داد که فرایند قیمت گذاری در ایران در مواقع بحرانی کارایی خود را از دست می دهد.

  عملکرد شورای رقابت در سال ٩٧ اما، نه عملکردی تماما بی منطق، اما پر از اشکال بود که بازار خودرو را با نوساناتی جدی روبرو کرد.

  خودرو کالایی است که از قطعات زیادی تشکیل شده است. از آنجایی که قطعه‌سازان داخلی ظرفیت ساخت تمام قطعات مورد نیاز خودروسازان را ندارند، طبعاً بخشی از این قطعات وارداتی است. در ماجرای افزایش نرخ ارز از اواخر سال ٩۶ تا اردیبهشت سال ٩٧، بخش عمده‌ای از مواد اولیه‌ی قطعه سازان و همچنین قطعات وارداتی آن ها، به طرز فزاینده‌ای گران شد. این گرانی شرایطی را رقم زد که خودروسازان مجبور شدند، برای جلوگیری از زیان بیشتر، عرضه را کاهش بدهند.

  این ماجرا در سال ٩١ هم اتفاق افتاده بود و دولت برای جلوگیری از نوسانات قیمت ارز و سپردن فرایند قیمت‌گذاری به بازار، “شورای رقابت” را تاسیس کرد. فلسفه‌ی شکل گیری شورای رقابت اساساً این بود که قیمت‌گذاری در شرایط متلاطم بازار، کنترل شود. فارغ از عملکرد این شورا در سال ٩١، در سال ٩٧ ، شورای رقابت از قائله‌ی محدود کردن عرضه‌ی خودرو توسط خودروسازان عقب افتاد و سرانجام با تاخیری چندماهه در ٢٢ خرداد ۹۷، اقدام به افزایش ٧ درصدی قیمت خودروها کرد. این افزایش ٧ درصدی که طبق فرمول شورای رقابت طراحی شده بود، تردیدآفرین بود، چرا که برخی از کارشناسان، عدد واقعی تورم خودرو را بالاتر پیش بینی کرده بودند.

  با افزایش مجدد نرخ ارز و شدت گرفتن تحریم‌های خودرویی در مرداد ماه، اختلاف قیمت بازار با کارخانه ها، حاوی این پیام بود که حضور در بازار این فرصت را به مردم می‌داد که ضمن حفظ ارزش دارایی‌های خود، به سود خوبی دست پیدا کنند، چرا که خودرو در مقایسه با تورم سه برابری ارز و تورم دوبرابری مواد خوراکی، طبق قیمت شورای رقابت تنها ٧درصد افزایش یافته بود. با سرریز سرما‌یه های مردم در بازار خودرو، تقاضا بسیار بالا رفت. این تقاضای فزاینده اما با عرضه‌ای محدود روبرو شد. این معادله‌ی نابرابر باعث شد تا قیمت خودرو به شدت افزایش پیدا کند. به عبارت دیگر، وجود سود انتظاری منجر به افزایش تقاضا و منجر به افزایش قیمت می شود. افزایش قیمت نیز خود منجر به افزایش سود انتظاری، افزایش بیشتر تقاضا و در نهایت افزایش قیمت بیشتر می‌شود. عملکرد نامناسب شورای رقابت در فرایند قیمت گذاری باعث شد تا شهریور همان سال، شورای سران سه قوه، این شورا را از فرایند قیمت‌گذاری حذف و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده، را جایگزین کند.

  مسئله ای که لازم است به آن توجه شود این است که در دوره بحران های اقتصادی، قیمت ارز و به تبع آن قیمت تولید در کشور به سرعت دستخوش تغییرات می گردد. در چنین شرایطی برای آنکه تولید وارد حاشیه زیان نشود، لازم است قیمت گذاری تولیدات به صورت پویا و با فواصل زمانی کوتاه صورت گیرد، تا ضمن آنکه تولید با مشکل مواجه نشود، قیمت برای مصرف کننده و خریدار نیز به صورت منطقی تعیین گردد.

  ساختار شورای رقابت تاکنون بر این منوال بوده که به صورت سالیانه خودروسازان درخواست افزایش قیمت خود را به شورا اعلام می کردند و شورا با بررسی درخواست و همچنین استعلام از بانک مرکزی قیمت خودروها در سال جدید را اعلام می نمود. در این ساختار با توجه به عدم نیاز به سرعت در بررسی درخواست ها، عموما میان ارسال درخواست از سمت خودروسازان تا اعلام نهایی معمولا چند ماه به طول می انجامید.

  این در حالی است که در دوره بحران اقتصادی قیمت های تولید به صورت ماهانه و بعضا هفتگی تغییر می کند. از همین رو ساختار شورای رقایت آمادگی مواجهه با بحران های تورمی را نداشت. اگر به عملکرد شورای رقابت در سال ۹۷ نگاهی انداخته شود، مشخص می گردد که این شورا پس از درخواست هایی که خودروسازان ابتدای سال ۹۷ به این شورا داشتند در نهایت انتهای خرداد ماه افزایش میانگین ۷ درصدی قیمت خودرو را از ابتدای تیرماه اعلام می کند.

  علاوه بر این در تابستان ۹۷ که طی مدت زمان کوتاهی از اواخر تیر ماه تا اواخر مرداد ماه قیمت دلار چند برابر جهش کرد و قیمت خودرو در بازار بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت، در آخرین جلسه این شورا پیش از واگذاری قیمت به سازمان حمایت در ۱۲ شهریور ماه که به قیمت گذاری خودرو اختصاص داده شد هم این شورا تصمیمی را برای افزایش قیمت نگرفت. بنابراین اساسا ساختاری که برای قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت در نظر گرفته شده بود در شرایط اقتصاد تورمی جوابگوی تولیدکننده و مصرف کننده نبود.

 • 1398/10/30

  اعلام زمان واریز سهمیه بنزین بهمن ماه

  پردیس خودرو-«فاطمه کاهی»  با اعلام اینکه سهمیه بنزین هر ماه در ساعت صفر اولین روز همان ماه به کارت سوخت خودروها واریز می‌شود،‌ ادامه داد: بر این اساس سهمیه بنزینبهمن ماه فردا شب به کارت‌ها واریز خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه سهمیه‌ها تغییری نخواهد داشت، ‌افزود:‌ بر اساس جدول اعلام شده،‌سهمیه بنزین هر خودرو واریز می‌شود که این میزان برای خودروهای بنزینی 60 لیتر در ماه و خودروهای سواری دوگانه سوز 30 لیتر در ماه است.

  کاهی در مورد تعیین سهمیه بنزین برای سفرهای نوروزی نیز گفت: ‌این موضوع هنوز در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مطرح نشده است.

  به گزار ش ایرنا، بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد جمعه 24 آبان بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز سهمیه‌بندی شد.

  بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر 1500 تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود؛  همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر 3500 تومان تعیین شده است.

 • 1398/10/30

  آیا گاز سوخت مناسبی برای خودرو است؟

  پردیس خودرو-

  صف‌هایی طولانی در حاشیه شهر برای دریافت کپسول LPG، خودروهایی که ساعت‌ها در برابر جایگاه‌های سوخت CNG منتظر می‌مانند تا از گاز فشرده استفاده کنند؛ کم‌وبیش توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. پس از تغییرات قیمت بنزین این صف‌ها طولانی‌تر شده‌ و تعداد آن‌ها نیز در حاشیه شهر افزایش پیدا کرده است، اخبار حوادث مبنی بر انفجار کپسول گاز در خودرو هم شنیده می‌شود.

  تابستان و زمستان در میدان مینودر قزوین نیسان آبی‌رنگی پارک است و کمی آن طرف‌تر یک کپسول گاز که به‌صورت بر عکس روی زمین قرار گرفته و آن‌هایی که کپسول LPG در صندوق‌عقب خودروی‌شان جاسازی کرده‌اند مشتری این نیسان هستند. همه این صحنه‌ها این‌ سؤالات را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا گازها سوخت مناسبی برای خودروها هستند؟ آیا نصب کپسول LPG در خودرو خطرناک است؟ کپسول گاز CNG که به صورت رسمی در شرکت‌های خودروساز روی اتومبیل‌ها نصب می‌شود چه اندازه برای خودرو مناسب است؟

  مجتبی ملک محمدی، دکترای مکانیک اظهار می‌کند: CNG گاز فشرده و LPG گاز مایع است در حقیقت CNG همان گاز شهری و LPG گازی است که توسط کپسول در شهرها و روستاهای فاقد شبکه گازرسانی عرضه می‌شود.

  وی ادامه می‌دهد: CNG نیز سوخت مناسبی برای خودرو نیست ولی در کشور به‌مانند اینکه «برای یک دکمه کت بدوزند» سوخت CNG را عرضه و جایگزینی برای بنزین معرفی کردند.

  گازهای جایگزین بنزین استهلاک خودرو را در پی دارند

  این دکترای مکانیک تأکید می‌کند: گازهای CNG و LPG برای خودرو مضر است و با توجه به طراحی موتور خودرو دمای احتراق را بالابرده و درنتیجه استهلاک خودرو را در پی خواهند داشت.

  وی تصریح می‌کند: در انتقال کپسول به کپسول LPG تمامی گاز منتقل نخواهد شد LPG گاز سنگینی است و هنگام اشتعال روی زمین گسترش پیدا می‌کند ولی CNG سبک است و اشتعال آن به سمت بالا خواهد بود به همین دلیل خطر CNG کمتر است.

  ملک محمدی با اشاره به اینکه تمام مخازن LPG غیرمجاز هستند، خاطرنشان می‌کند: گازهای LPG و CNG دارای درصدی از آب هستند که همین امر موجب خوردگی می‌شود البته میزان آب در گاز CNG کمتر است. برای سنجش خوردگی کپسول باید تست هیدرواستاتیک انجام شود که این تست در مراکز معاینه فنی انجام می‌شود ولی باید در انجام آن دقت کرد.

  کپسول‌هایی که به‌صورت دستی نصب می‌شوند خطرناک هستند

  اگر کپسول CNG توسط شرکت خودروسازی نصب شود خطری ندارد، بر اساس تحقیقاتی که انجام دادم در حوادث ناشی از گاز CNG همه کپسول‌ها در کارگاه‌های خارج از شرکت‌های خودروسازی نصب‌شده‌اند و در هنگام شارژ کپسول آن‌ها در اثر افزایش فشار دچار پارگی و حجم زیادی از گاز خارج می‌شود که گاهی با مرگ همراه است.

  وی تأکید می‌کند: علت مصرف CNG نیز وجود شبکه توزیع، رهایی از وابستگی به بنزین و صادرات آن و آلودگی کمتر این سوخت است، البته ناگفته نماند که CNG تنها در صورتی آلودگی کمتری خواهد داشت که موتور خودرو درست و ایده آل کار کند.

  تابش عنوان می‌کند: گاز LPG اصلاً قابل‌اعتماد نیست و هیچ خودروسازی نداریم که خودرو با گاز LPG تولید کند، این کپسول‌ها به‌صورت دستی نصب می‌شوند و شتاب دارند ولی ازلحاظ ایمنی خطر جدی سرنشینان را تهدید می‌کند.

  LPG از بنزین به‌صرفه‌تر است

  لیلا یارکه سلخوری یکی از رانندگانی که در صف گاز LPG منتظر است و از این شکایت دارد که گاز کم است، می‌گوید: روز گذشته تا ساعت شش غروب در صف ایستادم و درنهایت گاز تمام شد.

  وی ادامه می‌دهد: می‌گویند این گاز برای خودرو خطر دارد ولی من چیزی ندیدم و این‌گونه نیست، مهم این است که با یک کپسول ۴۰۰ کیلومتر می‌روم و هر بار برای شارژ ۶۰ لیتری ۳۵ هزار تومان می‌دهم که این از بنزین به‌صرفه‌تر است.

  محمدی یکی دیگر از رانندگانی است که با صحبت می‌کنم، می‌گوید: من قبلاً خودرویی داشتم که با LPG کار می‌کرد درعین‌حالی که شتاب خوبی داشت ولی داخل اتاقک مملو از بوی گاز می‌شد به همین دلیل در کمتر از سه ماه فروختم.

  این راننده که در یک آژانس مشغول به کار است عنوان می‌کند: یکی از رانندگان آژانس چند روز قبل کپسول دست‌دوم CNG را سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نصب کرد در حالی که کپسول نو پنج میلیون تومان برای رانندگان آب می‌خورد.

  مسئولان بدون مطالعه به سراغ CNG رفتند

  علی‌رغم اینکه مردم آگاه هستند ولی به لحاظ معیشت مجبور به نصب این کپسول‌ها هستند تا هزینه سوخت آن‌ها کاهش پیدا کند.

  تابش اشاره می‌کند: در دنیا کشورهای محدودی از این سوخت برای خودروهای خود استفاده می‌کنند و جایگاه‌های عرضه سوخت نیز برای آن‌ها تعریف کرده‌اند. در کشور ما جایگاه عرضه سوخت LPG وجود ندارد و این سوخت نیز باید به‌مانند بنزین در تانکر مخصوص حمل شوند که حرکت آن در جاده‌ها خطرناک است.

  ملک‌محمدی نیز عنوان می‌کند: در کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا استفاده از سوخت LPG در خودرو در مرحله آزمایشگاهی است ولی در ایران به دلیل وجود منابع گاز در کشور مسئولان بدون مطالعه به سراغ CNG رفتند و تلاش کردند تا این سوخت را جایگزین بنزین کنند. در برزیل نیز سوخت‌های الکلی جایگزین بنزین شده است.

  بهترین جایگزین برای بنزین سوخت هیدروکربنی است

  وی بهترین جایگزین برای بنزین را سوخت هیدروکربنی معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: پیل‌های سوختی ازجمله انرژی‌های نو به شمار می‌روند که گاز را در پیل استفاده و برق تولید می‌کنند و به‌صورت مستقیم احتراق ندارند.

  این دکترای مکانیک در پایان سخنانش یادآور می‌شود: شرکت‌های خودروسازی دنیا به سمت انرژی‌های نو حرکت کرده و در کشورمان نیز در خودروهای هیبریدی از انرژی‌های نو استفاده می‌شود.

  با تمام این تفاسیر سوخت‌هایی که منشأ گازی دارند برای خودرو مناسب نیستند و با توجه به افزایش قیمت بنزین روی آوردن به این سوخت‌ها دور از انتظار نیست ولی نکات ایمنی آن باید رعایت شود چراکه همان‌طور که گفته شد خودروهایی که کپسول آن‌ها در شرکت خودروسازی نصب می‌شوند ایمن‌تر از دیگر خودروها هستند.

 • 1398/10/28

  سهمیه‌های سوخت واقعا چطور غیب می‌شوند؟

  پردیس خودرو-پس از سهمیه‌بندی بنزین حواشی زیادی در این رابطه به‌وجود آمد که جدیدترین آن مربوط به شکایت برخی رانندگان از غیب‌شدن سهمیه کارت‌های سوخت می‌شود؛ افرادی در هفته‌های اخیر پس از سوخت‌گیری از این موضوع شکایت داشتند که متوجه شده‌اند تا حدود چهار لیتر از سهمیه بنزینشان کسر شده، بدون این سهمیه را واقعا مصرف کرده باشند. این سهمیه کسر شده که در حقیقت حداکثر به 3.98 لیتر خواهد رسید، نهایتا می‌تواند نزدیک به شش هزار تومان از یارانه سوخت شما را بسوزاند.

  سهمیه‌های سوخت واقعا چطور غیب می‌شوند؟

  اما ماجرا واقعا چیست؟ شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی می‌گوید اگر سوخت‌گیری با روال اصولی که پیشتر به شهروندان آموزش داده شده طی شود، حتی قطره‌ای از سهمیه سوخت کسر نمی‌شود؛ اما اگر به هردلیل کارت سوخت، زودتر از طی شدن کامل این فرایند از دستگاه خارج شود، "با هدف جلوگیری از تخلفات" ممکن است تا حدود چهار لیتر از سهمیه سوخت خودرو کسر شود.

  اطلاعات نسبتا پیچیده‌ای که از سوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منتشر شد، برخی از مخاطبان را دچار ابهام کرد. حتی برخی رسانه‌های رسمی نیز در برداشت درست از این اطلاعات دچار اشتباه شدند و این‌گونه برداشت شد که حتی اگر روند سوختگیری درست طی شود، به‌هرحال امکان کسر سهمیه سوخت وجود دارد؛ اما پیگیری‌های ایسنا از شرکت پخش، نهایتا به این پاسخ انجامید که سیستم تعریف شده، تنها برای جلوگیری از تخلف احتمالی و خارج‌کردن زودهنگام کارت سوخت در حین سوختگیری است و در صورتی که پس از پایان سوخت‌گیری، راننده ابتدا نازل را بر جای خود گذاشته و پس از دیدن پیام "کارت خود را بردارید" نسبت به خارج کردن کارت سوخت خود اقدام کند، امکان ندارد حتی یک‌قطره بیشتر از سهمیه وی کسر شود.

  روال کسر سهمیه‌ها چگونه است؟

  در واقع جریان از این قرار است که اگر فرایند سوخت‌گیری به شیوه درست مورد نظر شرکت پخش فراورده‌های نفتی انجام نشود، امکان دارد تا سقف 3.99 لیتر از سهمیه کارت سوخت شما کم شود؛ در این‌باره شرکت پخش فراورده‌های نفتی اطلاعاتی را منتشر کرده که بر اساس آن  سامانه هوشمند سوخت "جهت جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری" بدین‌صورت عمل می‌کند که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا 3,99 لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند، پس از اتمام پیمانه اول، 3,99 لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و مجددا سوخت‌گیری ادامه پیدا می‌کند و این فرایند به‌صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت‌گیری ادامه می‌یابد.

  براین اساس، اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود، مقداری که باقیمانده 3,99 لیتر است، از سهمیه آن کارت کسر می‌شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 1.99 لیتر بیش‌تر از سهمیه آن کارت کم می‌شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیش‌تر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود.

  شرکت پخش فراورده‌های نفتی تاکید کرده است که درصورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، لیکن صرفاً به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد. بر این اساس، در صورتی که شما حین سوخت‌گیری کارت سوخت را زودتر از اتمام کامل مراحل سوختگیری از نازل خارج کنید، در هر نقطه از پیمانه 3.99 لیتری درنظر گرفته شده قرار داشته باشید، کل آن پیمانه از حساب سهمیه شما کسر می‌شود.

  ماجرای غیب شدن سهمیه‌ها به زبان ساده

  به طور مثال اگر شما 4.5 لیتر بنزین زده‌اید و قبل از گذاشتن نازل و دیدن پیغام "لطفا کارت خود را بردارید" اقدام به برداشتن کارت سوخت در میانه روند سوخت‌گیری کنید، 7.98 لیتر از سهمیه سوخت شما کسر می‌شود. در مثالی دیگر اگر شما 28 لیتر بنزین زده باشید و بی توجه به روال درست سوختگیری، کارت خود را زود از دستگاه خارج کنید، سیستم 31.92 لیتر از سهمیه شما کسر می‌کند و در حقیقت بخشی از سهمیه سوخت‌گیری نوبت بعد خود را با این‌کار می‌سوزانید، در صورتی که اگر روند سوختگیری خود را به صورت درست به پایان برسانید، دقیقا همان 28 لیتر از سهمیه شما کاسته خواهد شد.

  به جدول زیر دقت کنید، در این جدول پلکان‌های محاسبه شده براساس پیمانه‌های تعریف شده از سوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی آمده است. اگر شما به پمپ‌بنزین رفتید و کارتتان را زودتر از پایان فرایند سوختگیری از دستگاه خارج کردید بهتر است یا ماشین حساب به همراه داشته باشید یا این جدول را جایی ذخیره کنید، چون در این صورت حتی اگر یک سی‌سی بالاتر از سقف در نظر گرفته شده در هرپلکان سوخت‌گیری کرده باشید، سقف پلکان بعدی از سهمیه سوخت‌ شما کسر خواهد شد. شرکت پخش فراورده‌های نفتی در پاسخ به این انتقاد که چرا باید از سهمیه‌ فردی که قصد تخلف نداشته، اما بر حسب اشتباه یا بی اطلاعی کارت سوخت خود را زودتر از دستگاه خارج کرده کسر شود؟ می‌گوید آموزش‌های لازم درباره روش صحیح سوختگیری بارها برای شهروندان توضیح داده شده و رانندگان برای جلوگیری از کسر سهمیه خود، باید روال سوختگیری خود را به روش صحیح کامل کنند تا حتی یک سی‌سی نیز از سهمیه‌شان کسر نشود.

  همچنین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مجدداً درباره نحوه صحیح سوخت‌گیری با کارت هوشمند سوخت شخصی توضیحات ذیل را یادآور شد: ابتدا کارت سوخت را داخل کارتخوان قرار دهید، سپس رمـز چهار رقمی آن را وارد کنید، نازل را برداشته و سوخت‌گیری را آغاز کنید، ‌ بعد از اتمام سوخت‌گیری، نازل را به‌درستی سر جای خود قرار داده و پس از مشاهده پیام "کارت را بردارید" کارت سوخت خود را از کارتخوان خارج کنید. هموطنان عزیز توجه کنند که از برداشتن کارت سوخت از کارتخوان قبل از قرار دادن نازل در جای خود، باید جداً خودداری کنند.

 • 1398/10/28

  آرامش نسبی در بازار خودرو

  پردیس خودرو-،پیش‌تر عنوان می‌شد که بسیاری از مشتریان از بیم افزایش قیمت، خرید به اصطلاح شب عید خود را جلو انداخته‌اند و از همین رو تقاضا در مقایسه با عرضه افزایش یافته و قیمت‌ها نیز بالا رفته‌اند. این هفته اما از حجم تقاضا کاسته شده، هرچند فعالان بازار پیش بینی می‌کنند در هفته‌های آتی باز هم نرخ تقاضا بالا خواهد رفت. به گفته آنها، نوسان قیمت در بازار ارز و سکه نیز بر آینده بازار خودرو اثرگذار خواهد بود، به نحوی که اگر به‌عنوان مثال ارز دوباره مسیری صعودی در پیش بگیرد، قیمت‌ها در بازار خودرو نیز سر به صعود خواهند گذاشت. این موضوع از آن جهت است که افزایش نرخ ارز، سیگنال رشد قیمت به بازار خودرو ارسال خواهد کرد و بنابراین مشتریان سعی می‌کنند خرید خود را هرچه زودتر انجام دهند تا گرانی کمتری گریبان شان را بگیرد. این موضوع به معنای افزایش تقاضا است و با فرض احتمال قوی مبنی بر متناسب نبودن عرضه، رشد قیمت اتفاقی محتمل خواهد بود.
  نوسان قیمت در بازار خودرو

  به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودروهای داخلی چه نوسانی را در قیمت تجربه کرده‌اند. طبق اخبار رسیده از بازار، در حال حاضر پراید در مدل 111 (هاچ بک) قیمتی برابر با 57 میلیون و 500 هزار تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته افزایش 500 هزار تومانی را نشان می‌دهد. پراید در مدل 131 اما تغییر قیمتی خاصی طی هفته جاری نداشته و در حال حاضر با 52 میلیون تومان قابل خرید است. فعالان بازار در مورد وانتپراید نیز می‌گویند این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با 60 میلیون تومان دارد. سایپایی‌ها این هفته اعلام کردند که تولید مدل 132 پراید را متوقف کرده و به عمر باقی مدل‌های این خودرو نیز تا چند ماه دیگر پایان خواهند داد.

  از بازار پژو 206 تیپ 2 اما خبر می‌رسد این محصول با کاهش قیمتی جزئی در این هفته و در مقایسه با هفته گذشته مواجه شده است. بر این اساس، قیمت پژو 206 پس از نوسانی که این هفته داشته، به 94 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است. همچنین تیپ 5 این خودرو نیز در حال حاضر 118 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی نسبت به هفته گذشته  تغییر قیمت خاصی نداشته است. نمایشگاهداران خودرو پایتخت در مورد پژو 206 صندوقدار نیز می‌گویند این محصول 118 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد و تغییر خاصی را در این هفته نداشته است.

  از 206‌ها که بگذریم، تیبا و ساینا نیز در هفته جاری و نسبت هفته گذشته نوسان قیمت را تجربه کرده و هر دو با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. به گفته فعالان بازار، تیبا در حال حاضر 66 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته افزایش را نشان می‌دهد. ساینا نیز در حال حاضر 69 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از افزایش قیمت بیش از یک میلیون تومانی این خودرو در مقایسه با هفته گذشته دارد. سری هم به دنا و سمند و پژو 405 بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آنها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی در حال حاضر قیمتی برابر با 127 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در هفته جاری افزایش قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته حدود یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. این محصول مدلی به نام پلاس نیز دارد که فعالان بازار از قیمت 179 میلیون تومانی آن خبر می‌دهند.

  اما سمند نیز در مدل EF7 این هفته با افزایش قیمت مواجه بوده و در حال حاضر با قیمتی برابر با 101 میلیون تومان قابل خرید است. این قیمت نشان می‌دهد خودروی موردنظر یک میلیون تومان گران شده است. از سوی دیگر، پژو 405 در مدل SLX با توجه به افزایش قیمتی که داشته، در حال حاضر 95 میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این حساب، پژو 405 مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته بیش از 500 هزار تومان کاهش قیمت را به خود می‌بیند. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، باید 81 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می‌دهد 405 GLX افزایش قیمتی جزئی در مقایسه با هفته گذشته داشته است. طبق برنامه ریزی انجام شده، ایران خودرو مدل GLX را سال آینده از رده تولید خارج می‌کند، اما تولید SLX همچنان ادامه خواهد داشت.

  در بین دیگر خودروهای داخلی، رانا محصولی 93 میلیون و 200 هزار تومانی به شمار می‌رود که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا افزایش قیمتی بیش از یک میلیون تومان را در این هفته به خود می‌بیند. سراتو نیز که دیگر مونتاژ نمی‌شود، 340 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته افزایش قیمت داشته است. از بازار پژو 2008 نیز خبر می‌رسد این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 388 میلیون تومان دارد. با این حساب، 2008 که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می‌شود، نسبت به هفته گذشته دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین چانگان نیز در حال حاضر با قیمتی برابر با 215 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته گذشته افزایش قیمت قابل‌توجهی داشته است. فعالان بازار اما در مورد ساندرواستپ وی نیز خبر از افزایش قیمت یک میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می‌دهند. به گفته آنها، ساندرواستپ وی در حال حاضر قیمتی برابر با 241 میلیون تومان دارد. این خودرو دیگر در کشور به تولید نمی‌رسد، زیرا رنو به دلیل تحریم، ارتباط خود با خودروسازان ایرانی را قطع کرده است. در بین دیگر خودروهای داخلی، پژو 207 اتومات با کاهش قیمت یک میلیون تومانی مواجه شده و در حال حاضر برای خرید آن باید 181 میلیون تومان هزینه کرد.

خودروهای این شرکت