icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1398/5/27

  وزارت دفاع مشکل قطعات حساس خودرو را حل کرد

  پردیس خودرو-سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» در بازدید از سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در جمع مدیران و کارکنان این مجموعه با تبریک اعیاد بزرگ قربان و غدیر خم و دهه ولایت و گرامیداشت سالروز صنعت دفاعی، از صنایع دفاعی به عنوان موتور محرک و پیش‌برنده صنایع کشورها نام برد و اظهار کرد: با وجود تحریم ها و فشارهای شدید دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بویژه در حوزه صنایع دفاعی در کشور ما ، این موضوع وضعیت کاملا متفاوت وخاصی به خود گرفته است. 
  وی با بیان اینکه تا پیش از انقلاب کشوری بودیم که عمده محصولات صنعتی را در بخش نظامی و غیرنظامی از خارج وارد می کردیم، گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و اعمال تحریم‌های دشمنان، از ادامه پشتیبانی‌ها محروم و با گذشت زمان و تحولات فناوری در جهان محصولات جدید را نیز در اختیار نداشتیم؛ در این شرایط طبیعی است که حرکت همپای تهدیدات و وقایعی که در جهان پیرامون ما رخ می‌دهد، بدون داشتن این فناوری و صنایع امکان‌پذیر نخواهد بود.
  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه حرکت به سمت خودکفایی و ارتقای دانش و توان صنعت دفاعی در شرایط تحریم، ارزش و جایگاه  اقدام ارزشمند نیروهای مسلح در این حوزه را نمایان می کند، گفت: امروز در ایران اسلامی صنایع دفاعی پیشران و پیش برنده بخش زیادی از صنایع کشور هستند و وزیر محترم دفاع و فرماندهان ما نسبت به رفع مشکلات در صنایع دیگر کشور اعلام آمادگی کرده اند که از آخرین مصادیق آن مسئله قطعات حساس خودرو بود که وزارت دفاع ورود کرد و بخش زیادی از مشکل را حل کرد و آمادگی توسعه تولید را هم دارد.
  وی با اشاره به دستاوردها و پیشرفت‌های تعیین کننده کشورمان در حوزه صنعت هوایی اظهار کرد: در تولید هواگردها، در تولید موشک‌ها، پهپادها، و بسیاری از تجهیزات جانبی دیگر، مسئله موتور به عنوان بخش اصلی و پیشران اصلی مطرح است و بحمدالله این صنعت در سال‌های اخیر مسیری رو به رشد و دارای تحول را طی کرده است. 
  سرلشکر باقری اقدامات جهادی متخصصان داخلی در ارتقای صنعت دفاعی را مصداق بارز تحقق "ما می‌توانیم" عنوان و تصریح کرد: این مسیر عزت بخش از ساخت تعدادی قطعه ساده آغاز شد و امروز در حال ورود به ساخت موتورهای هواپیماها و بالگردهای روز دنیا قرار داشته و به فضل الهی در آستانه دستیابی به خودکفایی کامل در این سامانه‌های ارزشمند هستیم.
  وی افزود: این اقدامات ارزشمند به خوبی نشان داد که تحریم‌ به عنوان یک فشار شکننده نسبت به ملت ایران و نیروهای مسلح می‌تواند به فرصتی برای پیشرفت برای حرکت به سمت قله‌های اقتدار و قدرتمندی یک کشور اسلامی و سربلند به نام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود. 
  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تصریح کرد: ملت بزرگ ایران در تداوم حرکت متعالی خود در مسیر معنویت، توسعه و پیشرفت نیازمند امنیت، ثبات و آرامشی است که این مهم در سایه برخورداری از نیروهای مسلح قدرتمند و بازدارندگی پایدار، کارآمد و موثر محقق می‌شود.
  وی افزود: ایجاد بازدارندگی و اقتدار دفاعی در جهانی که با تحریم درها را به روی ما بسته اند، جز از مسیر تحقیق بومی و اتکا به دانشمندان جوان خود و تولید کامل تجهیزات در داخل کشور امکان پذیر نخواهد بود و امکانات وارداتی نمی‌تواند ما را به آن اقتدار برساند.
  سرلشکر باقری ساقط کردن پهپاد فوق پیشرفته متجاوز آمریکایی توسط سامانه ای بومی در ارتفاع 60 هزار پایی را اقدامی بسیار معنادار و بزرگ توصیف و تصریح کرد: این اقدام ارزشمند حیرت و شگفتی جهانیان حتی کشورهایی که در حوزه پدافندی پیشرو هستند را به همراه داشت و کارآمدی و قابلیت های میدانی و عملیاتی محصول دفاعی بومی ایران اسلامی را نمایان کرد.

 • 1398/5/27

  تحویل ۲۰۰۰۰ خودروی دپوشده به مردم

  پردیس خودرو-ناصر سراج  در بانه در پاسخ به این سئوال که پیگیری سازمان بازرسی کل کشور در مورد قراردادهای خودروسازان چه شد؟، به وضعیت نابسامان صنعت خودرو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: چند روز قبل، «وزیر صنعت، معدن و تجارت، کل خودروسازان، قطعه‌سازان و شورای روابط و تعزیرات را دعوت به جلسه و به‌طور کامل مشلات را بررسی کردیم که تعداد زیادی ماشین در شهرها و استان‌های مختلف دپو شده بود.

  وی با بیان اینکه مشکل اساسی خودورسازها مربوط به قطعه‌سازان بود که قطعات مورد نیاز را در اختیارخودرو سازها قرار نمی‌دادند، افزود: با ورود دستگاه قضایی و پیگیری‌های انجام‌شده این مشکل مرتفع و 20 هزار خودروی دپو شده به مشتریان واگذار می‌شود.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: پیگیری‌های قوه قضائیه در این زمینه همچنان ادامه دارد و این اطمینان را به مردم عزیز می‌دهیم که سازمان بازرسی کل کشور تا بدست آوردن نتیجه مطلوب پیگیر رفع مسائل و مشکلات حوزه صنعت خودرو است.

  وی هشدار داد: باید مفسدان بدانند که قوه قضائیه در مبارزه با آنان به‌جد پای کار است و ریز به ریز تخلفات را رسیدگی کرده و در مقام برخورد بدون توجه به جایگاه افراد عمل می‌کند.

  سراج در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار تسنیم که آخرین اخبار سازمان بازرسی برای مردم چیست؟ گفت: می‌توان به پیگیری‌های مکرر در ارتباط با تعیین تکلیف تخلفات سازمان خصوصی‌سازی اشاره کرد که در نهایت منجر به استعفای رئیس سازمان خصوصی‌سازی شد و امیدواریم رئیس جدید این سازمان هدفی جز رونق تولید و ایجاد اشتغال نداشته باشد.

  وی ادامه داد: بدون شک قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور به‌هیچ وجه اجازه تکرار این‌گونه واگذاری‌ها را نخواهد داد و باید حداکثر شفافیت در واگذاری‌ها مدنظر قرار گیرد و واگذاری فقط به افراد واجد شرایط صورت گیرد تا رانت و فساد در این حوزه ریشه‌کن شود.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه قوه قضائیه در مبارزه با فساد و بررسی پرونده‌ها خط قرمزی ندارد،
  اظهار کرد: براساس اصل 174 قانون اساسی نظارت بر حسن جریان امور کشور و اجرای صحیح قوانین در ادارات برعهده سازمان بازرسی است و ما به‌طور دائم در وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که جزو برنامه‌هاست مستقر و به امور رسیدگی می‌کنیم.

 • 1398/5/26

  چرایی مخالفت دانشگاه‌ها با تولید سواری دیزلی

  پردیس خودرو-محسن ناصری  اظهارکرد: کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر کشور تولید سواری دیزلی در ایران را بررسی و مخالفت خود را اعلام کرده است.

  وی با اشاره به اینکه دلایل متعدد کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور برای مخالفت با سواری دیزلی در ایران در قالب نامه‌ای تهیه و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است، تصریح کرد: میزان ناکس ناشی از دیزل سوزها به مراتب بیش از خودروهایی است که بنزین مصرف می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) مقالات بسیاری در مورد سرطان‌زا بودن سوخت دیزل منتشر کرده است.

  این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: سهم بالای دیزل‌سوزها در تولید و انتشار گازهای آلاینده به‌ویژه ناکس است که باعث شده بسیاری از کشورهای دنیا حرکت به سمت دیزل‌ها را منتفی کنند. در اروپا نیز برنامه تولید خودروهای تولید سواری‌های دیزلی با سرعت قابل توجهی رو به افول است و حتی ورود دیزلی‌ها به بسیاری از شهرهای اروپایی با ممنوعیت و محدودیت مواجه است.

  مجری کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر کشور با تأکید بر اینکه با توجه به مباحث آلودگی هوا، لزومی نمی‌بینیم که سازمان حفاظت محیط زیست مجوزی برای تولید سواری دیزلی صادر کند، گفت: نظرمان را خیلی صریح با این سازمان مطرح کرده‌ایم. 

  وی با بیان اینکه کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور مجری تهیه و تکمیل سیاهه انتشار کلانشهرهای کشور است،اظهارکرد: مشورت کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور به سازمان حفاظت محیط زیست در مورد سواری دیزلی یک کار فرعی برای این مجموعه به حساب می‌آید و از منظر کیفیت هوا و اثرگذاری اقدامات دستگاه‌های مختلف روی کیفیت هوا است.

  ناصری تأکید کرد: با توجه به شرایط کیفیت هوا در کلانشهرهای ایران لزومی ندارد که حمل و نقل شهری و حتی بین شهری را که امروزه با ناوگان‌های بزرگ دیزلی مثل اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها انجام می شود به سمت دیزل‌های سبک که احتمال رواج تک‌سرنشینی در دیزل‌ها را بالا می برد، سوق بدهیم.

  وی در پایان ضمن تاکید بر مخالفت دانشگاه‌های برتر کشور با تولید سواری دیزلی در ایران گفت: اگر بناست یارانه‌ای به دیزل‌سوزها تعلق گیرد، دلیلی ندارد که این یارانه و تسهیلات به خودروهای خرد و سبک دیزلی داده شود که جمعیت کمتری را نسبت به اتوبوس و مینی‌بوس حمل می‌کنند.

  به گزارش ایسنا، مدتی است که ایران خودرو دیزل از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرده است که برای تولید سواری دیزلی مجوز صادر کند. سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این مخالفت جدی خود را با این درخواست اعلام کرد. در این باره عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: سازمان محیط زیست قطعاً با ورود موتور دیزل به ناوگان سواری مخالف است و امیدواریم که هیچ دولتی حاضر نشود که مجوز ورود ناوگان دیزل سواری را به جاده‌ها و شهرهای کشور صادر کند.

  گفتنی است مهدی میرزایی - رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم - نیز 15 مردادماه در جریان نشست خبری معاونت محیط زیست انسانی با بیان اینکه تولید سواری دیزلی تجارت آلاینده‌ها است،اظهارکرده بود: متأسفانه شاهدیم خودروسازی که به دنبال تولید سواری دیزلی است، با وجود مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با این طرح، پیگیری‌های جداگانه‌ای انجام می‌دهد.

 • 1398/5/26

  پرده ای دیگر از مافیای خودروی ایران :3500 میلیارد تومان برای طراحی سمند!!

  پردیس خودرو-بهرام پارسایی در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: فساد خودروسازی جدید نیست. در دهه ۷۰ که بزرگترین اختلاس تاریخ کشور ۱۲۳ میلیارد بود، برای طراحی سمند، ۱۲۰ میلیارد تومان با ارز ٤٠٠ تومانی، معادل ٣٥٠٠ میلیارد تومان امروز، پرداخت شد و این طراحی گران نه جذاب بود نه استاندارد. ‌

  البته این مبلغی است که خودروساز اعلام کرده، اما اسنادی در دست است که نشان می‌دهد وام اخذ شده بابت طراحی خودروی ملی بیشتر از این مبلغ است و این در حالی است که یک طراح ایرانی برندهای معتبر خودرو در جهان، همان زمان حاضر بود به رایگان، طراحی خودروی ملی را انجام دهد. اما چون برای سودجویان، منفعت نداشت، نپذیرفتند. ‌زمان استاندارد طراحی یک خودرو در جهان هم دو تا سه سال است ولی طراحی سمند ٧ سال زمان برد. ‌این مشت نمونه خروار بود و به زودی پرده‌ای دیگر از یک فساد بزرگتر در ⁧مافیای خودرو⁩ را اعلام می‌کنم.

 • 1398/5/26

  خداحافظی با خط تولید ۷ خودرو مونتاژی در ایران؟

  پردیس خودرو-در میان این هفت خودرو برلیانس در نوع خود یک سوپرایز است. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد خودروی مونتاژی چینی به این سادگی بازار ایران را ترک کند و شریک بزرگ تجارت ایران، دنباله‌روی آمریکا شود. با وجود این برلیانس رفت و فعالان صنعت خودرو در این‌باره می‌گویند که احتمال دارد سایر خودروهای مونتاژی چینی هم به‌زودی غزل خداحافظی را سر بدهند. آنها اعتقاد دارند که چینی‌ها نه به خاطر همسویی با سیاست‌های آمریکایی که به دلیل منافع شخصی، خودروهای مونتاژی خود را از بازار ایران خارج کرده‌اند؛ چرا که واردات خودروی آماده به ایران برای آنها سود بیشتری به دنبال دارد تا این‌که خودروهایشان را در بازار مونتاژ کنند.

  حالا چشم‌بادامی‌ها نه‌تنها خودروی مونتاژیشان را از بازار ایران خارج کرده‌اند که فعالان صنعت خودرو به «شهروند» می‌گویند که ظاهرا واردات قطعه از چین هم به مشکل بر خورده است.

  محمدرضا نجفی‌منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان اما در واکنش به این ماجرا که چین در فروش قطعات خودرو به ایران کارشکنی می‌کند، طفره می‌رود و به «شهروند» می‌گوید حتی با این اتفاق قطعه‌سازان داخلی می‌توانند قطعات مورد نیاز خودروهای پرتیراژ را تأمین کنند.

  چه خودروهایی از بازار ایران رفتند؟

  خودروسازی ایران ‌سال گذشته همین روزها و سه ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، تحریم و در ادامه دومینوی خروج شرکت‌های خارجی از کشور و توقف تولید محصولات آنها آغاز شد.

  تحریم‌ها سبب شد که خودروسازان خارجی از بیم جریمه‌شدن توسط آمریکایی‌ها کشور را ترک و ارسال قطعات به ایران را متوقف کنند. اگر چه تولید برخی خودروها پس از تحریم نیز به‌ دلیل ذخیره‌ سازی قطعات (در فاصله زمانی سه ماهه خروج آمریکا از برجام و آغاز رسمی تحریم) تا ماه‌ها ادامه داشت، اما درنهایت با اتمام ذخایر مورد نظر، تولید آنها یک به یک متوقف شد. همین چند وقت پیش بود که سایپایی‌ها از توقف تولید سراتو به‌ دلیل قطع ارسال قطعات از شرکت مادر (کیاموتورز کره جنوبی) خبر دادند. ویتارا که در سایت خراسان ایران‌خودرو و تحت لیسانس سوزوکی موتورز ژاپن مونتاژ می‌شد، در تیرماه امسال با ایران‌خودرویی‌ها وداع کرد. آمار ایران‌خودرو نشان می‌دهد حتی یک دستگاه ویتارا نیز در تیر سال‌ جاری مونتاژ نشده است.

  در سایپا نیز سیتروئن C۳ مدتی کوتاه میهمان سایت کاشان این شرکت بود و تنها ۲‌هزار دستگاه از آن مونتاژ شد. این خودرو جزو محصولات پسابرجامی بود که مونتاژ آن در قرارداد همکاری مشترک سایپا و سیتروئن پیش‌بینی شد. سایپایی‌ها ۲‌هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش و ظاهرا به همین میزان نیز مونتاژ کردند. درنهایت با اتمام ذخایر قطعات، مونتاژ سیتروئن C۳ هم متوقف شد.

  در نهایت اما برلیانس هم یکی دیگر از قربانیان تحریم لقب گرفت و تولید آن در پارس‌خودرو متوقف شد تا مشخص شود تحریم‌های جدید پای چینی‌ها را نیز برای ماندن در ایران سست کرده است. پارس‌خودرویی‌ها گمان نمی‌کردند برلیانس بر موج تحریم‌ها سوار شود، اما این خودروساز چینی درنهایت زیر بار ماندن در ایران نرفت و به همکاری با سومین خودروساز بزرگ کشور پایان داد.

  علاوه‌بر این خودروها، چند محصول دیگر نیز در صف توقف تولید قرار گرفته‌اند، ازجمله خانواده رنو. رنوی فرانسه رسما از ترک ایران و توقف ارسال قطعات به ایران‌خودرو و پارس‌خودرو خبر داده و بنابراین تا چندی دیگر، تولید تندر۹۰ و ساندرو و پارس‌تندر نیز متوقف خواهد شد؛ هر چند اخبار ضد و نقیضی درباره تداوم تولید محصولات رنو شنیده می‌شود، با این حال بعید به‌ نظر می‌رسد بدون حضور و مجوز رنو، تولید تندر ٩٠ و ساندرو و پارس‌تندر ادامه یابد.

  به جز رنو اما تردید برای ادامه تولید برخی محصولات چینی مانند دانگ فنگ،‌ ‌هایما، آریو و چانگان نیز با توجه به سختی تحریم‌ها وجود دارد. هر چند که فعلا خبری مبنی ‌بر توقف تولید خودروهای مورد نظر منتشر نشده است، با این حال بعید نیست دومینوی توقف تولید محصولات مونتاژی به آنها نیز برسد.

  چین هم خودروسازی ایران را تحریم کرد

  طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌ عنوان زیرمجموعه سایپا، ظاهرا نتوانسته تولید برلیانس و چانگان را ادامه دهد؛ خودروهایی که صد‌درصد چینی هستند و فقط مونتاژ آنها در داخل کشور انجام می‌شود و تمام قطعه‌های آن وارداتی است.

  به گفته یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی، نقل‌وانتقال پول برای واردات غذا و دارو از چین در حال حاضر توسط کلون بانک چین انجام می‌شود اما تنها رشته صنعتی که این بانک آن را تحریم کرده و حاضر به انجام مبادلات پولی با آن نیست، صنعت خودروسازی است و قطعا هدف از این اقدام چیزی جز کسب درآمد بیشتر و فروش بیشتر نمی‌تواند باشد.

  آن‌گونه که جاده‌مخصوص‌نشین‌ها به «شهروند» می‌گویند: «چینی‌ها به دنبال فروش بیشتر محصولات کامل خود هستند به همین دلیل در تولید خودروهای تولید مشترک بدعهدی کردند.»

  مرکز پژوهش‌های مجلس که به نوعی این ادعا را قبول دارد به‌تازگی در گزارشی رفتار وزارت صنعت را دلیل اصلی کارشکنی چشم‌بادامی‌ها می‌داند. به گفته یکی از کارشناسان این مرکز، سود بیشتر فروش از طریق واردات در مقایسه با توليد داخل دليل دیگر انگيزه نداشتن چيني‌ها نسبت به داخلي‌سازي قطعات در ایران است. به عبارت بهتر، چيني‌ها كه در پایين‌آوردن هزینه‌هاي توليد تبحر دارند، ظاهرا قطعات مورد نياز خود را در خودروسازي ایران با قيمت كمتري در کشور خود تولید و به ایران صادر می‌کنند.

  خودروسازی ایران منهای چین

  بدرفتاری چینی‌ها در فروش قطعات خودرو به ایران در حالی رخ می‌دهد که فعالان صنعت خودرو می‌گویند در حال حاضر قطعات ساده‌ای همچون سی‌پی‌یو، ایربگ و ماژول پشت آمپر هم از کشور چین وارد می‌شود.

  با وجود این محمدرضا نجفی‌منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان حاضر نیست زیر بار این ادعا برود و با اشاره به این‌که داخلی‌سازی برخی از قطعات مصرفی برخی از خودروهای داخلی همچون پراید و سمند به ٨٥‌درصد رسیده است، به «شهروند» می‌گوید: «در حال حاضر به صورت میانگین ٦٥‌درصد قطعات خودروها در داخل کشور تولید می‌شود و اگر نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان تأمین شود به راحتی می‌توانیم به خودکفایی کامل در این بخش برسیم.» عضو انجمن قطعه‌سازان با اشاره به تولید پژو ٣٠١ می‌گوید: «از فروردین ‌سال آینده خط تولید پژو ٣٠١ راه‌اندازی می‌شود و قطعات مصرفی این خودروی فرانسوی قرار است که توسط خودروسازان داخلی تأمین شود.»

  او ادامه می‌دهد: «برخلاف آن‌چه بسیاری از مردم تصور می‌کنند قطعه‌سازان هیچ محدودیتی در تولید قطعه ندارند و در حال فراهم‌آوردن زیرساخت‌های لازم برای تولید قطعات خودرویی همچون ال ٩٠ هستند و کافی است تا ١٥‌هزار‌میلیارد از ٢٢‌هزار‌میلیارد تومان طلبمان را پرداخت کنند.»

  قطعات خودرو در صدر واردات ایران

  با این حال آمار واردات قطعات خودرو با گفته‌های دبیر انجمن قطعه‌سازان منافات دارد. آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که قطعات منفصله خودرو یکی از صدرنشین‌های کالاهای وارداتی بوده و میزان واردات آن در‌ سال گذشته چیزی حدود ١,٤‌میلیارد دلار بوده که به لحاظ ارزشی ٣‌درصد از کل واردات انجام‌شده را به خود اختصاص داده است. قطعه‌هایی که بیشتر آنها مبدأشان چین گزارش شده است. اما سوال اینجاست اگر ٢٢‌هزار‌میلیارد تومان بدهی قطعه‌سازان پرداخت نشود و بدعهدی چینی‌ها در رابطه با تأمین قطعه‌ها ادامه پیدا کند، صنعت خودروسازی ایران به کدام سو خواهد رفت. خودروسازان می‌گویند که قطعه‌سازان ایرانی قادر به تولید تمامی قطعه‌های مصرفی در صنعت خودروسازی ایران نیستند و با بدهی‌های سنگین و مشکلاتی که قطعه‌سازان دارند، معلوم نیست که آینده صنعت خودروی ایران به کدام سمت و سو برود.

 • 1398/5/24

  فروش سراتو سایپا همچنان ادامه دارد

  پردیس خودرو-گروه خودروسازی اعلام کرد در این طرح سراتو آپشنال با قیمت 295 میلیون تومان و با تحویل 30 روزه به فروش می رسد . فروش این خودرو در ایام تعطیلات تابستانی خودروسازان هم  به صورت روزانه انجام خواهد داشت.

 • 1398/5/24

  واکنش قوه‌قضائیه به محدودیت‌های مدیران خودروسازی

  پردیس خودرو-اواخر هفته گذشته خبر رسید که با حکم قضایی، حساب‌های هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو مسدود شده و به فاصله کوتاهی پس از این ماجرا، خبر دیگری نیز مبنی‌بر ممنوع‌الخروجی مدیرعامل سایپا منتشر شد. غلامرضا اسماعیلی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر چرایی مسدود شدن حساب‌های بانکی مدیرعامل ایران‌خودرو و همچنین ممنوع‌الخروجی مدیرعامل سایپا، گفته که «در مورد مسائل مربوط به پرونده خودروسازان، به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داده شده تا در نحوه قیمت گذاری و واگذاری ورود کند.» وی همچنین تاکید کرده که غیر از این پرونده، پرونده‌های دیگری (در حوزه خودروسازی) در دستور کار قرار دارند.

  رچند سخنگوی قوه‌قضائیه دلایل مسدود شدن حساب‌های بانکی مدیرعامل ایران‌خودرو و همچنین ممنوع‌الخروجی مدیرعامل سایپا را به صراحت اعلام نکرده، اما با توجه به اظهارات وی، به‌نظر می‌رسد موضوع با مسائل نمایندگی‌های  فروش خودروسازان در ارتباط باشد. همچنین آن طور که از اظهارات سخنگوی قوه‌قضائیه برمی‌آید، ظاهرا سازمان بازرسی به جد پیگیر بازگرداندن شورایرقابت به قیمت‌گذاری خودرو است و همزمان واگذاری اموال، زیرمجموعه‌ها و سهام خودروسازان را نیز زیر نظر دارد. ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی پیش‌تر عنوان کرده که بهتر است شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو باز گردد، زیرا تعیین قیمت در حاشیه بازار جواب نداده است. وی همچنین در نشست مشترکی که اخیرا با وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان و قطعه‌سازان داشته نیز تاکید کرده سهام ایران‌خودرو و سایپا باید به صورت خرد (نه بلوکی و یکجا) واگذار شود.هرچه هست، باید منتظر ماند و دید داستان سازمان بازرسی کل کشور و خودروسازان در نهایت به کجا می‌رسد و همچنین قوه‌قضائیه چه زمانی جزئیات بیشتری در مورد پرونده‌های مربوط به صنعت خودرو را اعلام می‌کند.

 • 1398/5/24

  مشتریان از شرکت‌های متفرقه خودرو پیش خرید نکنند

  پردیس خودرو-در اطلاعیه صادر شده این سازمان آمده: در ارتباط با خودروهای تولید داخل شرایط فروش و پیش‌فروش خودرو صرفا توسط شرکت اصلی تولیدکننده خودرو مشخص می‌شود. براین اساس کلیه خریداران خودروهای مذکور از عقد قرارداد خودرو با شرکت‌های متفرقه‌ای که اقدام به تبلیغات فروش در قالب ارائه پیشنهادهای متفاوت برای خرید‌های کوتاه‌مدت یا بلندمدت و دریافت بخشی از قیمت یا کل مبلغ خودرو از متقاضیان می‌کنند اجتناب نمایند.همچنین فروش خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی خودروسازانتحت عنوان کاردکس صرفا با قیمت مصوب و رسمی شرکت‌های عرضه‌کننده مجاز خواهد بود. بنابراین اخذ مبالغ بیش از قیمت رسمی توسط نمایندگی‌ها تخلف بوده و قابل پیگیری است.در ادامه این اطلاعیه آمده است شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو به استناد ماده ۵ آیین‌نامه اجرای قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو موضوع مصوبه شماره ت/ ۸۴۱۵۵۱۶۸۱هـ به تاریخ ۲۸ فروردین ۹۵ هیات محترم وزیران مکلف به اخذ مجوز پیش‌فروش خودرو از وزارت صمت هستند؛ بنابراین شرکت‌هایی مجاز به پیش‌فروشخودرو هستند که مجوز مربوطه را از وزارت مذکور اخذ کرده باشند.

  در این ارتباط اظهارات شرکت‌های پیش‌فروش‌کننده خودرو مبنی‌بر اخذ مجوز از بانک مرکزی، دارا بودن شماره ثبت و... ارتباطی با مجوز پیش‌فروش نداشته و قابل‌استناد نیست.همچنین تبلیغات فروش فوری خودرو به صورت اقساطی که در آن مبلغ پیش‌پرداخت خودرو و جمع مبالغ اقساط با قیمت حال حاضر بازار نسبتا برابری می‌کند قابل اعتماد نبوده و مورد تایید این سازمان نیست و امکان تخلف عدم تحویل خودرو در آن وجود دارد. بنابراین به کلیه خریداران توصیه می‌شود با هوشیاری کامل نسبت به بررسی شرایط فروش اقدام و از عقد این نوع قراردادها با عرضه‌کنندگان خودداری کنند.در این اطلاعیه تاکید شده است با توجه به ممنوعیتواردات خودرو در شرایط فعلی صدور آگهی‌های تبلیغاتی برای پیش‌فروش این قبیل خودروها فاقد وجاهت است.در پایان این اطلاعیه نیز عنوان شده در صورت مواجهه با موارد تخلف یا برخورد با این‌گونه آگهی‌های تبلیغاتی موضوع را از طریق سامانه تلفنی ۱۲۴ یا مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها یا این سازمان اطلاع‌رسانی کنند تا نسبت به پیگیری موضوع اقدام شود.

 • 1398/5/23

  بازار خودرو؛ ثبات نسبی قیمت‌ها و تداوم رکود

  پردیس خودرو-ثبات قیمت در خودروهای گروه سایپا بیشتر به چشم می‌خورد، به طوری که امروز هر دستگاه پراید 111 به 48 میلیون و 200 هزار تومان، پراید 131 به 43 میلیون و 700 هزار تومان، پراید 132 به 45 میلیون و 500 هزار تومان، پراید 151 به 44 میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار 50 میلیون و 800 هزار تومان، تیبا 2 هاچ بک 57 میلیون و 500 هزار تومان و ساینا 57 میلیون تومان قیمت خوردند.

  در قسمت مونتاژی‌های این گروه نیز چانگان 172 میلیون تومان و سراتو 303 میلیون تومان قیمت دارند.

  در خصوص سراتو، هرچند افزایش قیمت آن در روزهای اخیر را به خروج شرکت کیاموتورز از ایران نسبت می دهند، اما کارشناسان معتقدند این شرکت ماه‌هاست که کشورمان را ترک کرده و تا همین هفته گذشته قیمت شرکتی سراتو 295 میلیون و قیمت آن در بازار 290 میلیون تومان بود، اما سایپا با راه انداختن موج جدید هیجانی و خبر دادن از توقف تولید این محصول، افزایش 12 تا 13 میلیون تومانی قیمت آن را رقم زد و به نوعی بازار را به نفع خود مدیریت کرد.

  در مورد ایران خودرو اما وضعیت کمی متفاوت است، به طوری که هرچند در روزهای گذشته محصولات این گروه افزایش قیمت را تجربه نکرده‌اند، اما موجی که این شرکت با اعلام افزایش قیمت چهار محصول خود در هفته‌های گذشته ایجاد کرده بود هنوز فروکش نکرده و قیمت‌ها به پیش از آن زمان برنگشته است.

  امروز هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 ساده 80 میلیون تومان و نسخه فول آن (برخوردار از ضبط و سنسور دنده عقب) 82 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 ساده 95 میلیون تومان (قیمت 10 روز پیش 88 میلیون تومان) و فول 97 میلیون و 500 هزار تومان، پژو 405 به 71 میلیون تومان (قیمت 10 روز پیش 74 میلیون و 500 هزار تومان)، پژو 405 اس. ال. ایکس 82 میلیون و 500 هزار تومان (قیمت 10 روز پیش 78 میلیون تومان)، پژو پارس 96 میلیون تومان، پژو 207 دنده‌ای 123 میلیون تومان، دنا تیپ 2 ساده 111 میلیون تومان و دنا پلاس دو ایربگ بدون سانروف 135 میلیون تومان قیمت خوردند.

  برپایه این گزارش، در بخش مونتاژی‌های ایران خودرو نیز هر دستگاه هایما اس 7 توربو 278 میلیون تومان، هایما اس5 به 248 میلیون تومان و پژو 2008 مدل 2018 به 317 میلیون تومان قیمت دارند.

  کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی ثبات نسبی ارز که قیمت خودروهای وارداتی تقریبا ثابت مانده یا با کاهش مواجه شده است، خودروسازان داخلی نیز باید ضمن افزایش عرضه، قیمت محصولات خود را که غیر منطقی افزایش یافته‌اند، کاهش دهند.

  آنان می‌گویند: چون قیمت‌ها غیرمنطقی و خریدار در بازار کم است، انتظار می‌رود اگر عرضه خودروسازان تداوم داشته باشد شاهد کاهش تدریجی و کند قیمت‌ها در هفته‌های پیش رو باشیم.

  رکود در بازار خودروهای خارجی

  در بازار خودروهای خارجی نیز هفته‌هاست اتفاق خاصی نیفتاده و رکود کامل بر آن حکمفرماست.

  «کورش طواحن»، نمایشگاه‌دار و فعال بازار خودروهای خارجی در مرکز تهران به ایرنا گفت:‌ قیمت‌ها و خرید و فروش خودروهای خارجی در هفته‌های اخیر تغییر چندانی نداشته است.

  وی، تنها تغییر قابل توجه در قیمت‌ها را رشد قیمت کیا سراتو ناشی از خروج رسمی این شرکت از ایران عنوان کرد که اکنون در قیمت‌های بالای 300 میلیون تومان خرید و فروش می شود.

  طواحن خاطرنشان کرد:‌ اکنون بازار در رکود کامل است و این رکود به ویژه در خودروهای لوکس مشهودتر است.

  وی، دلیل این مساله را بالا بودن بیش از حد قیمت‌ها و انتظار مردم برای کاهش قیمت‌ها در هفته‌ها و ماه‌های آینده عنوان کرد.

  این فعال بازار خودروهای خارجی، همچنین وضعیت خرید و فروش و معاملات در بازار خودروهای دست دوم خارجی را «رکود کامل» توصیف کرد.

  وی به قیمت برخی خودروها در این روزها اشاره کرد و گفت: اکنون هر دستگاه سیتروئن سی3 به 360 میلیون تومان، النترا 480 میلیون تومان، توسان 715 میلیون تومان، کولیوس 780 میلیون تومان، تالیسمان 690 میلیون تومان، تیگوان 960 میلیون تومان و تویوتا راو 4 (RAW4) فول 870 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

  کارشناسان معتقدند رکود بازار خودروهای خارجی به ثبات نرخ ارز برمی‌گردد و اگر نرخ ارز باز هم کاهش یابد با توجه به ممنوعیت واردات، قیمت ها افت بیشتری را تجربه خواهند کرد.

  خودروهای چینی و اختلاف قیمت بازار و کارخانه

  بررسی قیمت برخی خودروهای چینی نیز حاکی از اختلاف فاحش قیمت کارخانه ای و بازاری این خودروهاست.

  به طور نمونه هر دستگاه چری تیگو 5 در کارخانه 312 میلیون تومان و در بازار 260 میلیون تومان قیمت دارد. ام. وی. ام ایکس 33 در بازار 200 میلیون و در کارخانه 236 میلیون تومان و ام. وی. ام هاچ بک در بازار 115 میلیون و در کارخانه 140 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین هر دستگاه جک اس 5 کرمان خودرو با قیمت 305 میلیون تومان شرکتی و 275 میلیون تومان در بازار عرضه می شود.

  کارشناسان در این زمینه نیز معتقدند که در ماه های گذشته شرکت های مربوطه قیمت محصولات خود را بی محابا افزایش دادند، اما این روزها با افت قیمت ارز نمی خواهند قیمت ها را کاهش دهند.

 • 1398/5/23

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو : ۶ هزار خودرو در گمرک معطل هستند

  پردیس خودرو-مهدی دادفر،‌ دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌و‌گو با گسترش‌نیوز وضعیت خودروهای مانده در گمرک را چنین بیان کرد: هنوز مصوبه هیات دولت در خصوص ترخیص خودروهای موجود در گمرک تمدید نشده است. ما به شدت در حال پیگیری این قضیه هستیم اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده و زمان ترخیص‌ها مشخص نیست. در نهایت باید تمامی این خودروها از گمرک خارج شوند اما فرآیند دولت غیرقابل پیش‌بینی است. شرکت‌های نمایندگی و مردم دچار مشکلاتی شده‌اند و راهی جز آزادسازی خودروهای باقی مانده در گمرک وجود ندارد. خودروهای مانده در گمرک نکات حقوقی دارند و در صورت لزوم از مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد. هیچ کس اجازه ندارد به مردم ضرر و زیان وارد کند و آزادسازی به هر حال اتفاق خواهد افتاد. لازم به ذکر است که تقریبا 6 هزار خودرو در گمرک مانده‌اند و 6700 دستگاه نیز تاکنون ترخیص شده‌اند.

  کاهش قیمت وارداتی‌ها در بازار

  وی در خصوص وضعیت قیمت‌ خودروهای وارداتی در بازار اظهار کرد: از زمانی که 6700 دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شد قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کرده است. به طور کلی تمام خودروها با کاهش قیمت مواجه شده‌اند البته باید در نظر گرفت قیمت دلار نیز کاهشی بوده و بازار آرامش خاصی داشته است. جمیع این موارد باعث شده که قیمت‌ها در بازار خودرو هیجانی نباشد و می‌توان رقم‌های اعلام شده را واقعی دانست. در صورتی که مابقی خودروها ترخیص شوند دوباره بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد.

  تفاوت مبلغ دریافتی از مشتریان!

  دادفر درباره دریافت مابه‌التفاوت از مشتریان گفت: مابه‌التفاوتی که مشتریان در زمان تحویل خودرو باید بپردازند بر اساس نرخ ارز در سامانه سنا است. نرخ ارز در این سامانه نیز با کاهش قیمت در بازار آزاد کاهش پیدا می‌کند. ما از روز اول بر چنین فرمولی درباره اخذ مابه‌التفاوت از مشتریان اعتراض داشتیم و این تفکر وجود داشت که قیمت‌ها روزانه بالا می‌رود. در این زمینه بهتر بود که یک عدد به صورت ثابت برای دریافت از مشتریان اعلام شود اما چنین کاری صورت نگرفت. یک سری از مشتریان با نرخ دلار 11 هزار و 700 تومان، یک سری 9 هزار تومان و یک عده دیگر نیز با نرخ دلار 12 هزار و 800 تومانی خودروهای خود را دریافت و تصویه حساب کردند.

خودروهای این شرکت