icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1399/4/25

  مخالفت وزیر با بازگشت باجه‌های عوارضی به آزادراه‌های الکترونیکی

  پایگاه خبری "پردیس خودرو"طی سال‌های گذشته به تدریج آزادراه‌های کشور به طرح دریافت عوارض به صورت الکترونیکی پیوستند و باجه‌های عوارضی به تدریج جای خود را به دوربین‌های ثبت عوارض دادند.

  پس از گذشت چند ماه از این پروژه، یکی از دغدغه‌های سرمایه گذاران و مجریان این طرح عدم مشارکت مناسب مردم در پرداخت عوارض آزادراهی به صورت الکترونیکی بود که این مسئله طی یکی دو سال گذشته همچنان پابرجا بوده و به گفته مسئولان شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در مسیرهای مختلف مردم عوارض الکترونیکی آزادراهی‌شان را بین 50 تا حدود 80 درصد پرداخت نکردند.

  طی هفته‌های گذشته اتفاقات جالب توجهی در این زمینه رخ داد و آن این بود که گمانه زنی‌های مبنی بر بازگشت مجددا باجه‌های عوارضی به آزاد راه‌های الکترونیکی مطرح شد و از سوی دیگر به نظر می‌رسد اختلافاتی بین مجری طرح الکترونیکی کردن عوارض آزادراهی و برخی زیر مجموعه‌های وزارت راه وجود دارد.

  البته طی هفته گذشته دریافت عوارض در منطقه یک آزادراه تهران - شمال و در مسیر بازگشت به تهران باجه‌های عوارضی فعال شدند و با وجود این که از ابتدا قرار بود محاسبه و دریافت عوارض دراین مسیر به صورت الکترونیکی باشد، تصاویری از صف‌های ماشین پشت باجه‌های عوارضی این آزادراه منتشر شد و این مسئله احتمال بازگشت به عقب در آزاد راه‌های کشور را تقویت کرد.

  اما محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - مخالفت خود را در این باره به صراحت اعلام کرده و محمود غفاری - معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع خود - را مامور تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر این موضوع کرده است.

  طی مکاتباتی که در این خصوص با وزیر راه و شهرسازی شده، اسلامی در ابتدای تیر ماه در پاسخ به این مکاتبات به معاون خود اعلام کرد که "از طرف من اختیار کامل دارید تا سریع‌تر این وضع را خاتمه بدهید و اجازه تعلل و گذشت زمان از یک سو و بازگشت به حالت دستی را هم به هیچ یک از طرفین ندهید".

 • 1399/4/25

  آیا خودرو باز هم گران خواهد شد

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"علی شکوهی  درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو توضیح داد: یکی از موارد موثر بر قیمت خودرو، نرخ ارز است و با توجه به رشد حدود ۱۵درصدی قیمت دلار طی یک ماه گذشته شاهد افزایش قیمت خودرو بودیم؛ ضمن اینکه علاوه بر توقف کامل واردات خودرو، عرضه خودرو‌های داخلی نیز نسبت به تقاضای آن کاهش یافته که این موضوع بر التهاب بازار خودرو دامن زده است.

  حکومت نظام واسطه‌گری در بازار خودرو

  شکوهی با اشاره به دیگر عوامل موثر بر افزایش قیمت خودرو ادامه داد: متاسفانه بازار خودروی ما درگیر نظام واسطه‌گری است و این عامل باعث شده تا خودرو با افزایش حدود ۵۰درصدی به دست مصرف‌کننده نهایی برسد؛ از طرفی حذف قیمت خودرو در سایت‌های فروش اینترنتی منجر به کوری قیمت‌ها و در نهایت تشدید التهاب بازار خودرو شده است.

  به گفته این فعال بازار خودرو، عدم شفافیت در قیمت‌گذاری و فاصله بالای نرخ‌های اعلام شده در سایت‌های اینترنتی باعث سردرگمی خریداران و افزایش قدرت فروشندگان برای تغییر قیمت‌ها‌ شده است.

  شکوهی به بی تاثیر بودن طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش خودروسازان در کنترل قیمت خودرو تاکید کرد و گفت: اولا تعداد خودروهای معوق خودروسازان بالا است و خودروهای فروخته شده در دو طرح اخیر به این تعهدات پاسخ نخواهد داد، ثانیا خودروسازان رفتار مناسبی با مصرف‌کنندگان در فروش خودرو به این روش‌ها نداشته‌اند به طوریکه خریدار همیشه دغدغه تفاوت قیمت خودروی ثبت نام شده با نرخ تحویل آن را دارد.

  کاهش قیمت خودرو بعید است!

  این فعال بازار خودرو درباره آینده قیمت‌‌ها اظهار کرد: با توجه به بی‌ثباتی شرایط فعلی، نمی‌توانیم چشم‌انداز دقیقی برای آینده بازار خودرو داشته باشیم اما به دلیل آشفتگی موجود، انتظار کاهش قیمت‌ خودرو در آینده بعید به نظر می‌رسد؛ همچنین اگر نرخ دلار کاهش یابد شاهد رکود بازار خودرو خواهیم بود.

  قیمت روز خودرو‌های سایپا و ایران‌خودرو در بازار آزاد

  لازم به ذکر است که این قیمت‌ها از طریق آگهی‌های موجود در سایت‌های فروش اینترنتی به دست آمده و تقریبی است.

  قیمت پراید چند؟

  قیمت برخی محصولات سایپا در بازار آزاد امروز نسبت به روز گذشته تا حدود پنج میلیون تومان افزایش یافته است؛ به این ترتیب قیمت هر دستگاه پراید مدل۱۱۱ به حدود ۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان، پراید مدل ۱۳۱ تقریبا ۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان و پراید۱۳۲ به ۷۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان رسید؛ همچنین قیمت تیبا در بازار آزاد ۹۰,۰۰۰,۰۰۰ و تیبا۲ حدود ۱۰۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان اعلام شده است.

  قیمت ساینا نیز در بازار امروز به ۱۰۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان، کوییک دنده‌ای به ۱۱۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان و سیتروئن مونتاژی سایپا به ۶۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان رسید.

  محصولات ایران‌خودرو تا پنج میلیون گران شد

  خودروهای شرکت ایران‌خودرو نیز در بازار آزاد امروز تا ۵میلیون تومان افزایش قیمت داشتند؛ بر همین اساس قیمت پژو۲۰۶ تیپ۲ به حدود ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان و پژو ۲۰۶ تیپ۵ و صندوقدار به ۱۸۵,۰۰۰,۰۰۰ میلیون تومان رسید؛ همچنین قیمت پژو ۲۰۷ دنده‌‌ای در بازار آزاد امروز حدود ۲۲۵,۰۰۰,۰۰۰ و پژو ۲۰۷اتوماتیک ۲۷۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان است.

  قیمت اعلام شده برای پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس و پژو پارس ال‌ایکس در بازار آزاد امروز نیز به ترتیب حدود ۱۳۱ و ۱۹۴میلیون تومان بود؛ سمند ال‌ایکس هم با قیمت تقریبی ۱۳۵,۰۰۰,۰۰۰میلیون تومان معامله می‌شود؛ همچنین قیمت رانا ال‌ایکس در بازار آزاد امروز تقریبا ۱۴۵,۰۰۰,۰۰۰ و دنا تیپ۱ حدود ۲۴۴,۰۰۰,۰۰۰تومان است.

 • 1399/4/24

  اولین تصاویر واقعی از کوییک s

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"تصاویر واقعی جدیدی از یک نمونه کوئیک جدید دیده شده است که به احتمال زیاد همان محصول دیده نشده سایپا یعنی کوئیک اس باشد.

  گروه خودرو سازی سایپا در پیش فروش اخیر خود هزاران نفر را برای فروش این محصول ثبت نام کرده و از آن‌ها وجه دریافت کرده است اما هنوز هم این خودرو رونمایی نشده و مصخص نیست چه ظاهری خواهد داشت. چند طرح کامپیوتری و یک سپر نیمه کاره تنها تصاویری بود که از این محصول منتشر شده بود این تصویر می‌تواند اولین تصویر واقعی از این محصول جدید باشد.

  کوئیک sآنچه که در این تصاویر مشخص است، پلتفرم کلی خودرو تغییرات چندانی را تجربه نکرده اما ظاهر متفاوتی با نسخه معمولی این خودرو دارد. با توجه به آنچه که در تصاویر دیده می‌شود سپر و جلو پنجره این خودرو تغییر کرده و ظاهر جدیدی به آن بخشیده است.

  در بخش مشخصات فنی‌ هم اتفاق جدیدی انتظار شما را نمی‌کشد و همان پیشرانه همیشگی M15 وجود دارد که با 1500 سی سی حجم ، 87 اسب بخار قدرت و 128 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند و روی تمام خودروهای سایپا در پلتفرم x200 دیده می‌شود. این نیرو مثل همیشه از طریق گیربکس دستی 5 سرعته به چرخ های جلو می رسد.

  تجهیزاتی مثل کیسه هوا راننده و سرنشین، فرمان دی کات، کامپیوتر سفری، چراغ روشنایی در روز (day light)، سنسور دنده عقب و شیشه و اینه‌های برقی وجود دارند. از طرفی در تیپ فول آپشن علاوه بر موارد یاد شده آپشن‌هایی مثل نمایشگر و سیستم مولتی مدیای 7 اینچی، کنترل سیستم صوتی روی فرمان، تنظیم باد لاستیک ها، روکش صندلی چرم، دوربین دنده عقب، رینگ‌های آلومینیومی و رهیاب ماهواره‌ای از جمله امکاناتی است ک برای این خودرو پیش بینی شده است.
  جدا از تمام انتقاداتی که به طراحی‌‌ها و کیفیت خودروهای تولید شرکت سایپا وجود دارد اگر کوئیک را نمونه فیس لیفت شده تیبا 2 در نظر بگیریم، سایپا قدم بزرگی در طراحی خودرو برداشته است. با توجه به پلتفرم مشترک و تاریخ عرضه این دو محصول، کوئیک نمونه به روز رسانی شده‌ای از خودرو تیبا 2 است و در حقیقت دوست داشتنی‌تر هم به نظر می‌رسد.

  برای خودرو‌هایی که مدت‌ها از پیش فروش آن گذشته، انتظار برای رونمایی کمی عجیب به نظر می‌رسد اما با این جزئیاتی که از گوشه کنار صنعت خودرو به دست آمده است می‌توان ظاهر کلی آن را پیش‌بینی کرد.

 • 1399/4/24

  فروش فوق‌العاده دوم در انتظار قیمت‌های جدید

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"-اقتصاد،  آنچه مشخص است خودروسازان در فروش فوق‌العاده برخلاف پیش‌فروش و فروش مشارکتی، محصولات تولیدی را با قیمت قطعی عرضه می‌کنند. این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد با توجه به افزایش نرخ ارز و همچنین روند صعودی قیمت نهاده‌های تولید، فروش فوق‌العاده دوم با قیمت‌های اردیبهشت‌ماه شورای رقابت همخوانی ندارد.

  شورای رقابت در اردیبهشت‌ماه همزمان با رونمایی از بسته فروش خودروسازان افزایش قیمت 11 و 23 درصدی محصولات ایران‌خودرو و سایپا را طبق تورم اسفند سال گذشته اعلام کرد حال آنکه خودروسازان هم‌اکنون خواستار تجدیدنظر این شورا در قیمت‌های اردیبهشت هستند. در این زمینه چندی پیش در جلسه کمیته خودرو مصوب شد که سازمان حمایت و سازمان گسترش برای تجدیدنظر در قیمت‌های فعلی با شورای رقابت هم‌اندیشی کنند.

  به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که خودروسازان فروش فوق‌العاده خود را تا نهایی شدن این جلسات هم‌اندیشی یا به تعبیری رونمایی از قیمت‌های جدید به تعویق بیندازند. آنچه مشخص است فروش‌های فوق‌العاده با اعلام قیمت قطعی به مشتریان همراه است، به همین دلیل خودروسازان تا تعیین تکلیف درخواست شان به شورای رقابت مبنی‌بر تجدیدنظر بر قیمت‌ها، فروش فوق‌العاده را فعلا به تاخیر انداخته‌اند.

  در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، سیاست‌گذار خودرویی و شورای رقابت در کنار رونمایی از قیمت‌های جدید محصولات تولیدی خودروسازان، نحوه توزیع خودرو در قالب طرح‌های فروش خودروسازان را نیز مشخص کردند.

  براساس اعلام سیاست‌گذار خودرویی شرکت‌های خودروساز در کنار به‌روزرسانی معوقات باید محصولات خود را در قالب سه طرح فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید عرضه می‌کردند. از آنجا که تولید و عرضه یک میلیون و 200 هزار خودرو ازسوی وزارت صمت برای سال‌جاری مورد هدف است قرار شد تا خودروسازان 150 هزار دستگاه خودرو را در قالب طرح فروش فوق‌العاده، 750 هزار دستگاه خودرو را در قالب طرح پیش‌فروش و حدود 200 هزار دستگاه از محصولات خود را در قالب طرح مشارکت در تولید عرضه کنند و باقی مانده این تعداد تا هدف‌گذاری صورت گرفته به تعهدات معوق خودروسازان اختصاص یابد.

  نگاهی به سه طرح فروش یاد شده نشان‌دهنده این موضوع است که طرح فروش فوق‌العاده (فروش فوری سابق) تاثیر بسزایی در کنترل قیمت بازار دارد. دلیل این مساله را باید در زمان تحویل محصولات ارائه شده در طرح فروش فوق‌العاده جست‌و‌جو کرد.

  براساس بسته خودرویی وزارت صمت خودروسازان موظف شدند محصولات عرضه شده در طرح فروش فوق‌العاده را حداکثر طی سه ماه بعد از نام‌نویسی در اختیار مشتریان قرار دهند.

  فاصله اندک از نام‌نویسی تا تحویل خودرو و همچنین قیمت قطعی سبب جذابیت طرح فروش فوق‌العاده برای مصرف‌کنندگان شده است. نگاهی به تعداد شرکت‌کنندگان در اولین مرحله از فروش فوق‌العاده خودروسازان در خرداد ماه گویای این مساله است.  اما به همان میزان که فروش فوق‌العاده برای مصرف‌کنندگان جذابیت دارد شرکت‌های خودروساز با توجه به روند افزایشی نرخ تورم و همچنین بی‌ثباتی نرخ ارز از یکسو و قیمت‌گذاری دستوری ازسوی دیگر، چندان تمایلی به آن ندارند.

  همان‌طور که در ابتدای گزارش عنوان شد خودروسازان موظف هستند محصولات خود را با قیمت قطعی در طرح فروش فوق‌العاده عرضه کنند اما صعودی بودن نرخ تورم و جا ماندن خودروسازان از عرضه محصول با قیمت تمام شده در زمان تحویل به‌واسطه قیمت‌گذاری دستوری باعث می‌شود که شرکت‌های خودروساز به‌رغم دارا بودن شرایط،مرحله دوم فروش فوق‌العاده را برگزار نکنند.

  در این زمینه کارشناسان معتقدند که پیش‌فروش و فروش مشارکتی تاثیر چندانی روی کنترل بازار نخواهد داشت و چنانچه سیاست‌گذار خودرویی به‌دنبال کاهش التهاب و تزریق آرامش به بازار است باید شرایط را برای برگزاری طرح فروش فوق‌العاده توسط خودروسازان هموار کند.

     بی‌قراری برای قیمت‌های جدید
  در زمان اعلام قیمت‌های جدید در اردیبهشت‌ماه رضا شیوا، رئیس شورای رقابت خبر از تغییرات فصلی در فرمول این شورا داد. آن طور که شیوا عنوان کرد در فرمول شورای رقابت به جای لحاظ کردن تورم بخشی سال گذشته، تورم بخشی خودرو به‌صورت فصلی لحاظ خواهد شد و به همین دلیل به‌صورت فصلی در قیمت‌های محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز تغییراتی ایجاد خواهد شد. به‌نظر می‌رسد تغییر در فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت ریشه در اعتراض همیشگی خودروسازان در ارتباط با فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت دارد.

  تولید‌کنندگان همواره نسبت به لحاظ کردن تورم بخشی سال‌های گذشته در فرمول این شورا و اعلام قیمت‌گذاری سالانه خودرو انتقاد داشته‌اند. آنها تغییر نرخ نهاده‌های تولید طی سال را به‌عنوان دلیل اصلی اعتراض خود به شورای رقابت مطرح می‌کردند و معتقد بودند این شیوه قیمت‌گذاری شورای رقابت سبب زیان انباشته و ضرر تولید شرکت‌های تحت مدیریت آنها می‌شود. براساس فرمول جدید قیمت‌گذاری، شورای رقابت باید قیمت‌های جدید را با توجه به تورم فصل تابستان در شهریورماه اعلام کند اما خودروسازان با توجه به روند شتابان نرخ تورم و همچنین نوسانات نرخ ارزی به‌دنبال این بودند که بتوانند اعضای شورای رقابت را مجاب کنند تا قیمت‌های جدید را با توجه به متغیرهای موثر بر تورم بخشی خودرو هرچه زودتر اعلام کند تا آنها بتوانند برنامه تولید خود را براساس قیمت‌های جدید مشخص کنند.

  در جلسه کمیته خودرو که به‌صورت هفتگی با حضور حسین مدرس‌خیابانی، سرپرست وزارت صمت برگزار می‌شود مقرر شد تا سازمان گسترش و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با شورای رقابت باب گفت‌وگو را باز کنند تا این شورا مجاب شود قیمت‌های جدید را در اختیار خودروسازان قرار دهد. البته اخباری نیز از برگزاری نشست‌هایی میان سرپرست وزارت صمت با رئیس شورای رقابت در این ارتباط منتشر شد.

  اما از آنجا که هنوز خبری از اعلام قیمت‌های جدید ازسوی شورای رقابت رسانه‌ای نشده و از طرف دیگر شرکت‌های خودروساز به نوعی از برگزاری مرحله دیگر از طرح فروش فوق‌العاده شانه خالی کردند به‌نظر می‌رسد رایزنی‌های صورت گرفته میان شورای رقابت و سیاست‌گذار خودرویی منتج به نتیجه مطلوب و مورد نظر خودروسازان نشده است.

  به‌نظر می‌رسد تا زمانی که شورای رقابت حاضر به اعلام قیمت‌های جدید براساس متغیرهای موثر بر تورم بخشی نباشد مدیران ارشد ایران‌خودرو و سایپا حاضر به برگزاری مرحله دوم طرح فروش فوق‌العاده خود نخواهند بود مگر اینکه برای برگزاری طرح فروش فوق‌العاده ازسوی مراجع بالاتر تحت‌فشار قرار گیرند.

     بی‌انگیزگی در عرضه خودرو
  تاخیر در برگزاری مرحله دوم فروش فوق‌العاده از سوی شرکت‌های خودروساز این گمانه را مطرح کرده که آنها تا زمان مشخص نشدن قیمت‌های جدید توسط شورای رقابت فروش فوق‌العاده‌ای برگزار نمی‌کنند.

  در این ارتباط فربد زاوه، کارشناس خودرو اما معتقد است مدیران خودروساز در نهایت فروش فوق‌العاده را حتی در صورت اعلام نشدن قیمت‌های جدید برگزار خواهند کرد.

  زاوه می‌گوید از آنجا که مدیران خودروساز توسط سیاست‌گذار خودرویی تعیین می‌شوند؛ بنابراین آنها بیش از آنکه منافع شرکت تحت مدیریت خود را دنبال کنند تلاش می‌کنند تا خواسته مدیران ارشد وزارت صمت را اجابت کنند.

  این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد بررسی اظهارات مسوولان دو شرکت خودروساز نشان‌دهنده این موضوع است که منافع شرکت تحت مدیریت آنها و مباحث مرتبط با سودآوری جایگاهی در ادبیات آنها ندارد؛ بنابراین چنانچه سیاست‌گذار خودرویی به مدیران خودروساز دیکته کند تا طرح فروش فوق‌العاده را در دستور کار قرار دهند آنها حتی بدون تغییر در قیمت محصولات خود نیز این خواسته را اجابت خواهند کرد.

  زاوه با انتقاد از نحوه قیمت‌گذاری شورای رقابت معتقد است شورای رقابت در اردیبهشت‌ماه امسال به خودروسازان اجازه افزایش قیمت داد؛ درحالی‌که افزایش قیمت مجاز شورای رقابت با آنچه در سطح اقتصاد کلان قابل‌لمس است فاصله زیادی دارد.

  این کارشناس خودرو با توجه به فاصله مورد اشاره میان تورم موجود در اقتصاد و افزایش قیمت مجاز شورای رقابت برای محصولات خودروسازان می‌گوید اگر شورای رقابت باز هم اجازه افزایش قیمت به خودروسازان دهد این افزایش قیمت با قیمت تمام شده آنها فاصله دارد و شرکت‌های خودروساز محصولات خود را با زیان به بازار عرضه خواهند کرد.

  زاوه تنها راه برون‌رفت از زیان خودروسازان را حذف پروسه قیمت‌گذاری دستوری و عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز براساس مکانیزم عرضه و تقاضا می‌داند.

  سعید مدنی، مدیرعامل پیشین سایپا نیز در ارتباط با چرایی برگزار نشدن مرحله دوم فروش فوق‌العاده توسط خودروسازان به خبرنگار ما می‌گوید شرکت‌های خودروساز با توجه به شرایط حاکم به دنبال این هستند تا فروش فوق‌العاده را با قیمت‌های جدید برگزار کنند. تعلل شورای رقابت سبب شده تا آنها نیز از برگزاری مرحله دوم فروش فوق‌العاده شانه خالی کنند.

  این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد از آنجا که خودروسازان برای انجام هر یک از طرح‌های فروش نیازمند اخذ مجوز از وزارت صمت هستند به نظر می‌رسد برگزار نکردن مرحله دوم طرح فروش فوق‌العاده با هماهنگی میان مدیران خودروساز و مدیران ارشد وزارت صمت اتفاق افتاده باشد.

  مدنی با اشاره به تامین نقدینگی خودروسازان از مسیر فروش فوق‌العاده می‌گوید چنانچه شورای رقابت قیمت‌های جدید را اعلام نکند و خودروسازان نخواهند با قیمت‌های قدیم فروش فوق‌العاده جدید خود را اجرایی کند، نقدینگی آنها بیش از پیش کاهش خواهد یافت. مدیرعامل پیشین سایپا معتقد است برگزاری طرح‌های مشارکت در تولید و همچنین پیش فروش از سوی دو خودروساز بزرگ کشور در راستای تامین نقدینگی مورد نیاز خودروسازان انجام گرفته و از آنجا که قیمت نهایی محصولات ارائه شده در این طرح‌ها در زمان تحویل مشخص می‌شود زیان از این ناحیه متوجه خودروسازان نمی‌شود.

  مدنی تاکید می‌کند بهتر است شورای رقابت همان‌طور که رئیس این شورا پیش‌تر اعلام کرده بود هرچه زودتر قیمت‌های جدید را مشخص کند تا مدیران خودروساز تکلیف خود را بدانند.

   

 • 1399/4/24

  تاخیر در اعلام قیمت‌های جدید خودرو به سود دلالان است

  پایگاه خبری"پردیس خودرو-یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: این سازمان برای جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان، صدای خودروسازان و مردم است و عدم تاخیر در اعلام قیمت‌های جدید خودرو، هم خودروساز و هم مصرف کنندگان را متضرر می کند و در این بین سود به جیب دلالان می رود.

  وی تاکید کرد: ایران خودرو با تمام مشکلات موجود، با طراحی و تولید محصولات جدید و مطابق با سلیقه مصرف‌کنندگان پیشگام در جهش تولید در صنعت کشور است.

  سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان ساخت: تلاش های صورت گرفته در زمینه عرضه محصولات جدید و نهضت داخلی سازی قطعات در ایران خودرو در سال جهش تولید قابل تقدیراست.

  رایگانی خاطرنشان کرد: خودروهای کسری‌دار در ایران خودرو، عموما نقص قطعات الکترونیکی دارند و این شرکت در تلاش است این مشکل برطرف شود و هیچ احتکاری وجود ندارد.

  سخنگوی سازمان تعزیرات تصریح کرد: استفاده از لفظ احتکار در مورد خودروسازان و ایران خودرو در شرایط تحریم که خطوط تولید را سرپا نگه داشته‌اند، درست نیست.

  گفتنی است، در این بازدید فرشاد مقیمی، مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی را همراهی کرد.

 • 1399/4/23

  شرایط فروش نقدی پیکاپ آسنا با افزایش قیمت اعلام شد/تیر ماه 99

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"-در ابلاغیه این شرکت قیمت پیکاپ آسنا ویژه تیر ماه 98 برابر با 498 میلیون تومان اعلام شد که در حقیقت باید این چینی ناشناخته را پیکاپ نیم میلیاردی محسوب کرد.علاقمندان به خرید این خودرو باید در ابتدا باید کل وجه را واریز نمایند و سی روز کاری بعد منتظر دریافت خودروی خود باشند.

  قابل ذکر است پیکاپ آمیکو بدلیل پیشرانه ضعیف و متریال بی کیفیت استفاده شده چندان بین خریداران محبوب نیست.

  برای آشنایی با این پیکاپ بهتر است مقاله ذیل را مطالعه فرمایید.

  به این 10 دلیل پیکاپ آمیکو نخرید-هر گردی گردو نیست

 • 1399/4/23

  دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"مصطفی طاهری اظهار داشت: طرح جامع ساماندهی خودرو به مجلس شورای اسلامی ارائه شده ‌و امیدواریم هرچه زودتر این طرح تصویب شود.

  وی با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی خودرو در دست بررسی و اقدامات لازم است، گفت:  این طرح شامل برنامه بلندمدت و کوتاه‌مدت است و امیدواریم با اجرایی شدن این طرح قیمت خودرو کاهش یابد.

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف این طرح در بلندمدت  این است که تولید خودرو و عرضه آن افزایش یابد، افزود: قطعا با این شیوه قیمت خودرو کاهش محسوسی پیدا می‌کند.

  وی افزود: بر‌اساس طرح جامع ساماندهی خودرو، کسانی که چندین خودرو به‌نام دارند و افراد سودجویی که اقدام به دلالی یا احتکار خودرو می‌کنند و سبب گرانی در بازار می‌شوند باید مالیت بر خودرو بپردازند. مالیات یک روش بازدارنده‌ای است که اجازه جولان به افراد دلال در بازار را نمی‌دهد.

  طاهری یادآور شد: طرح جامع ساماندهی خودرو ارائه شده و در کمیسیون مربوط برررسی و امیدواریم هر چه زودتر نهایی شود.

 • 1399/4/23

  ۵۰ هزار خودروی معوق سایپا و ایران خودرو

  پایگاه خبری"پردیس خودرو"در سال ۹۷ به فاصله اندکی از بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو، سیاست‌گذار خودرویی به‌منظور ایجاد آرامش در بازار خودرو فرمان پیش‌فروش گسترده را به مدیران عامل ایران خودرو و سایپا ابلاغ کرد. بعد از فروکش کردن توفان پیش‌فروش‌ها اخبار منتشر شده حکایت از پیش‌فروش یک میلیون دستگاه از محصولات تولیدی توسط دو خودروساز بزرگ کشور داشت.

  این میزان پیش‌فروش در کنار چالش خروج شرکای بین‌المللی و توقف تولید برخی از محصولات مونتاژی، بار تحویل خودروسازان را سنگین کرد.

  با این حال این تمام ماجرا نبود و دو خودروساز بزرگ کشور طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ با افت تولید قابل‌ملاحظه روبه‌رو شدند که این مساله دست مدیران عامل دو خودروساز را برای عمل به تعهدات معوق بست.

  اما خروج از شوک تحریم‌ها و به‌دنبال آن برنامه‌ریزی برای افزایش تیراژ محصولات قابل‌تولید و جایگزینی این محصولات با محصولات مونتاژی و همچنین راه‌اندازی نهضت داخلی‌سازی قطعات از سوی سیاست‌گذار خودرویی، باعث شد تا خودروسازان این روزها خبر از به‌روزرسانی تعهدات معوق خود دهند. اما آیا این به‌روز‌رسانی با توجه به تعهدات جدید؛ ادامه‌دار خواهد بود؟

  در پاسخ به این سوال بسیاری از کارشناسان عنوان می‌کنند که برای تداوم این مسیر اولین مساله‌ای که باید مورد توجه شرکت‌های خودروساز قرار داشته باشد تقویت زنجیره تامین است.

  آنچه در دو سال گذشته بیش از هر چیز تولید را تحت‌تاثیر قرار داد، نبود قطعات موردنیاز خطوط تولید بود به‌طوری‌که این معضل منجر به تولید ۲۰۰ هزار خودروهای ناقص در سال ۹۸ شد.

  به‌نظر می‌رسد راه‌اندازی نهضت داخلی‌سازی و همچنین پیدا کردن مسیرهایی برای دور زدن تحریم‌ها در بازه زمانی یاد شده در کاهش تولید خودروی ناقص و همچنین کاهش تعهدات معوق نقش بسزایی داشته است. البته طی یک ماه گذشته، فعالان صنعت قطعه‌ بارها نسبت به به‌روز‌رسانی نشدن قیمت قطعات در قراردادهای خود با شرکت‌های خودروساز هشدار داده‌اند.

  آنها با اشاره به افزایش قیمت محصولات خودروسازان با مجوز شورای رقابت خواستار اعمال این افزایش قیمت‌ها در قراردادهای خود با خودروسازان شده‌اند. در کنار این مساله اصلاح نرخ ارز نیز در قرارداد میان قطعه‌سازان و شرکت‌های خودروساز مورد توجه قطعه‌سازان قرار دارد.

  قطعه‌سازان معتقدند اگر این دو مهم اتفاق نیفتد باز هم شاهد تولید خودروی ناقص و به‌دنبال آن ایجاد معوقات برای شرکت‌های خودروساز خواهیم بود.

  در ادامه مسیر برای تداوم به‌روز‌رسانی تعهدات و به صفر رساندن تعهدات معوق به نقش تزریق نقدینگی به زنجیره خودروسازی می‌رسیم. در دو سال اخیر در مجموع ۹ هزار میلیارد تومان به زنجیره خودروسازی تزریق شده است که بخش عمده آن بابت بدهی شرکت‌های خودروساز در اختیار فعالان قطعه‌سازی قرار گرفته است. سیاست‌گذار خودرویی در شرایط فعلی که همچنان سایه تحریم‌ها روی زنجیره خودروسازی سنگینی می‌کند باید تلاش کند تا از مسیرهایی امکان تزریق نقدینگی به شرکت‌های خودروساز را تقویت کند چنانچه مسیر تزریق نقدینگی به زنجیره خودروسازی مسدود شود، خودروسازان با چالش عمل به تعهدات مواجه خواهند شد.

 • 1399/4/22

  ۲۰ درصد لوازم یدکی خودرو در بازار تقلبی است

  پایگاه خبری"پردیس خودرو-مهدی کاظمی افزود: دولت باید با کالای تقلبی مبارزه کند و یکی از راه‌های این بازار کمک گرفتن از خود اعضای ۱۰ هزار نفری اتحادیه لوازم یدکی خودرو در تهران است.

  وی گفت: اعضای صنف لوازم یدکی هم کارشناسان خبره‌ای هستند و هم مدیران بسیار خوب که می‌توانند به گمرک و وزارت صمت کمک کنند هر قطعه‌ای که قرار است وارد کشور شود به اتحادیه و کارشناسان معرفی شود تا از سلامت و کیفیت آن اطمینان حاصل شود و بعد اجازه ورود داده شود.

  کاظمی در خصوص برخورد اتحادیه با متخلفین و فروشندگان لوازم یدکی تقلبی هم گفت: روزانه در اتحادیه بین پنج تا ۱۰ پرونده شکایت از اعضا رسیدگی می‌شود که از تاریخ ۹۷.۱.۱ تا به امروز حدود ۲ هزار پرونده مورد رسیدگی قرارگرفته است.

  سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو گفت: افراد متخلف را به اتحادیه دعوت می‌کنیم، اخطار می‌دهیم، جریمه می‌کنیم، درج در پرونده می‌کنیم، اما قانونی نداریم که بتوانیم در همان لحظه واحد صنفی را پلمپ کنیم، اما درنهایت اگر اخطار‌ها زیاد و تخلف گسترده شود پرونده به اتاق اصناف و در نهایت از آنجا به اماکن برای تعطیلی واحد صنفی ارجاع داده می‌شود.

  کاظمی علت افزایش قیمت لوازم یدکی در بازار را هم چند دلیل عنوان کرد و گفت: علت اول که بر همه صنوف تأثیر گذاشته افزایش نرخ ارز بوده، علت دوم عدم داد و ستد با کشور‌های همسایه و تعطیلی بنادر آن‌ها به خاطر ویروس کرونا بوده است و علت سوم هم عدم ترخیص کالا از سوی گمرکات و ناهماهنگی در دولت است.

  وی اضافه کرد: از بهمن ۹۸ تا الان بار‌ها به دولت گفته‌ایم و هشدار داده‌ایم که به خاطر کمبود قطعه افزایش قیمت در پیش داریم، اما واقعاً کسی تا به امروز به داد ما نرسیده است.

  وی افزود: امروز وزارت صمت و خود دولت مقصر این قضیه است و اتحادیه با تمام توان و چنگ و دندان آماده واردکردن قطعات باکیفیت به کشور است و می‌توانیم لوازم یدکی و قطعات بازار را تأمین کنیم که این امر هم نیاز به کمک گمرک دارد تا به محض ورود قطعه آن را ترخیص کنند تا وارد بازار شود و قیمت‌ها کاهش پیدا کند.

 • 1399/4/22

  کاهش 5 ستاره های صنعت خودرو

  پایگاه خبری"پردیس خودرو-بر اساس این گزارش ارزشیابی، همچنین ۱۹ خودروی سبک سواری و وانت، ۳ ستاره کیفی به خود اختصاص دادند ضمن اینکه در گروه خودرو‌های سبک و در بخش وانت و فهرست قیمتی یک، وانت نیو پیکاپ فوتون دیزلی شرکت ایران خودرو دیزل با دریافت سه ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودرو‌های تولیدی ساخت داخل را به خود اختصاص داد.

  بر این اساس، در فهرست قیمتی دو، گروه خودرو‌های سبک و در بخش وانت نیز وانت‌های تندر شرکت ایران خودرو و مزدا کارا ۲۰۰۰ تک کابین موفق به کسب ۳ ستاره کیفی شدند.
  در همین گروه تولیدات وانت مزدا کارا ۲۰۰۰ دو کابین متعلق به شرکت بهمن موتور و وانت آریسان شرکت ایران خودرو دیزل با کسب دو ستاره کیفی در رده بعدی جای گرفتند و نیسان‌های تک سوز و دوگانه سوز شرکت زامیاد توانستند یک ستاره کیفی را از آن خود کنند.

  پژو ۲۰۰۸ تنها دارنده پنج ستاره کیفی

  در گروه سبک بخش سواری خودروی پژو ۲۰۰۸ شرکت ایران خودرو، ایکاپ موفق به دریافت پنج ستاره کیفی شد و بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داد؛ این خودرو در فهرست قیمتی دو قرار دارد و در این فهرست، هایما S۷ اتوماتیک ایران خودرو خراسان نیز چهار ستاره کیفی را از آن خود نموده است.

  JAC-S۵ و JAC-S۳ کرمان موتور در این فهرست قیمتی سه ستاره‌ای شدند، همچنین NEW MVMX ۳۳S شرکت مدیران خودرو در فهرست قیمتی دو، توانست ۲ ستاره به دست آورد. در سطح قیمتی یک نیز خودروی تیگو ۷، سه ستاره کیفی به دست آورده است.

  بر اساس این گزارش، در فهرست قیمتی سه، خودرو‌های B۳۰ شرکت بهمن موتور و چانگان ۳۵cs سایپا- سیتروئن چهار ستاره کیفی به دست آوردند و آریزو ۵ مدیران خودرو سه ستاره‌ای شد.

  همچنین در سطح قیمتی چهار، خودرو‌های تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک، تندر ۹۰ پلاس، دنا پلاس، پژو ۲۰۷ اتوماتیک، پژو ۲۰۷SD اتوماتیک و پژو ۲۰۷، همگی از ایران خودرو هر کدام چهار ستاره کیفی به دست آوردند. در این فهرست قیمتی، تندر ۹۰، رانا، پژو ۲۰۶SD، پژو ۲۰۶ و دانگ فنگ ۳۰H و دنا همگی از محصولات ایران خودرو سه ستاره کیفی را از آن خود کردند و خودرو‌های کوییک سایپا و پژو پارس اتوماتیک ایران خودرو کرمانشاه نیز سه ستاره‌ای شدند.

  در این فهرست، خودرو‌های سورن ایران خودرو تبریز، پژو پارس ایران خودرو کرمانشاه، پژو پارس ایران خودرو فارس، پژو پارس ایران خودرو مازندران، پژو پارس صنایع خودروسازی فردا همگی ۳ ستاره کیفی را از آن خود کردند.

  سمند ایران خودرو تبریز، پژو ۴۰۵ ایران خودرو خراسان، ساینای سایپا-سیتروئن، تیبا ۲ سایپا و تیبای سایپا سیتروئن نیز دو ستاره کیفی را از آن خود کردند.

  در سطح قیمتی پنج نیز خودرو‌های سایپا ۱۳۱X، سایپا ۱۳۲X و سایپا ۱۱۱X شرکت سایپا و سایپا ۱۳۱X پارس خودرو، دو ستاره کیفی به دست آوردند.

  هیوندای ۶۵HD تنها خودروی سنگین ۴ ستاره

  در بخش کامیونت، هیوندای HD۶۵ ایران خودرو دیزل تنها خودروی سنگین چهار ستاره کیفی است و کامیونت الوند شرکت سایپا دیزل، کامیونت ۶FAW Tiger V سیبا موتور و شیلر بهمن دیزل سه ستاره کیفی را از آن خود کردند.

  در بخش کامیون نیز کامیون بنز WH شرکت ایران خودرو دیزل دو ستاره کیفی به دست آورد.
  در بخش کشنده، خودروی کشنده فوتون ۴Auman H شرکت ایران خودرو دیزل توانست سه ستاره کیفی را به دست آورد.

  در بخش مینی بوس نیز مینی بوس شیلر بهمن دیزل در لیست ۳ ستاره‌ها قرار گرفت.

خودروهای این شرکت