icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1398/7/30

  پلیس کوتاه آمد، صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی

  پردیس خودرو-محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست خبری که امروز (یکشنبه بیست و نهم مهرماه) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به تحولات دستگاه قضایی، کانون سردفتران هم بر مبنای این تحول برنامه‌های خود را برای خدمت رسانی به مردم تهیه کرده است.
  وی افزود: با هماهنگی با بخش حراست سازمان ثبت اسناد مقرر شد که امسال از تمامی دفاتر ثبت اسناد بازرسی صورت گیرد.

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در خصوص ارتقای جایگاه سند رسمی گفت: رئیس قوه قضاییه تأکید کرد که اسناد رسمی باید ساماندهی شوند، بر همین اساس طرحی از سوی سازمان ثبت اسناد تهیه و به مجلس ارسال شد که اگر این طرح تصویب شود بسیاری از مشکلات در رابطه با سند رسمی حل می‌شود.

  دشتی اردکانی در رابطه با شایعات حذف قولنامه بیان کرد: طرحی برای حذف قولنامه و مشاوران املاک مطرح نشده است، بلکه طرح ساماندهی آن‌ها مطرح است.

  وی افزود: با ساماندهی قولنامه مشکل فروش یک ملک به چند نفر رفع می‌شود.
  ثبت بیش از 15 میلیون سند رسمی در دفاتر ثبت اسناد کشور در سال 97

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: سال گذشته 15 میلیون و 138 هزار و 473 سند در دفاتر ثبت اسناد ثبت شد که بیشتر اسناد ثبت شده وکالت، اسناد بی تعهد نامه بودند.

  دشتی اردکانی تصریح کرد: 7 میلیون و 237 هزار و 90 سند در 6 ماهه نخست سال 97 ثبت شد و در 6 ماهه نخست امسال نیز 7 میلیون و 369 هزار و 36 سند ثبت شد که 132 هزار سند رشد داشته است.

  بیشتر بخوانید: اسناد رسمی تنظیم شده با اثر انگشت سردفتران تأیید نهایی می‌شوند

  وی با بیان اینکه یک میلیون و 312 هزار و 212 سند خودرو در 6 ماهه نخست سال 97 ثبت شد، افزود: در 6 ماهه نخست امسال یک میلیون و 334 هزار و 245 سند خودرو ثبت شد که 22 هزار سند رشد داشته است.

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: 446 میلیارد تومان حق ثبت در 6 ماهه نخست سال 97 به دولت پرداخت شده است که این رقم در سال 98، 596 میلیارد و 178 میلیون و 548 هزار و 921 تومان بود که 149 میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد.

  دشتی اردکانی در رابطه با رسیدگی به تخلفات سردفتران تصریح کرد: در 6 ماهه نخست سال 97 از 684 دفترخانه بازرسی شد که بیشترین تخلفات شکلی و عدم درخواست استعلامات بود.

  وی افزود: دفاتر ثبت اسناد از 4 مرجع سازمان بازرسی کل کشور، کانون سردفتران و دفتریاران، سازمان ثبت اسناد و سازمان مالیاتی نظارت می‌شوند.
  احتمال افزایش تعرفه‌های دفاتر ثبت اسناد

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در رابطه با افزایش تعرفه‌های دفترخانه‌ها گفت: طی چهار سال گذشته علی رغم افزایش تورم و هزینه-درآمد کارکنان تعرفه‌های ثبت اسناد تغییری نکرده است، ما پیشنهاد تغییر تعرفه‌ها را تهیه کردیم که بعد از تأیید رئیس قوه قضاییه اعمال می‌شود، این افزایش تعرفه‌ها به گونه‌ای است که هم به مردم هزینه زیاد تحمیل نشود و هم هزینه‌های دفاتر تأمین شود.

  دشتی اردکانی در رابطه با فروش یک ساختمان به چند نفر بیان کرد: چند روز گذشته فردی که 65 آپارتمان را در شهرری به چند نفر فروخته بود و با 4 هزار میلیارد تومان قصد فرار از کشور داشت، دستگیر شد، مردم باید توجه داشته باشند که اسناد را حتما در دفاتر رسمی تنظیم کنند و دفترخانه‌ها نیز ملزم هستند سند پیش فروش ساختمان را صادر کنند.

  وی در رابطه با اسکن اسناد و دفاتر گفت: در رابطه با اسکن دفاتر کار‌های زیادی انجام و آیین نامه این کار دو هفته قبل امضا و تأیید شده است.

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران تصریح کرد: افراد برای دریافت گواهی مالیاتی باید چندین سفر درون شهری داشته باشند و صدور گواهی مالیاتی چند روز زمان نیاز دارد. براساس تفاهم نامه‌ خود با سازمان امور مالیاتی کشور مقرر شد 800 دفتر ثبت اسناد یک روزه گواهی مالیاتی صادر کنند.

  دشتی اردکانی در مورد صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت: در گذشته اختلافی بین پلیس و دفترخانه‌ها برای صدور سند خودرو وجود داشت که امروز این اختلاف‌ها رفع شده است، ماده 29 تخلفات رانندگی اختلافات را پایان داده است و در حال حاضر پلیس کار تعویض پلاک را انجام می‌دهد و دفاتر اسناد رسمی سند خودرو صادر می‌کنند.

  وی تصریح کرد: افزایش 22 هزار سند خودرو در 6 ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که مردم به سند رسمی روی آورده‌اند.

 • 1398/7/30

  به روز رسانی تعهدات معوقه هفت محصول پر تیراژ ایران خودرو

  پردیس خودرو-پایگاه اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو طی اطلاعیه ای  اعلام کرد :  پس از ارسال دعوتنامه های خودروهای پژو 405 اس ال ایکس، پژو 405 دوگانه سوز، پژو پارس اتوماتیک، پژو پارس دوگانه سوز، دنا پلاس، رانا و سمند ال ایکس EF7 و تکمیل باقیمانده وجوه توسط مشتریان، تعهدات خودروهای مذکور تا نیمه دوم آبان ماه به روز می شود.
  در این اطلاعیه آمده است: شرکت ایران خودرو تمام تلاش خود را می کند تا تعهدات خود را به موقع ایفا نماید به همین منظور و متناسب با افزایش سرعت جمع آوری خودروهای کف، تحویل خودروهای مشتریان نیز سرعت بیشتری خواهد گرفت.

 • 1398/7/29

  چانگان ۳ میلیون تومان گران شد

  پردیس خودرو-در بازار امروز خودرو، پراید 111 با قیمت 48میلیون  و 300 هزار تومان و پراید 131 با قیمت 44میلیون  و 200 هزار تومان و تیبا با قیمت 51میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

  همچنین چانگان با افزایش 3 میلیون تومانی با قیمت 175 میلیون تومان، استپ‌وی با افزایش 2 قیمت 183میلیون تومان و سراتو با قیمت 282میلیون تومان به‌فروش می‌رسد.

  قیمت خودروهای سایپا در بازار امروز 1398/07/28  به‌شرح زیر است:

  چانگان قیمت

 • 1398/7/29

  کاهش ۳۵ درصدی تولید خودرو در نیمه اول امسال

  پردیس خودرو-طی 6 ماهه اول امسال 377 هزار و 517 دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 34.8 درصد کاهش داشته است.

  همچنین در نیمه اول امسال 348 هزار و 268 دستگاه سواری در کشور به تولید رسید که نسبت به نیمه اول سال 97 افت 35.9 درصدی را تجربه کرده است.

  طی 6 ماهه ابتدایی امسال تولید ون 85.7 درصد کاهش داشته و در عین حال تولید مینی‌بوس و میدل‌باس با افت 65.9 درصدی و تولید اتوبوس نیز با افت 60.9 درصدی همراه بوده است.

  طی این مدت تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز 79.7 درصد کاهش داشته و فقط در تولید وانت شاهد رشد 3 درصدی بوده‌ایم.

  * رشد 11 درصدی تولید شهریور

  در بررسی عملکرد شرکت‌های خودروساز طی شهریور امسال این نکته قابل مشاهده است که در این ماه تولید انواع خودرو 11.6 درصد رشد داشته و به 63 هزار و 217 دستگاه رسیده است.

  تولید سواری طی 6 ماهه ابتدای امسال نیز رشد 9.6 درصدی را نسبت به شهریور 97 تجربه کرده و به 57 هزار و 443 دستگاه رسیده است.

  * کاهش 36 درصدی تولید ایران خودرو

  گروه صنعتی ایران خودرو در 6 ماهه اول امسال 159 هزار و 497 دستگاه انواع خودرو را تولید کرد که در مقایسه با نیمه اول سال گذشته 36.7 درصد کاهش تولید را داشته است.

  تولید سواری در این گروه خودروسازی طی 6 ماهه اول امسال به 157 هزار و 852 دستگاه رسید که در مقایسه با نیمه اول 97 رشد 36.1 درصدی را داشته است.

  ایران  خودرو طی شهریور ماه نیز 22 هزار و 499 دستگاه انواع خودرو را تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.7 درصد کاهش داشته است. تولید سواری توسط این گروه خودروسازی طی شهریورماه نیز با افت 8.5 درصدی به 22 هزار و 175 دستگاه رسید.

  * افت 20 درصدی تولید سایپا

  در موردگروه سایپا نیز باید به افت 20.7 درصدی تولید انواع خودرو طی نیمه اول امسال اشاره کنیم. تولید انواع خودرو توسط سایپا در نیمه اول امسال به 200 هزار و 11 دستگاه رسید. تولید سواری توسط این گروه خودروسازی نیز طی نیمه اول امسال 24 درصد افت داشته و به 176 هزار و 893 دستگاه رسیده است.

  گروه سایپا طی شهریور ماه توانست 38 هزار و 8 دستگاه انواع خودرو را تولید کند که در مقایسه با شهریور 97 رشد 48.6 درصدی داشته است. در این ماه تولید سواری توسط سایپا معادل 33 هزار و 195 دستگاه بود که رشد 44.2 درصدی را نسبت به شهریور 97 نشان می‌دهد.

 • 1398/7/28

  همه چیز درباره حذف پراید و ۴۰۵ از خط تولید + تمام جایگزین‌های اعلام شده

  پردیس خودرو-پراید و پژو ۴۰۵ محصولات شاخص سایپا و ایران‌خودرو قرار است به زودی از خط تولید خارج خواهد شد. صحبت‌ها پیرامون جایگزین‌های احتمالی این دو خودرو زیاد است و تاکنون گزینه‌های مختلفی به عنوان جایگزین اعلام شده است. هر چند که در این میان برخی خودروهای اعلام شده که قرار است جای پراید و ۴۰۵ را بگیرند قیمت‌های متفاوتی دارند. این نکته را نیز باید گفت که اخیرا وزیر صمت اعلام کرد به زودی و در روزهای آینده یکی از مدل‌های قدیمی پراید از خط تولید خارج می‌شود. خبرنگار گسترش‌نیوز گفت‌‌وگوهای مختلفی را با مسئولان مرتبط با صنعت خودروسازی، قطعه‌سازی و کارشناسان در این رابطه انجام داده است که در ادامه این گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

   

  فعالیت روی پلتفرم‌های جدید

   

  احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در خصوص جایگزین پراید گفت: سایپا در حال کار کردن روی یک پلتفرم است و جایگزین پراید قرار است سال ۹۹ عرضه شود. در بازدیدی که از مرکز تحقیقات این خودروساز داشتم مشاهده کردم که سایپا روی پلتفرمی کار می‌کند که در مراحل نهایی قرار دارد ضمن این که قراردادها نیز با قطعه‌سازان بسته شده است.

  وی ادامه داد: قیمت خودرویی که جایگزین پراید خواهد شد قطعا از نمونه فعلی گران‌تر است اما رقم آن هنوز مشخص نیست. مردم از خودروهایی مانند پراید و پژو ۴۰۵ خسته شده‌اند و باید خودروهای جدید با تکنولوژی جدید جایگزین این محصولات شوند. علاوه بر این امکان اجرای استانداردهای جدید ۸۵ گانه به صورت کامل روی این دو خودرو وجود ندارد.

   

  تیبا و دنا جایگزین پراید و ۴۰۵

   

  محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی درباره حذف پراید و پژو ۴۰۵ گفت: بحث این است که اصولا در دنیا یک خودرو بیش از ۵ یا حداکثر ۱۰ سال تولید نمی‌شود. مردم می‌خواهند که مدل جدیدی داشته باشند و حق دارند که صاحب خودروهای نو شوند. ما به دلیل شرایط ویژه‌ای که داشتیم دیر به نتیجه درباره این قضیه رسیدیم و همانند همین بحث‌ها برای خارج کردن پیکان از خط تولید وجود داشت. جایگزین پراید نیز مشخص شده و تیبا دقیقا به همین دلیل معرفی شد که به جای پراید قرار گیرد. دنا نیز می‌تواند جایگزین پژو ۴۰۵ شود ضمن این که خودروی پژو ۳۰۱ قرار است توسط ایران‌خودرو به تولید برسد. زمانی که برای عرضه جایگزین‌های پراید و ۴۰۵ در نظر گرفته شده سال آینده است.

   

  افزایش تیراژ تولید

   

  مهدی مطلب‌زاده، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن گفت: به این زودی خودروی جدیدی به جای پراید یا پژو ۴۰۵ نمی‌آید هر چند که ایران‌خودرو و سایپا خودروهای مشابهی دارند. با توقف تولید پراید، سایپا تیراژ خودروی تیبا را برای پوشاندن جای خالی افزایش خواهد داد ضمن این که مدل‌های رهام و کوییک نیز برای پوشش‌دهی بازار وجود دارد. در مورد ایران‌خودرو اطلاعات دقیقی وجود ندارد هر چند که امکان افزایش تیراژ تولید سمند و دنا وجود دارد. اما در هر صورت این محصولات تفاوت قیمتی با پراید و ۴۰۵ دارند.

  وی ادامه داد: استانداردهای ۸۵ گانه در مورد خودروهای به روز مطرح است اما می‌خواهیم محصولی مانند بنز با قیمت پراید داشته باشیم! چنین کاری امکان‌پذیر نیست و آیا جاده‌های ما استاندارد است که خودروهای ما چنین باشد؟ به لحاظ استاندارد گفته می‌شود که تیبا و پراید با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اما بنده چنین فکر نمی‌کنم. پراید برای قشری از جامعه است که می‌تواند خودرو بخرد و اگر این خودرو از خط تولید حذف شود، افراد زیادی توانایی خرید خودرو را از دست می‌دهند. زمان توقف تولید پراید و ۴۰۵ را باید سازمان استاندارد تعیین کند و امیدوارم این افراد نیز تصمیمات درستی را بگیرند.

   

  آخرین مهلت توقف تولید

   

  احمدرضا رعنایی یک عضو دیگر هیات مدیره صنایع همگن اظهار کرد: آخرین مهلتی که به خودروسازان داده شده تا پراید و پژو ۴۰۵ را از خط تولید خارج کنند دی ماه امسال است. باید خودروهایی به جای این دو محصول قرار بگیرد که امکان پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه را داشته باشد. چندین خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا به عنوان جایگزین معرفی شده که از جمله آن‌ها می‌توان به پژو ۳۰۱ اشاره کرد. به هر حال جایگزینی که قرار باشد استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کند قیمت بالاتری دارد.

  امیرحسن کاکایی، کارشناس حوزه خودرو درباره جایگزین‌های پراید و ۴۰۵ اظهار کرد: جایگزین پراید یعنی تیبا وجود دارد که از نظر فنی و استاندارد طراحی آن به گونه‌ای است که می‌تواند استانداردهای جدید را پاس کند. در مورد پژو ۴۰۵ نیز شرایط به همین روال است و خودروی جایگزین داریم که از جمله این خودروها می‌توان به سمند و پژو ۲۰۶ صندوقدار اشاره کرد.

   

  آینده قیمت پراید بعد از توقف تولید

   

  کاکایی اظهار کرد: برای این که بخواهند از خودروی پراید به سمت تیبا بروند ۵ الی ۶ ماه طول می‌کشد و این نکته را نیز باید گفت که در حال حاضر با مشکل تولید خودرو مواجه هستیم. در نتیجه با کمبود مواجه خواهیم شد و یک مدت در مجموع قیمت‌ها بالا خواهد رفت؛ دلیل نیز این است که مردم به خودرو نیاز دارند اما تولید کم خواهد شد. قیمت پراید نیز موقتا برای مدتی بالا می‌رود اما بعد از آن پایین می‌آید چرا که مردم در دراز مدت با این مسئله کنار می‌آیند. نظیر این موضوع برای خروج پیکان از خط تولید نیز وجود داشت اما یک تفاوت در این میان مطرح است که وضع اقتصادی مردم در زمان توقف تولید پیکان بهتر بود.لازم به ذکر است، رضا رحمانی، وزیر صمت در روز چهارشنبه مورخ ۲۴ مهر ۹۸ اعلام کرد: قطعا یکی از مدل‌های قدیمی پراید تا چند روز دیگر از تولید خارج می‌شود.

 • 1398/7/28

  توضیح سایپا در مورد خبر گران‌فروشی خودروسازان

  پردیس خودرو-روابط عمومی سایپا در واکنش به انتشار خبری با عنوان «گران‌فروشی خودروسازان/ سراتو کارخانه 14 میلیون تومان گران‌تر از بازار» در خبرگزاری فارس، توضیحی را ارائه کرد که در ادامه به همراه توضیحات فارس می‌خوانید:

  1- همان‌گونه که گروه خودروسازی سایپا پیش‌تر به طور رسمی اعلام کرده، با توجه به تحریم‌ها و ترک ایران توسط شرکای خارجی نظیر شرکت کره‌ای کیاموتورز، «تولید» سراتو در این گروه خودروسازی متوقف و این خودرو از سبد فروش محصولات سایپا حذف شده است. در حال حاضر تعداد بسیار محدودی از این خودرو وجود دارد که با مجوز مراجع ذی‌ربط و تحت نظارت نهادهای نظارتی در طرح‌های تبدیلی و با تخفیف ویژه در قبال تعهدات غیرقابل تولید بر جای مانده از گذشته (فقط به صورت تبدیلی) عرضه می‌شوند و گروه سایپا هیچ برنامه‌ای برای فروش این خودروها با قیمت اعلام شده و یا هر قیمت دیگری نداشته و در آینده نیز نخواهد داشت.

  2- در حال حاضر اختلاف قیمت به شکلی که برای خودرو سراتو مطرح می‌شود، در خصوص تعدادی دیگر از محصولات سایر شرکت‌ها نیز وجود دارد، لیکن اصرار بر مطرح کردن اختلاف قیمت خودرو سراتو آن هم در نیمه شب یک روز تعطیل و اختصاصی تیتر اصلی به آن، برای خودرویی که تولید و فروش آن توسط سایپا مدت‌هاست متوقف شده، شائبه عدم بی‌طرفی و تلاش هدفمند و جهت‌دار برای ایجاد ذهنیت منفی بر علیه یک تولیدکننده داخلی را در میان مخاطبان در سال رونق تولید تقویت می‌کند.

  3- از آن جا که قیمت بازار متغیر بوده و متأثر از عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد، قیمت اعلام شده در گزارش آن خبرگزاری برای کارخانه متعلق به فروش ماه‌های قبل بوده است. سؤال اینجاست در حالی که سایپا از مدت‌ها پیش تاکنون در طرح فروش فوری خود، عرضه سراتو را متوقف کرده، قیمت فروش فعلی کارخانه از کدام منبع به دست آمده و به استناد آن، سایپا گران‌فروشی متهم شده است؟ در شرایط رکود بازار و تعاملات رسمی کشور که با رکود معاملات خودرویی همراه است، چه اصراری وجود دارد که به مخاطب قبولانده شود که سایپا در حال فروش خودرو سراتو با قیمت 14 میلیون تومان بیشتر از بهای آن در بازار است؟ 

  گرچه واضح است کاهش قیمت سراتو در بازار از 380 میلیون تومان در ابتدای سال به قیمت فعلی ناشی از عرضه مناسب این خودرو در ماه‌های قبل توسط سایپا و اشباع آن در بازار است.

  توضیح فارس: 

  1- همانطور که سایپا در مورد شماره 1 عنوان کرده در حال حاضر عرضه سراتو به عنوان خودروی جایگزین در طرح‌های تبدیلی قابل ارائه به خریداران خودروهایی است که تولید نمی‌شوند. در این زمینه سایپا طرح جایگزین را برای خریداران ساندرو با قیمت 235 میلیون تومان ( از حدود 15 روز پیش) اعمال می‌کند که البته به گفته مدیران برخی نمایندگی‌های فروش سایپا، این طرح چندان مورد استقبال این دسته از مشتریان قرار نگرفته زیرا اولاً مشتریان خودرویی مانند ساندرو، توان مالی خرید سراتو را ندارند و ثانیاً این مشتریان معتقدند طرح جایگزین باید طوری اعمال شود که زیان مالی ناشی از عدم تحویل ساندرو برای آنها جبران شود. این مشتریان می گویند اگر سراتو را با قیمت 235 میلیون تومان خریداری کنند و آن را در بازار با قیمت 281 میلیون تومان بفروشند، 46 میلیون تومان عایدشان خواهد شد اما اگر همان ساندرو (خودروی ثبت نامی خود و یا خودرویی در حد آن) را با قیمت خرید 50 میلیون تومان تحویل بگیرند می‌توانند آن را به قیمت 120 میلیون تومان در بازار بفروشند و از این محل 70 میلیون تومان عایدشان خواهد شد.

  2-  جدای از طرح جایگزین، قیمت فروش نقدی سایپا در ماه‌های گذشته برای سراتو 295 میلیون تومان بود که همان موقع هم قیمت بازار پایین‌تر از نرخ کارخانه بود به طوری که در شهریور سال جاری قیمت سراتو سایپا در بازار 293 میلیون تومان بود در حالی که سایپا آن را با قیمت 295 میلیون تومان عرضه می‌کرد.

  3- در مورد نحوه قیمت‌گذاری سراتو ابهاماتی مطرح است از جمله اینکه به چه دلیل در زمانی که این خودرو در بازار با قیمت 290 میلیون تومان عرضه می‌شد، سایپا به یکباره قیمت آن را از 220 میلیون تومان به 295 میلیون تومان افزایش داد و این رشد قیمت 75 میلیون تومانی بدون واکنش وزارت صنعت به عنوان دستگاه ناظر بر عملکرد خودروسازان اتفاق افتاد.

 • 1398/7/28

  ۳ روز مانده به پایان اولتیماتوم به خودروسازان؛سایپا و ایران‌خودرو چه خواهند کرد؟

  پردیس خودرو-14 بهمن ماه سال گذشته رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسات این کمیسیون با مدیران دو شرکت بزرگ خودروسازی داخلی به ایسنا گفته بود: طبق اعلام این شرکت‌ها تعهدات ایران خودرو و سایپا در مورد خودروهای پیش فروش شده نهایتاً تا پایان خرداد سال 98 محقق خواهد شد.

  با این حال تا پایان خرداد ماه امسال برخی تعهدات خودروسازان ایفا نشد و گلایه خریداران همچنان ادامه داشت.

  پس از آن ششم اردیبهشت ماه امسال فرشاد مقیمی، معاون وقت وزیر صنعت، معدن و تجارت (که اکنون مدیر عامل ایران‌خودرو است) به مهر گفته بود: بر اساس دستوری که به دو خودروساز بزرگ کشور داده شده، باید نسبت به ایفای به موقع تعهدات اقدام شود که بر این اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که کل تعهدات خودروسازان در سال ٩٧ حداکثر تا مهر ماه سال جاری ایفا شود.

  15 شهریور ماه امسال هم مجید باقری، قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش به تسنیم گفت: سایپا همه خودرو‌های معوق سال گذشته و تعهدات مرتبط با سال 97 را تا پایان مهر ماه به مشتریان تحویل خواهد داد.

  با این حال تا سه روز مانده به پایان اولتیماتوم به خودروسازان برای ایفای تعهدات تا پایان سال گذشته خود همچنان هم گلایه‌ها دارد. کاربران خبر می‌دهند که هنوز هم بخشی از این تعهدات ایفا نشده است. تنها در یک هفته اخیر تعداد قابل توجهی از کامنت‌ها از عدم ایفای تعهدات خبر داده است.

  26 مهر ماه امسال کاربری نوشته است: «بنده درتاریخ 97.11.26ثبت نام کردم ماشین پراید 131برج 98.5تکمیل وجه کردم تاامروز از ماشین خبری نیست هیچکی هم جوابگو نیست یک شماره 96550گذاشتن دو نفر نشستن میگن سلام ماشین فاکتور نشده صبر کنید دو نفر تلفن چی که مردم گول بخورن کار شما پیگیریه خب سایپا ماشین نداره چرا ثبت نام میکنه …چرا ریس جمهور وزیر صنعت معدن ماشین خارجی را ازاد نمیکنه که مردم از دست سایپا وایرانخودرو راحت شوند.»

  25 مهر ماه امسال هم کاربری دیگر نوشته بود: «با عرض سلام چرا ماشین ندارید فروش میکنید؟مردم مسخره که نیستن خب تحویل 30روزه یعنی چه !یعنی 30روز نه 150روز بعد تازه منتظر فاکتور شدنش باشیم و دست به دعا بریم برا یه ماشین والتماس کنیم و بیام سایت سایپا کامنت بذاریم.خودروی ثبت نامی تیباست اگه ندارین خوب فروش نذارین.»

  کاربری به اسم حسین هم  25 مهر این طور گلایه کرده: «سلام.رفیق ما مرداد97ثبت نام کردیم بهمن تکمیل وجه هنوز تحویل ندادن تیبا را.»

  مساله دیگر برگرداندن پول پشیمان‌شده‌هاست که کاربری 25 مهر ماه امسال این گونه نوشته است: «من دو ماه است که به دلیل گران کردن ساینا، از خرید انصراف دادم اما سایپا 15 میلیون واریزی را مسترد نمی‌کند».

  24 مهر ماه هم کاربری دیگر اظهار کرده است: «با سلام سال 97 ساینا پیش خرید کردم اول شهریور تکمیل وجه کردم رفتم نمایندگی انها میگویند از شما جلوتر هستند کسانی که هنوز تکمیل وجه نکرده اند و اولویت با انهاست و ماشینتان هم چند ماه بعد انشالله بدستتان میرسد و نگران نباشید و التماس دعا خدایی مسیول این همه بی قانونی چه کسی است و مرجع رسیدگی کیست بابایی هستم ازتهران»

  24 مهر ماه کاربری دیگر این طور گلایه کرده است: «من مرداد سال پیش 97 کل سرمایمو رفتم 5تیبا2 ثبت نام کردم که قرار بود شهریور 97دعوتنامه بیاد ومهر 97 هم تحویل بدن بعد از چند ماه دعوت نامه بهمن 97 اومد که تکمیل وجه کردم که اعلام شد تحویل 120روز بعداز تکمیل وجه و بدون سود دیر کرد که قرار شد تیر 98 تحویل بدن تیر 98 که رفتم برای دریافت خوردو نمایندگی اعلام کرد شما در 18 ماه اخیر یک خودرو به اسم شما سند خورده و نمیتوانین خودرو را به اسم خود سند بزنین و باید از امکان صلح استفاده کنین و به نام کسی دیگه بزنین تا موقعی هم که امکان صلح نزدین سود دیرکرد بهتون تعلق نمیگیره خلاصه تا الان که الان رفتم نمایندگی میگه امکان صلح رو هم بستن و نمیتونین صلح کنین»

  در همین روز کاربری دیگر نوشته است: «من مهر 97 پراید 132 ثبت نام کردم.14 مرداد 98 تکمیل وجه کردم.تو قرارداد نوشته تحویل خودرو هفته چهارم مرداد98٫ولی الان مهر هم داره تموم میشه و خبری نیست…»

  «ما برج 6پارسال ثبت نام کردیم اردیبهشت هم تکمیل وجه کردیم گفتن دوماه کاری الان این 5ماه هنوز خبری نیست به کی وکجا باید بگیم خدا عالمه هیچ کس جواب نمیده پیگیری هم نمی کنن» این هم گلایه کاربری دیگر است که یک هفته مانده به پایان اولتیماتوم خودروسازان گلایه خود را نوشته است.

  22 مهر ماه هم  یک کاربر دیگر نوشته بود: «من برج 6 پارسال ثبت نام کردم قرار بوده اسفند تحویل بدن برج 2امسال تکمیل وجه کردم هنوز ماشین بهم ندادن.اخه این چه وضعشه.صبرم تموم شد .حالم بد شد از این شرکت سایپا.»

  کاربری دیگر در همین روز نوشته است: «منم مثل شما برج 7 پارسال ثبت نام کردم برج 2 امسال تکمیل وجه کردم هیچ خبری نشده.»

  کامنتی دیگر که تنها در یک هفته اخیر ثبت شده از فردی به اسم علیرضا است که نوشته :«پارسال اول برج هفت تیبا صندوقدار ثبت نام کردم الان سه ماه تکمیل وجه کردم ولی هیچ خبری از ماشین نیست واقعا موندم نمیدوم چیکارکنم. مسئولین خواهشا پیگیری کنید با تشکر».

  از سوی دیگر به نظر می‌رسد حتی خودروهای فروش فوری هم همچنان با مشکلاتی مواجه است. یکی از کاربران نوشته است: «از تیبا دوگانه ثبت‌نامی اسفند 97 با موعد تحویل فوری 45روزه ما چه خبر؟؟؟؟ شد 5ماه و 53 روز».

  با این حال باید دید در سه روز مانده به پایان تیر ماه امسال دو شرکت خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا چه خواهند کرد؟

  معاون وزیر صنعت در پاسخ به اینکه اگر برنامه سختگیرانه تولید از سوی خودروسازان پیاده‌سازی نشود، چه برنامه تنبیهی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد؟ تصریح کرده بود: چنانچه خودروسازان به این برنامه سختگیرانه تولید پایبند نباشند، دیگر اجازه پیش فروش خودرو نخواهند داشت و به تناسبی که افزایش تولید داشته باشند، می‌توانند خودرو در بازار پیش فروش کنند.

 • 1398/7/28

  طرح تبدیل خودروسازان چه سودی برای مشتریان دارد؟

  پردیس خودرو-همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا، تولید خودرو در کشور با افت قابل ملاحظه‌ای روبرو شد و شرکت‌های خودروساز با هدف انجام تعهدات خود ناگزیر به پیش‌بینی طرح‌های پیشنهادی برای خودرو‌هایی شدند که قابلیت تولید نداشتند.

  بر این اساس شرکت‌های خودروساز برای مشتریان خود طرح تبدیل خودرو‌هایی که توان تولید آن را نداشتند ارائه کردند.

  برای مثال بنا به اعلام شرکت سایپا مشتریان محصولات ساندرو به جای یک دستگاه خودرو می‌توانند ۳ دستگاه خودرو جایگزین دریافت کنند، اگر یک مشتری ساندرو ۱ دستگاه کوئیک به قیمت قبل تیر ۹۷ (۴۳ میلیون تومان) و ۲ دستگاه ساینا به قیمت قبل تیر ۹۷ (قیمت هر دستگاه ۳۱ میلیون تومان) را به عنوان جایگزین انتخاب کند که با احتساب اختلاف قیمت خودرو در بازار نسبت به کارخانه و همچنین سود مشارکت و جریمه تاخیر بیش از هفتادمیلیون تومان سود می‌کند؛ و یا اینکه اگر یک مشتری تندر و یا پارس تندر (بنا به اعلام شرکت سایپا مشتریان محصولات ساندرو به جای یک دستگاه خودرو می‌توانند ۲ دستگاه خودرو جایگزین دریافت کنند) ۱ دستگاه پراید ۱۳۱ به قیمت قبل از تیر ۹۷ (۲۲ میلیون تومان) و ۱ دستگاه کوئیک به قیمت قبل تیر ۹۷ (۴۳ میلیون تومان) را به عنوان جایگزین انتخاب کند با احتساب اختلاف قیمت خودرو در بازار نسبت به کارخانه و همچنین سود مشارکت و جریمه تاخیر بیش از ۶۰ میلیون تومان سود می‌کند.

  در طرح تبدیل ارائه شده دیگر، مشتریان برلیانس ۳۰۰ اتومات و دستی به ترتیب می‌توانند ۳ و ۲ محصول از خانواده ایکس ۱۰۰ و ایکس ۲۰۰ را به قیمت تیر ۹۷ انتخاب کنند که با یک حساب سر انگشتی این اقدام به جهت اختلاف قیمت، سود مشارکت و جریمه تاخیر سود قابل توجهی در حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان نسبت به وجه واریزی خود در این مدت، نصیب این دسته از مشتریان خواهد کرد.

  این شرایط در حالیست که به اعتقاد برخی از خریداران در صورت ورود به بازار‌های دیگر و خرید ارز به جای پیش خرید خودرو، سود بیشتری نصیب آن‌ها می‌شد.

  اما با نگاهی به روند قیمت ارز درچند ماه گذشته تاکنون نشان می‌دهد که در تیرماه سال گذشته که بسیاری از ثبت نام‌ها صورت گرفت نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۰۰۰، ۱۴ تا ۱۴۲۰۰ تومان بود، اما در حال حاضر این قیمت در بازار آزاد در حدود ۱۱۴۰۰ تومان است این یعنی اگر فردی در بازار طلا و ارز ورود کرده بود نه تنها سودی نصیبش نمی‌شد بله ضرر هم می‌کرد که این با شرایط تبدیل باز هم سود مناسبی به نسبت وجه واریزی از شرکت خودروساز دریافت می‌کند.

 • 1398/7/27

  تداوم جولان رکود در بازار؛ پراید گران شد

  پردیس خودرو-در آخرین روز هفته گذشته هر دستگاه پراید 111 سفید به قیمت 46 میلیون و 400 هزار تومان در بازار فایل شد اما نکته مهم اینجاست که دیگر انواع پراید به قیمت هایی بالاتر از این عرضه می‌شوند. بسیاری از فعالان بازار قیمت پراید در رنگ‌های مختلف را بالاتر از 45 میلیون تومان اعلام کرده‌اند. قیمت سایپا 131 نیز 43 میلیون و 300 هزار تومان اعلام شد. این قیمت تغییر اندکی را نسبت به هفته گذشته تجربه کرده است.

  قیمت سایپا 132 نیز 43 میلیون و 600 هزار تومان و نرخ سایپا 151 نیز 44 میلیون و 200 هزار تومان گزارش شد. قیمت‌ها در بازار در حالی افزایش یافته است که قیمت تحویل کارخانه تغییری را تجربه نکرده و نرخ پراید 111، فاصله ای بیش از  7 میلیون تومان در بازار نسبت به قیمت تحویل کارخانه دارد. سایر انواع پراید فاصله قیمتی کمتری در بازار نسبت به نرخ تحویل کارخانه دارند.

  افزایش قیمت در بازار خودرو در حالی رخ داده است که فعالان بازار از رکود شدید بازار خبر می دهند.

  به این ترتیب در این بازار راکد قیمت پراید افزایشی یک میلیون و پانصد هزار تومانی را نسبت به 10 روز گذشته نشان می دهد.

 • 1398/7/27

  گران فروشی خودروسازان؛ سراتو کارخانه ۱۴ میلیون تومان گران‌تر از بازار

  پردیس خودرو-اجرایی نشدن مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار از سوی شرکت‌های خودروساز باعث شده تا قیمت برخی خودروها در کارخانه بالاتر از نرخ بازار باشد، در این خصوص در واقع دستورالعمل تعیین قیمت خودرو در کارخانه 5 درصد زیر قیمت بازار اعمال نمی‌شود.

  در این مورد می‌توانیم به سراتو سایپا  اشاره کنیم که از سوی کارخانه 14 میلیون تومان گران‌تر عرضه می‌شود به طوری که در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار 281 میلیون تومان است ولی کارخانه، آن را با قیمت 295 میلیون تومان عرضه می‌‌کند. همچنین می‌توان به خودروی جک S5 کرمان موتور نیز اشاره کرد که در حال حاضر با قیمت 301 میلیون تومان از سوی کارخانه عرضه می‌شود ولی در بازار با قیمت 260 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

  برخی محصولات شرکت مدیران خودرو نیز دارای چنین شرایطی هستند به طوری که MVM315 هاچ بک در بازار با قیمت 123 میلیون تومان معامله می‌شود اما قیمت کارخانه برای این خودور 140 میلیون تومان است.

  همچنین  چری تیگو5 نیز در بازار با قیمت 275 میلیون تومان عرضه می‌شود اما قیمت کارخانه‌ای این خودرو 313 میلیون تومان است. در مورد ایکس 22 اتومات نیز باید به نرخ 195 میلیون تومانی این خودرو در کارخانه و قیمت 180 میلیون تومانی آن در بازار اشاره کنیم. در حال حاضر ایکس 22 اتومات فول نیز با قیمت 188 میلیون تومان در بازار و 203 میلیون تومان در کارخانه عرضه می‌شود.

  این اختلاف قیمت در خصوص تیگو7 نیز وجود دارد به طوری که قیمت کارخانه‌ای این خودرو 430 میلیون تومان تعیین شده اما در بازار با قیمت 380 میلیون تومان عرضه می‌شود.

  * مردم مراقب فروش‌های اقساطی بلندمدت باشند

  سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این مورد گفت: قیمت‌ها در بازار روند کاهشی دارد و نبود خریدار برای برخی خودروها باعث شده که قیمت این خودروها در بازار کاهش یابد اما خودروسازان حاضر به کاهش قیمت تولیداتشان نیستند و همین مساله باعث شده تا اختلاف قیمت بازار و کارخانه در مورد برخی محصولات رقم بالایی باشد.

  وی ادامه داد: در حال حاضر بازار خودرو با کمبود مشتری روبرو است و در این شرایط حتی اگر در سایت‌های فروش اینترنتی نیز قیمت برخی خودروها بالا اعلام شود ولی نبود مشتری باعث می‌شود تا قیمت‌ها در بازار پایین بیاید.

  وی پیش‌بینی کرد در بازار خودرو نوسان قیمتی خاصی اتفاق نیفتد و ثبات قیمت‌ها وجود داشته باشد.

  وی در مورد فروش شرایطی برخی خودروها نیز به مشتریان بازار خودرو هشدار داد و گفت: ممکن است برخی خودروها با اقساط بلند مدت عرضه شوند ولی در واقع سود زیادی از خریداران دریافت می‌شود و همین مساله باعث ضرر و زیان برخی مشتریان خواهد شد.

  بر اساس این گزارش،‌ نظارت بر بازار خودرو و قیمت‌گذاری خودروها از سوی خودروسازان یکی از وظایف مهم وزارت صنعت است که مردم نیز در این مورد مطالبه جدی را از دولت دارند.

خودروهای این شرکت