icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1398/2/2

  اعلام قیمت جدید جک S3 از سوی کرمان موتور

  پردیس خودرو-افزایش قیمت ارز و مشکلات ناشی از تحریم ها باعث شده است خودروسازن این روزها نسبت به افزایش قیمت محصولات اقدام نمایند. کرمان موتور نیز امروز صبح قیمت جک S3 را حدود 20 میلیون تومان افزایش تا قیمت این خودرو به 180 میلیون تومان برسد.بر اساس شنیده ها شرایط فروش نقد و اقساطی این خودرو همزمان با اعلام قیمت جدید اجرایی شده است.

   

  قیمت جک S3 در سال 98

 • 1398/2/2

  نخریدن خودرو برای کاهش قیمت؛ بجا یا غیرواقع‎بینانه

  پردیس خودرو-افزایش قیمت خودروها از سال گذشته تاکنون و رسیدن قیمت برخی از این خودروها به ارقام نجومی باعث شده است بسیاری کارشناسان درخصوص سیاست‌های فعلی برای کنترل قیمت خودرو و خارج‎کردن دلال‌ها از بازار ابراز تردید کنند. چند سالی بود که قیمت‌ها به‎وسیله شورای رقابت تعیین می‌شد و عملکرد شورا در تعیین نرخ خودروها همواره مورد انتقاد خودروسازان بود. اختلاف بین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار نیز همواره وجود داشت، اما اختلاف چند ده میلیون تومانی از سال گذشته اوج گرفت و خودرو را تبدیل به کالایی سرمایه‌ای کرد.

  برای کم‎کردن اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار، فرمول فروش خودرو بر مبنای قیمت حاشیه بازار و 5درصد کمتر از قیمت بازار درنظر گرفته شد. بسیاری از کارشناسان این اتفاق را پیروی خودروسازان از بازار عنوان کردند و این روش را مناسب قیمت‌گذاری خودرو ندانستند. هرچند هنوز حتی 6ماه نیز از اجرا شدن این طرح نگذشته و فعلا مشخص نیست نتیجه آن چه می‌شود، اما دستیابی به یک قیمت قطعی و بدون حرف و حدیث بحثی است که ظاهرا کسی برای عملیاتی‎شدن آن طرح و پیشنهادی ندارد؛ این‎که چگونه می‌توان پای دلالان را از صنعت خودرو قطع کرد یا چگونه می‌توان خودروسازان را وارد کانالی کرد که قیمت‌هایی مناسب‌تر انتخاب کنند، آن‌گونه که خرید خودرو تبدیل به آرزو برای بخش بزرگی از اقشار جامعه نشود.

  این مورد در سال‌ 94 باعث شد تا کمپین نخریدن خودرو راه بیفتد، کمپینی که با ورود دولت و تخصیص وام خودرو به مشتریان خیلی زود شکسته شد، اما تا مدت‌ها قیمت خودرو دارای ثبات بود و قیمت حاشیه‌ای برای خودروها بسیار پایین بود.

  پیشنهادهایی با جزئیات غیرکارشناسی

  حال با گذشت 4سال از کمپین نخریدن خودرو که توسط مردم انجام شد و در آن‌ سال با واکنش محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صمت روبه‌رو شد، این بار تشویق مردم به نخریدن خودرو و راه‌اندازی کمپین دیگر توسط محمدرضا منصوری، نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شده است.

  وی در این باره می‌گوید: «بهترین راه کاهش قیمت خودرو، نخریدن آن از سوی مردم و راه‌اندازی کمپین نخریدن خودرو است که تاثیر مثبت این کمپین در پایان سال ۹۴ و سال ۹۵ کاملا مشهود بود.»

  پیشنهاد نخریدن خودرو از سوی نمایندگان البته عجیب نیست و طی یکی، دو سال اخیر چند تن دیگر از نمایندگان پیشنهادهایی با این مضمون ارائه داده بودند، اما با توجه به جهش مهارناپذیر هزینه‎های تولید تا حدودی غیرواقع‎بینانه به نظر می‎رسد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین پیشنهاد کرده است دولت مالیات سنگینی از افرادی که به دلالی خودرو می‌پردازند، دریافت کند.

  وی اظهار می‌کند: «دولت باید برای کسانی که از طریق خرید و فروش خودرو سود بالا به دست می‌آورند، ارقام سنگینی را به‎عنوان حق بنگاه یا حق معامله در نظر بگیرد که هنگام معامله به حساب دولت واریز شود، به نحوی که دلالان مجبور شوند تا ۵۰درصد قیمت خودرو را هنگام معامله به دولت بپردازند که این موضوع می‌تواند عاملی برای حذف سوداگری در این بخش شود.»

  این پیشنهاد نیز به‎رغم آن‎که فی‎نفسه صحیح به نظر می‎رسد، در جزئیات مورد اشاره چندان کارشناسی نمی‎نماید.

  مخالفت با فرمول حاشیه بازار؛ 4‌ماه پس از اجرا

  این نماینده در ادامه پیشنهادهای خود، انتقاد تندی نیز از دولت انجام داده و افزایش قیمت خودرو را به دولت ربط داده است. منصوری می‌گوید: «سازمان تعزیرات باید از دولتی‌ها سوال کند؛ چرا به‎یک‌باره قیمت خودرو ۳۰۰درصد اضافه شده است؟ ضمن این‎که شورای رقابت در کجای این قضیه بوده و براساس کدام اصول قانونی قیمت‌ها ۳برابر شده است؟ متاسفانه تعزیرات و دادستانی به وظایف قانونی‌شان در این خصوص عمل نکرده‌اند.»

  وی معتقد است: «عرضه خودرو و قیمت‌گذاری براساس حاشیه بازار، نه مبنایی قانونی داشته و نه کارشناسی و به همین دلیل سازمان تعزیرات باید پاسخ دهد چرا با این تخلف برخورد نکرده است. ضمن این‎که با توجه به تعداد بالای شاکیان خصوصی از خودروسازان انتظار از قوه قضاییه ورود قاطع به تخلفات این بخش است.»

  این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که طی سال گذشته طرح ساماندهی بازار خودرو بارها توسط اعضای کمیسیون صنعت کنار گذاشته شده و در آخر تبدیل به طرح دیگری شد که حتی وارد صحن علنی مجلس هم نشد. ممنوعیت واردات خودرو توسط دولت که یکی از عوامل اصلی برای آشفتگی بازار در سال گذشته بوده است نیز با بی‌تفاوتی مجلس روبه‌رو شد. ضمن این‎که در اجرای طرح فروش خودرو بر مبنای حاشیه بازار، کمیسیون صنایع مجلس مخالفتی ابراز نکرد و حتی به نظر می‌رسد سازوکار اجرای آن را نیز از دولت سوال نپرسیده است، اما با گذشت 4ماه این‎چنین مخالفت نشان می‌دهد.

 • 1398/2/2

  سال 97 تیراژ محصولات سواری ۳۹ درصد افت کرد

  پردیس خودرو-سایپایی‌ها توانسته‌اند 2هزار دستگاه از این محصول مشترک با سیتروئن فرانسه را طی سال گذشته به تولید برسانند.

  در آمار منتشره، سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع 798 هزار و 928 دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در سال 96 موفق به ثبت تیراژی بیش از یک میلیون و 316 هزار دستگاهی شده بودند. افت تولید 39 درصدی در 97 نسبت به 96 در شرایطی است که تیراژ ماهانه خودروسازان طی اسفند سال گذشته و در مقایسه با بهمن‌ماه روند صعودی داشته است. بررسی آمار ماهانه خودروسازان بزرگ نشان می‌دهد تیراژ محصولات سواری آنها در اسفند و نسبت به بهمن، حدود 42 درصد رشد کرده است. ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا در مجموع طی اسفند سال گذشته 74 هزار و 331 دستگاه محصول سواری به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در بهمن تیراژ 52 هزار و 325 دستگاهی داشته‌اند. در بین خودروسازان بزرگ کشور، ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی، با تولید 38 هزار و 556 دستگاه انواع خودروی سواری در اسفند سال گذشته، افزایش تیراژ 44 درصدی نسبت به بهمن داشته است. گروه خودروسازی سایپا (شامل سایپا و پارس‌خودرو) نیز که 35 هزار و 775 دستگاه محصول سواری را در اسفند 97  به تولید رسانده در مقایسه با ماه قبل از آن 2/ 41 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است.

  طبق آمار سالانه خودروسازان اما ایران‌خودرویی‌ها تیراژی 415 هزار و 485 دستگاهی را به ثبت رسانده‌اند تا در مقایسه با سال 96، افتی 41 درصدی در کارنامه آنها به ثبت برسد. گروه خودروسازی سایپا نیز که 383 هزار و 443 دستگاه تیراژ در سال 97 داشته، افتی 38 درصدی را نسبت به 96 تجربه می‌کند. در حالت تفکیکی اما سایپا و سایت‌های شهرستانی‌اش 248 هزار و 485 دستگاه تیراژ طی سال گذشته داشته‌اند، بنابراین تولید این خودروساز نسبت به 96، حدود 34 درصد آب رفته است. همچنین از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد این شرکت با تولید 134 هزار و 958 دستگاه انواع خودرو‌های سواری تا پایان سال گذشته، 44 درصد افت تولید را نسبت به 96 به خود می‌بیند. در باب اینکه چرا خودروسازی در دام افت تیراژ افتاده، به تفصیل صحبت شده است، چه آنکه تحریم‌ها و مجموعه مشکلات اقتصادی داخلی دلایل اصلی این ماجرا به شمار می‌روند. تحریم‌ها سبب مختل شدن روند تامین قطعات از خارج شده‌اند و مشکلات اقتصادی نیز نقدینگی زنجیره خودروسازی را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه، تامین قطعات داخلی نیز روال طبیعی خود را طی نمی‌کند و اثر مستقیم آن بر تولید می‌نشیند. سال گذشته خودروسازی کشور از دو جهت تحت فشارهایی سنگین قرار گرفت؛ یکی تحریم و دیگری مشکلات اقتصادی. در نتیجه این فشار دو سویه، تیراژ از خرداد ماه 97 روندی رو به افت را در پیش گرفت و به تبع آن، قیمت‌ها نیز به شدت بالا رفت. خودروسازان در ابتدای سال گذشته قصد داشتند تیراژ خود را به رکورد سال 90 (یک میلیون و 640 هزار دستگاه) برسانند، اما در نهایت مجموعه مشکلات ناشی از تحریم و ضعف اقتصادی، اجازه نداد تولید آنها حتی به یک میلیون دستگاه نیز برسد. در سال جاری نیز خودروسازان پیش‌بینی تیراژی یک میلیون و 200 هزار دستگاهی را انجام داده‌اند که باید منتظر ماند و دید آیا این هدف با توجه به تداوم تحریم و چالش‌های اقتصادی، محقق می‌شود یا تیراژی کمتر از آن در کارنامه 98 صنعت خودرو به ثبت می‌رسد.
  سالی که نکو نبود

  نگاهی به جزئیات آمار تولید محصولات سواری در سال گذشته نشان می‌دهد غول‌های جاده‌مخصوص چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. طبق آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها باز هم در تولید بیشتر محصولات خود با کاهش تیراژ مواجه شده‌اند. آمار منتشره ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در بین محصولات ایران‌خودرو، پژو 206 تیراژی 116 هزار و 337 دستگاهی را تا پایان سال گذشته از خود به جا گذاشته و نسبت به 96، بیش از 35 درصد کاهش را تجربه کرده است. در آمار مربوطه، تولید 16 هزار و 482 دستگاه پژو 206 اتومات نیز به ثبت رسیده که البته منظور از آن، پژو 206 پلاس یا همان پژو 207‌ای است. تولید این محصول طی سال گذشته و نسبت به 96 حدود 4/ 4 درصد آب رفته است. با توجه به این آمار، پژو 206 پرتیراژترین محصول ایران‌خودرو در سال 97 بوده است.

  در بین دیگر محصولات پژویی ایران‌خودرو، پژو 405 نیز با کاهش تولید در سال 97 مواجه شده است. بر این اساس، 405 با تیراژی 75 هزار و 608 دستگاهی، 48 درصد کاهش تولید را به خود می‌بیند. در کنار 405 ، دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام پارس نیز در سال گذشته کاهش تولید داشته و تیراژ آن، 37 درصد پایین آمده است. ایران‌خودرویی‌ها تا پایان اسفند سال قبل، 75 هزار و 667 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. از پارس که بگذریم، آبی‌های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی سال گذشته، 54 هزار و یک دستگاه سمند را به تولید رسانده‌ و این آمار سبب کاهش 47 درصدی تیراژ این محصول نسبت به 96 شده است. در حال‌حاضر سمند تنها در سایت‌های مرکزی و مازندران ایران‌خودرو تولید می‌شود، هرچند تیراژ در سایت مرکزی طی سال گذشته، فقط 395 دستگاه بوده است. اما آن‌طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران‌خودرو نتوانسته روند صعودی خود را در تولید دنا حفظ کند. طبق آمار منتشره، در سال گذشته، 36 هزار و 88 دستگاه دنا (شامل مدل معمولی و پلاس) در ایران‌خودرو تولید شده که کاهش 2/ 16 درصدی را نسبت به 96 در پی داشته است. همچنین دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا نیز کماکان با افت تولید همراه بوده و تیراژ آن تا پایان اسفند سال گذشته، 44 درصد نزول را نشان می‌دهد. بنابر آمار منتشره، ایران‌خودرویی‌ها در سال 97، تنها 3 هزار و 880 دستگاه رانا به تولید رسانده‌اند.

  نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو، محصولاتی که با وجود تحریم‌ها، سرنوشت‌شان برای ادامه تولید طی سال‌جاری مشخص نیست. آن‌طور که آمار می‌گوید: آبی‌های جاده مخصوص تا پایان اسفند 97، دو هزار و 637 دستگاه سوزوکی گرند ویتارا مونتاژ کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد شاسی‌بلند مونتاژی و ژاپنی ایران‌خودرو در مقایسه با سال 96، حدود 3/ 48 درصد کاهش تولید داشته است. ایران‌خودرو همچنین توانسته 13 هزار و 152 دستگاه هایما را طی سال گذشته مونتاژ کند. بنابراین تیراژ این شاسی‌بلند چینی، حدود یک درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است. این در شرایطی است که دیگر محصول چینی ایران‌خودرو به نام دانگ‌فنگ، کاهش تولید را در بازه زمانی تحت‌بررسی به خود می‌بیند. دانگ‌فنگ آماری 19 هزار و 87 دستگاهی را در سال گذشته از خود به‌ جا گذاشته و بر این اساس، نسبت به سال 96 حدود 38 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلا در مدار رشد تولید قرار دارد؛ اما مشخص نیست با توجه به تداوم تحریم‌ها چه سرنوشتی در انتظار آن است. بنابر آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها طی سال گذشته هفت هزار و 385 دستگاه پژو 2008 را به تولید رسانده‌اند و با این حساب، تولید این خودرو نسبت به 96 نزدیک به 170 درصد رشد کرده است؛ یعنی بالاترین درصد در بین کل خودروهای تولیدی در 97. این محصول هفته گذشته موفق شد به تنها محصول پنج ستاره صنعت خودروی کشور تبدیل شود.
  پراید در خط یک تولید

  به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی سال 97 به‌جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت‌لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بر این اساس تا پایان اسفند سال گذشته 14 هزار و 510 دستگاه سراتو مونتاژ شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، 2/ 48 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا 136 هزار و 809 دستگاه تیراژ در سال گذشته داشته و در مقایسه با 96، حدود 27 درصد کاهش را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد بخشی از آمار تیبا را ساینا تشکیل می‌دهد؛ خودرویی که روی پلت فرم تیبا ساخته شده است. اما براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید پراید نیز در سال گذشته نزول کرده و سایپایی‌ها تنها 138 هزار و 884 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. این رقم نشان می‌دهد تولید پراید نسبت به 96، چیزی حدود 38درصد کاهش پیدا کرده است. با این حال اما پراید در نهایت توانست عنوان پرتیراژترین خودروی داخلی را در سال 97، به دست بیاورد. از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته 33 هزار و 148 دستگاه برلیانس را طی سال گذشته مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با سال 96، حدود 27درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی‌ها اما دو محصول چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگان تیراژی 10 هزار و 757 دستگاهی را طی سال گذشته از خود به‌جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با 96، کاهشی 5/ 9 درصدی را به خود می‌بیند. دیگر محصول چینی سایپا، آریو نام دارد که آمار اعلامی از مونتاژ هفت هزار و 300 دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به سال 96 چیزی حدود 3/ 28 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. طبق آمار اعلامی اما سایپا در بازه زمانی تحت بررسی فقط 16 دستگاه رهام را تولید کرده است. رهام محصول جدید سایپا به شمار می‌رود که اوایل سال گذشته در یکی از نمایشگاه‌های داخلی رونمایی شد.
  افت شدید تولید رنو

  نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال-90 تا پایان اسفند سال گذشته بیندازیم تا مشخص شود این محصول رنو چه افت‌و‌خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی سال گذشته به 51 هزار و 155 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با 96، نزدیک به 68 درصد کاهش را به خود می‌بیند که نشان می‌دهد این محصول بیشترین درصد افت را طی سال گذشته داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر‌90 را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم، مشخص می‌شود هر دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو با کاهش تولید این محصول مواجه شده‌اند. بر این اساس، ایران‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ 11 هزار و 643 دستگاهی خود تا پایان سال گذشته، با افتی 2/ 75 درصدی مواجه شده‌اند. این خودروساز، تندر90 را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند. با توجه به آمار، ایران‌خودرو در آخرین ماه سال گذشته 840 دستگاه تندر‌90 تولید کرده است. در پارس‌خودرو نیز آمار‌ها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر90 می‌دهند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، 39 هزار و 512 دستگاه انواع تندر90 و ساندرو در این شرکت به تولید رسیده که نسبت به 96، نزدیک به 64 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این بین، پارس‌خودرویی‌ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر90) را در سال گذشته به 20 هزار و 785 دستگاه رسانده‌اند که این آمار از کاهش تولید 62 درصدی این خودرو حکایت دارد. در بین دیگر محصولات، پارس‌تندر تیراژی 10 هزار و 338 دستگاهی را طی سال گذشته به ثبت رسانده که این آمار از کاهش تولید حدودا 62 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. تندر معمولی هم با تیراژی هشت هزار و 339 دستگاهی در سال گذشته، حدود 71 درصد کاهش تولید نسبت به 96 داشته است. پارس‌خودرویی‌ها در اسفند سال گذشته فقط دو هزار و 506 دستگاه از محصولات خانواده تندر-90 را به تولید رسانده‌اند.

 • 1398/2/1

  واردات خودرو باید آزاد شود

  پردیس خودرو-سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو، گفت: اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت با دنبال کردن سیاست 5 درصد زیر قیمت بازار به دنبال شکستن حباب قیمتی این کالا بود اما در حال حاضر این سیاست جوابگوی ساماندهی وضعیت بازار نیست.

  نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات، زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدهی قطعه‌سازان به طور کامل پرداخت نشده است، افزود: اگرچه پیش از سال 98 تولید روزانه خودروسازان به 4 هزار دستگاه تولید رسید اما در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده است که قطعه‌سازان برای واردات قطعات اولیه و مواد اولیه به مشکل برخورده‌اند.

  وی اظهار کرد: خودروسازان در قراردادهای پیش‌فروش قیمت‌‌ها را قطعی نکردند و مقرر شده است؛ قیمت محصولات بر اساس فرمول 5 درصد زیر قیمت بازار در زمان تحویل محاسبه شود. این مبنا ظلم بزرگی به مردم است.

  وضعیت خودروسازی روز به روز بدتر می‌شود

  این نماینده مردم در مجلس دهم گرانی خودرو در روزهای اخیر را ناشی از حل نشدن اساسی مشکلات خودروسازی دانست و خاطرنشان کرد: وضعیت خودروسازی روز به روز  بدتر می‌شود چراکه تامین ارز برای تامین مواد اولیه و قطعات وارداتی مسیر همواری نخواهد داشت.

  ضرورت حذف هزینه‌های سربار در تعیین قیمت خودرو

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به راهکارهای مناسب برای کاهش التهاب بازار، تصریح کرد: خودروسازان باید در محاسبه قیمت واقعی خودرو هزینه سربار را کاهش دهند.

  واردات خودرو آزاد شود

  باستانی ادامه داد: برای رفع مشکلات خودروسازی در وهله نخست باید اعتبارات مناسب ارزی و ریالی به خودروسازان تزریق شود در مرحله بعدی واردات خودرو آزاد شود. کاهش تب و تاب بازار خودور به مجموعه‌ای از اقدامات نیاز دارد.

  بر اساس تجربه سنوات گذشته بازار خودرو باید پس از تعطیلی نوروز راکد و کساد شود اما این موضوع در سال 98 تکرار نشد. افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر نشان می‌دهد افزایش قیمت خودرو به تقاضای بازار اتباطی ندارد بلکه مشکل اصلی مربوط به تامین است

  بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان 15 هزار میلیارد تومان است

  عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار کرد: در شرایطی که بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان حدود 15 هزار میلیارد تومان است پرداخت 4 هزار میلیارد تومان نمی‌تواند کمک چندانی به حل مشکلات این صنعت و در نتیجه ساماندهی بازار کند.

  وی بیان کرد: قطعه‌سازان نمی‌توانند در شرایط کنونی قطعه مورد نیاز را تولید و تحویل دهند و یک سال بعد پول قطعه تولیدی را بر اساس قیمت امروز دریافت کنند.

  تصدی‌گری دولت در صنعت خودروسازی مشکلات چهارچرخ‌ها را رقم زده است

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عامل اصلی مشکلات صنعت خودروسازی را حضور دولت در این صنعت دانست و تصریح کرد: برای رفع مشکلات این صنعت دولت باید به تصدی‌گری خود در این حوزه خاتمه دهد و حتی یک سهم در خودروسازی نداشته باشد.

 • 1398/1/31

  طرح جایگزینی محصولات رنو در اردیبشهت 98 اعلام شد

  پردیس خودرو-در اطلاعیه گروه خودروسازی سایپا آمده است:

  ا عرض پوزش از مشتریان محترم گروه رنو به دلیل تاخیر در تحویل خودروهای ثبت نامی ایشان، فراخوان طرح‌های پیشنهادی جهت تعهدات مشتریان محترم که تاکنون دعوتنامه تکمیل وجه مابه‌التفاوت برای آنان صادر نگردیده است از ساعت 14 روز شنبه مورخ 98/01/31 به شرح ذیل اعلام میگردد.

  کلیه خودروهای طرح ذیل با قیمت قبل (تیرماه 97) محاسبه خواهد شد.

  مهلت اجرای طرح تا پایان وقت اداری روز پنجشنبه مورخ 98/02/12 بوده و قابل تمدید نخواهد بود.

  1) طرح انصراف

  - مشتریان محترم در صورت تمایل میتوانند نسبت به انصراف پذیرش خود اقدام نمایند. در این روش به منظور جلب رضایت حداکثری این گروه از مشتریان سود انصراف با نرخ 45% از زمان ثبت نام اولیه خودرو محاسبه خواهد شد و پس از انصراف امکان ثبت نام فروش فوری یکدستگاه خودرو از محصولات قابل عرضه شرکت سایپا با قیمت قبل (تیر 97) با قابلیت خرید انصرافی (صلح) برای مشتری فراهم میکند.

  درصورتی که مشتری مایل به دریافت خودرو نمی باشد مبلغ اعلامی ظرف مدت 30 روز پرداخت خواهد شد.

  2) طرح پیشنهادی تبدیل مدل خودرو

  - مشتریان محترم در صورت تمایل میتوانند با استفاده از یکی از روش های ذیل نسبت به تبدیل خودرو رنو به سایر محصولات  قابل عرضه شرکت سایپا اقدام نمایند.

  طرح جایگزین رنو ساندرو


  3) روش فروش فوری و پیش فروش

  در این روش مشتریان محترم میتوانند پذیرش خودروی رنو را به پذیرش فروش فوری و پیش فروش محصولات سایپا طبق جدول ذیل تبدیل نمایند.
   طرح جایگزین رنو ساندرو
  4) طرح پیشنهادی الحاقیه قرارداد

  مشتریان محترم میتوانند در صورت تمایل به انتظار تا تولید مجدد محصولات رنو و استفاده از ادامه سود مشارکت و جریمه تاخیر طبق قرارداد (37 درصد)به همراه محاسبه قیمت قدیم میتوانند نسبت به امضا الحاقیه قرارداد اقدام نمایند.

 • 1398/1/31

  قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو اعلام شد

  پردیس خودرو- ایران خودرو همانند روال سابق قیمت حاشیه بازار محصولات خود ویژه اسفند و بهمن 97 را اعلام کرد.

  قیمت حاشیه بازار ایران خودرو

  قیمت حاشیه بازار ایران خودرو

   

 • 1398/1/31

  افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری

  پردیس خودرو- با این حال بسیاری از دست اندرکاران بازار معتقدند دلالان و واسطه‌گرانی که در انتظار سال جدید برای فروش خودروهای خود بودند، امید دارند تا پیش از تحویل خودروهای فروش فوری که از ابتدای اسفندماه سال گذشته از سوی خودروسازان انجام گرفت، محصولات خود را با قیمت بالا به فروش برسانند حال آنکه ظاهرا به دلیل قیمت‌های نامعقول مشتری چندانی در بازار نیست.از سوی دیگر بسیاری از مشتریان انتظار ثبات بازار اسفند سال گذشته را در فروردین داشتند اما به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها در فروردین هنوز به بازار ورود نکرده‌اند. در نیمه اسفند سال گذشته به دلیل فروش‌های فوری خودروسازان و همچنین افزایش تولید و عرضه خودرو بازار به تعادل نسبی رسیده بود و قیمت‌های منطقی‌تری از سوی عرضه‌کنندگان اعلام می‌شد حتی در برخی محصولات قیمت‌ها روند کاهشی نیز یافته بود. به این ترتیب این تصور ایجاد شده بود که از ابتدای سال آینده نیز این ثبات همچنان تداوم خواهد داشت حال آنکه این روزها با قیمت‌های عجیبی در بازار مواجه می‌شویم.

  در این زمینه یک دست اندرکار بازار خودرو به خبرنگار ما می‌گوید که بازار همچنان در شرایط رکود به سر می‌برد، این در شرایطی است که روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. وی یکی از عوامل موثر بر قیمت‌ها طی هفته جاری را نوسانات نرخ ارز می‌خواند و معتقد است که خودروهای مونتاژی به دلیل ارزبری بالا در این چند روز با افزایش چشمگیری در قیمت‌ها مواجه شده اند. وی تاکید می‌کند که فروش فوری دو خودروساز بزرگ کشور که از هفته جاری آغاز شده به‌طور حتم در نظم بازار و تعادل قیمتی موثر واقع خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده بازار با ثبات‌تری داشته باشیم. پیش‌بینی این کارشناسان بازار در شرایطی است که ایران خودرو و سایپا تحویل محصولات فروش فوری‌خود را آغاز کرده‌اند که انتظار می‌رود با عرضه این خودروها به بازار دلالان نیز عقب‌نشینی کرده و بازار به ثبات اسفندماه برسد.
  افزایش قیمت مونتاژی‌ها

  حالا سراغ قیمت محصولات داخلی در بازار طی هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید ۱۱۱ در حال‌حاضر با قیمت ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار موجود است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل ۱۳۱ با قیمت ۴۴ میلیون تومانی نشان‌دهنده رشد ۵۰۰ هزار تومانی به نسبت هفته گذشته است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا۲ هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت ۵۳ میلیون و ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار و تیبا ۲ به نسبت هفته گذشته به ترتیب رشد یک میلیون تومانی و ۵۰۰ هزار تومانی را ثبت کرده‌اند. ساینا نیز در هفته جاری به قیمت ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این خودرو در مسیر تیبا صندوق‌دار حرکت کرده و رشد یک میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است.

  در خانواده پژو، مدل ۲۰۷ اتومات در حال‌حاضر با قیمت ۱۴۱ میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت ۱۰۵ میلیون تومان عرضه می‌شود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت ۸۱ میلیون و ۹۳ میلیون تومان عرضه شدند. به این ترتیب در حالی که تیپ ۵ این خودرو در مدار ثبات قرار دارد، تیپ ۲ این خودرو ۲ میلیون تومان افزایش قیمت را به نسبت هفته گذشته تجربه کرده است. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در مسیر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ حرکت کرده و با همان قیمت هفته گذشته دربازار موجود است. این خودرو با قیمت ۹۵ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو ۴۰۵ هم با قیمت ۷۴ میلیون تومان، یعنی همان قیمت هفته گذشته قابل خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات در حال حاضر با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. به این ترتیب این خودرو در یک هفته رشد ۵ میلیون تومانی را تجربه کرده است.

  بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت ۱۴۵ میلیون تومان قرار دارد. ساندرو اتومات نیز در مسیر افزایش حرکت کرده و رشد ۴ میلیون تومانی را به نسبت هفته گذشته به نام خود ثبت کرده است. ساندرو استپ‌وی و ساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت ۱۳۷ و ۱۲۸ میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.این دو خودرو مانند مدل اتومات رشد نکرده‌اند. استپ وی رشد ۲ میلیون تومانی و ساندرو رشد یک میلیون تومانی داشته‌اند. همچنین تندر اتومات در حال حاضر ۱۲۵ میلیون تومان در بازار قیمت دارد. این خودرو در جاده قیمتی دنده عقب رفته و به نسبت هفته گذشته افت ۲ میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. تندر E۲ با یک میلیون تومان افزایش به نسبت هفته پیشین در حال حاضر با قیمت ۱۱۳ میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر هم با تندرE۲ هم‌مسیر بوده و رشد یک میلیون تومانی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت ۱۱۵ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

  سمند EF۷ طی هفته‌ای که گذشت، قیمت ۷۸ میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. این خودرو ثبات قیمتی خود را به نسبت هفته گذشته حفظ کرده است. پژو پارس اتومات هم سمند EF۷ را همراهی کرد. این خودرو در هفته‌ای که گذشت با قیمت ۱۰۵ میلیون تومان در بازار حضور داشت. بدین ترتیب در شرایطی که دنا معمولی در بازار نایاب است، دنا‌پلاس و دنا‌پلاس توربو به ترتیب با قیمت ۱۳۰ و ۱۵۵ میلیون تومان، یعنی همان قیمت‌های هفته گذشته در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت ۷۵ میلیون تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H۳۰ که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت ۱۲۵ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در حالی که نمودار قیمتی رانا و دانگ‌فنگ با ثبات همراه بوده است. کیاسراتو و پژو ۲۰۰۸، دو محصول مونتاژی سایپا و ایران‌خودرو نیز روند افزایشی داشته‌اند. این دو خودرو با افزایش ۷ و ۱۰ میلیون تومانی در حال حاضر به ترتیب با قیمت ۲۶۰ میلیون و ۲۹۲ میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.
  بازار بی‌رمق وارداتی‌ها

  سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. طی هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی نیز با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هر چند که بر اساس اخبار منتشر شده ترخیص خودروهای وارداتی یک گام به جلو رفته است، اما این دست اخبار نتوانسته تاثیری روی بازار داشته باشد. زیرا هنوز نشانه روشنی از زمان دقیق ترخیص این خودروها از گمرک دیده نمی‌شود. خریداران این خودروها همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. از دیگر عواملی که بازار وارداتی‌ها را بی‌رمق کرده است، سایه سنگین ممنوعیت واردات است. با این شرایط سوناتا هیبرید، ۵۹۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در آخرین هفته از اولین ماه سال جاری با رشد ۵ میلیونی به نسبت هفته گذشته ۶۸۵ میلیون تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. توسان هم با قیمت ۵۴۰ میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو رشد ۱۰ میلیون تومانی در بازار داشته است.

  النترا در حال حاضر ۴۲۰ میلیون تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت ۷۹۰ میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو در هفته گذشته با قیمت ۷۸۰ میلیون تومان قابل خریداری بود. اسپورتیج و سراتو به ترتیب با قیمت‌های ۵۶۵ میلیون و ۳۹۵ میلیون تومان عرضه می‌شوند. هر دو خودرو رشد ۵ میلیون تومانی داشته‌اند.

  اپتیما هم‌ ۵۸۵ میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV۴ مدل ۲۰۱۸، در حال حاضر ۶۷۰ میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX جزو خودروهایی است که نوسان نداشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان قابل‌خریداری است. میتسوبیشی ASX هم طی هفته‌ای که گذشت با قیمت ۴۸۰ میلیون تومان در بازار حضور داشت. این خودرو رشد ۱۰ میلیون تومانی داشته است. تالیسمان در حال حاضر با قیمت ۵۹۵ میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در چهارمین هفته از فروردین ۹۸ رشد قیمتی را تجربه کرد و با قیمت ۴۴۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت ۵۹۵ میلیون تومان در اختیار بگیرند.

 • 1398/1/31

  امیدی برای آزادسازی واردات خودرو نیست

  پردیس خودرو- فربد زاوه راهکار دولت برای کنترل ذخیره ارزی کشور با ممنوعیت واردات خودرو را نامناسب دانست و افزود: دولت به جای کنترل نرخ ارز با سازوکار قیمت تصمیم بر کنترل نرخ با ممنوعیت واردات گرفته که متاسفانه اقدام درستی نیست، هرچند به اعتقاد من اگر واردات خودرو با محدودیت باز شود مجددا منجر به فساد بزرگی خواهد شد بنابراین بهتر است این ممنوعیت ادامه دار باشد تا اینکه دو سال آینده شاهد سردرآوردن سلطان خودرو باشیم.

  زاوه به عدم تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده در گمرک توسط دولت اشاره کرد و گفت: به استناد گفته‌های انجمن واردکنندگان خودرو، تنها 200دستگاه خودروی وارداتی از گمرکات خارج شده که این نشان از اصرار دولت بر مشخص شدن منشا ارزی خودروهای وارداتی دارد، لذا با این وجود انتظار نمی‌رود دولت بر آزادسازی و یا ترخیص خودرو‌های وارداتی از گمرک در سال98 تن دهد.

  او همچنین تاکید کرد: به طور حتم آزادسازی واردات بخشی از کسری بودجه 98 را از طریق اخذ عوارض و تعرفه از بین خواهد برد، بنابراین ضرورت دارد تا مسئولان بررسی دقیقی در رابطه با درآمد حاصل از واردات و ارزبری آن انجام دهد.

 • 1398/1/29

  افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری

  پردیس خودرو-هر چند رکود خرید و فروش هر ساله در فروردین به جریان عادی این ماه تبدیل شده اما افزایش قیمت در نبود مشتری، امسال رکورد دیگری برای این بازار رقم زد.

  با این حال بسیاری از دست اندرکاران بازار معتقدند دلالان و واسطه‌گرانی که در انتظار سال جدید برای فروش خودروهای خود بودند، امید دارند تا پیش از تحویل خودروهای فروش فوری که از ابتدای اسفندماه سال گذشته از سوی خودروسازان انجام گرفت، محصولات خود را با قیمت بالا به فروش برسانند حال آنکه ظاهرا به دلیل قیمت‌های نامعقول مشتری چندانی در بازار نیست.از سوی دیگر بسیاری از مشتریان انتظار ثبات بازار اسفند سال گذشته را در فروردین داشتند اما به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها در فروردین هنوز به بازار ورود نکرده‌اند. در نیمه اسفند سال گذشته به دلیل فروش‌های فوری خودروسازان و همچنین افزایش تولید و عرضه خودرو بازار به تعادل نسبی رسیده بود و قیمت‌های منطقی‌تری از سوی عرضه‌کنندگان اعلام می‌شد حتی در برخی محصولات قیمت‌ها روند کاهشی نیز یافته بود. به این ترتیب این تصور ایجاد شده بود که از ابتدای سال آینده نیز این ثبات همچنان تداوم خواهد داشت حال آنکه این روزها با قیمت‌های عجیبی در بازار مواجه می‌شویم.

  در این زمینه یک دست اندرکار بازار خودرو به خبرنگار ما می‌گوید که بازار همچنان در شرایط رکود به سر می‌برد، این در شرایطی است که روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. وی یکی از عوامل موثر بر قیمت‌ها طی هفته جاری را نوسانات نرخ ارز می‌خواند و معتقد است که خودروهای مونتاژی به دلیل ارزبری بالا در این چند روز با افزایش چشمگیری در قیمت‌ها مواجه شده اند. وی تاکید می‌کند که فروش فوری دو خودروساز بزرگ کشور که از هفته جاری آغاز شده به‌طور حتم در نظم بازار و تعادل قیمتی موثر واقع خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده بازار با ثبات‌تری داشته باشیم. پیش‌بینی این کارشناسان بازار در شرایطی است که ایران خودرو و سایپا تحویل محصولات فروش فوری‌خود را آغاز کرده‌اند که انتظار می‌رود با عرضه این خودروها به بازار دلالان نیز عقب‌نشینی کرده و بازار به ثبات اسفندماه برسد.
  افزایش قیمت مونتاژی‌ها

  حالا سراغ قیمت محصولات داخلی در بازار طی هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 48 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 با قیمت 44 میلیون تومانی نشان‌دهنده رشد 500 هزار تومانی به نسبت هفته گذشته است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 53 میلیون و 55 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 به نسبت هفته گذشته به ترتیب رشد یک میلیون تومانی و 500 هزار تومانی را ثبت کرده‌اند. ساینا نیز در هفته جاری به قیمت 56 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این خودرو در مسیر تیبا صندوق‌دار حرکت کرده و رشد یک میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است.

  در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 141 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 105 میلیون تومان عرضه می‌شود. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 81 میلیون و 93 میلیون تومان عرضه شدند. به این ترتیب در حالی که تیپ 5 این خودرو در مدار ثبات قرار دارد، تیپ 2 این خودرو 2 میلیون تومان افزایش قیمت را به نسبت هفته گذشته تجربه کرده است. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در مسیر پژو 206 تیپ 5 حرکت کرده و با همان قیمت هفته گذشته دربازار موجود است. این خودرو با قیمت 95 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 405 هم با قیمت 74 میلیون تومان، یعنی همان قیمت هفته گذشته قابل خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات در حال حاضر با قیمت 160 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. به این ترتیب این خودرو در یک هفته رشد 5 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

  بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 145 میلیون تومان قرار دارد. ساندرو اتومات نیز در مسیر افزایش حرکت کرده و رشد 4 میلیون تومانی را به نسبت هفته گذشته به نام خود ثبت کرده است. ساندرو استپ‌وی وساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت 137 و 128 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.این دو خودرو مانند مدل اتومات رشد نکرده‌اند. استپ وی رشد 2 میلیون تومانی و ساندرو رشد یک میلیون تومانی داشته‌اند. همچنین تندر اتومات در حال حاضر 125 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. این خودرو در جاده قیمتی دنده عقب رفته و به نسبت هفته گذشته افت 2 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. تندر E2 با یک میلیون تومان افزایش به نسبت هفته پیشین در حال حاضر با قیمت 113 میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر هم با تندرE2 هم‌مسیر بوده و رشد یک میلیون تومانی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 115 میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

  سمند EF7 طی هفته‌ای که گذشت، قیمت 78 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. این خودرو ثبات قیمتی خود را به نسبت هفته گذشته حفظ کرده است. پژو پارس اتومات هم سمند EF7 را همراهی کرد. این خودرو در هفته‌ای که گذشت با قیمت 105 میلیون تومان در بازار حضور داشت. بدین ترتیب در شرایطی که دنامعمولی در بازار نایاب است، دنا‌پلاس و دنا‌پلاس توربو به ترتیب با قیمت 130 و 155 میلیون تومان، یعنی همان قیمت‌های هفته گذشته در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 75 میلیون تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت 125 میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در حالی که نمودار قیمتی رانا و دانگ‌فنگ با ثبات همراه بوده است. کیاسراتو و پژو 2008، دو محصول مونتاژی سایپا و ایران‌خودرو نیز روند افزایشی داشته‌اند. این دو خودرو با افزایش 7 و 10 میلیون تومانی در حال حاضر به ترتیب با قیمت 260 میلیون و 292 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.
  بازار بی‌رمق وارداتی‌ها

  سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. طی هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی نیز با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هر چند که بر اساس اخبار منتشر شده ترخیص خودروهای وارداتی یک گام به جلو رفته است، اما این دست اخبار نتوانسته تاثیری روی بازار داشته باشد. زیرا هنوز نشانه روشنی از زمان دقیق ترخیص این خودروها از گمرک دیده نمی‌شود. خریداران این خودروها همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. از دیگر عواملی که بازار وارداتی‌ها را بی‌رمق کرده است، سایه سنگینممنوعیت واردات است. با این شرایط سوناتا هیبرید، 590 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در آخرین هفته از اولین ماه سال جاری با رشد 5 میلیونی به نسبت هفته گذشته 685 میلیون تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. توسان هم با قیمت 540 میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو رشد 10 میلیون تومانی در بازار داشته است.

  النترا در حال حاضر 420 میلیون تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 790 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو در هفته گذشته با قیمت 780 میلیون تومان قابل خریداری بود. اسپورتیج و سراتو به ترتیب با قیمت‌های 565 میلیون و 395 میلیون تومان عرضه می‌شوند. هر دو خودرو رشد 5 میلیون تومانی داشته‌اند.

  اپتیما هم‌ 585 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 670 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX جزو خودروهایی است که نوسان نداشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و 20 میلیون تومان قابل‌خریداری است.میتسوبیشی ASX هم طی هفته‌ای که گذشت با قیمت 480 میلیون تومان در بازار حضور داشت. این خودرو رشد 10 میلیون تومانی داشته است. تالیسمان در حال حاضر با قیمت 595 میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در چهارمین هفته از فروردین 98 رشد قیمتی را تجربه کرد و با قیمت 440 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 595 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

 • 1398/1/29

  بنزین گران نمی شود

  پردیس خودرو-اسد الله قره خانی آلوستانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اعلام خبری مبنی بر دو نرخی شدن و افزایش قیمت بنزین، گفت: وزیر نفت هفته جاری در نشست کمیسیون انرژی مجلس حضور داشت و بحثی درباره سهمیه بندی و افزایش قیمت سوخت از سوی زنگنه صورت نگرفت.

  نماینده مردم علی آبادکتول مجلس شورای اسلامی، افزود: در کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت موضوع دو نرخی شدن و افزایش قیمت بنزین مطرح نیست و بحثی در این باره صورت نگرفته است.

  کمیسیون انرژی با افزایش قیمت سوخت مخالف می کند

  وی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان اصلاح ساختار اقتصادی کشور موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح می شود، ادامه داد: در موضوع اصلاح ساختار نیز بحثی از افزایش قیمت بنزین مطرح نشده است و اگر چنین موضوعی مطرح شود کمیسیون انرژی با آن مخالف می کند.

  تاکنون چیزی درباره تصمیم سه قوه درباره دو نرخی شدن قیمت سوخت نشنیده ام، اما اگر قرار باشد مجلس در این باره تصمیم بگیرد قطعا با افزایش قیمت بنزین مخالف است

  قره خانی تاکید کرد:کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت هر یک از حامل های انرژی مخالف است و در صورت طرح این موضوع با هرگونه افزایش مخالفت می کند.

  سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال که آیا در شورای عالی هماهنگی قوای سه گانه بحث افزایش قیمت بنزین مطرح شده است یا خیر، تصریح کرد: تاکنون چیزی درباره تصمیم سه قوه درباره دو نرخی شدن قیمت سوخت نشنیده ام، اما اگر قرار باشد مجلس در این باره تصمیم بگیرد قطعا با افزایش قیمت بنزین مخالف است.

خودروهای این شرکت