icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1397/11/30

  شرایط فروش جک S3 ویژه نیمه اول اسفند ماه با قیمت قطعی اعلام شد

  پردیس خودرو-در ابلاغیه این شرکت جک S3 بدون تغییر قیمت نسبت به ماه های گذشته 161 میلیون تومان عرضه خواهد شد که علاقمندان به خرید این کراس اوور باید در ابتدای مبلغ 80 میلیون تومان را واریز و در خرداد و تیر ماه 98 منتظر دریافت اتومبیل خود باشند.قابل ذکر است قیمت خودرو بصورت قطعی بوده و سود مشارکت 16 درصد در نظر گرفته شده است.

  جک S3 یکی از کراس اوور های در دسترس و مناسب بازار محسوب می گردد که بدلیل فضای داخلی مناسب وهمچنین پیشرانه 1.6 لیتری کم مصرفش از بازار خوبی برخوردار است . طبق نظرات کاربران پردیس خودرو ،جک S3 علاوه بر موراد فوق از هندلینگ مناسب و استهلاک کم برخوردار است. در صورتی که علاقمند به خرید این خودرو هستید بهتر از نظرات مالکان جک S3 را اینجا مشاهده فرمایید.

  شرایط فروش جک S3 ویژه نمیه اول اسنفد 97

 • 1397/11/30

  حذف دوباره امکانات ایمنی و رفاهی از محصولات ایران خودرو/کم فروش به سبک خودروسازان

  پردیس خودرو-ایران خودرو در گذشته نزدیک به بهانه تحریم ها و عدم تامین قطعات حساس ،برخی از امکانات ایمنی و رفاهی را از محصولات خود حذف نموده بود. این شرکت پیش از این در دنا پلاس دو کیسه هوای جانبی را بدلیل توانایی در تامین این قطعه راهبردی در صنعت خودرو جهان حذف نمود.همچنین قطعات دیگری نظیر کروز کنترل و رینگ آلیاژی توسط ایران خودرو از  محصولاتی نظیر پژو 207 و دنا معمولی حذف شده بود تا مشخص شود دلیل این کم فروش ها فقط تحریم ها نبوده و این شرکت قصد دارد تا بهانه ای قیمت تمام شده محصولات خود را کاهش دهد.

  در جدیدترین اعلامیه  ایران خودرو ،حذف ترمز های دیسکی برای چرخها ی عقب و رینگ آلیاژی از پژو پارس LX قطعی شده است  که جای تعجب دارد چرا که این قطعات از جمله موارد حساسی نبوده که ایران خودرو در تامین آنها با مشکل مواجه شود.  به گفته ی این شرکت کلاس های ۲۸۵۱۸ و ۲۸۵۱۹ پارس LX فاقد ترمز عقب دیسکی هستند و دیگر با رینگ های فولادی و قالپاق تولید می شوند.

  این اقدامات ایران خودرو زمانی آغاز شد که دولت اجازه افزایش قیمت خودرو را صادر نکرد و خودروسازان برای ارزان سازی محصولات خود اقدام به حذف امکانات از محصولات خود نمودند. اما مشخص نیست چرا این روزها که خودروسازان با به بدست گرفت قیمت گذاری بازار همه چیز بر وفق مرادشان است و خودروهای تولیدی را نزدیک به دو برابر قیمت های جدید به بهانه کنترل قیمت ها در بازار می فروشند ،اقدام به چنین کارهایی می نمایند.

  کم فروش از جمله مواردی است که در دین مبین اسلام با تاکید فراوان ما را از آن حذر داشته است اما سئوال این است که آیا حذف قطعات گوناگون از روی خودروهایی که به خودی خود نا امین هستند و حذف این قطعات مهم بر نا ایمن شدنشان می افزاید عین مصداق کم فروش محسوب نمی گردد.این اتفاق در حالی رخ داده که نه تنها قیمت این محصولات کاهش نیافته بلکه بطور فزاینده ای افزایش یافته است.

  قابل ذکر است شرکت های بزرگ دنیا برای کاهش هزینه های و همچنین کاهش قیمت محصول یا خدمات خود  اقدام به حذف هزینه های سرباری اقدام می نمایند و از کم فروش و پایین آوردن محصولات خود به شدت حذر می کنند چرا که می دانند مشتریان بزرگترین ناظران آنها هستند و در صورت کوچکترین اشتباهی بازار خود را از دست می دهند . اما در بازار بسته ایران که ممنوعیت واردات خودرو باعث حذف رقبا شده است باعث گردیده ایران خودرو و سایپا بدون کوچکتر توجهی به امر مشتری مداری دست به هر کاری بزنند تا بتوانند هزینه های سربار خود را کاهش دهند. در صورتی که این دو غول خودروسازی ایران  باید برای کاهش هزینه های سربار خود به فکر بهنیه کردن سیستم ناکارمد خود بکند و از این شرکت بیشمار عریض و طویل خود که غیر از هزینه زایی کارایی دیگری ندارند بکاهند .

 • 1397/11/30

  ایران خودرو همراه با بازار قیمت محصولات خود را افزایش داد

  پردیس خودرو-برای مثال این شرکت در ابلاغیه صبح دیروز خود قیمت پژو 207 دنده دستی را برابر با 93 میلیون 500 هزار تومان اعلام کرده بود اما چند ساعت بعد قیمت این خودرو را برای پیش فروش امروز 1 میلیون تومان گران و برابر با 94 میلیون 500 هزار تومان اعلام نمود. این افزایش قیمت در تمامی محصولات به چشم می خورد و در این بین قیمت دو محصول پژو 206 و پارس کمی کاهش یافت و پژو 405 بدون تغییر مانده است.

  قیمت محصولات ایران خودرو

  قیمت اعلام شده در صبح دیروز

  ظاهرا این حرکت ایران خودرو بدلیل نوسان قیمت ها در بازار اتفاق افتاده اما سئوال این است که مگر ایران خودرو بعنوان یک بنگاه اقتصادی غول پیکر باید به مانند یک نمایشگاه خیابانی عمل و ساعتی قیمت محصولات خود را پایین و بالا ببرد.این حرکت ایران خودرو عملا در هیچ نقطه دنیا و حتی در کشور نه چندان توسعه یافته مشاهده نشده بود چرا که شرکت های بزرگ برای حفظ شخصیت خود هم که شده سعی می کنند از رفتارها هیجانی به مانند بنگاه های کوچک خوداری نمایند.

  فبمت دیروز بعد از همراه با افزایش قیمت

  قیمت تغییر یافته دیروز بعد از ظهر

  و اما سئوال دوم از ایران خود این است که مگر مسبب افزایش قیمت در بازار ،خودرو سازان نیستند که بدلیل عدم توانایی در عرضه به موقع خودرو باعث آشفتگی بازار شده اند.بعبارتی این خودرو سازان هستند که قیمت های بازار را نیز در دستان خود دارند و با عرضه کم به بازار باعث افزایش قیمت بازار می گردند و سپس به تبعیت از آن قیمت محصولات خود را افزایش می دهند . این در حقیقت یک چرخه معیوب است که در این بین تنها مردم هستند که ضرر می کنند.حالا کسانی که خود مسبب افزایش قیمت بازار هستند با توجه به نوسانات بازار قیمت های خود را بالا می برند .

  در نهایت باید گفت مدیران ایران خودرو و سایپا اعلام کردند که با فروش خودرو با 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار، قیمت ها کنترل شده و نهایتا منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد. این مدیران محترم گفتند با افزایش قیمت ها در بازار، این جیب دلالان است که پر می شود در حالی که زحمت را خودروساز می کشد اما با این روش اگر هم قرار است کسی سود کند باید خودروسازان باشد. این گفته ایران خودرو باعث انتقاد کارشناسان شد اما مدیران ایران خودرو و ساپیا بر این مهم اصرار داشتند. امروز پس از چند ماه از اجرایی شدن این طرح شاهد هستیم نه تنها قیمت ها کاهش نیافت بلکه جیب دلالان پر پول تر شده و خود خودروسازان تمام قد در حال  تبدیل شدن به  دلالانی هستند که ساعتی قیمت محصولات خود را افزایش می دهند.

 • 1397/11/29

  جزییات فورش فوری 15 هزار دستگاه محصول سایپا اعلام شد

  پردیس خودرو-عبدالله بابایی اظهار داشت: با توجه به حباب قیمتی ایجاد شده در بازار خودرو تصمیم گرفتیم تا بخشی از تولیدات سایپا را به صورت تحویل فوری به فروش برسانیم و بر این اساس مقرر شد از فردا فروش فوری محصولات خانواده X100، X200 و کوئیک صورت گیرد.

  وی با بیان اینکه در این فروش، محصولات ساینا، پراید، تیبا و کوئیک عرضه خواهد شد، گفت: حدود 15 تا 20 هزار دستگاه از محصولات سایپا به صورت فروش فوری عرضه می‌شوند که روزانه حدود 600 تا هزار دستگاه خواهد بود.

  بابایی تصریح کرد: در حال حاضر تولید روزانه گروه سایپا حدود 2 هزار دستگاه است و سعی می‌کنیم حداقل 20 درصد تولید روزانه را در فروش فوری عرضه کنیم.

  به گفته وی، فروش فوری محصولات سایپا از فردا به صورت اینترنتی و همچنین به صورت ثبت‌نام در نمایندگی‌ها آغاز می‌شود و سهمیه تعیین شده برای نمایندگی‌های سایپا یکسان است.

  وی با اشاره به اینکه خریداران می‌توانند در منطقه کدپستی خود نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند، افزود: هر خریدار با یک کدپستی می‌تواند خودرو خریداری کند و در عین حال کدملی فرد نیز کنترل می‌شود تا طی دو یا سه سال اخیر خودرویی خریداری نکرده باشد.

  وی در مورد نحوه قیمت‌گذاری این خودروها نیز توضیح داد: قیمت حاشیه بازار خودرو در دهه اول بهمن ماه به عنوان ملاک مدنظر قرار خواهد گرفت و قیمت کارخانه 5 درصد زیر قیمت بازار آن زمان تعیین می‌شود.

  بابایی با بیان اینکه سعی می‌کنیم بخشی از خودروها را قبل از اتمام سال به خریداران تحویل دهیم،‌اظهار داشت: گروه سایپا بابت فروش سال گذشته 300 هزار دستگاه و بابت فروش امسال 200 هزار دستگاه تعهد دارد که در تلاش هستیم این خودروها را نیز به مشتریان تحویل دهیم.

  وی با اشاره به وجود حباب قیمتی در بازار خودرو به دلیل عدم عرضه کافی،گفت: برای شکستن این حباب قیمتی، محصولات سایپا را با قیمت بسیار مناسب عرضه خواهیم کرد و این فروش را در حدی نگه می‌داریم تا حباب قیمت‌ها شکسته شود.

  وی تأکید کرد: در حال حاضر قیمت خودرو در بازار غیرمنطقی است.

 • 1397/11/29

  اعلام قیمت 5 درصد زیر حاشیه بازار ایران خودرو برای پیش فروش فردا

  پردیس خودرو-براین اساس قیمت پژو 206 تیپ 2 با قیمت 72 میلیون و 900 هزار تومان، 206 صندوق دار با قیمت 84 میلیون و 150 هزار تومان و پژو 207 دنده دستی با قیمت 93 میلیون و 500 هزار تومان به فروش خواهد رسید.
  پژو 405 بنزینی نیز با قیمت 69 میلیون و 840 هزار تومان عرضه خواهد شد همچنین مدل دوگانه سوز این خودرو نیز 74 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است.
  پژو پارس سال نیز قیمتی  معادل 81 میلیون و 630 هزار تومان خواهد داشت و پژو پارس LX نیز با قیمت 92 میلیون و 520 هزار تومان عرضه می شود. سمند ال ایکس بنزینی نیز 75 میلیون و 220 هزار تومان، مدل EF7 با قیمت 79 میلیون و 740 هزار تومان و رانا نیز 72 میلیون و 810 هزار تومان در طرح فروش فوری ایران خودرو به فروش خواهند رسید.
  گفتنی است موعد تحویل این خودروها نیز اسفند 97 اعلام شده است.

  قیمت محصولات ایران خودرو اسفند 97

 • 1397/11/29

  آغاز فروش فوری محصولات ایران خودرو از فردا

  پردیس خودرو-شركت ایران خودرو طی روزهای آتی با فروش فوری و تحویل محصولات در سال 97 با روند افزایش قیمت مقابله خواهد كرد. با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بهبود زنجیره تامین خودروسازان، توان تولید ایران خودرو در طی مدت گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
  مصطفی خان کرمی، معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش شركت ایران خودرو در ادامه سخنانش ادامه داد: امیدواریم با عرضه مناسب محصولات در این ایام در بازار، بتوانیم از هیجانات بازار بکاهیم. وی هدف اصلی شرایط فروش ایران خودرو را پاسخگویی به نیاز مشتریان واقعی بازار دانست. همانند بسیاری دیگر از فروش های ایران خودرو، محدودیت های لازم همانند ثبت نام با استفاده از کد ملی، عدم امکان ثبت نام برای افراد زیر سن قانونی و عدم امکان ثبت نام برای افرادی که در 18 ماه گذشته از شرایط فروش این شرکت استفاده کرده اند، برقرار خواهد بود. پس از انتشار رسمی شرایط فروش ایران خودرو، اطلاع رسانی در این مورد از طریق خودروبانک انجام خواهد شد.

 • 1397/11/29

  آزادسازی قیمت هم مانع از رشد قیمتی خودرو در بازار نشد؛ وعده‌های تو خالی؟

  پردیس خودرو-وعده رضا رحمانی در شرایطی بسیاری از متقاضیان خودرو را چشم‌انتظار عملی شدن وعده‌ها مبنی بر ثبات بازار و همچنین کاهش قیمت‌ها گذاشت که حالا با افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت‌ها امکان هر نوع خریدی از مشتریان گرفته شده است. در این بین به‌نظر می‌رسد تنها دلالان و واسطه‌گران بیشترین سود را از سیاست‌های خودرویی وزارت صنعت برده‌اند و طبق معمول تنها وعده و وعیدهای غیرعملی برای مشتریان و متقاضیان خودرو مانده است.

  به این ترتیب در شرایطی با وجود ماه‌ها برنامه‌ریزی و جلسات کارشناسی در وزارت صنعت یک‌بار دیگر دلالان و واسطه‌گران فاتح بازار خودرو شدند که به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت باید هرچه زودتر تمهیداتی در این زمینه بیندیشد. آنچه مشخص است افزایش تولید و عرضه خودرو به بازار می‌تواند تا حدودی متوقف‌کننده روند صعودی قیمت‌ها باشد، حال آنکه آمار تولید 10 ماهه امیدها در این زمینه را به ناامیدی تبدیل کرد؛ به‌طوری‌که طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت تولید خودرو در 10 ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت 38 درصدی همراه بوده است. به این ترتیب طبق اظهارات کارشناسان، عرضه خودرو از دو مسیر خودروسازان و همچنین محصولات پیش‌فروش شده می‌تواند به تعادل‌سازی بازار کمک کند حال آنکه خودروسازان با افت تولید، ظاهرا عرضه قابل‌توجهی به بازار ندارند و از دیگر سو پیش‌فروش خودروها نیز که با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار صورت گرفت هم‌اکنون خود بلای جان بازار شده است. به گفته بسیاری از دست‌اندرکاران بازار خودرو خریدار بسیاری از خودروهای پیش‌فروش شده واسطه‌گران و دلالانی بودند که به امید کسب سود بیشتر در این بازار سرمایه‌گذاری کردند و حال خریداران این خودروها از عرضه محصول خود به امید سود بیشتر در آخر سال یا سال آینده خودداری می‌کنند که این موضوع خود یکی از عوامل بی‌ثباتی بازار شده است. بدین ترتیب به‌نظر می‌رسد که روزنه‌های ورودی خودرو به بازار بیش از پیش محدود شده است که همین موضوع روند صعودی قیمت‌ها را تشدید کرده است. در این بین هرچند عملکردی از سوی نهادهای نظارتی دیده نمی‌شود و حتی برخی خودروسازان جدول حاشیه بازار خودرو را به اطلاع عموم می‌رسانند، اما به‌نظر می‌رسد که نقطه توقف بی‌ثباتی بازار و افزایش قیمت‌ها در غیاب عرضه خودرو، بخش تقاضا باشد؛ به‌طوری‌که اگر به‌عنوان مثال خریداری برای خودروی پراید 47 میلیونی در بازار نباشد حتما واسطه‌گران مجبور به تعدیل قیمت این خودرو خواهند شد. به این ترتیب به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بخش تقاضا می‌تواند به‌عنوان نقطه تعدیل قیمت‌ها شناخته شود.
  چالش فرمول آزادسازی

  پیش‌تر زمانی که موج سرمایه‌های سرگردان به همراه تحریم‌ها به ساحل شرکت‌های خودروساز رسید،  وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره محمد شریعتمداری تلاش کرد تا با پیش‌فروش محصولات دو خودروساز بزرگ کشور، حباب قیمتی بازار را از بین ببرد و سرمایه‌های سرگردان را به‌جای بازار به سمت خطوط تولید خودروسازان هدایت کند. ایده مدیریت وقت وزارت صمت موثر واقع نشد و تعهد تحویل یک میلیون دستگاه خودرو به ثبت‌نام‌کنندگان را روی دست دو خودروساز باقی گذاشت. با روی کار آمدن رضا رحمانی به‌عنوان وزیر صنعت، ساز آزادسازی قیمت خودرو در وزارتخانه کوک شد.

  رحمانی به‌دنبال این بود با پیاده‌سازی فرمول قیمت کارخانه 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار، طرف عرضه را تحریک کند و زمینه را برای افزایش عرضه خودروسازان فراهم کند.تحلیل وزارتخانه این بود که با تعیین قیمت کارخانه بر اساس حاشیه بازار سه اتفاق به صورت همزمان می‌افتد. اول طرف عرضه تحریک می‌شود، دوم دلالان و واسطه‌ها از بازار خارج شده و تنها تقاضای اصلی و مصرف‌کننده واقعی در بازار باقی ‌می‌ماند و در ادامه قیمت محصولات در بازار روند نزولی در پیش می‌گیرد تا به یک نقطه تعادلی برسد.

  این فرمول هرچند ایده‌ای جذاب به‌نظر می‌رسید اما  همزمان با رونمایی از آن، کارشناسان و فعالان بازار نسبت به نقاط ضعف این فرمول هشدار دادند.آنها معتقد بودند که در شرایط کنونی که تحریم‌ها تمامی بازار‌ها از جمله بازار خودرو را متاثر از خود کرده، با تعیین قیمت کارخانه بر اساس حاشیه بازار عملا چرخه تولید و بازار در اختیار خودروسازان قرار می‌گیرد و این امکان وجود دارد تا این شرکت‌ها به مهندسی بازار بپردازند. البته صاحب‌نظران راهکاری هم برای جلوگیری از مهندسی بازار توسط خودروسازان ارائه دادند و آن نظارت نهادها و دستگاه‌های مرتبط روی شرکت‌های خودروساز بود.

  اما در شرایطی که نزدیک به  دوماه از رونمایی فرمول جدید قیمتی وزارت صمت می‌گذرد و همه منتظر بودند تاثیر این فرمول را روی بازار مشاهده کنند، ورق برگشت و نه‌تنها شاهد کاهش قیمت در بازار نبودیم که قیمت خودروی پرتیراژی مانند پراید در یک ماه 18 درصد افزایش را تجربه کرد و هم‌اکنون 47 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است. حال این سوال مطرح است که وزارت صمت به‌عنوان متولی اصلی بخش خودرو چه تغییراتی را باید در فرمول خود ایجاد کند تا بتواند تلاطم را کاهش دهد و بازار را به سمت ثبات هدایت کند؟ در این زمینه رضا رحمانی در گفت‌و‌گو با خانه ملت می‌گوید: تلاطمات بازار ارتباطی به فرمول وزارتخانه ندارد. وزیر معتقد است راهکار کاهشی شدن نمودار قیمت در بازار، افزایش تیراژ است و وزارتخانه به‌دنبال این است تا با تزریق نقدینگی به زنجیره خودروسازی زمینه صعودی شدن تیراژ را فراهم کند.

  کارشناسان خودرو با وزیر موافق هستند که فرمول وزارتخانه عامل افزایش قیمت‌ها در بازار نیست اما تاکید دارند  آنچه سبب به‌هم ریختگی بازار خودرو شده، تصمیم اشتباهی است که وزیر صنعت گرفت و افزایش 30 درصدی قیمت محصولات پیش‌فروش شده با موعد تحویل 30 دی‌ماه را لغو و به شرکت‌های خودروساز تکلیف کرد تمام تعهدات خود تا 30 دی‌ماه را به قیمت قدیم به مشتریان تحویل دهند. بنابراین آنها معتقدند فرمول وزارتخانه نیازمند ترمیم است. برخی کارشناسان ریشه نابسامانی بازار را نه در فرمول وزارتخانه بلکه در سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در زمینه تامین ارز مورد نیاز زنجیره خودروسازی جست‌وجو می‌کنند و می‌گویند: مشکلات در خطوط تولید خودروسازان از زمانی آغاز شد که بانک مرکزی به‌عنوان متولی تخصیص منابع ارز و وزارتخانه به‌عنوان متولی تولید خودرو به جای خودروسازان در ارتباط با نحوه تخصیص منابع تصمیم‌گیری کردند. به این ترتیب برای برون رفت از این موضوع سه راهکار مدنظر کارشناسان است: اول پایبندی به فرمول آزاد‌سازی قیمت‌ها، دوم افزایش تیراژ و سوم سهولت در تخصیص ارز به تولید‌کنندگان.
  مسیرهای ثبات بازار

  در حال حاضر این سوال مطرح است که چه تغییراتی باید در دستور کار قرار گیرد تا بازار هرچه سریع‌تر به ثبات برسد و قیمت‌ها متعادل شود. برخی کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی، وزارتخانه به‌عنوان سیاست‌گذار کلان بخش خودرو باید هرچه زودتر شرایطی را فراهم کند تا نقدینگی به زنجیره خودروسازی تزریق شود.

  در واقع این بخش از کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی تنها راه ایجاد ثبات در بازار، افزایش عرضه است. آنها دلیل اصلی شرایط موجود را وقفه در عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز می‌دانند. بنابراین می‌گویند آنچه سبب کاهش عرضه از سوی خودروسازان شده کمبود منابع مالی آنهاست. چنانچه تجهیز منابع صورت بگیرد، مشکل این شرکت‌ها در خطوط تولید مرتفع خواهد شد و همین مساله زمینه ثبات بازار را فراهم خواهد کرد. آنچه وزارت صنعت به خودروسازان دیکته کرده تخصیص 80 درصد از تولیداتشان به معوقات و 20 درصد مابقی به بازار است. حال این سوال مطرح است که عرضه به بازار با چه ابزاری صورت می‌گیرد؟

  به اعتقاد کارشناسان، عرضه به بازار می‌تواند از مسیر فروش فوری یا تحویل به نمایندگی‌ها صورت بگیرد. این در شرایطی است که هم‌اکنون خودروسازان باز هم پیش‌فروش‌هایی با تحویل سال 99 اعلام کرده‌اند اما از ‌فروش‌ فوری خبری نیست. از سوی دیگر عرضه به نمایندگی‌ شرکت‌های خودروساز نیز به‌صورت کارتکسی انجام می‌شود. به‌طوری‌که برخی فروش کارتکسی به قیمت بالا را عاملی برای رشد دوباره قیمت‌ها در بازار عنوان می‌کنند.

  بنابراین به‌نظر می‌رسد که اگر خودروسازان در کنار اعلام نرخ حاشیه بازار، محصولاتشان را با فروش فوری عرضه کنند، قیمت‌ها در بازار روندی کاهشی خواهد داشت اما دسته دیگری از کارشناسان تاکید دارند که وزارتخانه باید تغییرات اعمال شده در فرمول آزاد‌سازی قیمت را به شرایط قبلی بازگرداند.

  اشاره این بخش از کارشناسان به حذف افزایش 30 درصدی قیمت خودروهایی است که موعد تحویل آنها از اول شهریور تا 30 دی‌ماه سال‌جاری بود. چنانچه این اتفاق نیفتد، پیش‌بینی می‌شود که اثر 4هزار میلیارد تومانی که به زنجیره خودروسازی کشور تزریق شده به نوعی بی‌اثر باشد اما مسیر دیگری که مدنظر بسیاری از کارشناسان در این زمینه است نظارت وزارت صنعت برای ثبات بازار و ممانعت از افزایش بیشتر قیمت‌ها است.این نظارت هم می‌تواند بر عرضه خودرو از سوی خودروسازان باشد و هم نظارت بر بازار اما نباید از بخش تقاضا و تاثیر‌گذاری آن بر بازار بگذاریم. اگر روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه یابد بخش تقاضا به‌طور محسوسی از بازار حذف خواهد شد؛ بنابراین این بخش می‌تواند به‌عنوان یکی از عوامل موثر ثبات بازار شناخته شود.
  فرمول ناکارآمد؟

  حسن کریمی‌سنجری، کارشناس خودرو در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» در مورد مسیرهای ثبات بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: وزارتخانه تلاش می‌کند با تجهیز منابع مالی شرکت‌های خودروساز جانی به خطوط تولید آنها بدهد، اما با تغییر ناگهانی فرمول توسط وزیر، عملا تزریق منابع به زنجیره خودروسازی بی‌اثر شده است.

  اشاره این کارشناس به تحویل خودروهایی است که باید با قیمت نهاده‌های تولید امروز تولید شود، اما با قیمت قدیم به ثبت‌نام‌کنندگان تحویل شود. این مساله یک رهاورد بیشتر ندارد و آن زیان بیشتر خودروسازان است.

  کریمی‌سنجری با اشاره به دستور وزیر مبنی‌بر لغو 30 درصدی افزایش قیمت پیش‌فروش‌ها با موعد تحویل اول شهریور تا 30 دی‌ماه می‌گوید: بعید است که وزیر از تصمیم خود در این ارتباط برگردد و آن را لغو کند. بنابراین در شرایط فعلی دو اتفاق می‌تواند سبب کاهش التهاب بازار شود. اول، شرکت‌های خودروساز با توجه به شرایط موجود با حداکثر توان اقدام به تولید و عرضه محصولات خود به بازار کنند و دیگری جلوگیری از ایجاد تقاضای اضافه در بازار است. کریمی می‌گوید: در حال حاضر چنانچه بار اضافی به تقاضای بازار وارد نشود و مردم برای خرید خودرو از بازار با تامل بیشتری اقدام کنند، می‌توان امیدوار بود که بازار به ثبات برسد. فربد زاوه، کارشناس خودرو از زاویه‌ای دیگر به مساله نگاه می‌کند.

  زاوه به خبرنگار ما می‌گوید: اشکال از فرمول وزارتخانه نیست، آنچه سبب شده این فرمول ناکارآ به‌نظر برسد، تصمیماتی بود که در دوره وزیر قبلی اتخاذ شد. اشاره این کارشناس به چراغ سبز وزیر وقت صمت به پیش‌فروش‌های متعدد خودروسازان است.

  زاوه می‌گوید: پیش‌فروش‌های صورت گرفته تبدیل به معضل بزرگی برای ادامه حیات صنعت خودرو شده است و تصمیم وزیر در تحویل این خودروها با قیمت قدیم برای خودروهایی که موعد تحویل آنها تا 30 دی‌ماه سررسید می‌شده، این معضل را تشدید کرده است. سعید مدنی نیز معتقد است شرکت‌های خودروساز بیش از هر چیز به منابع مالی نیاز دارند تا بتوانند سر و سامانی به وضعیت تولید خود دهند و تیراژ را بالا ببرند. بنابراین وزارتخانه در شرایط متلاطم فعلی باید تمام هم و غم خود را به تجهیز منابع مالی زنجیره خودروسازی معطوف کند.

  این مدیر پیشین خودروساز بحث تامین نیاز مالی زنجیره خودروسازی را مقدم بر مباحث مرتبط با قیمت می‌داند و به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: دولت بهتر بود پیش از اینکه به مباحث قیمتی ورود کند، با تزریق نقدینگی سر و سامانی به وضعیت تولید شرکت‌های خودروساز می‌داد.

 • 1397/11/29

  فروش فوری سایپا از فردا آغاز خواهد شد+جزئیات

  پردیس خودرو-عبدالله بابایی نماینده ویژه مدیرعامل سایپا در فروش و خدمات پس از فروش گفت: برای کنترل قیمت‌ها در بازار و حمایت از مشتریان واقعی بازار شب عید، فروش فوری محصولات گروه خودروسازی سایپا از پس فردا آغاز خواهد شد.

  به گفته بابایی هر مشتری با کد ملی و کد پستی می‌تواند یک خودرو خریداری کند.

  وی ادامه داد: گروه خودروسازی سایپا با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت 20 درصد از ظرفیت تولید خود را با قیمت اعلامی سازمان حمایت در این طرح فروش فوری خواهد کرد.

  پیش از این سایپا اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرده بود:

  «با توجه به جوسازی‌های اخیر و التهاب در بازار خودرو و ایجاد حباب قیمتی توسط عده‌ای سودجو، به اطلاع می‌رساند گروه خودروسازی سایپا در هفته‌های اخیر با حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و همراهی قطعه‌سازان داخلی تولید محصولات خود را افزایش داده به‌گونه‌ای که در هفته گذشته، تولید خودرو در گروه 90 درصد نسبت به ابتدای بهمن‌ماه افزایش یافته و تمامی خودروهای تولیدی به مشتریانی که محصولات گروه سایپا را پیش‌خرید کرده‌اند، در حال واگذاری است.

  روند افزایش تولید و تحویل به مشتریان که توسط تیم مدیریتی جدید گروه سایپا صورت گرفته در جهت پاسخ‌گویی به تعهدات معوق بدون هیچ وقفه‌ای و به‌شکل مستمر و روزانه ادامه دارد.

  همچنین اعلام رسمی قیمت‌های جدیدی که در روزهای اخیر و بر اساس 5 درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام شده است بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان صورت گرفته و تاکنون اعمال نشده است.

  در پایان به اطلاع می‌رساند گروه خودروسازی سایپا بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از سی‌ام بهمن ماه، عرضه 20 درصد از تولید خود را به صورت فروش فوری آغاز خواهد کرد تا مشتریان گرامی بتوانند با اطمینان کامل و بدون هرگونه دغدغه، خودروی مورد نیاز خود را مستقیماً و بدون واسطه با قیمت مصوب از گروه سایپا خریداری کنند.»

 • 1397/11/28

  پراید چگونه ۴۶ میلیون تومان شد؟

  پردیس خودرو-سعید مدنی، مدیرعامل اسبق خودروسازی سایپا، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «در حال حاضر خودروسازان با دو مشکل اساسی مواجه هستند.

  یک: تعهدات سنگینی که از ماه‌های پیش مانده

  دوم: نبود نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و قطعات است.

  طی 7 الی 8 ماهه اخیر به دلیل افزایش قیمت ارز و مواد اولیه تولید خودرو، قدرت سفارش‌گذاری خودروسازان کاهش داشته است. وقتی خودروساز پول ندارد چگونه می‌تواند به خودروسازان سفارش دهد؟ لذا یکی از تصمیم‌هایی که برای برون‌رفت از شرایط موجود اتخاذ شده، تزریق 4 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو بود اما هنوز این پول پرداخت نشده است اگر این تأخیر بیشتر شود خودروسازان برای رهایی از وضعیت موجود به پول بیشتری نیاز پیدا خواهند کرد. سال 92 اگر 500 میلیارد تومان به هر کدام از خودروسازان پرداخت شده بود، صنعت خودرو می‌توانست فعالیت‌های توسعه‌ای خود را داشته باشد اما این پول داده نشد و سال 94 دولت مجبور شد 3 هزار میلیارد تومان تخصیص دهد. قبل از آن که آن پول نوشدارو بعد از مرگ سهراب شود باید به خودروسازان اختصاص پیدا کند.

  در صورت تخصیص مسیر خرج کردن آن بایستی مشخص شود تا پول‌ها به قطعه تبدیل شود و صنعت خودرو جان بگیرد. در مورد قیمت خودروها می‌توان چنین توضیحی را داد، قیمت خودروی چانگان 10 هزار دلار است. اگر آپشن‌های آن حذف شود قیمت آن به 8500 دلار می‌رسد.

  قیمت این خودرو با متوسط ارزی که با سایپا تخصیص یافته (10 هزار و 500 تومان) است حدود 90 میلیون تومان می‌شود. با عوارض و هزینه مونتاژ، قیمت این خودرو برای کارخانه 118 میلیون تومان تمام می‌شود لذا به نظر می‌رسد قیمت 150 میلیون تومان برای این خودرو که با آپشن است، طبیعی است. در هر صورت قیمت‌هایی که در بازار خودرو ایجاد شده منطق علمی ندارد. این نکته را باید تذکر دهم که اگر دولت‌ها اجازه می‌دادند سالانه بین 10 الی 15 درصد قیمت خودروها گران شود اکنون قیمت پراید به جای آن‌که 46 میلیون تومان باشد، 35 میلیون تومان بود.

  متأسفانه دیده نشدن نرخ تورم توسط شورای رقابت، صنعت خودرو را فلج کرد. سال 74 با پول پراید می‌توانستیم 60 سکه خریداری کنیم اما سال 94 با پول 6 سکه امکان خرید یک پراید وجود داشت. این نشان می‌دهد که قیمت سکه به صورت واقعی مسیر خود را طی کرد و در خودرو سیاست تثبیت قیمت‌ها چه بلایی سر آن آورد. در سال 74 با پول پراید (2 میلیون و 400 هزار تومان) امکان خرید یک آپارتمان 70 متری در غرب تهران مسیر بود اما اکنون قیمت آن بیش از 200 برابر شده است و قیمت پراید در کارخانه 36 میلیون تومان است. اگر به مواردی که اشاره شد توجه جدی نشود سال آینده صنعت خودرو باقی نمی‌ماند.»

 • 1397/11/28

  ورود تعزیرات به بازار خودرو مناسبتی ندارد

  پردیس خودرو-روزهای گذشته قیمت انواع خودرو رشد فزاینده ای را تجربه کرد. دست اندرکاران بازار، محدودیت در عرضه خودرو از سوی خودروسازان، بازگشت دلالان و واسطه ها به بازار و نبود نظارت از سوی دستگاه های متولی را سه عامل اصلی آن عنوان کردند.

  یاسر رایگانی روز یکشنبه دافزود: فعلا تعزیرات نمی تواند نظارت داشته باشد. بازار تابع عرضه و تقاضا است.

  وی یادآور شد: تابستان امسال تعزیرات در زمینه احتکار خودرو حق ورود داشت و در قالب گشت های مشترک توانست بازار خودرو را سر و سامان دهد اما اکنون برای ساماندهی اوضاع بازار خودرو کجا برویم؛ به بنگاه های توزیع ماشین برویم که می گویند خودروساز به آنها خودروی گران می دهد و تا زمانی که سازمان حمایت تخلف خودروساز را اعلام نکند نمی توانیم ورود کنیم.

  رایگانی در مورد نظارت ها گفت: طبق قانون نظام صنفی، نظارت ها باید از طریق اتحادیه ها باشد. تاکنون پرونده ای از طریق اتحادیه ها به تعزیرات ارجاع نشده است؛ البته شکایات مردمی روزانه به تعزیرات می رسد اما اثبات اینکه گرانفروشی میشود یا خیر تا زمانی که سازمان حمایت تخلف خودروساز را اعلام نکند یا اتحادیه ها تخلف توزیع را اعلام نکنند، نمی توانیم اقدامی انجام دهیم.

  وی خاطرنشان کرد: وقتی خودروساز، قیمت یک خودرو پرمصرف قشر آسیب پذیر مثل پراید را در یک ماه، دو سه مرحله افزایش می دهد، بازار هم قاعدتا این افزایش را اعمال می کند.

  رایگانی اضافه کرد: پیش فروش های خودروسازان هیچ تاثیری بر بازار ندارد و به جای تنظیم بازار باعث افزایش پلکانی قیمت ها شده است.

  سخنگوی تعزیرات تصریح کرد: ای کاش خودروسازها به جای پیش فروش برای یک سال و دو سال آینده به فکر تنظیم بازار بودند. اکنون در آستانه شب عید، مردم به فکر تامین خودرو برای روزهای تعطیل اول سال نو هستند و بحثی که مطرح کردند، پنج درصد زیر قیمت بازار باعث شده است تا قیمت ها سیر صعودی داشته باشد.

  وی افزود: ما نمی توانیم بگوییم که این افزایش قیمت قانونی است یا خیر اما در این میان، مردم متضرر می شوند.

خودروهای این شرکت