icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آشنایی با سریعترین خودروهای جاده ای دنیا در سال 2020

آشنایی با سریعترین خودروهای جاده ای دنیا در سال 2020

comments 0 1399/8/27

سالهای نه چندان دور یافتن خودروی جاده ای با حداکثر سرعت 322 کیلومتر در ساعت کاری بسیار دشوار بود چرا که این قبیل خودروهای پر سرعت همگانی نشده بود و برای داشتن یکی از آنها باید مبلغی گزاف پرداخت می شد.اما با رسیدن کونیگ زگ آگرا RS به سرعت ۴۴۷.۲ کیلومتر در ساعت در سال ۲۰۱۹، مرز سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت چندان به چشم نیامد! در واقع اکثر سوپرکارهای کنونی توانایی رد شدن از این سرعت را دارند.

آگرا RS جدیدترین خودرو از لیست طویل خودروهایی هستند که می‌توانند به چنین سرعت‌های بالایی دست یابند. پیش از آن بوگاتی ویرون سوپر اسپورت در سال ۲۰۱۰ رکورددار سریع‌ترین خودروی دنیا بوده و پیش از آن نیز SSC اولتیمیت آئرو چنین افتخاری را کسب کرده است. از دیگر رکوردداران قدیمی می‌توان به ویرون استاندارد، کونیگ زگ CCR و مک لارن F1 افسانه‌ای اشاره کرد. بوگاتی همچنین نسخه ویژه‌ای از شیرون را در سال پیش به میدان فرستاد که رکورد ۴۹۰.۳ کیلومتر در ساعت را ثبت کرد.

 

 

اما موضوع شگفت‌انگیز اینکه ۱۱ سال طول کشید تا رکورد F1 بشکند. این خودرو در سال ۱۹۹۳ رکورد سرعت را ثبت کرده بود که حتی در روزگار کنونی نیز بسیار احساس‌برانگیز به نظر می‌رسد.

 

 

لیست سریع‌ترین خودروهای ما شامل محصولاتی بسیار گران‌قیمت بوده و برای خرید اکثر آن‌ها باید مبلغی ۷ رقمی کنار بگذارید. البته دستیابی به خودرویی تولیدی که بتواند سرعتی فراتر از ۳۲۲ کیلومتر در ساعت داشته باشد آسان‌تر از هر زمان دیگری شده است. البته هنوز هم نیازمند بودجه بالایی برای خرید چنین خودروهایی هستید.

ما برای گردآوری این لیست مرز سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت را تعیین کردیم و در این بین سه خودروی بریتانیایی هستند که به چشم می‌خورند: استون مارتین DB11 V12، جگوار اف تایپ SVR کوپه و XE پروجکت ۸. اف تایپ با قیمت ۱۱۳ هزار پوندی ارزان‌ترین خودرو بین سه مدل یاد شده بوده اما ارزان‌ترین خودرو با سرعت ‌بالای ۳۲۲ کیلومتر در ساعت، هیچ کدام آنها نیست. این لقب به آلپینا B5 سدان می‌رسد که قیمت ۸۹ هزار پوندی و سرعت ۳۳۰ کیلومتر در ساعتی دارد. حتی B5 تورینگ استیشن نیز می‌تواند به سرعت ۳۲۵ کیلومتر در ساعتی دست یابد و قیمتش نیز ۲ هزار پوند بیشتر از برادر سدان است.

برخی خودروهای کانورتیبل نیز وجود دارد که می‌توانند از سرعت ۳۲۲ کیلومتر در ساعت عبور کنند. البته برای رسیدن به این سرعت باید سقف بسته باشد. از جمله این خودروها می‌توان به لامبورگینی اوراکان اسپایدر و فراری ۴۸۸ اسپایدر اشاره کرد. همچنین مدل‌هایی همچون آئودی R8 V10 پلاس اسپایدر و مک لارن ۵۷۰ اسپایدر نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

دیگر اعضای کلوپ ۳۲۲ کیلومتر در ساعتی‌ها گرندتوررهای لوکس هستند. این خودروها بدون قربانی کردن اشرافیت خود به سرعت‌های بالا دست پیدا می‌کنند. استون مارتین رپید و DB11 AMR به همراه بنتلی فلایینگ اسپور S و بنتلی کانتیننتال GT در این دسته قرار می‌گیرند. البته می‌توان دیگر محصول سریع آلپینا یعنی B7 و پورشه ۹۱۱ توربو S را نیز در این جمع پذیرفت؛ و اگر نیازمند یک فراری چهار نفره برای رسیدن به سرعت ۳۳۵ کیلومتر در ساعت باشید می‌توانید GTC4 لوسو را انتخاب کنید.

اکثر خودروهای سریع دیگر از نوع اسپورت و دو نفره هستند که طراحی پیشرانه جلو یا پیشرانه وسط دارند به استثنای پورشه ۹۱۱.

لامبورگینی اوراکان در نسخه ۴-۶۱۰ چهار چرخ محرک سرعت ۳۲۵ کیلومتر در ساعتی دارد درحالی‌که مک لارن ۵۷۰ نیز حداکثر سرعتی در حد ۳۲۸ کیلومتر در ساعت را نشان می‌دهد. به این جمع می‌توانید آئودی R8 V10 پلاس و فراری ۴۸۸ در دو نسخه GTB و پیستا را اضافه کنید.

شاید با خود بپرسید پس خودروسازان بزرگ آلمانی کجا هستند؟ اگر آلپینا خودرویی بر پایه BMW را با سرعتی بالای ۳۲۲ کیلومتر در ساعت ساخته پس قطعاً خود BMW هم می‌تواند این کار را انجام دهد نه؟ خب سه برند بزرگ آلمانی یعنی ب‌ام‌و، آئودی و مرسدس طی توافقی داوطلبانه حداکثر سرعت خودروهای خود را به‌صورت الکترونیکی به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود کرده‌اند. البته برخی پکیج‌ها وجود دارد که سرعت این خودروها را به حدود ۳۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند اما اکثر آن‌ها همان محدودیت سرعت یاد شده را رعایت می‌کنند.

اگر می‌خواهید سرعت ۳۳۸ کیلومتر در ساعت (۲۱۰ مایل بر ساعت) را رد کنید باید چند صد هزار پوندی را کنار بگذارید. استون مارتین DBS سوپرلگرای جدید سرعت ۳۴۰ کیلومتر در ساعت و قیمت ۲۲۵ هزار پوندی دارد. فراری ۸۱۲ سوپرفست نیز به همین سرعت رسیده و حدود ۴۰ هزار پوند گران‌تر است. از دیگر خودروهای سریع بازار بریتانیا می‌توان به پورشه ۹۱۱ GT2 RS اشاره کرد که حدود ۲۰۸ هزار پوند قیمت داشته و بنابراین گزینه‌ای ارزان‌تر در مقایسه با دو خودروی یاد شده است.

اما ۱۰ خودروی سریع سال ۲۰۲۰ عبارت‌اند از:

  1. بوگاتی شیرون سوپر اسپورت
  2. کونیگ زگ آگرا RS
  3. هنسی ونوم GT
  4. W موتورز فنیر سوپر اسپورت
  5. پاگانی هوایرا
  6. زنوو TS1 GT
  7. نوبل M600
  8. لامبورگینی آونتادور S
  9. فورد GT
  10. مک لارن ۷۲۰S

نکته: همانگونه که می‌دانید طی روزهای اخیر کمپانی SSC با خودروی تواتارا اقدام به ثبت رکورد جدید سرعت کرده اما فعلاً حرف و حدیث‌هایی دراین‌باره وجود دارد هرچند اگر این رکورد تائید شود تواتارا به سریع‌ترین خودروی جهان بدل خواهد شد.

 

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/8/27
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط