icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آشنایی با کامیون هیدروژنی هیوندای

آشنایی با کامیون هیدروژنی هیوندای

comments 0 1399/4/21

امروزه در صنعت خودروی جهان نیاز به خودروهای کم مصرف با راندمان بالا نه تنها در خودروهای شخصی به یک ضرورت تبدیل شده است بلکه در صنعت حمل ونقل جاده نیاز تبدیل به یک فرصت برای خودروسازان بزرگی نظیر هیوندای شده است.

شما را با هیوندای XCIENT سلول سوختی آشنا می‌کنیم که اولین کامیون هوی دیوتی سلول سوختی و تولید انبوه دنیاست. نیروبخش این کامیون سیستم سلول سوختی هیدروژنی ۲۵۵ اسب بخاری است. ۷ تانک هیدروژنی بزرگ باعث ارائه ظرفیت ذخیره هیدروژن حدود ۳۲ کیلوگرمی می‌شوند. این کامیون هیدروژنی با یک‌بار شارژ مسافت ۴۰۰ کیلومتری را طی می‌کند و سوخت‌گیری دوباره آن تنها ۸ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

۱۰ نمونه اول این کامیون هم‌اکنون به سوئیس فرستاده شده‌اند و فروش ناوگانی آن نیز در ماه سپتامبر کلید خواهد خورد. در کل ۵۰ دستگاه از کامیون جدید هیوندای به سوئیس فرستاده می‌شود و این برند امیدوار است تا ۲۰۲۵ به فروش ۱۶۰۰ دستگاهی از XCIENT در این کشور و سایر بازارها دست یابد.

 

هیوندای می‌گوید تکنولوژی سلول سوختی به خاطر شعاع حرکتی بالا و زمان سوخت‌گیری کم گزینه‌ای ایده آل برای کاربری‌های تجاری است. این کمپانی برای بازار آمریکا نیز یک تراکتور با مسافت بالا را تدارک دیده که می‌تواند با یک‌بار شارژ مسافت ۱۰۰۰ کیلومتری را طی کند. در مقام مقایسه باید گفت کامیون خبرساز تسلا برد بین ۴۸۰ تا ۸۰۰ کیلومتری خواهد داشت. در حال حاضر هیوندای نکسو سلول سوختی تنها خودروی سواری این برند با تکنولوژی هیدروژنی است هرچند خود این خودرو نیز رکورددار بوده و توانسته عنوان اولین خودروی سلول سوختی تولید انبوه را به خود اختصاص دهد.

 

اما چرا هیوندای اول از همه این کامیون را در سوئیس عرضه کرده است؟ زیرا مالیات جاده‌ای این کشور برای خودروهای تجاری بدون آلایندگی اعمال نمی‌شود. همچنین سوئیس یکی از بهترین کشورها در زمینه نیروگاه‌های برق‌آبی در دنیا می‌باشد.

معاون اجرایی هیوندای موتور می‌گوید:

کامیون سلول سوختی XCIENT یک پروژه برای آینده نیست بلکه به واقعیت پیوسته است. با عرضه این خودروی ساختارشکن هیوندای برگ زرینی در تاریخچه خودروهای تجاری به ثبت رسانده است. با معرفی اولین خودروی سلول سوختی تولید انبوه و دومین نسل چنین خودرویی هیوندای چندین سال تجربه را وارد بخش خودروهای تجاری کرده است.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/4/21
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط