icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آلایندگی لاستیک ها 1000 برابر بیشتر از اگزوز ها

آلایندگی لاستیک ها 1000 برابر بیشتر از اگزوز ها

comments 0 1399/1/4

زمانی که صحبت از آلودگی خودروها برای محیط زیست می گردد تمرکز ما بر روی خروجی از اگزوزهاست. تاکنون شاهد استفاده از فناوری پیشرانه های هیبریدی و الکتریکی و همچنین ممنوعیت تردد در کانون شهرها برای کاهش آلودگی بوده ایم اما کمتر به فکر کاهش آلودگی ناشی از لاستیک ها هستیم.

نتایج تحقیق جدید Emissions Analytics نشان می‌دهد آلایندگی پوشش لاستیک‌ها می‌تواند 1000 برابر بیشتر از آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودروها باشد.


ذرات مضر موجود در لاستیک‌ها یک نگرانی زیست‌محیطی فزاینده بوده و با تولید خودروهای بزرگ‌تر و سنگین‌تری همچون شاسی بلندها این مشکل بدتر هم می‌شود. خودروهای الکتریکی سنگین‌تر نیز بر افزایش این مشکل دامن می‌زنند.

برخلاف قوانین مربوط به آلایندگی گازهای خروجی اگزوز، سایش لاستیک‌ها قانون خاصی ندارند. آلایندگی اگزوزها به حدی سخت‌گیرانه شده‌اند که خودروهای امروزی ذرات بسیار کمی را وارد هوا می‌کنند اما همین موضوع درباره لاستیک‌ها و یا حتی ترمزها که مشکل مشابهی دارند صدق نمی‌کند.

طبق قوانین جهانی موجود، میزان آلایندگی گازهای خروجی اگزوز نباید از 4.5 میلی‌گرم در هر کیلومتر تجاوز کند اما لاستیک‌ها می‌توانند 1000 برابر بیشتر آلایندگی ایجاد کنند و هرچه جاده‌ها بدتر و لاستیک‌ها فرسوده‌تر باشند این مشکل وخیم‌تر خواهد شد.

یکی از محققان Emissions Analytics می‌گوید:

زمان فرا رسیده که نه تنها آلایندگی گازهای خروجی را اندازه بگیریم بلکه به آلایندگی لاستیک‌ها و ترمزها نیز بها بدهیم. تست‌های اولیه ما نشان می‌دهد مقادیر شوکه کننده‌ای از آلایندگی ذرات لاستیک‌ها وجود دارد به گونه‌ای که آلایندگی آن‌ها 1000 برابر بیشتر از گازهای خروجی اگزوز می‌باشد.

او ادامه می‌دهد:

موضوع ترسناک‌تر اینکه اگرچه گازهای خروجی اگزوز با قوانین سخت‌گیرانه‌ای کنترل می‌شوند اما درباره لاستیک‌ها هیچ قانونی وجود ندارد و با افزایش فروش خودروهای سنگین‌تر همچون شاسی بلندها و خودروهای الکتریکی، آلایندگی‌های غیر از اگزوز مشکل بسیار جدی‌ای هستند.

نیک مولدن مدیرعامل این موسسه هم می‌گوید:

چالش صنعت خودرو و قوانین نبود اطلاعات کافی بین مشتریان و مصرف‌کنندگان دراین‌باره است. به‌طور خلاصه باید گفت وضع استانداردهای کیفی بالاتر یکی از راه‌های موجود برای کاهش چنین آلایندگی‌هایی است.

او ادامه می‌دهد:

نهایتاً صنعت خودرو شاید روش‌هایی برای کاهش وزن خودروها نیز پیدا کند. بی‌شک ما نیازمند دگرگونی کامل قوانین برای حل این مشکل هستیم.

برچسب ها:

فناوری
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/1/4
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط