icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آیا رویای خودروی الکتریکی ارزان در سال 2027 تحقق خواهد یافت

آیا رویای خودروی الکتریکی ارزان در سال 2027 تحقق خواهد یافت

comments 0 1400/2/28

قیمت نهایی مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت یا عدم موفقیت خودروهای الکتریکی می‌باشد. مطالعه جدید بلومبرگ NEF نشان داده حداقل در اروپا خودروهای الکتریکی می‌توانند در سال ۲۰۲۷ قیمت ارزان‌تری نسبت به نمونه‌های درون‌سوز داشته باشند.

 

در واقع انتظار می‌رود خودروهای بزرگ‌تر همچون شاسی بلندها و کراس اوورها تا سال ۲۰۲۶ قیمت مصرف‌کننده کمتری نسبت به نمونه‌های بنزینی داشته باشند. خودروهای کوچک‌تر همچون هاچبک ها یک سال بعد چنین دستاوردی را به ارمغان خواهند آورد.

 

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ یک خودروی الکتریکی متوسط قیمتی پایین‌تر نسبت به مدل درون‌سوز ارائه کند و این حتی در حالتی است که مشوق‌های مالیاتی را در نظر نگرفته‌ایم.

 

گفته می‌شود این تغییر و تحولات به خاطر سرمایه‌گذاری گسترده خودروسازان روی محصولات الکتریکی رخ خواهد داد. از آنجایی که خطوط مونتاژ بیشتری به خودروهای الکتریکی اختصاص می‌یابد بنابراین هزینه تولید آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

 

گفته شده تا سال ۲۰۲۶ قیمت متوسط یک خودروی میان سایز برابر با ۱۹ هزار یورو یا حدود ۲۳۰۹۰ دلار خواهد بود. تا سال ۲۰۳۰ پیش‌بینی می‌شود این قیمت به ۱۶۳۰۰ یورو یا ۱۹۸۰۹ دلار کاهش یابد و این در حالی است که قیمت متوسط خودروی درون‌سوز در آن زمان به ۱۹۹۰۰ یورو یا ۲۴۱۸۴ دلار خواهد رسید.

 

در حال حاضر قیمت متوسط یک خودروی الکتریکی برابر با ۳۳۳۰۰ یورو یا ۴۰۴۶۹ دلار است درحالی‌که خودروی درون‌سوز با بهای ۱۸۶۰۰ یورو یا ۲۲۶۰۴ دلار در دسترس می‌باشد. البته پیش‌بینی‌های بلومبرگ NEF کمی محافظه‌کارانه بوده چراکه بانک سرمایه‌گذاری UBS پیش‌بینی کرده این اهداف در واقع در سال ۲۰۲۴ به دست خواهند آمد.

به‌هرحال همه موافق هستند که قیمت باتری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خودروهای الکتریکی در حال کاهش است.

یکی از مطالعات صورت گرفته توسط موسسه غیرانتفاعی حمل‌ونقل و محیط‌زیست در اروپا نشان داده که قیمت باتری‌ها در دهه آینده میلادی ۵۸ درصد کاهش خواهد یافت.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/2/28
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط