icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آیا کیسه هوا زانو برای سرنشنیان مفید است

آیا کیسه هوا زانو برای سرنشنیان مفید است

comments 0 1398/5/21

کابرد کیسه های هوا امروز در صنعت خودروی جهان به جزعی جدایی ناپذیر در مقوله ایمنی تبدیل شده است.در میان اکثر مردم این طرز تفکر در جریان است که کیسه های هوای بیشتر ،یعنی ایمنی بیشتر .اما باید بدانیم که در شرایط خاص همین قطعه ایمنی می تواند موجب ایجاد جراحات گردد.البته در این بین هم کیسه های هوای معیوب نیز باعث مرگ و میر چندین نفر شده است که در نهایت با فراخوان تاکاتا بزرگترین تولید کننده کیسه هوای جهان همراه شد.

اکنون که کابرد کیسه های هوای افزایش یافته است موسسه IIHS  طی مطالعه بر روی کیسه هوای زانو متوجه شده است که این قطعه نه تنها مفید نیست بلکه تا حدودی باعث آسیب می شود.این موسسه در جدیدترین مطالعه خود داده های 400 تست تصادف از جلو را جهت بخش از برنامه رتبه بندی خود مورد بررسی قرار داده است.این نتایج نشان می دهد در تصادف های اورلپ جلو کیسه هوا زانو تاثیر چندانی بر جلوگیری از آسیب در طرف راننده ندارد.  البته در تصادف‌های اورلپ کوچک این کیسه‌های هوا به میزان ناچیزی ریسک آسیب به بخش‌های پایین پا را افزایش داده‌اند. دلیل این کار اعلام نشده اما حدس می‌زنیم که برخورد پرسرعت کیسه هوا با پاها علت چنین ریسکی باشد.

IIHS  برای دست یابی به نتیجه قطعی تر داده های مربوط به تصادف های واقعی در 14 ایالت امریکا مورد ارزیابی قرار داده است. تحلیل‌ها نشان داده این کیسه‌های هوا تنها به میزان کمی ریسک جراحت کلی را کاهش داده‌اند که آن‌هم تنها نیم درصد بوده است. این موسسه می‌گوید این عدد از نظر آماری قابل‌توجه نیست و با یافته‌های IIHS در تست‌های تصادف از جلو همخوانی دارد.

موسسه مذکور خاطرنشان می‌سازد کیسه‌های هوای زانو تنها روی زانوها و پاها تأثیر ندارند. در زمان یک تصادف باد شدن کیسه‌های هوای زانو می‌تواند به کاهش حرکات بخش‌های پایین بدن کمک کند و این امر شاید باعث کاهش نیروهای وارده به قفسه سینه شود. موضوع عجیب اینکه IIHS گفته اگرچه ریسک جراحت پا در تصادفات اورلپ کوچک بالاتر است اما ریسک جراحت سر کمی کمتر است. ما دلیل این موضوع را نمی‌دانیم اما احتمالاً حرکات محدودتر بدن می‌تواند یکی از فاکتورهای دخیل در آن باشد.

حال سئوال این است اگر کیسه هوای زانو تاثیر چندان در جلوگیری از جراحات ندارد چرا نصب می شود.در گزارش IIHS آمده است کیسه های شاید بیشترین تاثیر خود را برروی سرنشنیانی که کمبربند نبسته اند داشته باشد اما تمامی تست ها صورت گرفته بر روی آدمک هایی انجام گرفته که کمربند بسته اند از همین رو نمی توان بطور قطع این موضوع را تایید کرد

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/5/21
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط