icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین اپل کار پلی و اندروید اتو خطرناکتر است رانندگی در حالت مستی

اپل کار پلی و اندروید اتو خطرناکتر است رانندگی در حالت مستی

comments 0 1399/1/3

خودروسازان جهان هر روز در پی مدرن سازی محصولات خود هستند بطوریکه خودروهای این روزهای به انواع و اقسام تجهیزات رفاهی و ایمنی مجهز هستند.اما برخی از این تجهیزات نه تنها مفید نیستند بلکه خطراتی به القوه محسوب می گردند.

اگرچه سیستم‌هایی همچون پایش نقاط کور، تشخیص عابران پیاده و کروز کنترل تطبیقی باعث ایمن‌تر شدن خودروها شده‌اند اما برخی تکنولوژی‌های دیگر می‌توانند باعث حواس‌پرتی خطرناک راننده شوند. مطالعه جدید یک شرکت ایمنی جاده‌ای در بریتانیا با نام IAM RoadSmart نشان می‌دهد استفاده از سیستم‌های اپل کارپلی و اندروید اتو در پشت فرمان خطرناک‌تر از راننده‌ای مست خواهد بود.

این یک نتیجه‌گیری برجسته و جنجالی است اما این سازمان می‌گوید استفاده از اینترفیس صفحه لمسی اپل کارپلی و اندروید باعث می‌شود زمان واکنش راننده نسبت به راننده‌ای مست بیشتر باشد. این مطالعه که با همکاری برخی سازمان‌ها همچون فیا انجام شده نشان می‌دهد رانندگان در زمان استفاده از این دو سیستم 16 ثانیه چشم خود را از جاده برمی‌دارند. وقتی سرعت شما 112 کیلومتر در ساعت باشد مسافتی معادل 500 متر را بدون نگاه کردن به جاده طی خواهید کرد.

این مطالعه نتیجه گرفته زمان واکنش رانندگان مست در هنگام رانندگی با سرعت 12 درصد کاهش می‌یابد. مصرف‌کنندگان کانابیس زمان واکنش 21 درصد کندتری داشته و این کاهش تمرکز در زمان پیامک نوشتن برابر با 35 درصد می‌باشد. استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی باعث می‌شود حواس راننده 46 درصد بیشتر شود و استفاده از اپل کارپلی و اندروید اتو هم باعث می‌شود زمان واکنش راننده 53 و 57 درصد افزایش یابد. حتی استفاده از سیستم‌های کنترل صوتی این دو سیستم نیز باعث می‌شود زمان واکنش راننده 30 و 36 درصد بیشتر شود. همین موضوع روی افزایش فاصله توقف و کنترل خودرو در مسیر تأثیر منفی قابل‌توجهی دارد.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد رانندگان در تخمین زمانی که به جاده نگاه می‌کنند 5 ثانیه اختلاف دارند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه هنگامی که از دو سیستم استفاده می‌کردند نتوانستند به مانع روی جاده در زمان مناسب واکنش نشان دهند و حتی واکنش برخی رانندگان تا 50 درصد کندتر شد. مطالعه موردبحث به ما یادآوری می‌کند که اگرچه تجهیزات جدید باعث آسایش رانندگان می‌شوند اما شاید ایمنی‌تر نباشند.

برچسب ها:

فناوری
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/1/3
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط