icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین ایلان ماسک :سیستم رانندگی خودرو تسلا ایمن تر از رانندگان عادی

ایلان ماسک :سیستم رانندگی خودرو تسلا ایمن تر از رانندگان عادی

comments 0 1400/2/8

تسلا گزارش ایمنی مربوط به اتوپایلوت خود در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ را منتشر نمود و این نتایج باعث شده‌اند ایلان ماسک مدعی شود اتوپایلوت تسلا ۱۰ برابر شانس کمتری برای تصادف در مقایسه با یک خودروی متوسط دارد. البته این همه‌ی داستان نیست.

 

تسلا در گزارش ایمنی خود اظهار داشته برای هر ۴.۱۹ میلیون مایل رانده شده توسط خودروهایی با اتوپایلوت فعال یک تصادف رخ داده است؛ اما برای خودروهای فاقد اتوپایلوت که از سایر سیستم‌های ایمنی سود می‌برد، یک تصادف به ازای ۲.۰۵ میلیون مایل رانده شده رخ داده است. افرادی که یک تسلا را بدون اتوپایلوت یا هیچ سیستم ایمنی فعال دیگری رانده‌اند یک تصادف در هر ۹۷۸ هزار مایل رانندگی را ثبت نموده‌اند.

 

این خودروساز آمریکایی گفته که در هر ۴۸۴ هزار مایل رانندگی در آمریکا یک تصادف خودرویی رخ داده است. ماسک و بسیاری از طرفداران تسلا مدعی شده‌اند میزان تصادفات اتوپایلوت تسلا ۱۰ برابر کمتر از یک خودروی متوسط است.

 

اما چیزی که تسلا به آن اشاره نداشته این حقیقت است که اتوپایلوت عمدتاً توسط رانندگان برای سواری در بزرگراه‌ها مورد استفاده قرار گرفته اما داده‌های تصادفات NHTSA میزان تصادفات بزرگراهی را ذکر نکرده است. آن‌گونه که Electrek می‌گوید تصادفات معمولاً در مسیرهای شهری بیشتر رخ می‌دهند بنابراین مقایسه داده‌های تسلا با داده‌های تصادفات NHTSA معتبر نیست.

 

همچنین جدیدترین داده‌های تصادف منتظر شده توسط تسلا بدتر از آمار سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ هستند و در واقع در سه‌ماهه اول سال پیش تسلا یک تصادف به ازای هر ۴.۶۸ میلیون مایل پیموده شده با اتوپایلوت را ثبت کرده بود.

 

اما بهبود خوبی در زمان عدم استفاده از اتوپایلوت اما فعال بوده دیگر سیستم‌های ایمنی فعال صورت گرفته چراکه در سه‌ماهه سال پیش یک تصادف به ازای ۱.۹۹ میلیون مایل پیموده شده ثبت شده بود. همچنین در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ پس از پیمایش ۱.۴۲ میلیون مایل توسط خودرویی که نه از اتوپایلوت نه از هیچ سیستم ایمنی فعال دیگری استفاده کرده یک تصادف ثبت شده که این میزان در سال جاری بهبود یافته است.

 

خب معنی این جملات چیست؟ پاسخ ساده است: این داده‌ها به حدی ناقص هستند که با استفاده از آن‌ها نمی‌توان مقایسه درست و مفیدی انجام داد.

برچسب ها:

تسلا ایلان ماسک
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/2/8
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط