icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین باطری ماشین بعد از چند روز میخوابد؟

باطری ماشین بعد از چند روز میخوابد؟

comments 0 1403/1/27

اگر باتری خودرو کاملا سالم بوده و ماشین به‌هر‌دلیلی روشن نشود و استارت نخورد، تقریبا تا دو هفته شارژ باتری حفظ می‌شود. عواملی مانند عمر باتری و روشن نکردن ماشین برای مدت زمان طولانی در خوابیدن باطری خودرو موثر هستند. پرسش اصلی در این زمینه این است که باتری ماشین بعد از چند روز می‌خوابد؟ برای دانستن پاسخ این پرسش و اطلاع از دلیل اصلی از کار افتادن باتری خودرو خود و نحوه پیشگیری از آن، این مقاله را مطالعه کنید.

عوامل موثر بر عمر باتری؛ از گرما و سرمای بیش از حد تا استفاده غیر‌معمول از خودرو

معمولاً خوابیدن باتری ماشین با علائم و نشانه‌های خاصی همراه است. شناخت این نشانه‌ها به شما کمک می‌کند تا مشکل را سریع‌تر شناسایی و رفع کنید. در ادامه، برخی از عوامل مهمی که بر عمر باتری خودرو تأثیر می‌گذارند، مورد بررسی قرار گرفته است.

چک کردن وضعیت باتری؛ آسان‌ترین راه تشخیص عمر باتری

عمر باتری ماشین بستگی به عوامل مختلفی از جمله نحوه رانندگی، استفاده و نگهداری، مسافت‌ طی شده و دمای محیط اطراف باتری دارد. اگر سوال شما این است که باطری ماشین بعد از چند روز میخوابد، باید بدانید که عمر باتری بستگی به کیفیت و شرکت تولید کننده داشته و از ۲ تا ۵ سال متفاوت است. در‌صورتی‌که عمر باتری خودرو تمام شده و نیاز به تعویض دارد، بهتر است به‌سرعت برای تعویض آن اقدام کنید تا به قطعات دیگر خودرو آسیب وارد نشود.

استفاده نکردن از خودرو؛ مهم‌ترین دلیل خوابیدن سریع باتری خودرو

اگر خودرو برای مدتی بدون استفاده رها شود، حتی اگر بهترین باطری ماشین نیز روی آن نصب باشد، بعد از چند روز تا چند هفته باتری ماشین خراب می‌شود. اکثر خودرو‌ها سیستم‌های الکتریکی مختلف دارند که همواره مقدار کمی انرژی مصرف می‌کنند. این تخلیه مداوم انرژی به همراه تخلیه طبیعی باتری، منجربه از کار افتادن کامل باتری خودرو می‌شود. اگر مرتبا از ماشین خود استفاده می‌کنید، باتری فرصت شارژ شدن مجدد پیدا کرده و دیر‌تر می‌خوابد.

هوای بسیار گرم و سرد؛ از عوامل مهم‌ کاهش عمر باتری خودرو

اگر هوای محیط به‌طور‌ناگهانی بیش‌از‌حد گرم و یا سرد شود، باطری ماشین بعد از چند روز می‌خوابد؛ تعداد روز خوابیدن باتری بستگی به مدل ماشین و نوع باتری دارد. برای پیشگیری خوابیدن باتری، خودرو را در مکان‌های سرپوشیده نگهداری کرده و از پارک آن در فضا‌های باز خودداری کنید. همچنین، در روز‌های بسیار سرد و گرم، از یک چادر خودرو برای پوشاندن آن استفاده کنید.

روشن باقی گذاشتن چراغ‌های خودرو؛ یکی از عوامل مهم خالی کردن باتری خودرو

اگر چراغ‌های اتومبیل برای مدت زمان طولانی روشن بماند، باتری خودرو خالی می‌شود و برای استارت زدن ماشین به مشکل خواهید خورد. حتی روشن ماندن چراغ‌های داخلی و ساعت روی داشبورد نیز باعث افزایش مصرف باتری ماشین می‌شود و باطری ماشین بعد از چند روز می‌خوابد. 

استارت ضعیف و روشن شدن چراغ باتری؛ دو مورد از علائم خالی شدن باتری ماشین

استارت ضعیف و روشن شدن چراغ باتری؛ دو مورد از علائم خالی شدن باتری ماشین

برخی افراد می‌پرسند که چگونه اطمینان حاصل کنیم که باتری خودرو خالی شده است؟ اگر باتری ماشین شما برای اولین‌بار خوابیده باشد، مشکل جدی‌ نیست و اتفاقی خاصی رخ نداده است؛ اما اگر چند بار پیاپی ماشین شما استارت نخورد، احتمالا باطری ماشین بعد از چند روز می‌خوابد و نیاز به رسیدگی دارد. در ادامه، نشانه‌هایی از خالی شدن باتری ماشین را بررسی می‌کنیم.

استارت خوردن ضعیف؛ نشانه ضعیف شدن باتری ماشین

گاهی با یک بار استارت زدن، خودرو روشن نمی‌شود و باید چند بار استارت‌زده شود تا ماشین درست روشن شود. این موضوع اغلب در شرایطی که خودرو برای مدت زمان طولانی خاموش باشد رخ می‌دهد. اگر هنگام استارت زدن، موتور به‌سختی و با دور کند روشن می‌شود، باتری ماشین ضعیف بوده و نیاز به تعویض دارد.

روشن شدن چراغ‌ باتری ماشین؛ یکی از نشانه‌های اتمام عمر باتری خودرو

در بسیاری از خودرو‌ها، چراغ دینام به مشکلات مربوط به باتری اشاره می‌کند. اگر این چراغ قرمز رنگ شود، نشانه وجود مشکل در سیستم شارژ آلترناتور یا دینام ماشین است. برای جلوگیری از تخلیه باتری خودرو، همه‌چیز‌هایی که مصرف شارژ را افزایش می‌دهند (مانند رادیو و سیستم گرمایش) را خاموش کنید. در نتیجه، اگر خودروی شما از نوعی مانند تیبا باشد، گاهی اوقات روشن شدن چراغ چک باتری باعث به پایان رساندن عمر باتری ماشین است. برای حل این مشکل، با استعلام قیمت باطری تیبا از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی مانند باتری آنتایم، نسبت به تعویض باتری اتومبیل اقدام کنید.

کاهش قدرت لوازم برقی خودرو؛ نشانه‌ای از اتمام ظرفیت باتری خودرو

کاهش قدرت لوازم برقی خودرو؛ نشانه‌ای از اتمام ظرفیت باتری خودرو

گاهی با فشار دادن پدال گاز خودرو، تغییراتی در نوردهی چراغ‌ها و صفحه کیلومتر و یا نور لوازم برقی روی داشبورد خودرو مشاهده می‌شود. کاهش شدید نور هر یک چراغ‌های خودرو در زمان استارت زدن، نشانه‌ای از خوابیدن باتری ماشین است. خاموش شدن مداوم لوازم الکتریکی خودرو (مانند رادیو) نیز یکی از نشانه‌های وجود مشکل در باتری ماشین است.

راهکارهای جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین؛ از خنک نگه‌داشتن تا کاهش مصرف برق خودرو

باطری‌های ساخت ایران معمولا حدود ۱۸ الی ۳۶ ماه و باطری‌های کره‌ای معمولا حدود سه تا پنج سال طول عمر مفید دارند. اگر عمر باتری از این مدت بیشتر شود، به احتمال زیاد باطری ماشین بعد از چند روز می‌خوابد و باید تعویض شود. در ادامه، راهکار‌های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین را نام برده‌ایم.

استفاده منظم از خودرو؛ بهترین روش پیشگیری از خوابیدن باتری 

برای ماندگاری بیشتر شارژ باتری ماشین، توصیه می‌شود هفته‌ای حداقل ۳۰ دقیقه ماشین را استارت‌زده و رانندگی کنید. علاوه‌بر‌این، رانندگی در یک بزرگراه با سرعت کنترل شده به بهبود عملکرد موتور کمک کرده و از خوابیدن باتری نیز جلوگیری می‌کند.

کاهش مصرف برق خودرو؛ یکی از عوامل افزایش عمر باتری ماشین

باطری‌های ماشین در زمان خاموش بودن خودرو نیز قادر به روشن کردن چراغ‌های جلو و داخلی ماشین هستند. با‌این‌حال، باطری‌ها ظرفیت محدودی برای این کار دارند و باید از استفاده‌ بیش‌از‌حد از آن‌ها خودداری شود. حتی باتری خودرو‌های خارجی مانند باتری جک s5 نیز از این قاعده مستثنی نیست. بهتر است در صورت نیاز به روشنایی، مدت زمان کوتاهی از  باطری خودرو برای روشن کردن چراغ‌ها استفاده کنیم. 

خنک نگه‌داشتن باتری خودرو؛ عامل پیشگیری از خوابیدن باتری ماشین

بهتر است خودرو را در محیطی خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب (مانند زیر سایه درخت یا دیوار) پارک کنید، زیرا گرما باعث خوابیدن باطری خودرو و تخلیه شدن شارژ آن می‌شود. این عمل نه‌تنها باعث جلوگیری از خوابیدن باطری می‌شود بلکه از موتور ماشین نیز در مقابل گرما محافظت می‌کند.

تعویض باتری خودرو؛ آخرین راه چاره تمام شدن عمر باتری ماشین

اگر باتری خودرو قدیمی یا بیش‌از‌حد ضعیف شده است، آن را با یک باتری جدید تعویض کنید. باتری‌های اسیدی و اتمی دو نوع باطری خودرو هستند که توسط شرکت‌های متنوعی تولید و روانه بازار می‌شوند که بنا‌به‌نیاز باید یکی از این دو باتری را روی خودرو نصب کنید.

برای دیرتر خوابیدن باتری خودرو، رعایت نکات نگهداری مناسب از باتری را فراموش نکنید

رعایت نکاتی نگهداری مناسب از باتری ماشین مانند  قطع کردن لوازم برقی روشن در خودرو و روشن کردن خودرو برای حداقل ۳۰ دقیقه در هفته، عمر باطری خودرو را به‌طور‌قابل‌توجهی افزایش داده و از خوابیدن زود‌هنگام آن جلوگیری می‌کند. در‌نهایت، در صورت خوابیدن یا فرسوده شدن باتری، تعویض آن ضروری است. پس اگر قصد خرید باتری ماشین را دارید، به وبسایت باتری آنتایم مراجعه کنید تا از خدمات آن مانند ارسال و تعویض رایگان باتری در محل بهره‌مند شوید.

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1403/1/27
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط