icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین با عجیب ترین غربیلک های جهان که عملی نشدند آشنا شوید

با عجیب ترین غربیلک های جهان که عملی نشدند آشنا شوید

comments 0 1399/11/12

در حال حاضر غربیلک فرمان خودروهای تولیدی ظاهر نرمالی دارند. به جز خودروهایی همچون شورولت کوروت نسل هشتم، اکثر غربیلک فرمان‌ها دارای شکل گرد بوده یا از نوع D شکل هستند.

اما آیا می‌دانستید که همیشه این‌گونه نبوده است؟ چندین خودروی مفهومی در سال‌های پیش با طراحی‌های آینده نگرانه معرفی شده‌اند که البته غربیلک فرمان بسیار عجیبی نیز داشته‌اند. در ادامه شما را با عجیب‌ترین غربیلک فرمان‌هایی که تنها به‌صورت مفهومی معرفی شده و هرگز وارد خودروهای واقعی نشده‌اند آشنا می‌کنیم. با ما همراه شوید.هوندا EV-STER سال ۲۰۱۱

هوندا EV-STER سال ۲۰۱۱
هوندا EV-STER سال ۲۰۱۱

در نمایشگاه توکیو ۲۰۱۱ هوندا از کانسپت EV-STER رونمایی کرد، خودرویی کانورتیبل و دونفره که از متریال کربنی برای وزنی کمتر استفاده کرده بود.

اما بجای فرمانی عادی، این خودروی الکتریکی دارای جوی استیک بود. جوی استیک EV-STER که برای جدال با نیروی جی در زمان عبور از پیچ‌های تند طراحی شده بود راننده را در زمان مانورهای سنگین به‌صورت قائم نگه می‌داشت.

 

ب ام و Z22 سال ۱۹۹۹

ب ام و Z22 سال ۱۹۹۹
ب ام و Z22 سال ۱۹۹۹

این کانسپت آینده‌نگرانه توسط ب ام و تکنیک توسعه یافته بود. این خودرو دارای برخی تکنولوژی‌های مدرن همچون هدآپ دیسپلی و دوربین‌های جانبی بود.

اما فرمان مستطیلی این کانسپت عملکرد مکانیکی نداشت بلکه دستورات راننده را از طریق ایمپالس های الکترونیکی دریافت می‌کرد. این فرمان همچنین دارای اسکنر اثر انگشت بود و دنده‌ها را نیز می‌توانستید از طریق دکمه‌ها تعویض کنید.

اولدزموبیل اینکاس سال ۱۹۸۶

اولدزموبیل اینکاس سال ۱۹۸۶
اولدزموبیل اینکاس سال ۱۹۸۶

دوستان عزیز این فرمان خودروست نه کنترلر جنگنده یا چیزی شبیه آن! این فرمان احتمالاً یکی از عجیب‌ترین نمونه‌های تاریخ بوده و در اولدزموبیل اینکاس معرفی شده است. این اهرم برگرفته از هواپیماها کاملاً با داشبورد تمام دیجیتالی اینکاس هماهنگ بود.

 

سیتروئن کارین سال ۱۹۸۰

سیتروئن کارین سال ۱۹۸۰
سیتروئن کارین سال ۱۹۸۰

کنترلر یاد شده که به نظر می‌رسد از بازی‌های ویدئویی برداشته شده در واقع بر اساس تحقیقات بازار طراحی شده بود. نسل جدید خریداران خودرویی ظاهراً این فرمان را به نمونه‌های سنتی ترجیح داده بودند.

کارین شکلی ذوزنقه‌ای داشت و راننده در مرکز قرار می‌گرفت و دو صندلی هم به سبک مک لارن F1 او را احاطه می‌کردند؛ اما این موضوع خیلی عجیب نبود بلکه فرمان خودرو در معرض توجه همه قرار داشت.

اگرچه فرمان کارین گرد بود اما شکلی کاملاً عجیب به خود گرفته بود. در روی فرمان یک پد دیده می‌شد که در واقع دکمه‌های تلفن بود و دیگر کنترل‌ها نیز داخل آن قرار گرفته بودند.

 

لانچیا سیبیلو سال ۱۹۷۸

لانچیا سیبیلو سال ۱۹۷۸
لانچیا سیبیلو سال ۱۹۷۸

نمایشگاه خودروی تورین ۱۹۷۸ جایی بود که لانچیا سیبیلو معرفی شد. این یک سوپرکار مفهومی با ظاهری تیز بود و اگرچه در طراحی ظاهری آن مورد خاصی به چشم نمی‌خورد اما غربیلک فرمان آن کاملاً توجهات را به خود جلب کرد.

فرمان یک‌تکه این خودرو قرار بود ارگونومیک‌تر باشد و طراحی خاصش نیز باعث می‌شد رانندگان حس ویژه‌ای داشته باشند. تمامی دکمه‌ها نیز برای ایجاد طراحی مینیمالیستیک پشت فرمان قرار گرفته بودند.

 

 

مزراتی بومرنگ سال ۱۹۷۱

مزراتی بومرنگ سال ۱۹۷۱
مزراتی بومرنگ سال ۱۹۷۱

مزراتی بومرنگ ۱۹۷۱ نیز در نمایشگاه تورین معرفی شده بود و بسیاری از افراد آن را متفاوت‌ترین پروژه طراحی جیورجتو جیوجیارو می‌دانند. علاوه بر ظاهری خاص، کابین نیز کاملاً وحشی طراحی شده بود.

ستون فرمان خودرو اگرچه طرح گردی داشته اما تقریباً به اندازه خود فرمان پهن بوده و تمامی کنترل‌ها و نشانگرها نیز داخل آن قرار گرفته بودند.

 

 

 

 برچسب ها:

ترین ها
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1399/11/12
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط