icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین با کاربرد واژه ها xDrive و sDrive در محصولات بی ام و آشنا شوید

با کاربرد واژه ها xDrive و sDrive در محصولات بی ام و آشنا شوید

comments 0 1399/2/16

در صنعت خودروسازی کاملا مرسوم است که تولید کنندگان برای مشخص کردن برخی ویژگی های محصولات خود و متمایز کردن آنها ،از پیشوند ها و پسوند های مختلف استفاده می کنند.کمپانی آلمانی بی ام و هم در خصوص ارائه ویژگی های جذاب خود از همین رویه استفاده می کند که دو نمونه پر کاربرد از پسوند های استفاده شده توسط آلمانها واژه های xDrive و sDrive می باشد.با پردیس خودرو همراه باشید تا معنی و کاربرد این دو واژه آشنا شوید.

به‌طور ساده باید گفت این دو واژه نشان دهنده‌ی مسیر انتقال قدرت به چرخ ها می‌باشد. sDrive به این معنی است که خودرو از نوع دیفرانسیل عقب بوده و واژه xDrive نیز به سیستم چهار چرخ محرک اشاره دارد. در ادامه نگاه عمیق‌تری به هر سیستم خواهیم داشت.

sDrive چیست؟

sDrive چیست؟

همان‌گونه که گفتیم sDrive نام سیستم دیفرانسیل عقب ب‌ام‌و بوده و برای تمایز از خودروهای چهار چرخ محرک این خودروساز بکار می‌رود. این سیستم در اکثر خودروهای ب‌ام‌و بکار رفته است.

از سدان سری 3 گرفته تا سری 7 و 8 با این سیستم دیفرانسیل عقب تولید شده‌اند. نسخه‌های بنزینی کراس اوورهای X1 و X2 نیز به‌صورت sDrive عرضه شده‌اند که موضوع غیرعادی‌ای است زیرا بسیاری از شاسی بلندهای دیگر با ابعاد مشابه از نوع دیفرانسیل جلو یا چهار چرخ محرک هستند.

معمولاً خودروهای اسپورت به‌صورت سنتی از سیستم دیفرانسیل عقب استفاده می‌کنند و بنابراین جای تعجبی ندارد که رودستر کانورتیبل Z4 نیز بصورت sDrive در دسترس باشد.

xDrive چیست؟

xDrive چیست؟

xDrive نام سیستم چهار چرخ محرک ب‌ام‌و است که هم‌اکنون تقریباً در تمامی محصولات این شرکت ارائه می‌شود. در واقع تنها دو خودروی Z4 و i3 الکتریکی فاقد سیستم چهار چرخ محرک هستند.
بنا به گفته‌ی این برند وقتی شما رانندگی عادی و نرمالی دارید تکنولوژی xDrive حدود 40 درصد قدرت و گشتاور را به چرخ های جلو و 60 درصد را به عقب منتقل می‌کند. البته رایانه هوشمند خودرو می‌تواند این وضعیت را بسته به شرایط رانندگی تغییر دهد.

به‌طور ساده سیستم xDrive قدرت و گشتاور را به چرخی می‌فرستد که بیش از همه به آن‌ها نیاز دارد. این امر در تئوری به معنی سواری ایمن‌تر خودرو در مسیرهای خیس و یخ زده می‌باشد.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/2/16
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط