icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین بهترین قطعات یدکی خودرو کدامند؟

بهترین قطعات یدکی خودرو کدامند؟

comments 0 1399/9/25

ماشین‌ها علی‌رغم آنکه سازه‌ای مکانیکی هستند و قدرت فعالیتشان بسیار بالاست، نیاز به سرویس و رسیدگی دارند. گاهی قطعات خودرو در اثر استفاده زیاد، دچار آسیب و کم‌کاردی می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. بهترین راه برای افزایش مدت زمان کارایی قطعات خودرو ،استفاده از قطعات خوب ومرغوب است.برای آنکه بهترین قطعات یدکی خودرو را بشناسید و درباره آن‌ها بدانید، مستر یدکی در ادامه برای شما توضیحاتی را آماده کرده تا بهترین تصمیم را بگیرید.

کدام قطعات را خریداری کنیم؟

قطعا برای تان پیش آمده که به هنگام تامین قطعات یدکی خودرو،از خودتان بپرسید کدام قطعه را خریداری کنم؟ یا آن را از کجا تهیه کنم که مرغوب و مطمئن باشد؟کدامیک از قطعات کارایی بیشتر و عمر طولانی‌تری دارند و در یک کلام،چه چیزی مقرون ‌به ‌صرفه است؟پاسخ سوالات شما دست ماست!

۱. شمع خودرو

۱. شمع خودرو

شمع خودرو قطعه‌ای در اتومبیل است که وجودش الزامیست و وظیفه جرقه‌زنی و روشن شدن خودرو را برعهده دارد. البته باید بدانید که شمع خودرو عمر مشخصی دارد. اما گاهی با جمع شدن الکترودها که به دلیل احتراق ناقص رخ می‌دهد،رسوبات،قسمت سرشمع را می‌پوشانند و این باعث از بین رفتن الکترودها می‌شود.

 

نکته ای که در خرید انواع شمع خودرو اهمیت دارد این است که شما باید شمعی را تهیه کنید که در عین افزایش بازدهی موتور، میزان سوخت اتومبیل را کم کند. خوب است بدانید که قیمت شمع‌ها با توجه به انواع خودروها،حجم موتور آن، برند سازنده و جنس آن مشخص می‌شود. اما به طورکلی،قیمت شمع‌ها از ۱۶ تا ۱۰۰ دلار متغیر است که پس از وارد شدن به کشور، براساس هزینه واردات، قیمت نهایی آن مشخص می‌شود. همانطور که گفتیم، شمع‌ها عمر مشخصی دارند. اما ممکن است زودتر از زمان معین شده بسوزند یا ازبین بروند. ولی به طورمعمول،هر ۲۰ هزارتا ۴۵ هزار کیلومتر، باید شمع خودرو تعویض شود.

 چهار نوع شمع در بازار وجود دارند که هر کدام با ویژگی‌های خاصی مشخص می‌شوند.

۱. شمع نیکلی: ازجنس نیکل است و الکترودهای آن مقاومت کمتری در برابر گرما دارند و طول عمرشان هم کمتراست. درعین حال ارزان قیمت هستند.

۲. شمع ایریدیومی: الکترود مثبت این قطعه از جنس ایریدیومو الکترود منفی آن به اندازه یک نقطه از جنس پلاتین تولید شده است. این امر طول عمر باتری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. همچنین مقاومت آن‌ها در برابر گرما بسیارخوب است.

۳. شمع پلاتینیومی: این نوع شمع از جنس پلاتینیوم ساخته شده است. مقاومت بسیار بالا در برابر گرما،خاصیت ضدخوردگی وطول عمر زیاد از ویژگی‌های اصلی آن است. این قطعه باعث افزایش فشار و کاهش مصرف سوخت اتومبیل می‌شود.

۴. شمع چند الکترودی: این نوع از شمع‌ها بین دو تا چهار الکترود دارند که مقاومت فوق‌العاده بالایی برای شمع ایجاد می‌کند. اگر یکی از الکترودها کار نکنند،الکترود دیگر ‌می‌تواند عمل جرقه زدن را انجام دهد.

۵. شمع مقاومتی: در ساخت این شمع از یک مقاومت سرامیکی به اندازه ۵ اهم استفاده شده است. این قابلیت، نویزی را که هنگام جرقه زدن شمع ایجاد می‌شود خنثی می‌کند. این نویزها شامل ایجاد اختلال در عملکرد رادیوی خودرو یا تلفن همراه سرنشینان است.

۲. فیلتر هوای خودرو

۲. فیلتر هوای خودرو

از مهم‌ترین قطعات یدکی خودرو باید به فیلتر هوا اشاره کرد. این قطعه، وظیفه رساندن هوای لازم به موتور را در اختیار دارد. بهترین نوع محفظه برای فیلتر هوای اتومبیل ،نوع کربنی آن است که در یک فریم فلزی قرار گرفته.  به صورتیکه منافذ اتصال کاغذهای آکاردئونی شکل را با ماده‌ای از جنس پلاستیک می‌پوشاند.

آنچه که در تعیین سایز فیلتر هوا تاثیر می‌گذارد، حجم موتور خودرو است. برای آنکه بتوانید مدت زمان بیشتری از فیلتر هوای ماشین استفاده کنید، خوب است که آنرا با تکاندن تمیز کنید. توجه داشته باشید که اینکار را با احتیاط انجام دهید. چرا که باعث آسیب و پارگی آن خواهید شد.

علت اصلی خراب شدن فیلتر هوا،پر شدن آن از آلودگی است. به صورتیکه هوای لازم و کافی را به موتور اتومبیل نرساند. این کم‌کارکردی باعث می‌شود که موتور با فشار بسیار بیشتری کار کند و در نتیجه میزان سوخت مصرفی آن افزایش یابد.

فیلترهای هوای خودرو دو نوع هستند . نوع اول به شکل استاندارد و روی خودرو موجودند. نوع دوم آن‌ها فیلترهایی هستند که فقط برای مسابقات سرعت از آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع فیلترها به دلیل شکل دایره‌ای خود،هوای بیشتری را به موتور می‌رسانند.

از آنجاییکه تولید محفظه فیلتر هوای اتومبیل، پیچیدگی خاصی ندارد، با تنوع بسیار زیادی در بازار مواجه هستیم که متاسفانه برخی از آن‌ها کیفیت‌های بسیار پایینی دارند. از جمله برندهای خوبی که در ایران به تولید محفظه فیلتر هوا مشغول هستند، باید به برند سرکان، مان، هنگستوپرفلکس اشاره کنیم. فیلتر هواهای برندهای متفاوت را به همراه قیمت آن ها میتوانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

قیمت فیلتر هوای خودرو

۳. دیسک ترمز خودرو

۳. دیسک ترمز خودرو

یکی دیگر از مهم‌ترین قطعات یدکی خودرو دیسک ترمز است. در صورتی ‌که این قطعه در اتومبیل خراب شود، خطرات جانی بسیاری را به همراه دارد. خراب شدن دیسک ترمز موجب عدم کار کردن ترمز و یا کندی در آن می‌شود. قیمت این قطعه به عوامل مختلفی از جمله برند سازنده بستگی دارد. اما به طور عمده از ۱۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

دیسک ترمز در دو نوع ساده و خنک‌کننده خریداری شده و در چرخ جلو و عقب ماشین نصب می‌شود. دیسک‌های خنک‌کننده نیز به دو شکل شیاردار و سوراخ‌دار هستند.

دیسک‌های نوع ساده روی اتومبیل‌ها قراردارند. اما شما می‌توانید دیسک‌های خنک‌کننده را هم روی آن‌ها نصب کنید. هدف از تولید این دیسک‌ها، کاهش گرمای دیسک و کالیبر ترمز است. این ویژگی میزان توقف خودرو را برای خنک شدن دیسک کمتر می‌کند.

شما باید با توجه به مسافت‌هایی که طی می‌کنید و مکان‌هایی که  در  آن رفت ‌و آمد می‌کنید، دیسک موتور نظرتان را خریداری کنید.  دیسک‌ها به طور متوسط بین ۱۲۰ هزارتا ۲۰۰ هزار کیلومتر عمر مفید دارند. طول عمر مفید این قطعه بسته به نوع خودرو ،وزن اتومبیل و سازنده آن متفاوت است.

برای آنکه طول عمر دیسک ترمز را بالا ببرید، بهتر است از لنت جلوی خودروی با کیفیت استفاده کرده و اتومبیل خود را به صورت مداوم چک کنید. رانندگی آرام در سطوح خیس خیابان و جاده نیز در افزایش طول عمر آن تاثیر دارد.

 

علاوه‌ بر مواردی که نام بردیم، فیلتر بنزین، فیلتر روغن ،لنت ترمز خودرو و ... نیز همگی از جمله قطعات یدکی خودرو به شمار می‌روند که وجود آن‌ها برای داشتن یک اتومبیل سالم ،ضروری است.

سخن آخر

سخن آخر

انواع زیادی از بهترین قطعات یدکی  خودرو در بازار موجود است که هر یک با ویژگی و کارکرد متفاوتی فروخته می‌شوند. اما باید بدانید که انواع تقلبی و نامرغوب زیادی هم وجود دارد که نه تنها ضرر مالی به شما می‌رسانند، بلکه در کارکرد خودرویتان نیز اختلال ایجاد می‌کنند. بنابراین لازم است که این قطعات را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.  مستر یدکی از جمله فروشگاه‌ه ایی است که بهترین قطعات یدکی خودرو را به شما عرضه می‌کند. اگر می‌خواهید قطعه‌ای سالم، مرغوب و مطمئن خریداری کنید، حتما از طریق مستر یدکی اقدام کنید. همین حالا به سایت ما به آدرس https://www.mryadaki.com/سر بزنید و با انتخاب کالای مورد نظرتان، به راحتی آن را تهیه کنید.

user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1399/9/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط