icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین بی ام و ix الکتریکی رسما معرفی شد

بی ام و ix الکتریکی رسما معرفی شد

comments 0 1399/8/24

شاید تاکنون تکنولوزیک ترین محصول بی ام و سری 7 بود.اما حالا بی ام و پرچمدار فناوری محصولات خود را معرفی کرد. بی ام و ix  الکتریکی نام جدیدترین محصول باواریایی هاست که به تازگی بصورت رسمی معرفی شده است.تاکنون ما فکر می‌کردیم این خودرو با نا iNext معرفی خواهد شد اما انتقال از فاز پیش‌تولیدی به نسخه تولیدی نهایی باعث شده نام این خودرو به iX تغییر یابد. اگرچه این خودرو هنوز در فاز توسعه تولید سری است اما تمامی جزئیات آن منتشر شده است.

شاسی‌بلند بزرگ ب‌ام‌و iX بر پایه معماری جدیدی توسعه یافته که مخصوص خودروهای الکتریکی است. این پلتفرم مزیت‌های زیادی نسبت به معماری‌های پیشین داشته اما به نظر می‌رسد ب‌ام‌و به پیشرفت‌های رخ داده در تکنولوژی‌های خودران و سرویس‌های دیجیتال بیش از هر چیز دیگری می‌بالد. برای مثال میزان قدرت محاسبه این خودرو به گونه‌ای است که ۲۰ برابر حجم داده بیشتری را نسبت به محصولات قبلی این برند محاسبه می‌کند.

از نظر ابعاد خارجی، iX بسیار مشابه محصولات درون‌سوز و قدبلند ب‌ام‌و است به گونه‌ای که طول این خودرو به اندازه X5، ارتفاع آن به اندازه X6 و ابعاد رینگ آن به اندازه X7 می‌باشد. البته این به معنی تولید شاسی‌بلندی با ظاهری روان و صیقلی نیست اما خب باواریایی ها به طراحی‌ای مینیمالیستی تأکید می‌کنند که شکل آینده‌نگرانه‌ای از لذت رانندگی را بیان می‌کند.

جلوپنجره بزرگ این خودرو هم کمکی به بهبود وضعیت نمی‌کند اما حدس می‌زنیم ایده کلی آن از عبارت “شکل پیرو عملکرد است” گرفته شده است. خود جلوپنجره دارای حسگرها، دوربین و تکنولوژی رادار برای سیستم‌های دستیار راننده پیشرفته است؛ اما آدریان فن هوی دونک معاون ارشد طراحی ب‌ام‌و می‌گوید:

ب‌ام‌و iX نشان دهنده این است که ما چگونه می‌توانیم تکنولوژی‌های جدید را با یک طراحی بسیار مدرن و احساسی به نمایش بگذاریم. این خودرو از نظر تکنولوژی پیچیده است اما احساسی بسیار ساده و روان دارد. ب‌ام‌و iX فضای حمل‌ونقل زنده‌ای را برای افراد داشته و آن‌ها احساس راحتی و سادگی خواهند داشت.

 

iX اولین محصول تولیدی ب‌ام‌و با فرمان شش‌ضلعی خواهد بود و این خودروساز می‌گوید استفاده از چنین طراحی‌ای باعث بهبود دسترسی به کنترل‌ها شده و راننده دید بهتری به اطلاعات نمایشگر روبروی خود خواهد داشت. دیگر ویژگی کابین که توجه را به خود جلب می‌کند کنسول دکمه‌های صندلی الکتریکی است که هم‌اکنون روی پانل درب‌ها قرار گرفته و شبیه برخی محصولات مرسدس است. همچنین این خودروی الکتریکی دارای بزرگ‌ترین صفحه شیشه‌ای بکار رفته در سقف محصولات ب‌ام‌و می‌باشد.

نیروبخش شاسی‌بلند الکتریکی ب‌ام‌و پنجمین نسل قوای محرکه تمام الکتریکی آن است. دو پیشرانه الکتریکی iX قدرت ترکیبی بیش از ۵۰۰ اسب بخاری دارند که باعث می‌شود iX شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت زیر ۵ ثانیه را ثبت کند.

به لطف باتری بزرگ ۱۰۰ کیلووات ساعتی، این خودرو حداکثر برد ۴۸۲ کیلومتری (بر مبنای تست‌های FTP-75 EPA) و شعاع حرکتی ۶۰۰ کیلومتری (بر مبنای تست‌های اروپایی WLTP) خواهد داشت. در نظر داشته باشید که این ارقام هنوز نهایی نشده و بر پایه فاز فعلی توسعه اعلام شده‌اند.

این توانایی‌های شارژ دوباره iX است که بیشتر نظرات را به خود جلب خواهد کرد. با استفاده از شارژر سریع می‌توان تا ۷۰ درصد باتری را در ۴۰ دقیقه شارژ کرد. همچنین شارژ سریع ۱۰ دقیقه‌ای باعث اضافه شدن ۱۲۰ کیلومتر به برد این شاسی‌بلند می‌شود. 

فعلاً تاریخ دقیق عرضه iX به بازار مشخص نیست اما ب‌ام‌و می‌گوید تولید آن از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و در کارخانه دینگولفینگ شروع خواهد شد. انتظار می‌رود اولین نمونه‌های این خودرو نیز از اواخر سال آینده وارد بازار شوند.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/8/24
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط