icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تویوتا کامپکت کروزر ۲۰۲۴

تویوتا کامپکت کروزر ۲۰۲۴

comments 0 1401/3/25

تویوتا کامپکت کروزر الکتریکی یک آفرود کوچک و مفهومی بود که در دسامبر ۲۰۲۱ دل‌های ما را ربود. این خودرو به تازگی برنده جایزه طراحی خودروهای مفهومی ۲۰۲۲ شده و به همین خاطر ژاپنی‌ها تصاویر، رندرها و اسکچ های بیشتری از کانسپت خود را منتشر کرده‌اند. کامپکت کروزر الکتریکی یکی از ۱۵ کانسپتی بود که توسط تویوتا و لکسوس در توکیو معرفی شدند و به همین خاطر رسانه‌ها مانور کمتری روی تک‌به‌تک این خودروها دادند. خوشبختانه هم‌اکنون دسترسی بهتری به تصاویر و جزئیات این خودروی مفهومی داریم. کار طراحی کامپکت کروزر الکتریکی را مرکز توسعه طراحی تویوتا اروپا در نیس فرانسه انجام داده است.

طراحان تویوتا در خلق این خودرو از نسل اول لندکروزر و میراث آفرود شرکت الهام گرفته‌اند. این خودروی مفهومی همچنین شباهت‌هایی به خودروی خاطره‌انگیز FJ کروزر دارد. کامپکت کروزر به گونه‌ای نسخه تکامل یافته تویوتا F4-X 2017 به نظر می‌رسد و چراغ‌های جلوی LED آن یادآور خودروی J8 است.

ویژگی‌هایی همچون فلاپ های بزرگ، گلگیرهای گوشه‌دار، ارتفاع قابل‌احترام از سطح زمین، نردبان جانبی و روف راک سفارشی باعث می‌شوند این کانسپت علیرغم ابعاد جمع‌وجور خود ماهیت خشنی داشته باشد.

پروتوتایپی که تصاویر آن را مشاهده می‌کنیم یک مدل گلی ثابت است زیرا از شیشه‌های جانبی تیره استفاده می‌کند و تاکنون نیز رانده شدن آن را ندیده‌ایم. البته طرفداران تویوتا می‌توانند امیدوار باشند یک بچه لندکروزر الکتریکی در آینده تولید شود زیرا تقاضای زیادی برای چنین محصولی وجود خواهد داشت. از جمله رقبای بالقوه چنین خودرویی می‌توان به شاسی‌بلند جدید جیپ و جایگزین احتمالی سوزوکی جیمنی با قوای محرکه الکتریکی اشاره کرد.

تویوتا ادعا می‌کند بخش اعظم علاقه‌مندان به کامپکت کروزر را جوانان و ساکنان شهری حرفه‌ای تشکیل می‌دهند، افرادی که از سبک زندگی فعال و ماجراجویانه لذت می‌برند. تویوتا اشاره زیادی به جزئیات فنی این کانسپت نداشته اما حدس می‌زنیم نسخه تولیدی آن خیلی دور از ذهن نباشد و بتوان با استفاده از پلتفرم eTNGA بکار رفته در مدل بزرگ‌تر bZ4x آن را تولید کرد.

سیمون هامفریس مدیر طراحی تویوتا می‌گوید:

تحقیق ما روی خودروهای الکتریکی بیش از ۳۰ سال است که ادامه دارد و ما راه طولانی را پیموده‌ایم. پس از فاز اولیه ارتباط با خودروهای الکتریکی مردم خواهان محصولاتی بدون آلایندگی خواهند بود که بتواند با آن‌ها سخن بگوید و سبک زندگی‌شان را بروز دهد؛ و کامپکت کروزر یک مثال عالی از چنین رویه‌ای است

 

این خودروی مفهومی توسط مجله اتو اند دیزاین جایزه طراحی بخش خودروهای مفهومی را کسب کرده است. این جایزه در سه بخش اعطا می‌شود و فراری ۲۹۶ GTB، تویوتا کامپکت کروزر و پولستار در بخش‌های خودروهای تولیدی، خودروهای کانسپت و زبان طراحی برند برنده امسال لقب گرفته‌اند.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/3/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط