icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین جدال بی ام و و لکسوس بر سر تاج پادشاهی بهترین برند لوکس

جدال بی ام و و لکسوس بر سر تاج پادشاهی بهترین برند لوکس

comments 0 1400/8/23

BMW همچنان جایگاه محبوب‌ترین برند لوکس بین خریداران را حفظ کرده اما لکسس در حال نزدیک شدن به این برند آلمانی است. این‌ها را گزارش بررسی برند کلی بلو بوک در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ می‌گوید.

گزارش بررسی برند کلی بلو بوک یک نظرسنجی احساس مشتریان است که رفتار خریداران را در تخمین اینکه یک برند یا یک خودرو چگونه با رقبای کلاس خود روبرو خواهد شد بررسی می‌کند. این موسسه یک گزارش بررسی برند دیگری را نیز برای برندها و خودروهای غیر لوکس تهیه کرده است که فعلاً روی آن تمرکز نمی‌کنیم.

BMW در سه‌ماهه سوم امسال نیز سایه برتری خود روی رقبا را حفظ کرده است اما این فاصله بسیار کمتر شده است. میزان علاقه خریداران به انتخاب محصولات BMW در این بازه زمانی ۴ درصد افت نسبت به سه‌ماهه دوم سال داشته و بیشترین میزان کاهش بین برندهای لوکس محسوب می‌شود. از میان تمامی خریداران خودروهای لوکس، ۱۹ درصد افراد به محصولات BMW علاقه نشان می‌دهند که نسبت به علاقه ۲۳ درصدی در سه‌ماهه دوم امسال کاهش داشته است.

BMW سری ۵، سری ۳ و X5 نیز با کاهش محبوبیت روبرو شده و از بین ۱۰ خودروی اول لیست خارج شده‌اند. X3 هم به همین وضعیت گرفتار شده و ۵ درصد از میزان علاقه خریداران را از دست داده است.

در همین زمان لکسس علیرغم محدودیت‌های موجود در تأمین انبار شاهد میزان علاقه پایداری به محصولاتش از سوی خریداران بوده است. ۱۹ درصد خریداران به محصولات لکسس علاقه نشان داده‌اند که کاملاً به BMW نزدیک است. لکسس در سه ماه اخیر و ماه‌های قبل از آن کمترین میزان موجودی انبار بین برندهای لوکس را داشته که دلیل آن کمبود نیمه‌رساناها اعلام شده است. البته وضعیت BMW از نظر موجودی انبار بهتر بوده است. شاسی‌بلند محبوب RX بیش از پیش در معرض دید قرار داشته و از تسلا مدل ۳ سبقت گرفته و به دوست‌داشتنی‌ترین خودروی لوکس در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ بدل شده است. میزان علاقه به خرید RX در این بازه زمانی افزایش قابل‌توجهی داشته است. آخرین باری که این خودرو در رتبه ۱ لیست قرار گرفت به سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ مربوط می‌شود.

مرسدس بنز نیز شاهد افزایش ۲ درصدی میزان علاقه‌مندان به خرید محصولاتش بوده و دلیل این کار نیز خودروهای GLE، C کلاس و E کلاس هستند. تسلا پس از کاهش میزان علاقه به خرید محصولاتش در سه‌ماهه دوم دوباره روی ریل افتاده و خریداران به مدل Y و مدل S روی خوش نشان داده‌اند؛ اما مدل ۳ با کاهش علاقه خرید ۱۸ درصدی بیشترین افت را بین خودروهای بررسی شده داشته است.

کادیلاک، آکورا و جنسیس هم اندکی بهبود را تجربه کرده‌اند به گونه‌ای که میزان علاقه به خرید XT5 رشد قابل‌توجه ۵۸ درصدی داشته و همین موضوع درباره خودروی پرفروش آکورا یعنی RDX نیز صادق است. جنسیس پس از عرضه GV70 شاید شاهد افزایش علاقه به خرید این مدل در سه‌ماهه پایانی سال باشد.

اما پس از BMW این آئودی است که با افت ۳ درصدی بیشترین کاهش علاقه خرید به محصولاتش را تجربه کرده است.

بیوک، لینکلن، پورشه و جگوار هم افت ۱ درصدی داشته‌اند. بیوک انکور با افت ۱۳ درصدی میزان علاقه خرید روبرو شده است.

شرکت‌های ریویان، لوسید و پولستار هم به لیست اضافه شده‌اند اما تاکنون میزان علاقه خرید حداقلی را داشته‌اند.

مسابقه فروش خودروهای لوکس

فروش خودروهای لوکس در سه‌ماهه سوم امسال بهتر از کل بازار بوده است. درحالی‌که فروش کلی خودروها افت ۱۳ درصدی داشته اما این میزان برای خودروهای لوکس تنها ۵ درصد بوده است. لکسس در بحث فروش از سایر رقبا سبقت گرفته است. این خودروساز ژاپنی تنها برند بین ۴ برند اول لیست بوده که رشد فروش را تجربه کرده است. فروش این برند از ۸۱ هزار دستگاه گذشته که رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد. مرسدس بنز، آئودی و BMW به ترتیب افت فروش ۲۵، ۱۴ و ۹ درصدی را تجربه کرده‌اند.

مسابقه فروش خودروهای لوکس در بازار آمریکا اهمیت زیادی داشته و همواره به‌صورت فشرده ادامه پیدا کرده است. اگرچه این مرسدس است که از ابتدای سال تاکنون وضعیت فروش بهتری داشته اما BMW به همراه لکسس کاملاً سایه به سایه این خودروساز حرکت می‌کنند و شاید پیروز نهایی امسال برندی باشد که موجودی انبار بهتری را حفظ کند.

از نظر موجودی انبار شاید آئودی و BMW وضعیت بهتری نسبت به مرسدس بنز داشته باشند. اگرچه موجودی انبار لکسس پایین است اما به نظر می‌رسد تولید محصولات این شرکت اولویت بالاتری نسبت به تویوتا دارد تا به این ترتیب ژاپنی‌ها در بازار لوکس سازان حرف اول را بزنند.

میزان علاقه به خرید شاسی بلندها دوباره بیشتر شده و به بالاترین میزان از سه‌ماهه پایانی سال پیش تاکنون رسیده است. از میان تمامی خریداران خودروهای لوکس، ۶۹ درصد به خرید شاسی‌بلند علاقه نشان داده‌اند اما نکته جالب اینکه خبری از خودروهای اروپایی در بین شاسی بلندهای پرفروش نبوده است.

لکسس RX برای هفتمین بار پیاپی در بازه‌های زمانی سه‌ماهه رتبه اول را از آنِ خود کرده است. آکورا MDX در رتبه دوم قرار داشته و محصولات بیوک و تسلا نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کادیلاک XT5 هم با کنار زدن BMW X5 به رتبه پنجم رسیده است.

نکته مهم اینکه تنها ۴۹ درصد خریداران خودروهای لوکس به دنبال خرید در سه‌ماهه سوم بوده‌اند که نسبت به سه‌ماهه دوم امسال افت ۵۵ درصدی را نشان می‌دهد.

تسلا مدل ۳ و S به ترتیب پرفروش‌ترین خودروهای لوکس بوده و پس از آن‌ها نیز مرسدس بنز E کلاس، BMW سری ۳ و آکورا TLX قرار دارند.

لیست ۱۰ برند لوکس پرفروش در آمریکا ترکیبی از برندهای خارجی و داخلی بوده است. تسلا بیشترین محصولات را در این لیست داشته و پس از آن هم آکورا و بیوک با دو نماینده حضور دارند.

فاکتورهای مهم برای خریداران خودروهای لوکس

قابلیت اطمینان و دوام همیشه با اختلاف زیاد مهم‌ترین فاکتور خریداران بوده و در سه‌ماهه سوم امسال اهمیت بالاتری نیز پیدا کرده است. قیمت مناسب و شهرت خوب اهمیت کمتری داشته ولی ایمنی، راحتی و تکنولوژی همچنان جزو فاکتورهای مهم ارزیابی می‌شود.

لکسس و پورشه ستاره‌های سه‌ماهه سوم بوده‌اند و در سه بخش توانسته‌اند بالاترین امتیازها را کسب کنند.

لکسس مدت‌های زیادی است که در زمینه قابلیت اطمینان و دوام و شهرت خوب امتیازهای بالایی کسب می‌کند. این خودروساز همچنین برای اولین بار در سه سال اخیر رتبه اول در بخش سواری راحت را کسب کرده است. پورشه هم در بخش‌های پرفورمنس، استایل خارجی و رضایت و پرستیژ موفق به کسب مقام اول شده است.

آکورا هم به عنوان برند لوکس هوندا توانسته خوش بدرخشد و چهار رتبه دو و دو رتبه سه را کسب کرده است.

تسلا در بخش‌های تکنولوژی و مصرف سوخت بهترین رتبه را به دست آورده است. این برند الکتریکی اما نسبت به دو سال پیش اندکی پسرفت داشته است.

برچسب ها:

ترین ها
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/8/23
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط