icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین جی‌ام‌سی هامر جدید در برابر مرسدس G کلاس، لندکروزر و دیفندر

جی‌ام‌سی هامر جدید در برابر مرسدس G کلاس، لندکروزر و دیفندر

comments 0 1400/1/24

طی چند وقت اخیر، هامر که با قوای محرکهٔ کاملاً جدید و ویژگی‌های چشمگیری معرفی شده، سروصدای زیادی به راه انداخته است. البته هامر جدید این بار نه به‌عنوان یک برند مستقل بلکه به‌عنوان محصولی از جی‌ام‌سی و با قوای محرکهٔ الکتریکی معرفی شده اما هنوز هم ویژگی‌های اصلی و نمادین خود را حفظ کرده و مطمئناً در آفرود حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. البته نسخهٔ اس‌یووی این خودرو تا قبل از سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه نخواهد شد و بنابراین تا آن زمان نمی‌توانیم به‌درستی در مورد توانایی‌های آن قضاوت کنیم اما هم‌اکنون مشخصات کامل هامر اس‌یووی اعلام شده و بنابراین در حال حاضر حداقل می‌توانیم روی کاغذ آن‌را با رقبای اصلی مقایسه کنیم.

در این مقایسه، به نوع قوای محرکهٔ هامر کاری نداریم و صرفاً به‌عنوان یک آفرودر جدید به آن نگاه می‌کنیم و بنابراین سه خودروی مرسدس بنز G کلاس، تویوتا لندکروزر و لندروور دیفندر که همگی از نمادهای آفرود هستند می‌توانند رقبای اصلی هامر اس‌یووی باشند.

قیمت

قیمت
قیمت
قیمت
قیمت

مقایسه را با یکی از مهم‌ترین موضوعات یعنی قیمت آغاز می‌کنیم. اگر قیمت پایهٔ خودروها را در نظر بگیریم، دیفندر ارزان‌ترین آفرودر این جمع خواهد بود زیرا قیمت پایهٔ آن در نسخهٔ ۹۰ (دودر) با پیشرانهٔ ۲ لیتری از ۴۷,۴۵۰ دلار آغاز می‌شود اما این نسخه حتی در برابر نسخهٔ پایهٔ هامر هم حرفی برای گفتن نخواهد داشت؛ بنابراین باید سراغ دیفندر V8 چهاردر (۱۱۰) با قیمت پایهٔ ۱۰۰,۴۰۰ دلار برویم که از همه لحاظ به هامر نزدیک‌تر است. گران‌ترین خودروی جمع هم مرسدس بنز G کلاس است که قیمت پایهٔ آن در نسخهٔ G550 از ۱۳۲,۸۰۰ دلار و در نسخهٔ G63 از ۱۵۷,۵۰۰ دلار شروع می‌شود. ارزان‌ترین نسخهٔ هامر مدل پایهٔ ۲ خواهد بود که قیمت آن از ۸۰ هزار دلار شروع می‌شود ولی برای این مقایسه نسخهٔ ۳X را در نظر گرفته‌ایم که ۱۰۰ هزار دلار قیمت دارد. تویوتا لندکروزر با قیمت پایهٔ ۸۷,۰۳۰ دلار هم در پایین گروه قرار می‌گیرد.

قوای محرکه

قوای محرکه
قوای محرکه
قوای محرکه
قوای محرکه

هامر ۳X به سه موتور الکتریکی مجهز است که مجموعاً ۸۳۰ اسب بخار قدرت دارند و این اس‌یووی آمریکایی را با اختلاف به قوی‌ترین خودروی این جمع تبدیل می‌کنند. هرچند گشتاور این سه موتور ۱۵,۶۰۰ نیوتن متر اعلام شده اما این گشتاور درون چرخ‌ها است و گشتاور واقعی آن‌ها باید چیزی در حدود ۱۳۰۰ نیوتن متر باشد. پس از هامر، عنوان قوی‌ترین آفرودر جمع به مرسدس G63 با پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو می‌رسد که ۵۸۵ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. دیفندر هم با پیشرانهٔ ۵ لیتری V8 سوپرشارژ خود با ۵۲۵ اسب بخار قدرت و ۶۲۵ نیوتن متر گشتاور خیلی با رقیب آلمانی فاصله ندارد اما لندکروزر با پیشرانهٔ ۵.۷ لیتری V8 تنفس طبیعی که تنها ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۵۴۵ نیوتن متر گشتاور دارد، با اختلاف ضعیف‌ترین عضو این جمع است. البته باید توجه داشت که لندکروزر در مقایسه با سه رقیب دیگر خودرویی بسیار سالخورده و قدیمی است و به‌زودی نسل جدید آن با پیشرانهٔ قوی‌تر معرفی خواهد شد.

پرفورمنس

پرفورمنس
پرفورمنس
پرفورمنس
پرفورمنس

هرچند در خودروهای آفرودی شتاب و سرعت خیلی اهمیت ندارد اما امروزه حتی آفرودرها هم پرفورمنس بالایی را ارائه می‌کنند. بارزترین مصداق این موضوع هامر است که به لطف ۸۳۰ اسب بخار قدرت و گشتاور فوری موتورهای الکتریکی، ظرف تنها ۳.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این شتاب حتی از بسیاری از خودروهای اسپرت هم سریع‌تر بوده و برای خودرویی به این بزرگی و سنگینی واقعاً چشمگیر است. در رتبهٔ بعدی بازهم G63 قرار می‌گیرد زیرا ظرف ۳.۹ ثانیه خود را از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. پس‌ازاین، دیفندر V8 با شتاب ۵ ثانیه قرار می‌گیرد و طبیعتاً لندکروزر هم کُندترین عضو گروه خواهد بود و ۷ ثانیه طول می‌کشد تا بتواند خود را به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برساند.

توانایی‌های آفرود

توانایی‌های آفرود
توانایی‌های آفرود
توانایی‌های آفرود
توانایی‌های آفرود

فعلاً توانایی‌های آفرود این خودروها را می‌توانیم صرفاً از طریق اعداد روی کاغذ مثل زاویه‌های حمله و فرار مقایسه کنیم. با توجه به این اعداد، هامر برترین خودروی این مقایسه لقب می‌گیرد زیرا با اختلافی نزدیک به دو برابر، بیشترین فاصله از سطح زمین را دارد و به لطف اوورهنگ‌های کوتاه، در هر سه زاویهٔ حمله، شکست و فرار نیز با اختلاف زیادی از سه خودروی دیگر بهتر است. پس از هامر اما در اینجا جایگاه دوم به دیفندر می‌رسد زیرا این اس‌یووی بریتانیایی علیرغم استفاده از ساختار یکپارچه، در زاویه‌های آفرودی از مرسدس و تویوتا با شاسی نردبانی برتر است. دیفندر همچنین در قابلیت حرکت در آب هم قاطعانه برترین خودروی جمع لقب می‌گیرد زیرا می‌تواند تا عمق ۹۰ سانتی‌متری آب حرکت کند که حتی از هامر هم ۹ سانتی‌متر بیشتر است. از سوی دیگر، هامر به لطف برخورداری از سیستم فرمان گیری چرخ‌های عقب، علیرغم اینکه بزرگ‌ترین خودروی این جمع محسوب می‌شود، کوچک‌ترین دایرهٔ چرخش را دارد که این به معنای چابکی بیشتر در آفرود خواهد بود.

نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

با توجه به همهٔ مواردی که بیان شد می‌توان گفت که جی‌ام‌سی هامر حداقل روی کاغذ از همه لحاظ رقیب بسیار قدرتمندی برای آفرودرهای ثابت‌شدهٔ بازار خواهد بود و به‌احتمال‌زیاد می‌تواند به یکی از گزینه‌های آفرودری مهم بازار تبدیل شود. البته هامر با قیمت ۸۰ هزار دلاری در نسخهٔ پایه هرگز خودروی ارزان‌قیمتی نیست اما برای کسانی که به دنبال یک شاسی‌بلند آفرودی لوکس و راحت و درعین‌حال بسیار توانمند هستند می‌تواند گزینهٔ مناسبی باشد؛ اما با همهٔ این‌ها، شما کدام‌یک از این چهار خودرو را ترجیح می‌دهید؟

برچسب ها:

مقایسه خودرو
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/1/24
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط