icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین درگ ماسل کار های آمریکایی ،چلنجر رد آی ،شلبی GT500 و کارمارو ZL1

درگ ماسل کار های آمریکایی ،چلنجر رد آی ،شلبی GT500 و کارمارو ZL1

comments 0 1398/10/28

از زمانی که فورد بصورت رسمی از شلبی GT500 رونمایی کرد  دوستداران ماسل کار آمریکایی منتظر رویارویی آن با رقبای سنتی یعنی کامارو و داج چلنجر بوده اند.. بدین منظور، ادموندز GT500 جدید را در برابر دو رقیب بسیار قدرتمند یعنی چلنجر هلکت ردآی و کامارو ZL1 1LE قرار داده است.

هرچند قیمت هر سهٔ این خودروها بیش از 70 هزار دلار است اما درمجموع آن‌ها خودروهای اسپرت مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شوند زیرا اسب بخار زیادی را با قیمتی مناسب در اختیار خریداران قرار می‌دهند. ابتدا بهتر است به مشخصات فنی این سه قلدر آمریکایی نگاهی داشته باشیم. موستانگ شلبی GT500 به یک پیشرانهٔ 5.2 لیتری V8 سوپرشارژ مجهز شده که 760 اسب بخار قدرت و 847 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این نیرو از طریق یک گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه به چرخ‌های عقب انتقال پیدا می‌کند. به ادعای فورد، این شلبی جدید می‌تواند مسافت 400 متر را در کمتر از 11 ثانیه طی کند. زیر کاپوت چلنجر هلکت ردآی یک نیروگاه 6.2 لیتری V8 سوپرشارژ با 797 اسب بخار قدرت و 960 نیوتن متر گشتاور قرار گرفته است که این نیرو توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. به ادعای دوج، این ماسل کار نیرومند برای پیمودن مسافت 400 متر به 10.8 ثانیه زمان نیاز دارد.

کامارو ZL1 1LE در برابر این دو هیولای قدرتمند اما خودروی ضعیفی به نظر می‌رسد زیرا پیشرانهٔ 6.2 لیتری V8 سوپرشارژ آن تنها 650 اسب بخار قدرت و 880 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که انتقال این نیرو توسط یک گیربکس 10 سرعتهٔ اتوماتیک صورت می‌گیرد؛ بنابراین ممکن است این درگ ناعادلانه به نظر برسد اما باید یک فاکتور مهم دیگر یعنی وزن را هم در نظر گرفت زیرا هرچند هلکت ردآی قوی‌ترین خودروی این جمع است اما با 2053 کیلوگرم وزن، سنگین‌ترین هم هست درحالی‌که کامارو با تنها 1765 کیلوگرم وزن، سبک‌ترین عضو جمع محسوب می‌شود و این می‌تواند کمبود قدرت آن‌را جبران کند.

درهرحال هیچ‌گاه از روی اعداد روی کاغذ نمی‌توان قضاوت درستی کرد و باید شاهد رقابت خودروها در دنیای واقعی و روی پیست درگ باشیم؛ بنابراین خودروها آمادهٔ درگ می‌شوند و با غرش‌هایی سهمگین که از نیروگاه‌های پرقدرتشان برمی‌خیزد برای هم خط‌ونشان می‌کشند. در این درگ هر سه خودرو از لانچ کنترل استفاده می‌کنند تا در آغاز حرکت بهتر بتوانند از قدرت عظیم خود بهره ببرند. با آغاز حرکت، وزن زیاد چلنجر به ضرر آن تمام می‌شود و عقب می‌ماند درحالی‌که GT500 کاملاً از دو رقیب دیگر فاصله گرفته و پیروز می‌شود. سپس درگ بار دیگر تکرار می‌شود اما نتیجه تغییری نمی‌کند و بازهم موستانگ اول، کامارو دوم و چلنجر با اختلافی جزئی سوم می‌شود.

سریع‌ترین زمان موستانگ در این درگ‌ها 11.3 ثانیه بود درحالی‌که کامارو 11.6 ثانیه را به‌عنوان بهترین تایم به ثبت رساند و چلنجر هم ظرف 11.7 ثانیه از خط پایان عبور کرد. البته تایم هر سهٔ این ماسل کارها در این درگ‌ها از اعداد اعلامی سازنده بیشتر است ولی باید توجه داشت که هرچند هر سهٔ آن‌ها قدرت زیادی دارند اما انتقال این قدرت به مسیر سرد و نا آمادهٔ محل برگزاری این مسابقه چالش‌برانگیز است؛ اما با همهٔ این‌ها واضح است که هم‌اکنون فورد موستانگ شلبی GT500 تاج پادشاهی سریع‌ترین ماسل کار بازار را بر سر خود گذاشته است.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/10/28
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط