icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین دلایل خرابی سیستم ترمز میتسوبیشی و تویوتا

دلایل خرابی سیستم ترمز میتسوبیشی و تویوتا

comments 0 1402/8/30

هر وسیله نقلیه‌ی متحرکی مجهز به یک سیستم ترمز می‌باشد. عملکرد این سیستم بر پایه اصطکاک و دینامیک است. سیستم ترمز یکی از بخش‌های مهم خودرو است که خرابی و وجود مشکل در آن زیان‌های مالی و جانی زیادی درپی خواهدداشت. در این مقاله قصد داریم تا مشکلات و خرابی‌های مختلف سیستم ترمز را به طور کامل بررسی کرده و دلایل آن‌ها را توضیح دهیم. اگر شما نیز جزء کسانی هستید، که به دنبال عیب یابی و آشنایی با انواع خرابی‌های سیستم ترمز هستید، در ادامه همراه ما باشید. بعد از خواندن این مقاله قادر خواهید بود تا به موقع متوجه ایرادهای مختلف در این سیستم شده و از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

 

صدای لنت ترمز میتسوبیشی و تویوتا

سوت کشیدن لنت ترمز میتسوبیشی و تویوتا دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. که در این بخش از مقاله هر یک از دلایل را بررسی خواهیم کرد.

اتمام لنت ترمز

اولین دلیل به صدا افتادن لنت ترمز میتسوبیشی و تویوتا، می‌تواند تمام شدن لنت‌ها باشد. چنین حالتی نشان دهنده ای این است که لنت ترمز به انتها رسیده و برخورد قسمت فلزی خار هشدار لنت با دیسک ترمز باعث ایجاد صدا و سوت می‌شود. از این رو برای جلوگیری از هرگونه آسیب به دیسک چرخ می‌بایست فورا اقدام به تعویض لنت ترمز نمایید.

عدم مرغوبیت جنس لنت

لنت‌هایی که از مقدار زیادی فلز در ترکیباتشان استفاده شده، عملکردشان در هنگام ترمزگیری با سر و صدای زیادی همراه است. از این رو می‌توانید با تعویض لنت ترمز و استفاده از یک لنت ترمز با کیفیت و استاندارد این مشکل را حل کنید. از طرفی پیشنهاد می‌کنیم برای خرید لنت ترمز به یک فروشگاه معتبر مراجعه نمایید و از برند‌های معتبر، لنت ترمز مناسب اتومبیلتان را تهیه کنید.

وجود خط و خش روی دیسک ترمز

یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن لنت ترمز میتسوبیشی ، وجود خط و خش بر روی دیسک ترمز می‌باشد. این موضوع زمانی شدت پیدا می‌کند که شما لنت ترمز کهنه‌ی اتومبیل خود را با یک لنت ترمز جدید تعویض می‌کنید. در چنین شرایطی تماس کامل بین لنت ترمز و دیسک چرخ برقرار نشده و منجر به تولید صدای سوت مانند می‌شود. از این رو در صورت مواجهه با چنین شرایطی می‌بایست دیسک چرخ جدیدی را جایگزین نمائید.

داغ شدن بیش از حد لنت ترمز و دیسک چرخ

این حالت اغلب زمانی که در ترافیک‌های شهری هستیم به جهت ترمزگیری‌های مکرر، رخ می‌دهد. این مورد معمولا با توقف اتومبیل و استراحت دادن به سیستم ترمز وخنک شدن آن مرتفع می‌شود. لازم به ذکر است با داغ شدن لنت ترمز و دیسک چرخ، عملکرد لنت ترمز کاهش پیدا کرده و احتمال بروز حادثه را افزایش می‌دهد. همچنین داغ شدن بیش از حد لنت ترمز بوی نامطبوع سوختگی را نیز به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید در زمانی‌که سیستم ترمز داغ است از سرد کردن ناگهانی آن اجتناب کنید چون موجب خرابی سیستم ترمز و تاب برداشتن دیسک چرخ خواهد شد.

رپرتاژ

لبه دار شدن دیسک ترمز

چنانچه دیسک ترمز اتومبیل شما لبه دار شده باشد و لنت ترمز نیز نو باشد، می‌تواند سر و صدای ناهنجاری را به همراه داشته باشد. علت آن هم قرار نگرفتن کامل لنت ترمز بر روی دیسک ترمز می‌باشد. از مهم‌ترین دلایل لبه دار شدن دیسک چرخ، کیفیت پایین و استاندارد نبودن لنت‌های قبلی می‌باشد. از این رو برای رفع این مشکل می‌بایست حتما دیسک ترمز تعویض شود.

دوپداله شدن لنت ترمز میتسوبیشی و تویوتا

 

ترمز ها از بخش های مهم و قابل توجه اتومبیل می باشند. دلایل دو پداله شدن لنت ترمز تویوتا عبارتند از: خرابی و ضعف در بوستر ترمز، نشتی شلنگ خلاء به دلیل پارگی و یا ترک خوردگی، میزان خطا در اجزای سیستم، عمل نکردن دریچه تخلیه.

 

 

 

خرابی سیستم ABS

خرابی سیستم ترمز ABS دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. خرابی سنسور‌های ترمز، خراب شدن بلوک هیدرولیک و یا نقص در سیستم برقی می‌تواند به نوبه‌ی خود منجر به خرابی سیستم ABS شود. سیستم ترمز ضدقفل (ABS) یکی از قسمت‌های اصلی سیستم ترمز خودرو‌های مدرن است. ترمز ABS به کنترل بهتر خودرو و جلوگیری از قفل شدن چرخ‌ها در هنگام ترمزگیری کمک می‌کند. چنانچه این سیستم دچار اختلال و نقص شود نشانه‌های خاصی نمایان می‌شود که این نشانه ها عبارتند از:

- روشن شدن چراغ هشدار ABS در داشبورد

- احساس لغزندگی ترمزها

- عملکرد غیر طبیعی ترمزها در شرایط جوی مختلف

کم شدن روغن ترمز

پیش از آنکه به بررسی علت کم شدن روغن ترمز در خودرو‌ها بپردازیم، رانندگان می‌بایست همواره این نکته را در نظر داشته باشند که به طور منظم سطح روغن ترمز اتومبیل خود را کنترل کنند. در ادامه این بخش از مقاله به بررسی مهم ترین دلایل کم شدن سطح روغن ترمز خواهیم پرداخت.

نشتی در سیستم ترمز

نشتی در لوله‌ها و قطعات مختلف سیستم ترمز منجر به کاهش سطح روغن ترمز می‌گردد و چنانچه به این موضوع توجه نشود قطعا روی عملکرد ترمز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اتمام لنت ترمز

با اتمام لنت ترمز از میزان روغن ترمز نیز کاسته خواهد شد و اگر این نشتی برطرف نگردد بر روی عملکرد سیستم ترمز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

پارگی و ترک خوردگی شلنگ ترمز

بسیاری از قطعات و اجزای خودرو به دلیل استفاده زیاد آسیب دیده و مستهلک می‌شود . این موضوع می‌تواند باعث نشتی و نهایتا کاهش سطح روغن ترمز شود.

خرابی ترمز دستی

خرابی ترمز دستی

گاها دلایل خرابی ترمز دستی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که از جمله‌ی رایج‌ترین آنها می‌توان به آلودگی، بالا کشیدن بیش از حد ترمز دستی، یخ زدگی ترمز الکترونیکی اشاره کرد. از نشانه‌های خرابی ترمز دستی نیز می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

عدم توقف خودرو پس از کشیدن ترمز دستی

روشن شدن چراغ هشدار ترمز دستی

خرابی و عدم عملکرد کافی اهرم ترمز دستی

خرید قطعات باکیفیت، بهترین راهکار برای جلوگیری از خرابی سیستم ترمز

بهترین راه برای جلوگیری از خرابی سیستم ترمز، استفاده از قطعات باکیفیت است. از این رو فروشگاه لنت را که یکی از بهترین فروشگاه‌ها، در زمینه فروش لوازم یدکی خودرو می‌باشد را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه لنت و با استفاده از خدمات مشاوره رایگان با کارشناسان پشتیبان، قطعه‌ی مورد نظرتان را از برند دلخواهتان سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفارش خود را دریافت نمائید.

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1402/8/30
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط