icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک تویوتا کمری

دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک تویوتا کمری

comments 0 1403/2/7

یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان تعمیرگیربکس تویوتا کمری مورد بررسی قرار می‌گیرد، توجه به سروصدای قطعات مختلف است. گاهی مواقع شاهد آن هستیم که در زمان حرکت کردن خودرو در سرعت‌های بالا (عموماً بیش از هفتاد کیلومتر بر ساعت) از سمت گیربکس سروصدایی شبیه به زوزه کشیدن حیوانات به گوش می‌رسد. این موضوع شاید در ابتدا ساده و بی‌خطر به نظر برسد؛ اما اگر به آن توجه نکنید، دچار مشکلات متعددی می‌شوید؛ به همین دلیل است که چنین نشانه‌هایی را باید کاملاً جدی بگیرید و به آن‌ها توجه کنید.

در این مقاله تخصصی، با استناد به نظرمتخصصان خودرو و تعمیرکاران حرفه ای به بررسی کامل این موضوع پرداخته شده است.

زوزه کشیدن تویوتا کمری و علتهای مختلف آن

زوزه به صدایی خاص گفته می‌‌شود که اگرچه در طیف فرکانسی بالایی قرار ندارد؛ اما به طور کامل می‌‌توان آن را شنید. زوزه گیربکس تویوتا کمری به ما نشان می‌دهد که یک یا چند بخش از جعبه‌دنده در حال خراب شدن است. باید به این نکته اشاره کرد که چنین سروصداهای خاصی تنها به تویوتا کمری ارتباط ندارند و در هر خودروی دیگری نیز ممکن است شنیده شود.
در مقاله تعمیر گیربکس تویوتا در تعمیرگاه تهران گیربکس به صورت کامل به بیان نکات و علائم خرابی و مشکلات متداول در گیربکس های خانواده تویوتا پرداخته شده است که برای مطالعه تخصصی به همه صاحبان خودروی تویوتا پیشنهاد می شود.
در ادامه به صورت خلاصه به بیان برخی از علل اصلی این موضوع که در مقاله فوق اشاره شده است می‌پردازیم.

کاهش شدید روغن گیربکس خودرو

اولین علت مهم زوزه کشیدن که باید از آن یاد کرد، کاهش شدید میزان روغن موجود در گیربکس است. روغن موجود در این بخش به منظور روانکاری قطعات گوناگون به کار می‌رود و اهمیت بسیار بالایی دارد. مواردی همچون «نشتی روغن» مقدار کلی این مایع مهم در گیربکس را به شکل نامناسبی کاهش می‌دهد. در روند تعمیر گیربکس تویوتا کمری حتماً میزان روغن بررسی می‌شود.

وقتی که روغن گیربکس کمتر از حد عادی باشد، طبیعتاً میزان اصطکاک بین بخش‌های فلزی بیشتر می‌شود و از سوی دیگر شاهد افزایش ناگهانی دمای جعبه‌دنده هستیم؛ زیرا روغن به عنوان یک خنک‌کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا مراجعه به تعمیرکاران به یک لازمه اساسی تبدیل شود. با چک کردن مداوم سطح روغن گیربکس می‌‌توان از این موضوع جلوگیری کرد. 

آسیب دیدن بلبرینگ چرخدنده های تویوتا کمری

آسیب دیدن بلبرینگ چرخدنده های تویوتا کمری

به گفته میلاد سرلک، به عنوان بهترین تعمیرکار تویوتا کمری در تهران: بلبرینگ‌ها در گیربکس اهمیت بالایی دارند به نحوی که آسیب دیدن هر یک از آن‌ها به کار گرفتن جعبه‌دنده را تقریباً غیرممکن می‌کند. به یاد داشته باشید که اگر علت اصلی این موضوع باشد، صدای زوزه گیربکس خیلی بلند نخواهد بود؛ اما با کمی دقیق شدن می‌توانید آن را بشنوید. خراب شدن بلبرینگ می‌تواند در چندین سطح مختلف رخ دهد.
مخاطبین پردیس خودرو میتوانند برای بررسی تخصصی و کامل به مطلب تعمیر گیربکس تویوتا کمری مراجعه کنند.

اگر وضعیت بلبرینگ‌ها واقعاً نامناسب باشد، تنها راهکار آن است که هر یک را به صورت جداگانه تعویض کنیم. این حرکت نیازمند دقت و مهارت بالا است و باید اطمینان یافت که بلبرینگ‌های جدید با گیربکس به طور کامل همخوانی دارند. در غیر این صورت، بلبرینگ‌های مذکور هم به خود و هم به سایر بخش‌های گیربکس آسیب می‌زنند.

تعمیرات نادرست

اگر در گذشته برای تعمیر گیربکس تویوتا کمری به مراکز نامناسب مراجعه کرده‌اید، احتمال دارد که از قطعات غیر اصل به منظور رفع مشکلات مدنظر شما استفاده شده باشد. این قطعات ارزان‌تر هستند و به همین جهت تعمیرکاران ناشی به سراغ آن‌ها می‌روند؛ اما طبیعتاً نتیجه این موضوع برای شما چندان خوشایند نخواهد بود.

افزون بر این،‌ برخی از تعمیرکاران روش کار با تجهیزات استاندارد برای تعمیر گیربکس را بلد نیستند. استفاده کردن از ابزارهای قدیمی به شدت برای گیربکس‌های اتومات مدرن خطرناک است. متأسفانه بازسازی یک جعبه‌دنده که در گذشته به شکل نادرست تعمیر شده، بسیار دشوار است. احتمال دارد که میزان خرابی به قدری زیاد باشد که تعمیرکاران مجرب از شما بخواهند به جای صرف هزینه برای تعمیر گیربکس تویوتا به فکر تهیه یک جعبه‌دنده کاملاً جدید باشید. 

خراب شدن ساچمه ماهک

اگر علاوه بر زوزه کشیدن گیربکس، شاهد مواردی همچون بد جا رفتن دنده هستید، احتمال خراب شدن بخشی به نام ساچمه ماهک وجود دارد. ماهک یک قطعه مهم است که ظاهری شبیه به کمان دارد و با حرکت کردن آن دنده وارد محل تعیین شده می‌شود. اگر ماهک خراب شده باشد، قاعدتاً امکان تنظیم صحیح محل هر دنده وجود ندارد. به منظور حل مشکلات ساچمه ماهک و خود ماهک باید در طی تعمیر گیربکس تویوتا کمری هر یک از آن‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. 

شکسته شدن کامل چرخدندهها

اگر به تازگی با خودروتان تصادف کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که دنده‌های گیربکس نیز آسیب دیده باشند. در این حالت، چرخ‌دنده‌ها شکسته شده‌اند به نحوی که حتی با کوچک‌ترین میزان حرکت نیز سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند. این نوع زوزه در گاهی از مواقع به طور کامل غیر قابل تحمل می‌شود.

در این زمان لازم است که تعمیر گیربکس را به کارشناسان ماهر بسپارید و یک توضیح کامل در مورد صدمات وارد شده به خودرو در زمان تصادف ارائه دهید. تعویض کردن چرخ دنده‌ها نیازمند ابزارها و قطعاتی است که باید از مراجع معتبر تأمین شوند؛ به همین دلیل حل این موضوع معمولاً زمان‌بر است.

زوزه کشیدن خودرو چطور رفع میشود؟

به منظور رفع صدای زوزه باید یک راهکار مناسب را در پیش بگیریم و آن راهکار، مراجعه به متخصصان بحث تعمیر گیربکس تویوتا کمری است. این افراد تمامی قطعات موجود در جعبه‌دنده خودروی شما را به طور کامل می‌شناسند و می‌توانند با بررسی آن‌ها به صورت جداگانه، راه‌حل‌های مناسب را در این رابطه انتخاب کنند.

به‌عنوان‌مثال، ممکن است نیاز به تعویض چرخ‌دنده‌ها و یا تنظیم مجدد روغن خودرو وجود داشته باشد. طبیعتاً شما به عنوان یک کاربر عادی توانایی انجام چنین مواردی را ندارید. این در حالی است که تعمیرکاران مراکز معتبر و شناخته شده، می‌توانند هر یک از این امور را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. 

در صورت خرابی گیربکس تویوتا کجا مراجعه کنیم؟

گیربکس جزو پیچیده‌ترین قطعات موجود در خودروی شما است و خراب شدن آن مسائل و مشکلاتی را در پی خواهد داشت که حل هر یک از آن‌ها تنها از عهده تعمیرکاران بر می‌آيد. چنانچه شاهد زوزه کشیدن گیربکس اتومبیل خود هستید، باید سریعاً دست به کار شوید و به یک تعمیرگاه حرفه‌ای مراجعه کنید.
کاربرانی که به تعمیرگاه های مختلف در سطح تهران مراجعه کرده اند، همگی معتقند که تعمیر گیربکس خودروهای تویوتا کار بسیار تخصصی ای است و نیاز به مهارت بالای تعمیرکار و تجهیزات کافی تعمیرگاه دارد.
از بین امتیازاتی که به تعمیرگاه های مختلف برای تعمیر گیربکس اتوماتیک داده شده است تعمیرگاه تهران گیربکس بالاترین امتیاز را از نظر کاربران دریافت کرده است.

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1403/2/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط