icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو

comments 0 1402/6/4

ابتدا به اختصار قابل ذکر است که رادیاتور ها یا همان خنک کننده های خودرو به قطعاتی گفته می شوند که وظیفه خنک سازی آب موتور و یا گاز کولر را به عهده دارند، یا به عنوانی حرارت تولیدی از ماشین را به محیط انتقال می دهند تا به عملکرد خودرو در دمای مورد نیاز کمک کنند ، عموما همگی با نام رادیاتور خودرو آشنا هستید و یا شناخت کم و بیشی از این قطعه دارید، هدف ما در این دانشنامه معرفی تمامی رادیاتور های خودرو و بهترین نکات برای حفظ و نگهداری این قطعه خواهد بود،با ما همراه باشید.

 

هر خودرو چه تعداد رادیاتور دارد ؟

ابتدا به معرفی انواع رادیاتور های استفاده شده در خودرو خواهیم پرداخت و سپس به تفصیل در مورد هر یک، توضیحات جامعی ارائه خواهیم داد.

1- رادیاتور آب

2- رادیاتور کولر ( کندانسور )

3- رادیاتور بخاری

4- اواپراتور

5- رادیاتور خنک کن روغن گیربکس اتوماتیک

رادیاتور آب خودروهای مزدا و ام وی ام:

هر خودرو با شروع کارکرد موتور در هر ثانیه احتراقاتی با حرارت بالا خواهد داشت، از آن جا که این احتراقات درون سوز از خود انرژی گرمایی تولید می کنند دمای موتور بالا خواهد رفت ، آنچه که این دما را کنترل می کند آب رادیاتور است و آنچه که دمای آب موتور را کنترل خواهد کرد چیزی جز رادیاتور آب خودرو نیست.رادیاتور های آب قطعاتی با آلیاژ آلومینیوم هستند که البته در گذشته از مس استفاده می شد، آلیاژ آلومینیوم به طوری منظم و ریز در هم پیچیده شده اند تا جریان هوا از بین آنها عبور کند. جریان هوای اطراف رادیاتور با برخورد با شبکه رادیاتور، دمای آب را کاهش می دهد و به محیط منتقل خواهد کرد ، این امر خطیر دمای ایده آل کارکرد موتور را حفظ خواهد کرد. ما در مجموعه اتوکلاب عرضه کننده مستقیم رادیاتور های آب ام وی ام و مزدا هستیم که در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

طول عمر رادیاتور آب :

طول عمر این قطعه به پارامتر های گوناگونی همچون کیفیت قطعه ، شرایط نگه داری ، آب و هوای محیطی ، دمای خودرو ، سرویس آب رادیاتور  و خیلی نکات دیگر بستگی خواهد داشت.به طور کلی در صورت حفظ و نگهداری مساعد از این قطعه ، طول عمری برای رادیاتور آب خودرو تعیین نمی شود و برای تعویض آن نیاز به تشخیص کارشناس مربوط خواهد بود.

 

چه نکاتی در نگهداری صحیح از رادیاتور آب ضروری است؟

اول و اصلی ترین پارامتر مهم در حفظ سلامت رادیاتور آب ، تعویض دوره ای رادیاتور آب و استفاده از ضد یخ استاندارد است.

استاندارد بودن ضد یخ بسیار حائز اهمیت است، چرا که PH آب در خورندگی مسیر لوله های داخل خودرو موثر خواهد بود لذا سعی به استفاده از ضد یخ های دارای نشان استاندارد داشته باشید و به جای استفاده از آب شهری برای آب موتور از آب مخصوص رادیاتور استفاده کنید.فراموش نکنید که رعایت موارد ذکر شده در بالا تا علاوه بر حفظ سلامت رادیاتور تا حد زیادی به سلامت موتور خودروی شما کمک خواهد کرد.یک نکته دیگر در نگهداری این قطعه ، سرویس قطعاتی همچون ،ترموستات ، فن آب و واتر پمپ هستند که در صورت عدم صحت در عملکرد انفرادی خود به طور مستقیم به رادیاتور آب آسیب خواهند زد، به طوری که با بالا رفتن دمای داخل مدار رادیاتور ، فشار نیز افزایش خواهد یافت، این افزایش فشار آسیب های جدی به رادیاتور آب عللخصوص به نواحی اتصال درپوش پلاستیکی و بدنه فلزی وارد خواهد کرد.

 

عموما رادیاتور ها طی عواملی چون ، ضربه و تصادف، طول عمر زیاد و یا عوامل فنی چون قفل کردن ترموستات و کاهش شدید آب دچار خرابی و استهلاک می شوند. در این حالات ذکر شده نیاز به تعویض رادیاتور ها خواهد بود ، اما اینکه چه رادیاتوری مناسب است سوال خیلی از مصرف کنندگان خواهد بود.

کیفیت بالا رادیاتور به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

۱-شرکت سازنده

۲- وزن قسمت آلومینیومی رادیاتور که به عنوان خنک کننده عمل خواهد کرد.

۳-کیفیت پلاستیکی و نحوه اتصال آن به قسمت آلومینیومی

همانطور که در بالا اشاره شد کمپانی سازنده و شرکت عرضه کننده رادیاتور آب، از اصلی ترین پارامتر های کیفیت رادیاتور است که دقت کنید در هر برند و مدل از خودرو، بهترین کیفیت مربوط به شرکت اصلی سازنده خودرو خواهد بود که البته تولید کنندهایی دیگر که اقدام به تولید با کیفیت می کنند در اولویت های بعدی خرید خواهند بود.

ضمانت و کارآمد کارکرد و اعتبار برند تولید کننده را در دستور خرید رادیاتور های خودرو خود قرار دهید تا منجر به ضرر و زیان شما نشود.

موارد ذکر شده در مورد انتخاب یک خنک کننده با کیفیت مربوط به تمامی رادیاتور های یک خودرو اعم از رادیاتور بخاری ، آب ،اواپراتور و کندانسور کولر خواهد بود.

یکی دیگر از رادیاتور های به کار رفته در خودرو مربوط به بخاری خودرو می باشد که عمومآ محل قرار گیری آن زیر داشبورد می باشد.توضیحات کاملی در مورد رادیاتور بخاری در مقاله مربوط به بخاری خودرو ارائه شده است که می توانید با کلیک روی لینک زیر از آن بهره مند شوید.

 

رادیاتور کولر یا کندانسور :

این قطعه به عنوان خنک کننده ی گاز کولر در سیستم تهویه خودرو استفاده می شود که یکی ازرادیاتور های استفاده شده در خودرو می باشد.برای اطلاع بیشتر در مورد کندانسور کولر خودرو و عوامل مهم در نگهداری این قطعه وارد لینک زیر شوید:

کندانسور ، رادیاتور کولر ام وی ام و مزدا

کلام آخر :

رادیاتور ها امروزه در انواع مختلفی تولید می شوند ، در صورت عدم اطلاعات کافی در مورد این قطعه ، خرید این محصول را به عهده متخصصین تعمیرات خودرو بسپارید و حتما از مراکز معتبر فروش قطعات یدکی خودرو خرید کنید.فراموش نکنید که بالاترین‌ قیمت و پایین ترین قیمت یک قطعه یدکی نشانه از بهترین کیفیت و بدترین کیفیت نخواهد بود. کلیه رادیاتور های ارائه شده در فروشگاه اتوکلاب  نظیر رادیاتور آب ام وی ام ، رادیاتور مزدا و رادیاتور کولرهای ام وی ام و مزدا سواری بسته به برند ، دارای گارانتی می باشند که قبل از خرید می توانید از برند و ضمانت رادیاتور مورد نظر خود مطمئن شوید.استثنایی در مورد گارانتی رادیاتور ها وجود دارد که مربوط به رادیاتور های اصلی می باشد. رادیاتور های اصلی توسط فروشگاه اتوکلاب صرفاً ضمانت اصالت کالا خواهند داشت و متاسفانه کارکرد آن ها توسط شرکت مادر ضمانت نمی شود ، اما اصلی بودن آن ها طی فاکتور رسمی ضمانت خواهد شد تا شما مشتریان عزیز نسبت به اصالت کالا مطمئن و با خیال آسوده خرید کنید.

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1402/6/4
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط