icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین راین R3 ،هاچ بکی تاریخ گذشته برای ادامه راه خودروسازان راین

راین R3 ،هاچ بکی تاریخ گذشته برای ادامه راه خودروسازان راین

comments 0 1401/6/19

در فارسی ضرب المثل های بسیار جذاب و البته عمیقی وجود دارند که گویا همه چیز هستند .ضرب المثل هایی نظیر "آنچه عیان است چه حاجت به بیان است" یا "رنگ رخساره خبر دهد از سر درون"  یا "سالی که نکوست از بهارش پیداست"به این نکته اشاره می کنند که عاقبت یک اتفاق از وضعیت فعلی آن مشخص است.خودروسازان راین یکی از خودروسازان قدیمی کشور به تازگی از یک هاچ بک اقتصادی با نام راین R3 رونمایی کرده است.تاریخچه ،مشخصات فنی و از همه مهمتر ظاهر این خودرو تازه وارد گویای این مهم است که چندان مورد توجه مشتریان ایرانی قرار نخواهد گرفت و سرنوشت آن به مانند دیگر محصولات خودروسازان راین است.

یک خودروساز برای موفقیت محصولش باید به موارد متعددی از قبیل ذائقه مشتریان ،قیمت ،دلیل استفاده مشتریان ،رقبا و موارد متعدد دیگر دقت داشته باشد تا روی خوش موفقیت را ببیند .اما رویه یک دهه اخیر خودروسازان راین نشان داده به هیچ یک از موارد فوق توجهی نداشته و فقط به دنبال تولید یک محصول است نه موفقیت آن.

ولا

آخرین محصولان این خودروساز ولا وی 5 و ولکس c30 بود که در دو نسخه دنده ای و اتوماتیک به بازار عرضه شد اما با توجه به سابقه خوب کمپانی ولا که همان بسترن بود ،این خودروی اقتصادی هیچگاه در بازار ایران موفق نشد و مالکان برای فروش خودروی خود همیشه با مشکل مواجه بودند چرا که این سدان چینی، نکات مثبتش برای بازار ایران بسیار کمتر از نکات منفیش بود.شواهد نشان می دهد که راین R3 همان راهی خواهد رفت که ولا  وی 5رفته است. دلایل متعددی برای عدم موفقیت هاچ بک خودروسازان راین وجود دارد که در ذیل به آن خواهیم پرداخت.

1-ظاهر

1-ظاهر

این روزها صنعت خودروسازی چین  و حتی خودروسازی ایران پیشرفت های کم نظیری تجربه کرده است بطوریکه صاحبان این صنعت پی برده اند ظاهر خودرو یعنی همه چیز.به این معنی که اگر مشخصات فنی آنچان قابل ذکر نباشد اما ظاهر خودرو جذاب باشد تقریبا 70 درصد راه  موفقیت پیموده شده است. این مهم را می توان در محصولات سالهای اخیر چینی ها مشاهده کرد بطوریکه خودروسازان چینی یک پیشرانه 1.5 لیتری را در اختیار گرفته و آن را بر روی انواع و اقسام خودروهای خود عرضه می کنند.اما ظاهر محصولاتشان آنچنان جذاب است که  شاید ضعف پیشرفت در ارائه پیشرانه قوی و مشخصات قابل توجه را پوشش می دهد.

مثال قابل لمس این موضوع موفیت بدون چون و چرای گروه بهمن در کشور خودمان است. دیگینتی و فیدلیتی دو محصول چینی این خودروساز وطنی بدون شک از ظاهری بسیار جذاب برای ما ایرانی ها برخوردار هستند و همین امر موجب موفقیت این دو خودرو در بازار شده است هر چند که شاید پیشرانه 1.5 لیتری و در کل مشخصات فنی انها چندان جذاب نباشد. در حقیقت گروه بهمن ذائقه مشتریان ایرانی را بطور دقیق آنالیز کرده و محصولات انتخابی این خودروساز بسیار هوشمندانه است.

خودروسازان دیگر نظیر ایران خودرو هم محصولاتش جدیدش نظیر تارا و دنا پلاس و غیره اش دارای ظاهرای جذاب هستند هر چند فناوری پیشرانه و جعبه دنده آنها مربوط به دهه های گذشته است.

حالا بیایید یک نگاهی به راین R3 بیاندازیم. بدون شک با نگاه این هاچ بک خیلی زود نا امید می شوید .در روزگاری که ترند دنیا استفاده از  چراغهای اصلی کوچکتر و نازکتر است R3 از چراغهایی بسیار بزرگ با ترکیب نازیبا بهره می برد.چراغهای عقب ،خطوط جانبی خودرو هیچ جیز جذابی برای نمایش نداند. ظاهر کلی بدنه خودرو هم مشخص نیست که قرار است یک هاچ بک باشد یا یک مینی ون کوچک .

به سر آمدن تاریخ انقضا

به سر آمدن تاریخ انقضا

بطور کلی نباید به ذات این خودرو ایراد گرفت چرا که این محصول چانگان برای تولید در سالهای 2010 تا 2016 بوده و در آن زمان ترند دنیا چیز دیگری بوده و چینی ها هنوز پیشرفت آنچنانی نکرده بودند. پس شاید اگر R3 مثلا 10 سال پیش در ایران عرضه می گردید شاید موفق می شد اما حالا نه.ظاهر نه چندان زیبا و مشخصات فنی این هاچ بک جدید خودروسازان راین مربوط به دهه پیش میلادی است و نباید انتظار چندانی از آن است.

قیمتی نه چندان اقتصادی

قیمتی نه چندان اقتصادی

خودروسازان راین سعی می کند که هاچ بک R3 را محصولی اقتصادی معرفی نمایند.اما سئوال این است آیا خودروی 500 میلیون تومانی خودرویی ارزان قیمت است.مشخصا جواب این سئوال خیر است چرا که خودروی اقتصادی در بازار امروز ایران محصولی در رنج 200 الی 300 میلیون تومان است اما این تازه وارد بازار با برچسب قیمتی 500 میلیون تومان آن هم برای یک هاچ بک چندان اقتصادی به نظر نمی رسد.

رقبای قدرتمند

خودروی 500 میلیون تومانی باید دارای جاذبه های بیشتری نظیر پیشرانه مناسب ،ظاهری جذاب ،مشخصات فنی خوب ،خدمات پس از فروش گسترده ،بازار فروش خوب و غیره باشد.اما با نگاهی به رقبای این هاچ بک خیلی زود متوجه می شویم که هاچ بک راین R3 هیچ کدام از گزینه های فوق را در مقابل رقبا ندارد.برای روشن تر شدن این مهم نگاهی به رقبا می اندازیم:

رقبای راین R3

پژو 207 اتوماتیک :این هاچ بک ایران خودرو با وجود قدیمی بودن هنوز هم از ظاهر جوان پسند برخوردار است و با ذائقه ایرانی ها همخوانی دارد. این خودروی وطنی سالهاست در بازار حضور دارد و بواسطه ظاهر خوب ،پیشرانه معروف TU5 ،امکانات خوب نظیر سقف شیشه ای ،فرمان برقی و غیره بعنوان خودرویی رند و دوست داشتنی محسوب می گردد که از بازار خوبی نیز برخوردار است. در عین اینکه خدمات پس از فروش آن در اقصی نقاط کشور در دسترس است.

رقبای راین R3

دنا پلاس توربو اتوماتیک:دنا پلاس از جمله خودروهای مورد پسند ما ایرانی است. نسخه اتوماتیک و توربو این خودروی ملی نیز بسیار محبوب است که با برخورداری از ظاهر جسور و خشن و جذاب ،پیشرانه مجهز به توربو و جعبه دنده اتوماتیک توانسته خیلی زود در بازار محبوب شود.این سدان نیز از خدمات پس از فروش ایران خودرو بهرمند است که نکته مثبتی محسوب می گردد.

رقبای راین R3

تارا اتوماتیک:تارا جدید محصول ایران خودرو بواسطه طراحی نسبتا به روزش توانست دل بسیاری از ایرانی ها بروباید.این خودرو که بر روی پلت فرم پژو 301 توسعه یافته دارای پیشرانه مناسب ،ظاهری جذاب ،امکانات فراوان و غیره است که می تواند این سدان را جزو محبوب های بازار قرار دهد. بازار مناسب فروش و خدمات گسترده ایران خودرو از جمله دیگر موارد مثبت این خودرو محسوب می گردد.

رقبای راین R3

جک J4:هر چند جک J4 کرمان موتور محصول چندان زیبا نیست اما به هر حال از پیشرانه قدرتمندتر بهره برده و به تازگی نیز نسخه آپشنال آن نیز عرضه شده که از امکانات بیشتری بهره می برد. همچنین این خودرو از فضای بیشتری برخوردار بوده و مناسب حال خانواده ها بود در حالی که راین R3در سگمنت هاچ بک های جمع و جور قرار دارد. قابل ذکر است جک J4 هم بواسطه ظاهری نازیبایش چندان خودروی موفقی نبوده است .

رقبای راین R3

شاهین سایپا:شاهین سایپا که خودرویی تازه وارد محسوب می شود دارای طراحی بروزی تری نسبت به راین R3 است. این خودروی ملی سایپا خیلی زود توانست جایگاه مناسبی در بازار پیدا کند اما پیشرانه ضعیف آن مانعی بر موفقیت کامل آن بود. هر چند قرار است در آینده نزدیک این نقیصه بر طرف شود و شاهین با پیشرانه ای بروز تر عرضه گردد.همچنین نسخه اتوماتیک این سدان سایپا بزودی روانه بازار خواهد شد که مطمئنا از قیمتی مراتب پایین از راین R3 برخوردار است. خدمات پس از فروش این خودرو را سایپا عرضه می کند که قطعا در دورترین نقاط نیز در دسترس است.

 

موارد فوق تعدادی از رقبای راین R3 هستند که تقرییا همگی از مزایایی بسیاری بیشتری از راین R3 برخوردار هستند. در ضمن اینکه قیمت کارخانه موارد فوق بسیار پایین تر از راین R3 محسوب می شوند اما در مقایسه فوق قیمت بازار که بسیار بالاتر از قیمت کارخانه ای است مورد بررسی قرار گرفت بطوریکه قیمت های بازار این رقبا تقریبا با قیمت کارخانه ای راین R3 برابری می کند. لذا مشخصا خریداران ترجیح خواهند داد که یکی از رقبا را برای خرید انتخاب نمایند.

نکات مثبت راین R3

در بالا به موارد منفی این خودرو جدید اشاره شد اما برای رعایت انصاف به نکات مثبت این خودرو هم اشاره ای خواهیم کرد.مهمترین مزیت راین R3 به امکانات آن باز می گردد. این هاچ بک خودروسازان راین به فرمان برقی ،سانروف دوربین عقب، مانیتور ۹ اینچی با سیستم عامل اندروید، کلیدهای کنترل سیستم صوتی بر روی غربیلک فرمان، ایرکاندیشن و سنسور عقب و در بخش ایمنی به  ABS و EBD و کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) و سامانه مدیریت فشار باد لاستیک (TPMS)مجهز شده است. این لیست بلند بالا می تواند کمی حس مشتریان ایرانی را برای خرید این هاچ بک تحریک نماید.

همچنین پیشرانه کم حجم این خودرو مصرف سوخت کمی را در پی خواهد داشت لذا برای کسانی که بدنبال خودروی شهری کم مصرف هستند شاید راین R3 با مصرف سوخت ترکیبی 7.1 لیتر در 100 کیلومتری گزینه مناسبی باشد.

سخن پایانی

سخن پایانی

خودروسازان راین باید قبول کند در سالهای اخیر با جیلی GC6 موفق عمل نکرد چرا که به نکات ابتدای این نوشتار توجهی نداشته است.حالا نیز در تلاشی دوباره برای بازگشت به ویترین خودرویی کشور ،یک محصول قدیمی ،نازیبا و کم قدرت را انتخاب نموده که تقریبا همان راهی است که در گذشته در پیش گرفته است. لذا به نظر نمی رسد اینبار هم  با هاچ بک راین R3 بتواند روی موفقیت را ببیند اما به هر حال اینجا ایران است و هر چیز امکان پذیر برای مشخص شدن این موضوع باید صبر کرد تا واکنش بازار به این هاچ بک را مشاهده نماییم.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/6/19
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط