icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین سدان های جدید BYD هان DM-i و DM-p معرفی شدند

سدان های جدید BYD هان DM-i و DM-p معرفی شدند

comments 0 1402/3/2

BYD چین امروز دو سدان پلاگین هیبریدی هان DM-i و DM-p را معرفی کرد. مدل هان DM-i از پیشرانه ۱.۵ لیتری هیبریدی استفاده می‌کند و در حالت برقی شعاع حرکتی ۲۰۰ کیلومتری خواهد داشت. این مدل با قیمت پایه ۲۷ هزار دلار در دسترس خواهد بود. مدل هان DM-p نیز برد مشابهی داشته اما وجود دو پیشرانه برقی باعث می‌شود خروجی کل آن به ۵۷۹ اسب بخار برسد.

 

ابتدا به BYD هان DM-i می‌پردازیم که نسخه‌ای کم‌توان‌تر و ساده‌تر بوده هرچند قیمت پایین‌تری نیز دارد. به نظر می‌رسد این خودرو در آینده نزدیک جزو پرفروش‌ترین نسخه‌های خانواده هان خواهد بود. البته باید به برخی موارد جدید هان ۲۰۲۳ از جمله مدل شمپیون ادیشن اشاره کنیم که شبیه مدل‌های Seal، هان برقی و تانگ بوده و اگرچه استایل ظاهری و کابین آن تغییری ندارد اما رنگ جدید آبی برای آن در نظر گرفته شده است.

طول/عرض/ارتفاع مدل جدید DM-i به ترتیب برابر با ۴۹۷۵/۱۹۱۰/۱۴۹۵ میلی‌متر بوده و فاصله بین محوری آن به ۲۹۲۰ میلی‌متر می‌رسد. داخل کابین خودروی موردبحث یک نمایشگر قابل چرخش ۱۵.۶ اینچی دیده می‌شود. البته مدل‌های ساده‌تر از نمایشگر ۱۲.۸ اینچی استفاده می‌کنند.

 از دیگر تجهیزات سدان جدید BYD می‌توان به انتخاب‌گر دنده تاشو، پانل LCD بزرگ برای پشت آمپرها و فرمان دو پره دی کات اشاره کرد. هان DM-i شمپیون ادیشن نیز به عملکرد کلید NFC مجهز است که با گوشی‌های اندرویدی و IOS هماهنگ خواهد بود. نمایشگر سربالای موجود نیز اطلاعات ضروری را در معرض دید راننده قرار می‌دهد. خودروی موردبحث از سیستم تعلیق تطبیقی سود می‌برد که به‌صورت خودکار نیروی دامپرها را تنظیم می‌کند. همچنین بازوهای سیستم تعلیق و برخی بخش‌های فرمان هان DM-i شمپیون ادیشن طبق گفته شرکت یاد شده از آلومینیوم ساخته شده‌اند.

این مدل از پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با قدرت ۱۳۹ اسب بخار سود می‌برد. یک پیشرانه برقی هم در اکسل جلو با ۱۹۷ اسب بخار قدرت وجود دارد. چنین مجموعه‌ای باعث ثبت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۷.۹ ثانیه‌ای خواهند شد. دو باتری در دسترس بوده که اولی با ظرفیت ۱۸.۳ کیلووات سبب دستیابی به شعاع حرکتی ۱۲۱ کیلومتری در حالت برقی می‌شود. 

باتری بزرگ‌تر ۳۰.۷ کیلووات ساعتی نیز برد ۲۰۰ کیلومتری را به ارمغان خواهد آورد. شعاع حرکتی کل مدل مجهز به باتری بزرگ‌تر ۱۲۶۰ کیلومتر اعلام شده است. قیمت هان DM-i با باتری کوچک‌تر از ۲۷ هزار دلار شروع شده و به ۳۱,۳۰۰ دلار می‌رسد. درصورتی‌که مدل دارای باتری بزرگ‌تر را انتخاب کنید بسته به تریم و آپشن ها قیمتی بین ۳۴,۱۰۰ تا ۳۵,۵۰۰ دلار را باید بپردازید.

اما برسیم به مدل هان DM-p و نسخه آرس ادیشن که از نظر طراحی ظاهری مشابه DM-i است اما رنگ بدنه و عناصر مشکی باعث تمایز آن می‌شوند. BYD می‌گوید برای بدنه این خودرو از تیره‌ترین رنگ تیره استفاده کرده و تمامی تریم ها همچون فریم شیشه‌ها، رینگ‌ها، لوگوها و… به همین رنگ درآمده‌اند. البته کالیپرهای ترمز زرد رنگ کاملاً خودنمایی می‌کنند و دلیل عدم استفاده از رنگ مشکی را نمی‌دانیم.

کابین هان DM-p آرس ادیشن نیز به رنگ مشکی با دوخت نارنجی و کمربندهای ایمنی زرد درآمده است. خودروی موردبحث به صندلی‌های اسپرت با پشت‌سری‌های یکپارچه مجهز شده و یکی از ویژگی‌های خاص آن سیستم تعلیق دایسیوس C است که تنظیمات مدنظر راننده برای سواری نرم یا اسپرت را اعمال خواهد کرد.

اما به قوای محرکه این مدل نیز بپردازیم. هان DM-p آرس ادیشن به پیشرانه ۱.۵ لیتری درون‌سوز با ۱۳۹ اسب بخار قدرت و دو پیشرانه برقی با قدرت ترکیبی ۴۹۰ اسب بخار مجهز است. حداکثر قدرت این مجموعه به ۵۷۹ اسب بخار می‌رسد. حداکثر گشتاور مجموعه یاد شده نیز ۸۲۲ نیوتون متر خواهد بود. چنین ارقام احساس‌برانگیزی باعث می‌شوند هان DM-p آرس ادیشن در عرض ۳.۷ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. باتری ۳۶ کیلووات ساعتی بکار رفته در این مدل نیز شعاع حرکتی ۲۰۰ کیلومتری در حالت برقی را ارائه می‌کند. شایان ذکر است شعاع حرکتی کلی خودرو برابر با ۱۱۲۰ کیلومتر خواهد بود. قیمت این سدان به ۴۱,۲۰۰ دلار می‌رسد که برای خودرویی با این عملکرد ارزان خواهد بود.

برچسب ها:

بی وای دی
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1402/3/2
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط