icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین شورولت کوروت C8 روبرو پورشه کیمن GT4 /سوپر اسپرت های جذاب

شورولت کوروت C8 روبرو پورشه کیمن GT4 /سوپر اسپرت های جذاب

comments 0 1400/10/7

مطمئناً در سبد محصولات پورشه همه مدل افسانه‌ای ۹۱۱ را به‌عنوان رقیب اصلی شورلت کوروت می‌شناسند اما از زمانی که کوروت C8 به بازار آمده، نزدیک‌ترین رقیب این سوپراسپرت آمریکایی در بین ساخته پورشه دیگر ۹۱۱ نیست زیرا پورشه این محصول نمادین موتور عقب خود را کمی نرم‌تر کرده تا مثل مدل قدیمی ۹۲۸ به یک خودروی اسپرت مسافرتی تبدیل شود درحالی‌که شورلت با تغییر مکان پیشرانهٔ V8 کوروت در نسل C8، به‌طورجدی روی پرفورمنس تمرکز کرده است؛ بنابراین حالا سری موتور وسط دونفرهٔ ۷۱۸ به اسپرت‌ترین مدل در سبد محصولات پورشه تبدیل شده است.

هر چند سال یک‌بار، پورشه یک ۹۱۱ اسپرت‌تر یا یک کیمن نرم‌تر را به بازار عرضه می‌کند اما نقطهٔ نهایی پرفورمنس این خودروها همواره سری GT بوده است و کیمن GT4 اولین ۷۱۸ است که به‌وضوح توانایی‌های اسپرتی بیشتری از ۹۱۱ دارد؛ اما دلایل دیگری هم برای این مقایسه وجود دارد. هم پیشرانهٔ V8 کوروت و هم شش سیلندر تخت کیمن تنفس طبیعی هستند، در هردو خودرو پیشرانه پشت کابین بین دو محور نصب شده و هردو شاسی استانداردی دارند که برای استفاده در پیست‌ها نیازی به اصلاح یا تغییر نخواهد داشت؛ بنابراین، این نبردی بین دو موتور وسط است که هرکدام تلاش می‌کند برتری خود را بر دیگری دیکته کند.

قیمت پایهٔ کوروت C8 استینگری با پکیج پرفورمنس ۵ هزار دلاری Z51 که افزایش قدرت به ۴۹۵ اسب بخار، تعلیق و ترمزهای ارتقاءیافته، دیفرانسیل لغزش محدود با کنترل الکترونیکی و کمک‌فنرهای مغناطیسی ۱,۸۹۵ دلاری را شامل می‌شود، از ۶۶,۸۹۰ دلار آغاز می‌شود؛ اما خودروی آزمایشی ما ۱۹,۸۲۰ دلار هم آپشن دارد که اصلی‌ترین آن پکیج ۳LT با قیمت ۱۱,۹۵۰ دلار است. این پکیج داخل کوروت را با چرم و جیر باکیفیت می‌پوشاند. کمربندهای ایمنی و کالیپرهای ترمز قرمزرنگ، پانل سقف فیبر کربنی، صندلی‌های کامپتیشن و تریم فیبر کربنی داخلی هم دیگر آپشن‌های C8 آزمایشی ما هستند.

قیمت کیمن GT4 از ۱۰۰,۵۵۰ دلار آغاز می‌شود و این نمونهٔ قرمزرنگ آزمایشی با آپشن‌ها ۱۰۵,۲۳۰ دلار قیمت دارد. بیش از نیمی از این اضافه قیمت به خاطر گرم‌کن صندلی‌ها، کنترل تهویهٔ اتوماتیک، اپل کارپلی و آینهٔ تیره شوندهٔ خودکار است و ۲,۳۲۰ دلار دیگر به سیستم ناوبری اختصاص دارد. این یعنی کیمن ۴۲۰ اسب بخاری در نسخهٔ پایه مثل دیگر اعضای دنیای پورشه خودرویی تقریباً بی‌آپشن است. به همین دلیل، یک کوروت فول آپشن نزدیک به ۲۰ هزار دلار از یک کیمن GT4 تقریباً لخت ارزان‌تر است که این ارزش بالای سوپراسپرت آمریکایی را نشان می‌دهد. پس از گذراندن مدتی با این دو خودرو، می‌توانیم قاطعانه بگوییم که در این نبرد هیچ بازنده‌ای وجود ندارد و هرچند ما خودروها را رتبه‌بندی کرده‌ایم اما سعی کنید به این نتیجه بیشتر با دید برندهٔ اول و برندهٔ دوم نگاه کنید.

مقام دوم: شورلت کوروت استینگری

مقام دوم: شورلت کوروت استینگری

نقاط مثبت: ارزش شگفت‌انگیز، ارائهٔ اعداد و ارقام قابل‌ستایش، هر نگاهی را به خود جذب می‌کند

نقاط منفی: کابین احساس خفه‌ای دارد، در کنار رقیبش کمی از جذابیت خود را از دست می‌دهد، غرش V8 کجاست؟

چکیده: بهترین کوروت تاریخ هنوز هم آن‌قدر عالی نیست که بتواند این کیمن را مغلوب کند

در مورد جذابیت کوروت موتور وسط شک نکنید زیرا با قاطعیت میگوییم که همه ازجمله خود ما این کوروت جدید را دوست دارند. به همین دلیل C8 دو بار در لیست ۱۰ خودروی برتر سال کارانددرایور جای گرفت. استینگری همچنین چه در پیست و چه در خط مستقیم از GT4 سریع‌تر است. این ماشین ظرف ۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، ۴۰۰ متر را در ۱۱.۳ ثانیه طی می‌کند، در آزمایش شتاب جانبی عدد ۱.۰۳ جی را ثبت می‌کند و از سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در ۴۶.۹ متر متوقف می‌شود؛ بنابراین، C8 به خاطر اعداد و ارقام در این رقابت دوم نشد بلکه به دلیل احساسی که هنگام تولید این اعداد داشت مدال نقره گرفت.

کوروت با ۲۳۸ میلی‌متر فاصلهٔ محوری بیشتر و ۱۳۲ میلی‌متر عرض بیشتر از کیمن GT4، هنگام رانندگی خودروی بسیار بزرگ‌تری احساس می‌شود که احساس با وزن ۱۶۵۰ کیلوگرمی آن که نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم از پورشه بیشتر است تقویت می‌شود. همچنین هرچند روی کاغذ کابین کوروت ۵۶ لیتر از کیمن بزرگ‌تر است اما داخل پورشه دل‌بازتر احساس می‌شود که این احتمالاً به دلیل خط کمر پایین و کنسول میانی باریک آن است. پرفورمنس چشمگیر C8 موجب شد بتواند یک دور پیست ۳ کیلومتری گراتان را یک‌دهم ثانیه سریع‌تر از GT4 طی کند اما خودرو در پیست بیش‌ازحد منضبط احساس می‌شود. گویی کوروت روح خود را برای رسیدن به پرفورمنس فروخته است.

در کوروت نمی‌توانیم حالت رانندگی موردعلاقهٔ خود را پیدا کنیم زیرا در حالت تور فرمان خیلی سبک و در حالت پیست بسیار سنگین است. علاوه بر این، فرمان بازخورد بسیار کمی هم دارد تا جایی که سروصدای لاستیک‌های میشلن پایلوت اسپرت ۴S اطلاعات بیشتری نسبت به احساس فرمان به راننده می‌دهد. همچنین درحالی‌که کیمن در گرمای بیش از ۳۲ درجهٔ بدون مشکل در پیست دور می‌زد، گیربکس دوکلاچهٔ کوروت پس از چند دور در گرم‌ترین موقع روز دچار اشتباه شد.

مشکلات در کیفیت ساخت کوروت را هم نمی‌توان نادیده گرفت هرچند باید توجه داشت که خودروی آزمایشی ما از نمونه‌های تولید اولیه بود. نه سپر جلو و نه سپر عقب خودروی آزمایشی به‌طور هماهنگ با بدنه مونتاژ نشده و شکاف‌های بین پانل‌های بدنه هم یکسان نبودند. البته اجازه ندهید این انتقادات شما را ناامید کند زیرا کوروت عالی است. این خودرو رانندگی آسان و بسیار سریعی دارد و از فضای بار بزرگی هم بهره می‌برد. دلیل دوم شدن کوروت به احساس ما بازمی‌گردد. C8 در بسیاری از موارد واقعاً خوب است اما خودروی دیگری اینجا است که حتی بیشتر از این خوب است.

مقام اول: پورشه کیمن GT4

مقام اول: پورشه کیمن GT4

نقاط مثبت: صدای جذاب شش سیلندر تخت در دور ۸,۱۰۰ rpm، به‌طور شگفت‌آوری راحت، احساس بهتر

نقاط منفی: نزدیک به ۲۰ هزار دلار قیمت گران‌تر اختلاف زیادی است، کاش GT4 تورینگ هم وجود داشت

چکیده: یک خودروی تقریباً بی‌نقص

در ابتدا فکر می‌کردیم کیمن GT4 از لحاظ راحتی سواری در برابر سواری لوکس کوروت هیچ حرفی برای گفتن ندارد اما GT4 بهتر از چیزی که انتظار داشتیم عمل کرد و کوروت سواری بدتری به نمایش گذاشت که احتمالاً به خاطر تنظیم تعلیق آن برای استفاده در پیست است. علاوه بر این، صندلی‌های اسپرت کامپتیشن کوروت نشیمنگاه سفت‌تری نسبت به صندلی‌های GT2 دیگر کوروت‌هایی که با آن‌ها رانندگی کرده‌ایم دارند درحالی‌که صندلی‌های استاندارد کیمن هم از صندلی‌های اسپرت فیبر کربنی سفارشی آن راحت‌تر هستند. این تفاوت‌ها، اختلاف جزئی راحتی سواری بین دو خودرو را به صفر می‌رسانند.

قرض گرفتن قطعات سیستم تعلیق از نسل قبلی ۹۱۱ GT3 خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. به‌عنوان‌مثال، بخشی از سروصدای ۷۷ دسی‌بلی خودرو در سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت که از ۷۰ دسی‌بل کوروت بیشتر است، به خاطر اتصالات همین تعلیق است. بااین‌حال، این اتصالات به‌طور دقیق چرخ‌هایی با لاستیک‌های میشلن اسپرت کاپ ۲ را در جای خود نگه می‌دارند تا کیمن بتواند در ۴۵.۴ متر از سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت متوقف شود و شتاب جانبی ۱.۰۸ جی را ثبت کند. غربیلک فرمان آلکانترای پورشه که دکمه‌ای ندارد و کاملاً گرد است هم ترابایت‌ها اطلاعات را در اختیار راننده قرار می‌دهد و پیچ‌ها را با دقتی در حد جراحی قلب طی می‌کند. این غربیلک کاملاً با غربیلک فرمان مربعی، دکمه‌دار و تقریباً بی‌احساس کوروت در تضاد است.

در تعادل این خودروها هم تفاوتی اساسی وجود دارد زیرا هرچند عقب هردو خودرو روی جاده‌ها پایدار است اما در پیست وقتی خودروها تا جای امکان تحت‌فشار قرار می‌گیرند، پورشه بازیگوشی بیشتری دارد. این موضوع روی آسفالت چرب گراتان به‌خوبی خود را نشان می‌دهد و در جاهایی که انتهای کیمن به انحراف تمایل دارد، کوروت خود را در مسیر حفظ می‌کند. هرکسی بگوید گیربکس اتوماتیک برای GT4 بهتر است، قطعاً از گیربکس دستی جادویی پورشه در ردلاین ۸,۱۰۰ rpm استفاده نکرده است. دسته‌دندهٔ کوتاه این گیربکس فقط با ضربه‌ای کوچک در دندهٔ مناسب قرار می‌گیرد. پیشرانهٔ ۴ لیتری شش سیلندر تخت کیمن صدای شبیه به ۹۱۱ GT3 ندارد اما آن‌قدر نزدیک است که صدای کسل‌کنندهٔ موتور در دورهای پایین را فراموش خواهید کرد. همچنین صدای این موتور به میزان قابل‌توجهی از موتور V8 کوروت که جنرال موتورز صدای آن‌را برای C8 بسیار کاهش داده بیشتر است.

ما با خودروهای زیادی رانندگی کرده‌ایم و اخیراً هیچ خودرویی وجود نداشته است که در پیچ‌ها به‌خوبی این کیمن باشد و درعین‌حال برای رانندگی‌های روزانه هم به‌اندازهٔ کافی راحت باشد. GT4 اما بدون بال بزرگ عقب حتی از این هم بهتر می‌شود. مغلوب کردن کوروت ارزان‌تر، سریع‌تر و قوی‌تر دستاورد بزرگی است و احتمالاً GT4 بازهم از این افتخارات کسب خواهد کرد. بی‌تردید، این بهترین خودروی سال ۲۰۲۰ و همین‌طور یکی از بهترین و ناب‌ترین خودروهای اسپرتی محسوب می‌شود که پورشه تاکنون ساخته است.

user-img

نویسنده :

comments 0 1400/10/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط