icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین غلبه بر ترس از رانندگی با ۷ راهکار ساده و کاربردی

غلبه بر ترس از رانندگی با ۷ راهکار ساده و کاربردی

comments 0 1401/12/7

برخی افراد حتی با نشستن پشت فرمان هم دچار ترس و اضطراب می‌شوند؛ اما خبر خوب این است که با انجام برخی تمرین‌ها و کسب مهارت‌ها می‌توانید بر ترس از رانندگی غلبه کنید. زمانی‌که اعتمادبه‌نفس و مهارت کافی نداشته باشید، رانندگی در برخی شرایط خاص ممکن است برای‌تان ترسناک باشد. در این مقاله ۷ راهکار اساسی برای مقابله با ترس از رانندگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در انتهای این مطلب خواهیم دانست که چگونه ترس از رانندگی را از بین ببریم و مانند هزاران راننده دیگر، بدون استرس رانندگی کنیم.

1- همراهی فرد باتجربه روشی برای غلبه بر ترس از رانندگی

زمانی‌که فرد باتجربه‌ای در کنارتان نشسته باشد، احتمالا کنترل بیشتری بر استرس و ترس از رانندگی داشته باشید. درنتیجه خیالتان راحت است که اگر حین رانندگی اتفاقی بیفتد، فرد باتجربه‌ای می‌تواند اوضاع را کنترل کند. این تجربه را احتمالا حین کلاس آموزش رانندگی خصوصی و عمومی در کنار مربی نیز داشته‌اید. بسیار اهمیت دارد فردی که در کنارتان نشسته است، به‌جای استرس یا نگرانی، حس آرامش به شما منتقل کند.

2- تاثیر تمرین در خیابان‌ها و مکان‌های متفاوت برای غلبه بر ترس از رانندگی

2- تاثیر تمرین در خیابان‌ها و مکان‌های متفاوت برای غلبه بر ترس از رانندگی

زمانی که مشغول یاد گرفتن رانندگی هستید، در خیابان‌های اطراف آموزشگاه یا در بزرگراه رانندگی خواهید کرد. اما به‌عنوان یک راننده حرفه‌ای باید بتوانید که در خیابان و کوچه‌های باریک، بزرگراه‌ و اتوبان‌های پرترافیک یا سراشیبی و سربالایی نیز حرکت کنید. البته جای نگرانی نیست. زمانی که تسلط کافی بر رانندگی در خیابان‌های فرعی را پیدا کردید، با رانندگی در مسیرهای ناهموار و پرتردد می‌توانید به ترس از رانندگی غلبه کنید. در هر مکانی تابلوهای راهنمایی رانندگی متنوعی وجود دارد. رانندگی در مکان‌های مختلف بهترین روش برای آموزش تابلوهای رانندگی و مرور معانی آن است.

3-با رعایت نکات ایمنی بر ترس در هنگام رانندگی غلبه کنید

بی‌توجهی به نکات ایمنی، حتی در رانندگان حرفه‌ای نیز ممکن است دردسرساز شود. لحظه‌ای نگاه کردن به گوشی موبایل حین رانندگی خسارت و صدمات فراوانی به‌بار می‌آورد.

در حین رانندگی، توجه‌تان به مسیر و رانندگی‌تان باشد. سعی کنید زمانی را برای رانندگی انتخاب کنید که مشغولیت ذهنی‌ نداشته باشید. حین رانندگی ذهنتان را آزاد کنید. حتی اگر در یادگیری آموزش پارک دوبل برای امتحان شهری موفق نبودید، با تمرکز و تمرین می‌توانید از پس آن برآیید. تا زمانی که اعتماد به نفس کافی برای غلبه بر ترس از رانندگی پیدا نکردید، بهتر است از رانندگی با سرعت بالا خودداری کنید.

4- تمرین در ساعات خلوت راهی برای غلبه بر ترس رانندگی

تمرین و تکرار در هر کاری شما را به فرد ماهر و با تجربه تبدیل خواهد کرد. این موضوع در مورد رانندگی هم صدق می‌کند. برای غلبه بر ترس از رانندگی بهتر است در ساعات خلوت رانندگی کنید. این کار را می‌توانید با مسافت‌های کوتاه در اطراف منزل آغاز کنید. برای خودتان مشخص کنید که ترستان از رانندگی‌ مربوط به کدام قسمت است. در نتیجه اگر نگرانی شما به‌علت حرکت ماشین‌های اطراف باشد با تمرین در ساعات خلوت و کم تردد، کم‌کم بر این ترس غلبه خواهید کرد. بعد از چند بار تمرین قادر خواهید بود در هر ساعتی بین مسیرهای پرتردد نیز رانندگی کنید؛ طوری‌که حتی رانندگی در جاده برفی نیز برای‌تان ترسی نخواهد داشت.

5- برای غلبه بر ترستان در شرایط آب‌وهوایی مختلف رانندگی کنید

به‌عنوان یک راننده نیاز است که توانایی رانندگی در برف و باران را داشته باشید؛ بنابراین بهتر است هراز گاهی در روزهای بارانی نیز فرمان ماشین را دست گرفته و به رانندگی بپردازید. البته این کار را می‌توانید ابتدا با رانندگی در روزهای بارانی، در خیابان‌های خلوت و مسیرهای هموار آغاز کنید. سپس زمانی‌که تسلط بیشتری پیدا کردید، در شب‌های بارانی و روی مسیرهای ناهموار برانید.

6-با یادگیری اصول نگهداری و تعمیر خودرو بر ترستان از رانندگی غلبه کنید

6-با یادگیری اصول نگهداری و تعمیر خودرو بر ترستان از رانندگی غلبه کنید

آشنایی با اصول نگهداری و تعمیر خودرو، لزوما کار متخصصان مکانیک و رانندگان ماهر نیست. اگر می‌خواهید بر ترس از رانندگی غلبه کنید، بهتر است اصول اولیه برای نگهداری و تعمیر خودرو را بلد باشید. به‌این‌ترتیب، زمانی که برای ماشین مشکلی به‌وجود بیاید، دچار کمبود اعتمادبه‌نفس‌ و اضطراب‌ نخواهید شد. نگهداری‌های اولیه مثل تعویض و کنترل فشار باد تایرها، پر کردن مخزن شیشه‌پاک‌کن یا عیب‌یابی‌های متداول را یاد بگیرید. در‌ نتیجه در‌صورت بروز برخی مشکلات، دیگر نیازی نیست برای رفع آن در کنار خیابان منتظر کسی بمانید و خودتان بدون استرس می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

7- از بین رفتن ترس و اضطراب با شرکت در دوره‌های افزایش مهارت رانندگی

صرفا گرفتن گواهینامه موجب آمادگی شما برای رانندگی نخواهد شد. افرادی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند یا زمان طولانی رانندگی نکرده‌اند، با شرکت در دوره‌های آموزش رانندگی می‌توانند مهارت‌های خود را تقویت کنند. برای از بین رفتن ترس از رانندگی بهتر است دوره‌های تکمیلی را بگذرانید و با قوانین و تغییرهای جدید راهنمایی رانندگی آشنا شوید. کلاس‌های افزایش مهارت رانندگی به‌طور عمومی و خصوصی برگزار می‌شوند. در این آموزش‌ها، امکان یادگیری رانندگی با ماشین اتومات و دنده‌ای فراهم است. از این طریق با یک تیر چند نشان خواهید زد. یعنی علاوه‌بر اینکه می‌توانید رانندگی‌تان در ساعات مختلف و مسیرهای متفاوت را بهبود دهید، همچنین تسلطتان را در رانندگی با ماشین شخصی‌ نیز افزایش می‌یابد.

با تمرین و افزایش مهارت در نیم کلاج، بر ترس از رانندگی غلبه کنید

در این مطلب راهکارهای اساسی برای رفع ترس از رانندگی معرفی کردیم. رانندگی جزو آن دسته از کارهایی است که پس از کسب مهارت و توانایی می‌توانید بدون استرس و نگرانی به‌راحتی از پس آن برآیید. گذراندن چند جلسه تمرین در شرایط آب‌وهوایی مختلف و مکان‌های متفاوت، موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و رفع ترس از رانندگی خواهد شد. درصورتی‌که قصد دارید با ماشین شخصی‌ خودتان برای رانندگی آماده شوید، آموزش‌های خصوصی نیم کلاج را به شما پیشنهاد می‌کنیم. آموزش‌های متفاوت نیم کلاج در nimkelaj.com ترستان را برای رانندگی از بین می‌برد. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ تماس بگیرید. 

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1401/12/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط