icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین فیس لیفت کدام آلمانی جذابتر است،مقایسه بی ام و سری 5 و مرسدس E کلاس

فیس لیفت کدام آلمانی جذابتر است،مقایسه بی ام و سری 5 و مرسدس E کلاس

comments 0 1399/3/21

معرفی نسل جدید خودروها معمولا بیشتر از ارائه فیس لیفت یا بروزرسانی در مرکز توجهات قرار خواهد گرفت اما فیس لیفت ها هم می تواند بسیار مهم باشد چرا که هدف از فیس لیفت مانده در میدان رقابت تا زمان عرضه نسل جدید است.

حال به‌تازگی و تقریباً به‌طور هم‌زمان، نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ سدان‌های مشهور آلمانی یعنی ب‌ام‌و سری 5 و مرسدس بنز E کلاس معرفی شده و این موضوع تنور رقابت همیشگی آن‌ها را داغ‌تر کرده است. دراین‌بین مطمئناً برخی فیس‌لیفت سری 5 را زیباتر می‌دانند و برخی معتقدند E کلاس جدید طراحی بهتری دارد. این بحث‌ها می‌تواند بی‌پایان باشد و بنابراین تصمیم گرفتیم فیس‌لیفت این دو سدان لوکس آلمانی را باهم مقایسه کنیم.

مطمئناً مرسدس بنز و ب‌ام‌و زبان طراحی کاملاً متفاوتی از یکدیگر دارند و بنابراین همان تفاوت‌های بنیادینی که قبلاً بین طراحی E کلاس و سری 5 وجود داشت همچنان در نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ آن‌ها هم وجود دارد و با دو طراحی کاملاً متمایز مواجه هستیم. بااین‌حال، اگر بخواهیم بگوییم کدام شرکت در فیس‌لیفت سدان خود جسورانه‌تر عمل کرده، قطعاً مرسدس است زیرا طراحان این شرکت نه‌تنها دماغهٔ E کلاس W213 را تغییر داده‌اند بلکه مطابق با فلسفهٔ طراحی «خلوص نفسانی» در بخش عقبی خودرو هم تغییراتی را ایجاد کرده‌اند و حالا در اینجا چراغ‌های کاملاً جدیدی به چشم می‌خورد.

از سوی دیگر، ب‌ام‌و فقط بخش جلویی سری 5 را تغییر داده و شکل کلی چراغ‌های عقب دست‌نخورده باقیمانده است. تنها تغییراتی که در عقب خودرو به چشم می‌خورد در گرافیک چراغ‌ها، سر اگزوزها و طراحی سپر و دیفیوزر است؛ اما به‌طورکلی، ب‌ام‌و تلاش بیشتری برای مدرن‌سازی سری 5 کرده درحالی‌که E کلاس فقط متفاوت از قبل به نظر می‌رسد و لزوماً جدیدتر نیست. دو خودرو در بخش ابعاد اما تغییری نداشته که این یعنی ب‌ام‌و 4,936 میلی‌متر طول، 1,858 میلی‌متر عرض و 1,479 میلی‌متر ارتفاع دارد درحالی‌که این اعداد در مرسدس به ترتیب برابر با 4,923 میلی‌متر، 1,852 میلی‌متر و 1,468 میلی‌متر هستند. فاصلهٔ محوری هم در ب‌ام‌و 2,975 میلی‌متر و در مرسدس 2,939 میلی‌متر است.

علاوه بر طراحی بیرونی، در داخل خودروها هم به‌روزرسانی‌هایی صورت گرفته است. مهم‌ترین تغییر کابین سری 5 تجهیز به دو نمایشگر 12.3 اینچی برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی و صفحه آمپر دیجیتالی است. این یعنی حالا اندازهٔ نمایشگرهای ب‌ام‌و دقیقاً با نمونه‌های ارائه شده در کابین E کلاس جدید یکسان است اما بااین‌وجود طراحی کلی کابین دو خودرو کاملاً باهم متفاوت بوده و هیچ شباهتی بین آن‌ها دیده نمی‌شود. سری 5 همچنان داشبورد زاویه‌دارتر و شلوغ‌تری نسبت به رقیب خود دارد و همچنین تنها خودرو در بین هم‌کلاس‌های آلمانی خود یعنی E کلاس و A6 محسوب می‌شود که همچنان کنترل‌های سیستم صوتی آن به شکل سنتی در میانهٔ داشبورد جای گرفته است زیرا مرسدس صرفاً کنترل‌های سیستم تهویه و چند دکمهٔ میانبر سیستم اطلاعاتی-سرگرمی را در این قسمت از داشبورد E کلاس تعبیه کرده و آئودی هم در A6 تقریباً همهٔ دکمه‌ها را با یک نمایشگر لمسی جایگزین کرده است. در همین حال، مرسدس برای فیس‌لیفت E کلاس نسل جدید غربیلک فرمان خود را هم ارائه کرده است.

در بخش پیشرانه‌ها، در سری 5 تقریباً هیچ تغییر اساسی رخ نداده و ب‌ام‌و صرفاً موتورهای بنزینی چهار و شش سیلندر آن‌را به‌منظور کاهش مصرف سوخت و بهبود پرفورمنس به سیستم هیبریدی خفیف 48 ولت مجهز کرده است. از سوی دیگر اما مرسدس بنز در مدل E450 پیشرانهٔ 3 لیتری V6 قدیمی را با یک واحد 3 لیتری شش سیلندر خطی جدید جایگزین کرده که مثل سری 5 از سیستم هیبریدی خفیف که مرسدس آن‌را EQ Boost می‌نامد برخوردار است. درمجموع انتخاب بین سری 5 و E کلاس مدل 2021 بدون اعمال سلیقه و شاید تعصب بسیار دشوار است. این دو سدان آلمانی حالا حداقل از لحاظ فنی بهتر از همیشه ساخته شده‌اند و از تجهیزات و تکنولوژی مناسبی برای مقابله با آئودی A6 برخوردار هستند. این سدان‌های آلمانی همچنین باید خود را برای رقبای تازه‌واردی مثل جنسیس G80 و دی‌اس 9 و همین‌طور نسل جدید آکورا TLX هم آماده کنند.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/3/21
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط