icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین قوانین جدید مربوط به بیمه بدنه و بیمه ثالث ماشین

قوانین جدید مربوط به بیمه بدنه و بیمه ثالث ماشین

comments 0 1403/1/27

بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث از جمله بیمه‌های ضروری خودرو هستند. برای اینکه بتوانید رانندگی ایمنی در جاده‌ها و خیابان تجربه کنید، بهتر است این بیمه‌ها را بعد از خرید ماشین تهیه کنید. به‌علاوه، اگر می‌خواهید در سال جدید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث ماشین بخرید، باید با قوانین جدید آن آشنا باشید. در این مقاله، جزئیات و انواع پوشش‌های بیمه بدنه و بیمه ثالث را بیان می‌کنیم و نحوه خرید آن را توضیح می‌دهیم.

قوانین بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه ماشین اختیاری است، اما برای اینکه با خیال راحت رانندگی کنید و از خسارت‌های سنگین هم جلوگیری کنید، پیشنهاد ما این است که بیمه بدنه را تهیه کنید. برای خرید بیمه بدنه می‌توانید از صفحه مربوط به بیمه بدنه در سایت بیمه بازار استفاده کنید. اما قوانین بیمه بدنه چیست؟ طبق قوانین بیمه بدنه ماشین، شرکت‌های بیمه هزینه خسارت‌های زیر را پرداخت می‌کنند:

- خسارت ناشی از تصادف، حریق، انفجار، واژگونی، سقوط

- خسارت ناشی از برخورد خودروی تحت بیمه به اجسام ثابت یا متحرک

- خسارت ناشی از سرقت و آسیب حین سرقت

- خسارت ناشی از آسیب حین حمل‌ونقل

- خسارت ناشی از حضور خودرو برای نجات مصدومین

اگر پوشش‌های تکمیلی را هم خریداری کنید و حق بیمه بیشتری بپردازید، موارد زیر هم به پوشش‌های بیمه‌نامه اضافه می‌شوند:

- خسارت ناشی از حوادث طبیعی مثل سیل، زلزله، فوران آتش‌فشان

- پرداخت هزینه ایاب و ذهاب روزانه به تعمیرگاه برای تعمیر خودرو

- خسارت ناشی از سرقت وسایل و تجهیزات خودرو

- خسارت ناشی از شکستن شیشه خودرو بر اثر ضربه

- خسارت ناشی از پاشیده‌ شدن مواد اسیدی، شیمیایی و رنگ روی بدنه خودرو

- حذف فرانشیز و جبران کامل هر گونه خسارت به خودرو

- جبران خسارت‌های وارده به خودرو در خارج از کشور

- خسارت ناشی از کشیدن میخ، اجسام تیز و ایجاد خط و خش روی خودرو

شرایط عمومی بیمه بدنه ماشین

طبق قوانین شرکت بیمه مرکزی، برای اینکه بتوانید از شرکت‌های بیمه هزینه خسارت را دریافت کنید، باید شرایط زیر رعایت کنید.

شرط حسن نیت

مهم‌ترین شرط هنگام خرید بیمه بدنه ماشین، ارائه اطلاعات درست است. اگر اطلاعات نادرستی به شرکت بیمه بدهید، بیمه‌نامه شما فسخ می‌شود و مبلغ جبران خسارت را دریافت نمی‌کنید.

پرداخت حق بیمه‌نامه

برای استفاده از خدمات بیمه باید حق بیمه را پرداخت کنید. شما می‌توانید کل مبلغ را هنگام خرید بپردازید یا از روش قسطی استفاده کنید. در این روش، حق بیمه را به صورت ماهانه و در زمان‌های مشخصی پرداخت می‌کنید. اگر در موعد مشخص هزینه بیمه را پرداخت نکنید، بیمه‌نامه شما لغو می‌شود و شرکت بیمه هم مسئولیتی نخواهد داشت.

اعلام تشدید خطر

منظور از اعلام تشدید خطر، اعلام تغییر اطلاعات خودرو است. حین خرید بیمه بدنه باید اطلاعاتی مثل نوع استفاده از خودرو و ارزش آن را به شرکت بیمه اعلام کنید. اگر در طول دوره بیمه، اطلاعات خودرو تغییر کند، شرکت بیمه هزینه خسارت را براساس اطلاعات اولیه حساب می‌کند و خسارت‌های نامتعارف را پرداخت نمی‌کند.

اعلام خسارت

شرط دریافت هزینه خسارت، اعلام آن در زمان مشخص است. اگر خودروی شما دچار صدمه شد، حداکثر ۵ روز کاری از تاریخ حادثه فرصت دارید تا حادثه و خسارت‌های ناشی از آن را به شرکت بیمه اعلام کنید. فراموش نکنید که مدارکتان را باید به شرکت بیمه تحویل دهید.

جلوگیری از وقوع حادثه

شما به عنوان بیمه‌گذار موظف هستید که از خودروی خودتان مراقبت کنید و از وقوع حادثه پیش‌گیری کنید. بعضی از افراد به خودروی خودشان آسیب می‌‌زنند تا از بیمه خسارت بگیرند. قانون فرانشیز از وقوع این تقلب‌ها جلوگیری می‌کند.

خودداری از جابه‌جایی یا تعمیر وسیله نقلیه

اگر حادثه‌ای رخ بدهد و می‌خواهید خسارت را از شرکت بیمه دریافت کنید، نباید ماشین را جابه‌جا کنید یا آن را به تعمیرگاه ببرید. جابه‌جایی خودروی خسارت‌دیده فقط با دستور نیروی انتظامی انجام می‌شود.

قوانین دریافت تخفیف بیمه بدنه خودرو

شرکت‌های بیمه در ازای شرایطی برای خرید یا تمدید بیمه بدنه ماشین به شما تخفیف می‌دهند. اگر خودروی شما صفر باشد، ۲۰ تا ۳۰ درصد تخفیف می‌گیرید. خرید نقدی بیمه هم شامل ۱۰ درصد تخفیف است. همچنین، اگر از بیمه بدنه به مدت چند سال استفاده نکنید، می‌توانید از تخفیف استفاده کنید.

قوانین بیمه شخص ثالث خودرو

مهم‌ترین قانون این است که خرید بیمه شخص ثالث اجباری است. اگر به تازگی خودرو خریده‌اید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، باید بیمه شخص ثالث را تهیه کنید. برای خرید این بیمه می‌توانید به صفحه مربوط به بیمه شخص ثالث خودرو مراجعه کنید و شرایط خرید را مطالعه کنید. در ادامه قوانین بیمه شخص ثالث را توضیح می‌دهیم.

قیمت بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳

طبق آخرین خبر شرکت بیمه مرکزی، نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳ به اندازه ۳۵.۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. قیمت بیمه شخص ثالث به نرخ دیه بستگی دارد. نرخ دیه در سال ۱۴۰۳ در ماه‌های غیرحرام ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است. عواملی مثل کاربری خودرو، تعداد سیلندر، مدت اعتبار بیمه‌نامه، جریمه دیرکرد، تخفیف و نمره منفی‌های راننده هم در قیمت نهایی تاثیر می‌گذارند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل پوشش‌های جانی، پوشش‌های مالی و پوشش حوادث راننده و پوشش‌های عمومی هستند. با خرید این بیمه، شرکت بیمه موظف است که خسارت‌های مالی و جانی واردشده به شخص ثالث، دیه سرنشین خودرو و راننده مقصر را پرداخت کند. 

اگر در اثر حوادث رانندگی، شخصی غیر از راننده آسیب ببیند یا فوت کند، شرکت بیمه هزینه‌های شکستگی، نقص عضو، از کارافتادگی جزئی و کلی و هزینه درمان را پرداخت می‌کند. علاوه‌بر این‌ها، پرداخت خسارت‌های مالی مثل خسارت آسیب به خودروهای دیگر، اجسام ثابت در خیابان مثل درخت، جدول و گاردریل هم به عهده شرکت بیمه است. 

در حالت کلی، پوشش حوادث راننده به عهده شرکت بیمه نیست، ولی اگر پوشش‌های اضافی را خریداری کنید و گواهینامه معتبر داشته باشید، می‌توانید خسارت‌های واردشده به خودتان را هم از شرکت بیمه دریافت کنید.

سخن آخر

در این مطلب، قوانین مربوط به بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین را توضیح دادیم. توصیه ما این است که خرید این بیمه‌ها را به تعویق نیندازید و هرچه زودتر برای تهیه آن‌ها اقدام کنید. فراموش نکنید که در صورتی که خودروی شما بیمه شخص ثالث نداشته باشد، جریمه می‌شوید و هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. 

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1403/1/27
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط