icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مروری بر تاریخچه نمایشگاه خودروی فرانکفورت

مروری بر تاریخچه نمایشگاه خودروی فرانکفورت

comments 0 1398/6/17

تا بازگشایی نمایشگاه خودروی فرانکفورت 2019  چند روزی بیشتر باقی نمانده است و تمامی برند های مطرح جهان تلاش دارند آخرین دستاورد های خود را در این رویداد بزرگ خودروی به نمایش عموم بگذارند. از همین رو پیش از بازگشایی قصد داریم مروری بر تاریخچه این نمایشگاه داشته باشیم.

نمایشگاه خودروی بین‌المللی آلمان که به اختصار IAA نامیده می‌شود بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروی جهان است. این رویداد بصورت سالانه برگزار می‌شود و در سال‌های فرد شاهد برگزاری نمایشگاه خودروهای سواری در فرانکفورت هستیم و در سال‌های زوج نیز نمایشگاه خودروهای تجاری در هانوفر آلمان برگزار می‌شود. البته قبل از سال 1991 هر دو نمایشگاه در فرانکفورت برگزار می‌شد.

نمایشگاه خودروی فرانکفورت توسط انجمن صنعت خودروی آلمان VDA برگزار می‌شود. این نمایشگاه در حال حاضر 12 ساختمان را در فرانکفورت به خود اختصاص داده است.

هتل بریستول برلین نختسین مکانی بود که در سال 1897 بعنوان نخستین دوره نمایشگاه فرانکفورت معرفی گردید اما در آن سال فقط 8 خودرو به نمایش گذاشته شد.در سالها بعد بدلیل مقبولیت صنعت خودرو این نمایشگاه از ثبات بیشتری برخوردار گردید و هر سل تقریبا یک سال و آنهم در برلین برگزار می گردید.  از سال 105 تا 1907 بود که این رویداد دو بار در سال برگزار شد زیرا تولید خودرو به سطح صنعتی رسید. در سال‌های بعد بود که برگزاری نمایشگاه فرانکفورت به خاطر وقوع جنگ جهانی اول متوقف شد ولی در سال 1921 با شرکت 67 خودروساز و نمایش 90 خودرو از سر گرفته شد.

در سال 1931 علی رغم رکورد در اقتصاد جهانی بیست و دومین نمایشگاه خودروی فرانکفورت در برلین برگزار گردید و 295 هزار نفر از آورگاه خودرویی بازدید بعمل آوردند. برای اولین بار در تاریخ این رویداد خودرویی محصولات دیفرانسیل جلو نیز به نمایش درآمدند. در سال 1939 بیست و نهمین دوره‌ی نمایشگاه فرانکفورت برگزار و تعداد 825 هزار نفر از آن بازدید به عمل آوردند که رکورد جدیدی را بر جای گذاشت.

فولکس‌واگن جدید برای اولین بار در این رویداد حضور یافت، خودرویی که بعدها با نام بیتل شناخته شد. این آخرین باری بود که نمایشگاه فرانکفورت پیش از وقوع جنگ جهانی دوم برگزار شد. پس از آن بود که آلمان و برین تقسیم شدند و برلین غربی و برلین شرقی سر برآوردند. از سال 1947 تا 1976، خودروسازان آلمان غربی در نمایشگاه تجاری هانوفر حضور پیدا می‌کردند. بخش صنعت خودروی این رویداد همچون آهنربایی برای عموم مردن بود و تعداد زیادی از بازدیدکنندگان روانه‌ی این رویداد شدند. در سال 1951 بود که نمایشگاه برای اولین بار در Messe فرانکفورت برگزار شد. این نمایشگاه که در ماه آوریل برگزار شد در کل 570 هزار نفر بازدیدکننده را ثبت نمود.

درست 6 ماه بعد و در سپتامبر سال 1951 بود که دومین نمایشگاه در برلین و با تعداد 290 هزار نفر بازدیدکننده برگزار شد. از آن زمان به بعد صنعت خودروی آلمان با برگزاری نمایشگاه سنتی در برلین خداحافظی کرد و کاملاً به فرانکفورت نقل‌مکان نمود. همچنین زمان برگزاری آن بصورت سالانه درامد.

در سال 1989 بود که آخرین IAA با نمایش خودروهای سواری و تجاری بصورت هم‌زمان برگزار شد و پس از آن دو رویداد مجزا در نظر گرفته شد. بیش از 1.2 میلیون نفر از این رویداد بازدید کرده بودند. به خاطر تقاضای بالا، فضای سالن‌ها پاسخگوی عموم مردم نبودند و به همین خاطر VDA تصمیم گرفت این رویداد را به دو بخش خودروهای سواری و تجاری تقسیم نموده و نمایشگاه مدل‌های سواری را در سال‌های فرد و نمایشگاه خودروهای تجاری را در سال‌های زوج برگزار کند.

اولین نمایشگاه IAA که منحصراً روی خودروهای سواری تمرکز کرده در سال 1991 برگزار شد و موفقیت زیادی را تجربه نمود. در کل 1271 شرکت‌کننده از 43 کشور جهان جدیدترین محصولات و نوآوری‌های خود را در معرض دید عموم قرار داده بودند. با بیش از 935 هزار نفر بازدیدکننده، نمایشگاه خودروهای سواری فرانکفورت توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد. در سال 1992 هم اولین نمایشگاه خودروهای تجاری IAA در هانوفر آلمان برگزار شد که تعداد 1284 شرکت‌کننده از 29 کشور دنیا در آن شرکت کرده و 287 هزار نفر از آن بازدید کردند.

حملات تروریستی سال 2011 باعث گردید نمایشگاه خودروی فرانکفورت در حاشیه قرار بگیرد و ژرمن ها تصمیم گرفتند که بدلیل همدردی با بازماندگان این حادثه تمامی عناصر نمایشی و موزیک‌های زیاد به همراه مراسم رسمی بازگشایی نمایشگاه لغو گردید اما همین نمایشگاه سوت‌وکور فرانکفورت نیز بیش از 800 هزار بازدیدکننده را جذب کرد.

در سال 2009 دوباره رکودی سنگین جامعه جهانی را در برگرفته بود اما 850 هزار بازدیدکننده از این نمایشگاه نشان داد هنوز هم فرانکفورت مکانی جذاب برای علاقمندان به خودرو است چرا که این میزان از 750 هزار نفر پیش بینی شده بیشتر بود.  در این دوره از نمایشگاه فرانکفورت نگاهی به حمل‌ونقل آینده انداخته شد. قوای محرکه‌ی جدید زیادی به نمایش درآمد که از نسخه‌های هیبریدی ملایم تا پلاگین هیبریدی، الکتریکی، سلول سوختی و هیدروژنی را شامل می‌شد.

بی‌شک نمایشگاه خودروی فرانکفورت مهم‌ترین رویداد خودرویی جهان بوده و امسال نیز شاهد معرفی محصولات جدید زیادی در این نمایشگاه خواهیم بود. البته دنیای خودرو در سال‌های اخیر کاملاً دگرگون شده و جهت‌گیری‌های جدیدی را شاهد هستیم به گونه‌ای که برخی از خودروسازان درجه‌یک جهانی در برخی نمایشگاه‌های معتبر شرکت نمی‌کنند و بجای آن بیشتر روی فضای مجازی و رویدادهای شخصی و تکنولوژی تمرکز کرده‌اند اما بااین‌حال نمی‌توان اهمیت نمایشگاه‌هایی همچون فرانکفورت را انکار کرد. مجله‌ی “پدال” به عنوان نشریه‌ی مجازی پیشرو در معرفی اخبار روز دنیای خودرو تلاش خواهد کرد همچون سال‌های گذشته در سریع‌ترین زمان ممکن اخبار رونمایی محصولات جدید را خدمت شما عزیزان تقدیم کند. ممنون که با ما همراه هستید

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/6/17
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط