icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین معرفی و بررسی دایون Y5 کیان موتور وارنا ؛ یک چینی ناآشنای دیگر و تکرار احتمالی تجربه ای تلخ

معرفی و بررسی دایون Y5 کیان موتور وارنا ؛ یک چینی ناآشنای دیگر و تکرار احتمالی تجربه ای تلخ

comments 0 1400/7/21

این روزها صنعت خودرو کشور درگیر مسائل جالبی شده که تقریبا نزدیک به لطیفه می باشد تا واقعیت. خودروسازان و شرکت های فعال در زمینه خودرو که پیش از این کارنامه نه چندان درخشانی داشته اند بدون هیچگونه مشکلی با سابقه بد خود و همچنین بدون هیچ بازخواستی ،دوباره فعالیت خود را آغاز کرده اند آن هم نه قویتر بلکه بسیار ضعیف تر از گذشته.نمونه بارز و حاضر این مورد، شرکت کیان موتور وارنا است که در سالهای گذشته سعی کرد با خودروهای برند بورگوارد برای خود اسمی و رسمی مهیا نماید.اما پس از شکست کامل در این پروژه حالا به سراغ یک چینی شتر گاو پلنگ ناآشنا رفته تا به هر شرایطی است بتواند به حیات خود در بازار بی در و پیکر بازار خودروی ایران ادامه دهد.

مقدمه

برای روشن شدن این مهم باید به چند سال پیش باز گردیم.جایی که کیان موتور وارنا در اوج آزاد بودن واردات خودرو و حضور برند های معتبر نظیر رنو ،نیسان ،بی وای دی ،بی ام و ،فولکس واگن و غیره، برای آغاز فعالیت خود برند بورگوارد را انتخاب کرد. کیان موتور وارنا سعی نمود این خودرو چینی تازه مهیا شده را به پیشینه آلمانی این نشان  پیوند بزند تا شاید محصولات خود را از  چینی های موجود بازار ایران جدا نماید و خود را در رده خودروهای سطح یک اروپا قرار دهد.اما مشخص بود که بورگوارد تنها لوگوی خود را از آلمانی به ارث برده و ذاتا یک خودرو چینی بود.اما به هر حال کیفیت خوب محصولات بورگوارد در کنار هیاهوی تبلیغاتی کیان موتور وارنا منجر به استقبال مردم قرار گرفت.اما مشکلات قانونی و ممنوع شدن واردات خودرو عمر فعالیت کیان موتور وارنا را بسیار کوتاه کرد و این شرکت علیرغم وعده های تبلیغاتی خود نتوانست مسیر خود جهت ارائه خدمات مناسب به مشتریان خود را ادامه دهد و خیلی زود از ویترین خودروی کشور حذف شد.

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری

این فعال در بازار خودروی ایران در چند سال گذشته کاملا در سکوت خبری بود تا اینکه روز گذشته در بهت و حیرت مشخص گردید این شرکت برای فعالیت دوباره خود به سراغ یک چینی ناآشنا با نام دایون رفته تا شاید اینبار با توجه به شریک تجاری بدون اسم و رسم خود در بازار خودروی جهان بتواند بدون مواجه به مشکلات ناشی از تحریم ها فعالیت ادامه داری را تجربه کند.اما مدیران کیان موتور وارنا به این امر توجه نکرده اند که تنها راه موفقیت این نبوده و کالای ارائه شده هم باید دارای ویژگی هایی قابل توجه  برای مشتریان  باشد.

طبق اخبار منتشر شده کیان موتور وارنا برای آغاز ورود مجدد به بازار ،شاسی بلند دایون Y5 را انتخاب نموده که نخستین نکته منفی این تازه وارد ظاهر کاملا شرقی ،نا موزون و تاریخ گذشته آن است.این روزها خودروسازان بزرگ شرق آسیا نظیر کیا و هیوندای و حتی خودروسازان چینی نظیر چری سعی کرده اند با بکار گرفتن طراحان بزرگ ظاهر محصولات خود را مدرن و نزدیک به خودروسازان غربی نمایند تا با اقبال مشتریان روبرو شوند.

در خصوص طراحی ظاهر دایون Y5 باید گفت که بیشتر نمای جلوی خودرو به یک جلو پنجره بزرگ اختصاص داده شده که در میانه آن لوگوی دایون  به چشم می خورد که برای هیچ کس آشنا نیست.طراحی عجیب و غریب چراغهای اصلی در کنار چراغهای مه شکن چند ظلعی یاد آورد محصولات نسل اول و یا نهایتا دوم چینی می باشد.

نمای جانبی دایون Y5

در نمای جانبی نیز ظاهر دایون Y5 به خوبی جلب توجه می کند و نشان می دهد که با یک شاسی بلند واقعی روبرو هستید. اما تا میاییم به این خودرو امیدوار شویم نکته ای منجر به یاس می شود.وقتی به پنجره لچکی انتهایی نگاه می کنیم در تعجب می مانیم چرا به طوری طراحی شده که خط بالایی آن با دیگر پنجره های خودرو یکی نبوده و کوچکتر طراحی شده است.

نمای عقب کیان موتور وارنا

تعجب نخواهیم کرد وقتی به عقب خودرو می رسیم سوپرایزی نخواهیم دید. چرا که این بخش از دایون Y5 هم بسیار ناهمگون و قدیمی طراحی شده که نیاز به تفسیر ندارد و خود تصاویر گویا حق مطلب است.

طراحی کابین

طراحی کابین

و اما کابین خودرو آب پاکی را بر روی دستان مشتریان احتمالی می ریزد که از این دایون نباید انتظار زیادی داشت چرا که نمای داشبورد خودرو در کمال بی سلیقه گی طراحی شده و از نظر کلی بی شباهت به اچ سی کراس خودمان نیست.مهندسان دایون برای زیبایی از یک صفحه نمایش در داشبورده بهره گرفته اند اما نمی دانسته اند که این گونه تعیبه صفحه نمایش در داشبورد بر می گردد به سالها پیش و محصولات مدرن چینی امروز هم از صفحه نمایش تبلت گونه با سایز های بزرگ بهره می  برند. در کنار این موارد برای جذابیت بیشتر قطعات براقی در میانه کنسول مشاهده می شود که نه تنها منجر به زیبایی نشده است بلکه یادآورد خودروهای اقتصادی ارزان قیمت چینی است.و نهایتا این سئوال برای ببنیده پیش می آید چرا سیستم تهویه این خودرو بصورت دستی و آنقدر ابتدایی و نا زیبا د نظر گرفته شده است.

مشخصات فنی دایون Y5

مشخصات فنی دایون Y5

با توجه به کمپین تبلیغاتی کیان موتور وارنا و مانور این شرکت بر بخش فنی  امیدوار هستیم که شاید دایون Y5 بتواند مشتریان را مجاب به خرید این شاسی بلند نماید. دایون وای 5 در بخش پیشرانه از موتور 2.0 لیتری توربویی بهره می برد که علی رغم حجم بالای خود و استفاده از سیستم توربوشارژر تنها می تواند گشتاوری برابر با 280 نیوتن متر و قدرتی معادل 201 اسب بخار تولید که نشان از راندمان بسیار پایین این پیشرانه در این زمانه دارد. برای فهم بیشتر این مسئله کافی است بدانید که گشتاور پیشرانه 1.6 لیتری توربو چری تیگو 8 پرو برابر با 290 نیوتن متر است که با توجه به حجم کمتر ،گشتاور بیشتری تولید می کند.اما به هر حال این میزان خروجی برای دایون Y5 کافی به نظر می رسد.

در بخش های دیگر نظیر سیستم انتقال قدرت دایون از اسم های شرکت های بزرگ بهره گرفته است. بر اساس اطلاعات ارائه شده سیستم محرکه 4WD پارت‌تایم آنرا BorgWarner ساخته و می‌توانید آنرا در سه حالت دو چرخ سبک (2H)، چهارچرخ سبک (4H) و چهارچرخ سنگین (4L) قرار دهید. ضمن اینکه اینکه قفل دیفرانسیل عقب آن ساخت Eaton است. حالا که این نام‌ها را گفتیم، بد نیست که بگوییم سیستم ترمز دایون نیز توسط Bosch تامین شده.البته اینها فقط نام هستند و پیش از این شرکت های نظیر آمیکو از این عناوین استفاده کرده بود اما  پیکاپ این شرکت هیچگاه چنگی به دل نزد و هیچگاه آفرود نوردان این خودرو را برای آفرود نوردی انتخاب نکردند.در آخر این بخش هم باید بگوییم هر چه در منابع داخلی و خارجی جستجو کردیم نتوانستیم به میزان مصرف سوخت این خودرو پی ببریم چرا که ظاهرا این پیشرانه قدیمی ساخت میتسوبیشی از مصرف سوخت بالایی نسبت به استاندارد امروزه برخوردار است که به صلاح سازنده خودرو و کیان موتور وارنا نبوده که این موضوع را برای مصرف کننده روشن نمایند.

قابل ذکر است دایون Y5 از شاسی مستقل بهره می برد که این نوع از شاسی های برای خودروهای آفرود مورد استفاده قرار می گیرد که نکته مثبت برای این خودرو محسوب می گردد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

این روزها تقریبا بیشتر مشتریان خودروهای چینی به منظور بهره بردن از آپشن های بیشتر، این دست از خودروها را خریداری می نمایند چرا که چینی به آپشن های بیشتر اما قیمت های ارزان تر مشهور هستند. اما باز هم در کمال تعجب شاهد هستیم دایون Y5 دارای امکانت بسیار محدودی نظیر صندلی برقی ،کروز کنترل ،صفحه نمایش و آینه های تاشوی برقی است و از امکانات رفاهی اولیه ای دیگر نظیر گرمکن صندلی بی بهره است.

امکانات ایمنی

امکانات ایمنی

بیشتر مانور تبلیغاتی  کیان موتور وارنا و شریک تجاریش ،بر این موضوع تمرکز دارد که Y5 خودروی ارزان قیمت برای آفرود نوردان است. اما سئوال این است که آیا یک خودروی آفرود نباید از ساده ترین و البته الزامی ترین امکانات ایمنی نظیر کیسه هوا یا همان ایربگ برای تمامی سرنشنیان بهره ببرد. چرا که طبق اطلاعات موجود نسخه ارائه شده در ایران فقط دو کیسه هوا مخصوص سرنشنیان جلو را دارد و این مایه تاسف است.قابل ذکر است حتی نسخه رونمایی شده توسط کیان موتور وارنا به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی هم مجهز نبوده که برای خودروی مخصوص آفرود عجیب است.البته مدیران کیان موتور وارنا اعلام نموده احتمالا  نسخه های تولید داخل به این سامانه مجهز شوند.

 

قیمت و زمان عرضه

قیمت و زمان عرضه

زمان عرضه دایون بطور دقیق مشخص نیست اما ظاهرا قرار است این شاسی بلند در پاییز امسال روانه بازار شود. نکته بسیار حائز اهمیت قیمت دایون Y5 است.چرا که این شرکت اعلام نموده این خودرو با قیمت 880 الی 890 بفروش برسد اما فریب این قیمت را نخورید چرا که این قیمت اعلامی بدون احتساب مالیات ،شماره گذاری و غیره است و قیمت نهایی آن برای مصرف کنندگان ایرانی به 1 میلیارد تومان می رسد که برای چنین خودرویی نامعقول به نظر می رسد.

سخن پایانی

سخن پایانی

بیشتر سابقه دایون چین در تولید محصولات تجاری نظیر کشنده های ،کامیون و خاور بوده است و سابقه چندانی در خودروسازی این شرکت چینی دیده نمی شود. همچنین ما برای تنظیم این مقاله سعی کردیم از منابع خارجی استفاده کنیم اما باز هم و باز هم تعجب کردیم که حتی وب سایت های چینی تخصصی و غیر تخصصی چینی هم وقت چندانی برای معرفی  شاسی بلند Y5 خرج نکرده و نمی توان براحتی به منابعی در خصوص این خودرو دست یافت.لذا به نظر می رسد متاسفانه کیان موتور وارنا بدون بررسی ابعاد مختلف به سراغ خودروسازی رفته که حتی چینی ها ارزش چندانی برای محصولات سواری آن قائل نیستند.در انتها به نظر می رسد دایون Y5 خودروی آفرود گران قمیتی است که برای آفرود مناسب نیست.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/7/21
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط